• Tel: 021-26412074
 • Email: info@dezharco.com

طراحی ویلا ، طراحی و اجرا ویلا مدرن

طراحی ویلا از خدمات اصلی مهندسین مشاور دژار است. تجربه و تخصص بالای کارشناسان ما در طراحی ویلا مدرن و کلاسیک این مژده را به شما عزیزان می دهد که ویلایی منحصربفرد و بسیار زیبا با طراحی فوق العاده و کاربردی داشته باشید. بعضی از ویلاهای آماده تمام خصوصیات مورد نظر شما را نداشته باشد، پس توصیه می شود، اشخاصی که طراحی خاص و متفاوتی برای ویلای خود در نظر دارند حتما طراحی و ساخت ویلا منحصربفرد خود را انجام دهند.

طراحی ویلا به سبب داشتن متراژ معمولا کوچکتر جزو طراحی خاص این حوزه میباشد و مهندس معمار باید دارای مهارت و تخصص بالایی در این زمینه باشد.ساخت ویلا نیز از مواردی است که باید پیمانکار متخصص در این زمینه داشته باشد تا بتوانید بر اساس رندرها و نقشه ویلا ، کاملا مشابه ویلای طراحی شده ویلا را بسازد . در نتیجه این موضوع را باید بدست افراد متخصص بسپارید. طراحی و ساخت ویلا شامل موارد متعددی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

نوع کاربری و هدف از طراحی و اجرای ویلا

امروزه یکی از رویاهای هر فردی، بهره گیری از ویلاهای شخصی با زیبا ترین فضای سبز و به دور از هر گونه هیاهوی شهری است. اما اشخاصی نیز وجود دارند که علاوه بر این، فکر های بزرگ تری همچون استفاده به عنوان لوکیشن عکاسی را در سر می پرورانند. بر این اساس قبل از هر چیزی باید نوع کاربری و هدف ساخت ویلا را از پیش تعیین کرد. از این رو در امر طراحی ویلا باید سلیقه، هدف، میزان بودجه و موقعیت قرار گیری سازه مشخص شود. در این راستا گزینه های بی شماری مد نظر مهندسین معمار است که کارفرما آن را تعیین خواهد کرد. از جمله آن شامل موارد زیر خواهد بود:

 1. مدل سازی و طراحی ویلا با کیفیت قابل قبول و هزینه های مناسب
 2. نمونه های متنوع پیشنهادی با طراحی های متنوع و مورد تایید کارفرما
 3. ارائه بیش ترین امکانات لازم در همه پروژه ها بر اساس متراژ زمین
 4. بهره گیری از به روز ترین طرح ها و تکنولوژی های سازه ای در هر بنا
 5. آگاهی بخشی کارفرمایان از نهایی ترین تغییرات قانونی وضع شده، محدودیت ها و ممنوعیت ها
 6. بهره گیری از مصالح بوم آورد و به روز
هدف طراحی و اجرا ویلا

سبک های معماری در طراحی ویلا

سبک طراحی ویلا را می‌توان یکی از شاخصه‌های اصلی دانست که باعث زیبایی و جذابیت ساختمانهای ویلای شما خواهد شد. از طرفی نیز این  زیبایی  می‌تواند در  سبک های طراحی کلاسیک یا مدرنیته به نمایش در بیاید. در حقیقت جامعه ما با انتخاب سبک طراحی برای ساختمان ویلایی خود در تلاش است تا فرهنگ، آداب، رسوم و عقاید خود را در چشم بیننده و با نشان دادن ظاهر ساختمان هایشان القا کنند. به این شکل می توانند در صورت استقبال افراد مختلف از سازه های خود، فرهنگ­شان را به اقلیم های دیگر نیز منتقل نمایند.

بر این اساس می توان گفت که عوامل و شاخصه های متعددی نظیر فرم، تکنیک، جغرافیا و مصالح بوم آورد در هر منطقه می تواند مهم ترین عوامل تاثیر گذار در سبک طراحی ویلا باشند.

سبک طراحی ویلا و سازه های متعدد ساختمانی از سه شاخصه مهم تشکیل خواهد شد که عبارتند از:

 1. المان های به کار گرفته شده در ظاهر سازه
 2. شیوه های متعدد ساخت
 3. مصالح مورد استفاده

اما علاوه بر آن باید عنوان کرد که سبک های طراحی سازه های متعدد به ویژه ساختمان های ویلایی از دو بخش کلی تشکیل خواهد شد:

 1. برنامه ریزی و طراحی کامل سازه ساختمانی که می تواند متشکل از بخش های متعددی نظیر پلان، نما، سایت، شیوه ساخت، مصالح مورد استفاده، طراحی خارجی و … باشد.
 2. طراحی داخلی سازه ویلایی که می تواند تشکیل شده از نمای داخلی پلان موجود، مصالح مورد استفاده، چیدمان فضاها و المان های مورد استفاده در ویلا باشد.

