طراحی ویلا به سبک مدرن + پروژه اجرایی ویلایی
23
مه

طراحی ویلا مدرن

در چارچوبی پرزرق و برق از طراحی معماری، تلفیق طراحی ویلا با معماری مدرن چیزی کمتر از شگفت‌انگیز نیست. این تلفیق کامل، زیبایی کلاسیک ویلای سنتی با سادگی و بینش نوآورانه عناصر معماری معاصر را ترکیب می‌کند. اما چه چیزی باعث این زیبایی می‌شود و چگونه می‌توانید اصول طراحی مدرن را در ویلا خود به کار ببرید؟ در ادامه به اصول این طراحی و نمونه پروژه‌های اجرایی گروه معماری دژار میپردازیم.

حال در این مطلب گروه مهندسین دژار یکی از بزرگ ترین تیم های طراحی ویلا مدرن در ایران در کنار شماست تا از صفر تا صد و هر آن چه که شما در خصوص ویلا مدرن لازم دارید را در اختیارتان قرار دهد. در ادامه تمامی نکاتی که کارفرما محترم در رابطه با طراحی و ساخت ویلا بداند مطرح میکنیم و برخی از پروژه های دژار به عنوان نمونه برای شما عزیزان قرار داده شده است.

در آخر مقاله نمونه پروژه ها به همراه توضیحات آن را مشاهده کنید.

تماس با دژار 02126458051
مشاوره با تیم طراحی ویلا دژار

یکی از ویلاهایی که بسیار امروزه رواج یافته و مورد محبوبیت مردم قرار گرفته است ویلا مدرن می باشد. شاید برایتان سوال شود که چرا این سبک بسیار محبوب شده است؟ مگر چه امکاناتی را با خود به همراه دارد که مردم نسبت به دیگر سبک های ویلا سازی این سبک را بیشتر می پذیرند؟

در واقع برای پاسخ به این سوال باید گفت که سبک مدرن در ویلا سازی نه تنها عناصری را به خود اضافه نکرده است بلکه با حذف برخی از المان ها، عناصر و ویژگی ها باعث مقبولیت شده است. در واقع در تعریف سبک مدرن در ویلا سازی، ساده بودن و بی آلایش بودن این سبک مد نظر قرار می گیرد.  خطوط صاف، استفاده از اشکال و حجم های مربع شکل، خطوط موازی، استفاده از رنگ های خنثی و… از ویژگی های منحصر به فرد این سبک و معرف سبک مدرن در طراحی ویلا می باشد. دکوراسیون داخلی بنا نیز بدین گونه طراحی می شود.

فهرست مطالب

طراحی ویلا مدرن به صورت تخصصی

امروزه در فضای رسانه مخصوصا فضای مجازی ما بسیاری از افراد را مشاهده می کنیم که بدون هیچ گونه سابقه اجرایی فعالیت های طراحی معماری انجام می دهند. بی شک این گونه افراد یا دوره آموزشی خاصی را گذرانده اند یا اینکه فارغ التحصیل رشته های معماری هستند. در صورتی می توان طراحی تخصصی ویلا مدرن را انجام داد که علاوه بر داشتن دانش و علم، تجربه کافی در این زمینه وجود داشته باشد. بنابراین طراحی ویلا مدرن حتما می بایست توسط یک تیم حرفه ای صورت پذیرد تا بتوان گفت که طراحی ویلا مدرن به صورت تخصصی و علمی صورت گرفته و تمامی استاندارد های لازم را دارا می باشد.

تیم معماری دژار در سال 1392 فعالیت حرفه ای خود را آغاز نمود.پروژه های اجرا شده موفق در داخل و خارج کشور مهر تاییدی بر حسن انجام فعالیت های این مجموعه میباشد و گستردگی تجربیات دژار این امکان را فراهم میکند که در طراحی ویلا صاحب نظر باشد.

برخی از پروژه های ویلایی دژار

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress
طراحی ویلا هرمزان شهرک غرب به سبک مدرن

طراحی ویلا هرمزان شرکت صبا نفت/تهران

طراحی پروژه مدرن در فشم

طراحی ویلا جناب آقای وامق/فشم

طراحی ویلا مدرن واقع در منطقه شیرگاه

طراحی ویلا جناب آقای علیزاده/شیرگاه

طراحی ویلا جناب آقای محمدی/ساری

طراحی ویلا به سبک انگلیسی در محمواباد

طراحی ویلا موگه/مازندران

طراحی پروژه ویلایی یاس واقع در کاشان

طراحی ویلا یاس/کاشان

همانطور که در اکثر مقالات تعریف ویلا خوانده‌اید باید بدانید یک طراحی هوشمندانه ویلا باید انتخاب اول شما در امر شروع پروژه های طراحی و ساخت ویلا باشد چراکه ویلا شما به عنوان خانه دوم ، تمامی امکانات رفاهی و تفریحی که آرامش و آسایش خانواده شما را فراهم میکند باید داشته باشد و از طرفی برعکس خانه های شهری ، در ویلا باید مرز بین کالبد بنا و طبیعت کم رنگ شود تا انسان با طبیعت سرسبز اطراف پیوند داده شود . پس به همین دلیل است که نوع معماری ویلای شما و طراحی داخلی آن باید براساس سبک مورد پسند کارفرما و موقعیت زمین انتخاب شود. پس در ادامه به جزئیات مهمی در طراحی ویلا میپردازیم.

امروزه در طراحی تخصصی ویلا ها از تکنولوژی ها و ابزارهای جدیدی با استانداردهای بین المللی استفاده می‌شود. استفاده از سیستم‌های امنیتی پیشرفته‌، سیستم تهویه مطبوع هوشمند، نورپردازی های خارق العاده و غیره از جمله امکاناتی هستند که باید از یک تیم با تجربه طراحی و ساخت انتظار داشته باشید.

طراحی تخصصی ویلا مدرن

در پایان لازم است یادآوری کنیم که طراحی تخصصی ویلا شما و ساخت آن باید بدست افراد توانا و با تجربه بالا صورت بگیرد. مهمترین دغدغه آنها باید ارائه خدمات با کیفیت و استانداردهای بین المللی و همچنین استفاده از ابزارهای مدرن برای کاهش هزینه‌های نهایی شما باشد.

مجموعه ما با سال‌ها تجربه در طراحی تخصصی ویلا در تمامی مراحل طراحی و اجرا ویلا در کنار شما خواهد بود.

هدف از طراحی ویلا چیست؟

سوالی بسیار کاربردی و به جاست که هدف ما از طراحی ویلا چیست؟ زیرا بسیاری از افراد غیر حرفه ای معتقدند که ساختن یک ویلا با داشتن طرحی ذهنی می توان سازه دکوراسیون محوطه سازی و…. را انجام داد. اما دیدگاه حرفه ای و اصولی کامل عکس این قضیه را نشان می دهد