انواع سبک های طراحی ویلا

سبک های معماری در طراحی ویلا

همان گونه که می دانید هر کشوری بر اساس نیاز، سنت و سلایقی که در گذشته داشتند از شیوه های متعددی برای ساختمان سازی خود استفاده می کردند اما در این میان تعداد مشخصی از آن ها جهانی شده و معماران مختلفی را به خود جلب کرده اند که در ادامه به چند نمونه از محبوب ترین سبک های طراحی سازه خواهیم پرداخت.

یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که پیش از طراحی و ساخت ویلا باید به آن توجه داشت انتخاب سبک معماری ویلا مورد نظر است که می بایست در طراحی آن ویلا مورد استفاده قرار گیرد. تا کنون انواع متفاوتی از سبک های معماری در سرتاسر دنیا بسته به فرهنگ هر قوم و ملیتی طراحی و ساخته شده است اما در این میان از جمله رایج ترین آن ها که در کشور ما برای طراحی ویلا مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر است:

 1. طراحی ویلا کلاسیک
 2. طراحی ویلا مدرن
 3. طراحی ویلا معاصر
 4. طراحی ویلا ییلاقی
 5. طراحی ویلا مینیمال

پروژه های طراحی ویلا دژار

طراحی ویلا مدرن

طراحی ویلا مدرن

امروزه بسیاری از افراد به ویژه قشر جوان و ساده پسند جامعه، ترجیح می دهند تا برای طراحی ویلای مورد نظر خود از سبک های نوین و مدرن استفاده کنند.طراحی ویلا مدرن بسیار در زمان کنونی مورد استفاده قرار میگیرد و طراحی و ساخت این نوع ویلا و سازه های معماری به نوبه خود می تواند بسیار خاص بوده و بر خلاف سبک کلاسیک هیچ گونه محدودیتی را برای پیمانکار جهت استفاده از مصالح متعدد ایجاد نمی کند.

به بیان ساده تر طراحی ویلا مدرن در این سبک می توانید با استفاده از متریال های متفاوتی همچون بتن، چوب، شیشه و … ویلا خود را نما سازی کنید. توجه داشته باشید که اصول طراحی و ساخت ویلا با سبک مدرن به صورتی است که عموما این سازه را به شکل دوبلکس یا تریبلکس طراحی می کنند.

سبک مدرن در طراحی ویلا و معماری آن ، ممکن است در جای جای این کره خاکی به چشم بخورد، طراحی ویلا به سبک مدرن در حال حاضر جزو سبک های خاص و پرطرفدار است. توجه داشته باشید که در این سبک از طراحی می بایست از پنجره های بزرگ، که از ترکیب شیشه و بتن حاصل شده است بهره گیری کرد. معماری ویلا با استفاده از سبک مدرن می تواند شباهت بسیار زیادی با سازه های مدرنیته داشته باشد.

متریال هایی که در سبک مدرن در ساخت و ساز مورد استفاده پیمانکاران ساختمانی قرار می گیرد، عموما از مصالح طبیعی و بوم آوردی همچون چوب و سنگ و شیشه بوده و طراحی متقارن یا نامتقارنی را تشکیل خواهد داد. ویلا هایی که با استفاده از این شیوه طراحی و ساخته می شوند، بیش از سایر روش ها از نور طبیعی بهره گیری خواهد کرد.

ویژگی های طراحی مدرن ویلا در ایران

از جمله مهم ترین شاخصه هایی که مختص به این شیوه از طراحی معماری یعنی طراحی مدرن است شامل پنجره های بزرگ برای بهره گیری بیشتر از نور طبیعی ، استفاده از شکست های زیبا در نما ویلا و …می باشد. مهم ترین شاخصه های معماری در طراحی ویلا به سبک مدرن در چند مورد خلاصه می شود که عبارتند از:

 1. سادگی در طرح، کاربری و فرم
 2. پارتیشن ها و تزئینات مدرن
 3. فضاهای باز و پر نور ویلا
 4. جزئیات ساده و خاص به دور از هر گونه تزئینات اضافه
 5. بهره گیری استراتژیکی از متریال های مورد استفاده به عنوان عایق بصری و شخصیتی برای نما ویلا

چرا طراحی ویلا مدرن را انتخاب کنیم؟

در حال حاضر دوری از محیط های شهری ، اولین انتخاب خانواده های ایرانی برای رسیدن به آرامش و استراحت های آخر هفته است . به همین دلیل ویلا خانواده ایرانی باید بر اساس سبکی طراحی و ساخته شده باشد که علاوه بر ایجاد آرامش و امنیت ، زیبایی و عام پسند باشد ، به همین دلایل است که در حال حاضر طراحی ویلا به سبک مدرن بیش از پیش در ایران رواج یافته است .

همان طور که درباره ویژگی های سبک مدرن ویلا بیان کردیم استفاده از پنجره های قدی از مهم ترین ویژگی این سبک طراحی است و با وجود این پنجره ها نمای فوق العاده زیبایی به نما ویلا و همچنین از داخل ویو بسیار جذاب و پانارومایی از محیط و طبیعت اطراف داریم .

ویژگی های دیگر این سبک که میتواند شما را به سمت این نوع طراحی ویلا جذب کند میتوان به نورگیری عالی ویلا از طریق پنجره های خود اشاره کرد ، با وجود نور طبیعی که داخل ویلا میباشد از هزینه های سیستم های گرمایشی و نورپردازی اضافی خودداری کرد. همچنین طراحی ویلا مدرن به نوعی دوست دار و سازگار با محیط زیست می باشد که این خود از دلایل آینده نگری این سبک طراحی ویلا میباشد.

ویژگی های طراحی ویلا مدرن

طراحی ویلا سبک مینیمال

طراحی ویلا مینیمال

یکی از مطرح ترین شیوه هایی که در سبک طراحی ویلا معاصر مورد توجه معماران متفاوت در سطح دنیا قرار گرفته است، بهره گیری از طراحی سازه های ویلایی با سبک مینیمال می باشد. در واقع طراحان پیشکسوت همچون لوید رایت با فلسفه جنبش مدرنیسم اقدام به حذف تزئینات و جزئیات در طراحی سازه های مورد نظر خود نمود، که این جنبش منجر به خلق مینیمالیسم گردید. از جمله مهم ترین شاخصه هایی که مختص به این شیوه از طراحی معماری است شامل خطوط و بام های صاف، طراحی فضاهای باز و فاقد پرتی و پنجره های بزرگ برای بهره گیری بیشتر از نور می باشد.

در کل این سبک طراحی ویلا ، دارای زیبایی و سادگی خاص خود میباشد اما موضوعی که باید به آن اشاره کرد نباید این طراحی مینیمال ویلا را با سبک مدرن ویلا اشتباه گرفت . در بحث طراحی مدرن باید به مواردی همچون شکست ها و شیشه های بلند در بخش نما توجه داشت .در حالت کلی مینیمال گرایی و طراحی سازه های ویلایی با استفاده از این سبک، می تواند طراحی بهتری از طریق ساده گرایی خلق کند. این ساده گرایی می تواند مصالح، جزئیات و رنگ سازه را بیش از سایر شیوه ها به نمایش بگذارد.شایان ذکر است که مینیمال گرایی در کشور ما امروزه چندان باب نشده است اما در سال های اخیر در کشورهای متفاوتی رواج یافته است.

طراحی ویلا به سبک کلاسیک

طراحی ویلا کلاسیک و لوکس

کشور ما یکی از مناطقی است که به دلایل متعددی از جمله شاخصه های فرهنگی، گرایش فراوانی به بهره گیری از سبک های متعددی همچون معماری کلاسیک یا سنتی دارد. در حقیقت معماری با استفاده از سبک کلاسیک می تواند خود در دسته های متعددی همچون ایرانی، رومی، اسپانیایی، ایتالیایی و ویکتوریایی تقسیم بندی شود. در طراحی ویلا با استفاده از این سبک پیمانکار می تواند از متریال های متعددی نظیر آجر، سفال، چوب و سنگ های مختلفی همچون مرمر، آنتیک، آهک، گرانیت، تراورتن، شیست و اسلیت بهره گیری کند.

طراحی ویلا کلاسیک به نوعی به عنوان طراحی ویلا لوکس نیز یاد می شود . در واقع استفاده از متریال های مرغوب و سنگ های گرانقیمت در طراحی نما ویلا کلاسیک و طراحی داخلی کلاسیک ویلا باعث بالا رفتن هزینه های ساخت ویلا می شود . اما همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که طراحی و ساخت ویلا در این سبک ، عمر بنا ویلا را بالا میبرد چرا که متریال های مورد استفاده بسیار مقاومت بالایی در شرایط محیطی ایران مخصوصا مناطق مرطوب مانند شمال کشور دارا میباشند.

بازسازی و نوسازی ویلا ، کدام بهتر است؟

سازه های ساختمانی همچون ویلا ها در حالت عادی می بایست بین 40 تا 50 سال به صورت مفید عمر کنند. اما در این میان ممکن است بسیاری از افراد علاقه داشته باشند تا با انجام عملیات بازسازی یا نوسازی، جلوه ساختمان خود را بالاتر ببرند. سازه های ویلایی عموما به دلیل وزن پایینی که نسبت به آپارتمان های بلند مرتبه دارند، نیازی به طراحی فونداسیون های خیلی بزرگ و بهره گیری از سازه های سنگین نخواهند داشت. البته این به معنای کم اهمیت بودن زیر سازی برای ساخت ویلا نیست بلکه تنها می تواند از سنگینی ساختمان شما بکاهد.

اما با گذشت زمان بنا به دلایل متعددی همچون فرسودگی مصالح مورد استفاده در ویلا و نیاز به تغییر پلان ویلا ، ممکن است کارفرما اقدام به بازسازی ویلا خود کند. در صورتی که قصد داشته باشید سازه ویلای خود را به شکل صفر تا صد تغییر دهید بهترین گزینه بهره گیری از فرصت نوسازی ویلا بوده و چنانچه قصد دارید عیوب ساختمان خود را بپوشانید می توانید از بازسازی آن استفاده کنید.

در نهایت در این بحث ، باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به افزایش سرسام آور قیمت مواد اولیه و مصالح فونداسیون در ساخت ویلا ، در زمان کنونی در ویلاهای شمال و مناطق اطراف تهران مانند ویلا کردان و شهریار ، ما گزینه بازسازی ویلا را به شما پیشنهاد میکنیم چرا که با هزینه بسیار کمتر میتوانید ویلایی زیبا و خاص مدرن داشته باشید.

مهم ترین عناصر معماری تشکیل دهنده در سازه ویلا

توجه داشته باشید که مهم ترین عناصر ساختاری تشكيل دهنده يك سازه ویلایی در هر شرایطی به همراه تمام ظواهر مربوط به آن طراحی خواهد شد و مدل طراحی تا اندازه ای از نكات فنی و معيارهای عمومی پيروی می کند.در واقع المان های مهم در طراحی و ساخت ویلا که در زیر به آن میپردازیم.

 1. نما فضاهای باز

همه المان ها و عناصر موجود در فضای باز (منفذها) می توانند يك ساختار منسجم گرافيكی را بر روی سطوح ديوارها به وجود بیاورند. تركيب اصول ساختاری متنوع می تواند منتج به شكل گيری یک نمای خارجی چشمگير شود.

 1. عناصر پلاستيكی

تمامی المان ها و اجزاء كاربردی که در طراحی سازه های ویلایی به کار می روند همچون بالكن ها، ايوان، سقف پوشيده و يا حتی ستون ها، يک ساختار سه بعدی را ايجاد می نمايند كه باعث شكل دهی به سطوح ديوارها می شود. شكل گيری ساختاری برای تمامی سطوح ديوار می بايست با اين موارد تداخل داشته باشد.

 1. سقف

سازههای ساختمانی بدون ایجاد سقف حتب با بیشترین اجزاء را نمی توان یک بنای کامل معرفی نمود. در حقیقت سقف، ساختمان را به یک پيكره كامل تبديل می نمايد. مفاهيم نقشه کشی شهری و معماری نقش قاطعی در انتخاب نوع یک سقف را ايفا می نمايند.

عناصر معماری در طراحی سازه ویلا

طراحی پلان در معماری ویلا

بر اساس گفته های اساتید و کارشناسان دانش معماری، طراحی سازه های ساختمانی با کاربری ویلایی در دسته یکی از سخت ترین بخش های خدمات مهندسی معماری به حساب می آید. اما با این حال اگر مهندس معمار فضای بزرگ تری را برای طراحی در اختیار داشته باشد، می تواند ساده تر کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. طراحی و ساخت ویلا برای هر پیمان کاری وابسته به وضعیت اجتماعی اقتصادی و فیزیکی خانوار می تواند بسیار متفاوت باشد.

متاسفانه بر خلاف قواعد ساختمان سازی، تعدادی از افراد به این موضوع اهمیت چندانی نمی دهند. توجه داشته باشید که انتخاب سازه های ویلایی می تواند تاثیر بسزایی را بر وضعیت روحی _ روانی و رفاهی خانوار، با تبعات مثبت یا منفی در جامعه به دنبال داشته باشد. از این رو مهندس معمار می بایست در این مورد نهایت دقت را به خرج دهد.

نقشه طبقات و پلان طراحی :

همان گونه که می دانید طراحی نهایی پلان ویلا حاصل بسیاری از فاکتور های تاثیر گذار بر این امر است. علاوه بر شرایط محلی همچون نما ویلا مورد نظر، جهت آن، مقررات فعلی ساختمان سازی و تصمیماتی که در مورد دسترسی به آن صورت می گیرد، تاثیرات ترکیبی نقشه ها می تواند بیش از هر مسئله ای مهم و حیاتی به شمار برود. با توجه به این امر نقشه ها به دسته متعدد زیر تقسیم بندی می شوند.

 1. ایده های برونگرا عمومی
 2. ایده های درونگرا خصوصی
طراحی پلان و نقشه در سازه ویلایی

لکه گذاری و جانمایی فضاهای داخلی ویلا

از جمله اصلی ترین بخش هایی که مهندسان معمار می بایست در طراحی داخلی ویلا به آن اهمیت بسزایی بدهند، توجه به لکه گذاری و جا نمایی بخش های خصوصی، عمومی و نیمه عمومی در سازه ویلا است. توجه داشته باشید که این موضوع در ساختمان هایی با متراژ بالا و جبهه شمالی کار چندان مشکلی نیست. چون بخش های عمومی سازه نظیر هال و پذیرایی و در مواردی نیز نشیمن و آشپزخانه را مشرف به حیاط طراحی می کنند.

در این حالت قسمت هایی از فضای داخلی ویلا نظیر فضاهای عمومی که نیاز به جذب بهترین نور و تهویه بنا را دارند، از این مزیت برخوردار خواهند بود. در مقابل فضاهایی همچون اتاق های خواب که در طی روز استفاده چندانی نخواهند داشت، در جبهه دیگر ویلا قرار می گیرند و نور و تهویه آن در صورت عدم امکان بهره گیری از بازشو، با استفاده از یک نورگیر تامین می شود. علاوه بر آن نور مستقیم و شدید ساعات اولیه روز در جبهه شمال، می تواند در اتاق ها موجب آزار ساکنین ویلا شود.

توجه داشته باشید که یکی از بهترین نور هایی که می توان به صورت طبیعی در طی روز از آن بهره گیری کرد، نور جبهه جنوبی است و در ساخت سازه هایی که به صورت ویلایی طراحی می شوند، این نور از سمت جنوب تامین می گردد. از این رو مهندسان معمار در طراحی و ساخت ویلا سعی می کنند تا جا نمایی فضاهای ساختمانی را به صورتی قرار دهند که فضاهای عمومی و نیمه عمومی همچون پذیرایی، نشیمن و آشپزخانه در این ضلع قرار گیرد.

جانمایی و طراحی داخلی ویلا

کنترل نور ورودی به ویلا

بدیهی است که پیش از طراحی و جانمایی عرصه های مختلف در ویلا، مهندس طراح می بایست دقت کند که لکه گذاری فضاهای داخلی در پلان به نحوی انجام شود که نورگیری عرصه عمومی نیز همچون دیگر فضاها در حد تناسب آن صورت پذیرد. در حقیقت این موضوع می تواند بر طراحی دکوراسیون داخلی ویلا به میزان قابل توجهی تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال این موضوع در مورد tv room کاملا صدق می کند.

همان گونه که می دانید ورود نور طبیعی به ویلا می تواند کیفیت فضا را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اما در مقابل اگر این نور به میزان کنترل شده وارد فضا نشود می تواند بر خلاف انتظار ما می تواند تاثیر منفی را در پی داشته باشد. طراحان معماری در تلاش اند تا هر کجا که دسترسی به نور دارند، بیشترین استفاده را از آن ببرند.

این موضوع بیشتر برای هال و پذیرایی کاربرد دارد و در بخش های خصوصی همچون اتاق خواب چندان تاثیر مثبتی نخواهد داشت. به عنوان مثال در اتاق خواب هایی با متراژ 12 متر، نباید پنجره های خیلی بزرگ (مثلا 3 متری) طراحی شود. در طراحی اتاق خواب وجود چنین پنجره هایی نه تنها از نظر کنترل دما و عایق بندی مشکل آفرین است، حتی بسیاری از افراد علاقه ندارند در اتاق خوابشان پنجره های خیلی بزرگ داشته باشند و در صورت وجود آن را با پرده می پوشانند.

اتاق خواب ها در طراحی ویلا

همان گونه که می دانید در طراحی ویلا که محدودیت چندانی در بکار گیری زیر بنای سازه وجود ندارد، کارفرما ترجیح می دهد به جای سازه های 2 خوابه آن را به صورت 3 خوابه طراحی کند. اما باید توجه داشته باشید که هر سازه ای را با هر متراژی نمی توان به صورت 3 خوابه طراحی نمود. طبق استاندارد ایران متراژ های کمتر از 130 متر چه در ساختمان های مسکونی و چه در سازه های ویلایی قابلیت جایگذاری 3 خواب را ندارند. چرا که در چنین حالتی نه تنها روی کیفیت طراحی فضاهای مختلف تاثیر می گذارد، بلکه معمولا یکی از اتاق ها از نظر اندازه و تهویه استاندارد نخواهد بود.

بر این اساس پیشنهاد می شود در پروژه های با متراژ پایین لزوما سازه خود را 3 خوابه طراحی نکنید. استاندارد طراحی این بخش از فضا در پروژه برابر با حداقل 12 متر مربع می باشد. اما در حالت کلی یکی از اتاق ها را به عنوان اتاق والدین باید برابر با حداقل 15 متر مربع در نظر داشته باشید. در حقیقت طبق استاندارد ساختمانی، فضاهایی با متراژ 140 تا 180 متر مربع می تواند به صورت 3 خوابه طراحی شود.

نشیمن خصوصی یا شاه نشین در طراحی ویلا

افرادی که به دنبال طراحی ویلا لوکس هستند، بیش از سایر فضا ها به وجود نشیمن خصوصی در این بنا اهمیت می دهند. اما در طراحی ویلا لوکس چنین بخش هایی باید دید که چه متراژی می تواند مناسب این فضا باشد و اصولا شکل ظاهری زمین این امکان را به طراح می دهد که شاه نشین را در پروژه خود طراحی کند یا خیر؟

در طراحی ویلا به دلیل متراژ مناسبی که دارد، عموما امکان جاگذاری بخشی از سازه را به صورت شاه نشین یا نشیمن خصوصی را در بنا فراهم می کند. در صورتی که قصد طراحی ویلا 3 خوابه را با نشیمن خصوصی دارید باید در پروژه مورد نظر حداقل 150 متر مربع را در اختیار داشته باشید.

طراحی محوطه بیرونی ویلا

پس از طراحی داخلی ویلا می بایست نسبت به طراحی محوطه بیرونی آن نیز اقدام نمایید چرا که محوطه خارجی سازه، اولین بخش از ویلا طراحی شده شما است که می تواند نظر بیننده را به خود جلب کند. مهم ترین هدفی که موجب طراحی این بخش از سازه می شود، بهره مند شدن از فضای سبز و هوای دل انگیز این بخش از منطقه است. توجه داشته باشید که محوطه سازی ویلا باید به نحوی طراحی شود که بیشترین میزان رضایت و کارایی را برای ساکنین آن ایجاد کند.

بر این اساس اجرای پلان ها و لنداسکیپ مناسب برای بخش های خارجی ویلا و بهره گیری از المان های مختلفی همچون آلاچیق، باربیکیو، استخر و فضای سبز می تواند جزو مهم ترین مواردی باشد که در طراحی ویلا باید به آن توجه داشت.

چرا محوطه سازی ویلا مهم است ؟

چرا که وقتی صحبت از طراحی ویلا و باغ ویلا میشود اولین مورد در تصور همگان فضایی سبز جذاب در بخش خارجی ویلا است ، در نتیجه ی این موضوع ، طراحی لنداسکیپ و محوطه سازی ویلا از پارت های مهم طراحی ویلا است . در این بخش مهندس معمار باید از تمامی پتانسیل زمین ویلا استفاده لازم را ببرد و تمامی نقاط زمین و فضای سبز باید طراحی بشود چرا که در صورت عدم توجه به نقطه ای خاص ، آن فضا به مرور زمان غیر قابل استفاده و متروک شده و باعث زشت شدن فضای محیط میشود.

از مواردی که در در طراحی لنداسکیپ ویلا بکار ببرید :

 1. استفاده از آلاچیق و باربیکیو ثابت
 2. استفاده از حوض و استخر در محوطه سازی
 3. استفاده از گل،درخت و چمن در محوطه سازی ویلا
 4. ساخت مسیر چوبی در محوطه تا ورودی ویلا

در نهایت طراحی فضای سبز و محوطه ویلا باید بدست مهندسین متخصص در این زمینه صورت بگیرد  . برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اصول نورپردازی نمای ویلا

نما را می توان یکی از اولین ارتباط دهندگان و جذب کنندگان افراد مختلف به سازه مورد نظر دانست.  در واقع نمای سازه های ویلایی شما می تواند به نوعی معرف ساختمان تان بوده و آن را  برای ناظر به نمایش در بیاورد.   همانگونه که می‌دانید نورپردازی از عوامل بسیار تاثیر گذار در نمای ساختمان است که می تواند زیبایی و عظمت سازه را چندین برابر کند. در روشنایی روز نمای خارجی سازه ها به دلیل وجود نور کافی به خوبی قابل مشاهده هستند اما در شب این بخش از بنا چندان به چشم نمی آیند، از این رو نورپردازی نمای ساختمان می تواند تاثیر بسیار خوبی را بر زیبا سازی  ساختمان و کالبد شهری به همراه داشته باشد.

دو فرضیه برای نورپردازی ساختمان وجود دارد که طبق آن شیوه مختلف نورپردازی نما انجام می گردد.

فرضیه اول: مهندس معمار در حین طراحی ویلا به نورپردازی آن در جداره ها فکر کرده باشد و یا اصلاً طراحی نمای بیرونی ویلا بر اساس نورپردازی آن شکل گرفته باشد.  فرضیه اولویت دیده شدن نمای ساختمان در شب به اندازه روز حتی بیشتر اهمیت دارد و در ساختمانهای متعدد ویلایی، مسکونی به ویژه تجاری این فرضیه باید عملی شود.

فرضیه دوم:  ویلا از قبل طراحی و ساخته شده و هیچ تمهیداتی برای نورپردازی پیش بینی نشده است.  در این حالت طراح معمار یا مهندس نورپردازی باید با توجه به وضعیت موجود و سبک نمای ویلا و محیط خارج و همچنین نوع کاربری ساختمان آن شیوه ای را برای نورپردازی پیاده کند.  به نوعی ریتم ایجاد شده در پوسته و بدنه نما ویلا طراحی شده تعیین کننده ریتم نورپردازی در شب می باشد.

همانگونه که طراحی معماری ویلا سبک های گوناگونی دارد، نورپردازی نمای بیرونی باید با توجه به سبک نما انجام شود که شیوه های مختلفی را در بر می‌گیرد. به عنوان مثال در سبک کلاسیک باید از نور پردازی نقطه ای بهره گیری و از شیوه خطی برای برجسته سازی عناصر کلاسیک در شب استفاده کنید و نورپردازی را با تاکید بر ارتفاع و شکوه نمای کلاسیک انجام دهید. در سبک ویلا مدرن نور پردازی می تواند به صورت گسترده بر روی جداره ها تابیده شود و یا اینکه با ریتمی مشخص و پراکنده نقش نور را بر روی صفحات مختلف بگسترانیم.

به همین منظور در ادامه شیوه‌های مختلفی نورپردازی را به صورت دقیق تر معرفی می کنیم. از این رو می بایست شما شناخت  کاملی بر  منابع نوری و تفاوت ها و قابلیت های آنها داشته باشید تا بتوانید سبک به خصوصی را برای نورپردازی نمای ویلای خود در نظر بگیرید. شایان ذکر است که شما برای استفاده از روش های نورپردازی هم می توانید از یک نوع شیوه استفاده کنید و هم می توانید انواع روش ها را برای نورپردازی ساختمان ویلایی خود ترکیب و به کار بگیرید.

تاثیر رنگ و شدت نور در نماسازی

یکی از مهمترین اصل هایی که هنگام طراحی ویلا باید به آن توجه شود تاثیر رنگ و شدت نوری است که می بایست در نماسازی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر آن این اصل باید به نوعی طراحی شود که بسیار چشم نواز بوده و توجه بیننده را به خود جلب کند. در حقیقت نورپردازی باید به نوعی انجام شود که  از دید انسان آزار دهنده نباشد و موجب خودداری از توجه به نما  ساختمان نشود. رنگ های ملایمی مانند رنگ سفید و آبی از رنگ های پرطرفداری هستند که معمولاً در نور پردازی سازه های ویلایی به کار گرفته می شود چرا که می تواند جلوه و زیبایی قابل توجهی به بنا ببخشد.

 پنهان بودن منبع نور:

در این شیوه منابع نوری که در نمای سازه ویلایی خود مورد استفاده قرار می دهید باید به نوعی جاگذاری شود که برای عموم مردم قابل تشخیص نباشد و نمای سازه شما  را تحت تاثیر قرار ندهد .

هماهنگی نور با مصالح مورد استفاده در نمای ویلا:

بر اساس متریال هایی که در نمای سازه ویلایی خود استفاده می کنید باید نوع منابع نوری و رنگ آنها را انتخاب نمایید چراکه هماهنگی و همخوانی این دو اصل می تواند تاثیر به سزایی در نماسازی ساختمان شما داشته باشد.

 برجسته کردن عنصر نما:

یکی از مهمترین اهدافی که باید در نما سازی و نورپردازی سازه های ویلایی به آن توجه شود موضوع برجسته سازی عناصر متعدد موجود در نمای ساختمان است. از این رو شناخت کامل و ارزیابی عناصر موجود در نمای ویلا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مبحث باید توجه داشته باشید که کدام جنبه معماری ساختمان مورد تایید است. در صورتی که پیش آمدگی هایی همچون ایوان، قوس و ستون ها را در نمای سازه خود دارید، هنگام طراحی ویلا می توان گفت نورپردازی نمای سازه شما ضرورت بیشتری پیدا خواهد کرد.

روش های مختلف نورپردازی نما در  طراحی ویلا

نورپردازی به صورت خشن:

معمولاً در شرایطی که مهندس معمار قصد داشته باشد که سازه‌هایی با بافت های کوچک و سطوح و عناصر معماری را در نمای تازه خود به نمایش بگذارد از نورپردازی خشن استفاده خواهد کرد. اما توجه داشته باشید که با بهره گیری از این روش  نمی‌توان سطح گسترده‌ای از بنا را نشان داد چرا که در چنین شرایطی ابزارهای نورپردازی در قسمت هایی از نما ویلا قرار می گیرد که  می بایست بیشتر مورد توجه و دید قرار داشته باشند.

نورپردازی به صورت متقارن و یکدست:

در این روش از طراحی نورپردازی ویلا معمولاً از یک نقطه در مجاورت سازه ساختمانی عملیات نورپردازی شروع خواهد شد. در حقیقت هنگامی که نمای سازه ویلایی شما به صورت یکنواخت در سطح وسیعی طراحی شده باشد بهترین گزینه برای نورپردازی بهره گیری از این روش می باشد.

نورپردازی از سطوح داخلی و خارجی:

در این شیوه از نورپردازی مهندسان معمار از عناصری همچون پنجره، بالکن، نرده و … که در نمای خارجی ویلا قرار دارد، بیشترین استفاده را می برند. به عنوان مثال در مواردی دیده شده که در لبه های خطوط به کار رفته نمای خارجی ویلا با استفاده از فیبرهای نوری و همچنین لامپ های نئونی جلوه ای خاص بخشیده تا بتوان با این کار طول و حجم ساختمان را  شاخص تر کنند. در واقع این روش نورپردازی نما می تواند ظاهر ویلای شما را از دید ناظر زیباتر و جذاب تر کند.

نورپردازی  به صورت منطقه ای یا تاکیدی:

با استفاده از این روش  می‌توان طراحی ویلا را به نوعی انجام داد که نقشی ماندگار در ذهن ناظر ایجاد کند. برای بهره گیری از این شیوه عناصر متعددی همچون پنجره ها، بالکن، نرده، ستون و … مواردی هستند که با تاکید بر روی آنها هارمونی کل بنا به نمایش در می آید.  به بیان دیگر می توان گفت با تاکید بر روی ستونهای در پلان سازه ویلای شما، بلندی و استحکام بنا بیش از هر چیزی به مخاطب القا خواهد شد.

تخمين هزينه مورد نیاز جهت طراحی و ساخت ویلا

محاسبه هزینه طراحی و ساخت ویلا

همان گونه که می دانید مفهوم کلمه تخمین هزینه، تعیین میزان تقریبی بودجه مورد نیاز جهت طراحی و ساخت ویلا مورد نظر است. این کار خود متشکل از 2 مرحله کاری می شود که بر طبق موارد زیر خواهد بود:

 1. نتایج حاصله از طراحی ویلا در مراحل اولیه (در صورت لزوم از نقشه)
 2. محاسبه هزینه اصلی ترین اقلام مورد نیاز جهت ساخت در گروه های هزینه ای
 3. توضیحات مربوط به سازه ویلا
 4. جزئیات مربوط به طرح و سبک ویلا مورد نظر که شامل تجهیزات قابل استفاده و در دسترس خواهد بود

توجه داشته باشید که تخمین هزینه های مورد نیاز جهت اجرا ویلا شامل هزینه های کلی مرتبط با گروه های مختلف هزینه ای بوده که می تواند داده های متعددی را مربوط به هزینه های مورد نیاز جهت اجرا شکل بدهد. شایان ذکر است که توصیفات مورد نیاز می بایست در ارتباط با وضعیت اطلاعات به دست آمده از طراحی اولیه باشد.

محاسبه هزینه طراحی ویلا

مبنای محاسبه هزینه های مورد نیاز جهت طراحی ویلا به شرح زیر می باشند:

 1. نقشه هایی که با جزئیات کامل توسط مهندسین معمار طراحی خواهند شد.
 2. محاسبه مقادیر مرتبط با اقلام اصلی
 3. توضیحات مرتبط با محاسبات

محاسبه تمامی هزینه ها در این مرحله می بایست در بر گیرنده نکات متعدد با توجه به گروه های قیمتی کلیه اقلام مورد نیاز جهت طراحی و ساخت باشد. توجه داشته باشید که در این مرحله ممکن است هزینه های ساخت و ساز ویلا مورد نظر در طول مدت زمان ساخت، با کاهش قیمت ها یا افزایش آن مواجه شود. طرفین شرکت کننده در پروژه دارای بیشترین میزان تاثیر گذاری بر هزینه های طراحی و ساخت ویلا هستند چرا که تصمیم گیری های نهایی در مورد اندازه و حجم پروژه در این مرحله صورت می گیرد.

توجه داشته باشید که در سایر مراحل ساخت و ساز ویلا ها تاثیر بر هزینه ها به کمترین میزان خود خواهد رسید. علاوه بر آن جریان نقدینگی نیز به گونه دیگری نشان داده خواهد شد چرا که در مراحل اولیه بسیار کم بوده و در مراحل بعد به تدریج افزایش خواهد یافت. کنترل موثر قیمت ها می بایست به نوعی انجام شود که در طول مراحل کاری پروژه مورد نظر، وقفه ای در طی کار ایجاد نکند و مراحل کاری پروژه شامل نقشه ها، انتخاب مصالح و … با موفقیت انجام شود. در صورت ایجاد وقفه ممکن است هزینه های مورد نیاز جهت ساخت با افزایش روبرو شود.

اما در حالت کلی چنانچه شما قصد طراحی و ساخت یک ویلای 250 متری را در بصورت دوبلکس دارید می بایست هنگام محاسبه هزینه طراحی و ساخت ویلا حدود 500 متر را در نظر داشته باشید چرا که شما ویلا دوبلکس 250 متری دارید و فونداسیون سازه ویلا نیز از نظر هزینه به عنوان یک طبقه محاسبه می شود. در صورتی که شما ویلای مورد نظر خود را در اطراف و حومه شهر تهران می سازید ممکن است هنگام برآورد هزینه های ساخت ویلا به طور تقریبی 25 الی 50 درصد بیشتر از مناطق دیگر صرف کنید.

5/5 (6 نظر)
Call Now Buttonبا یک کلیک از ما مشاوره بگیرید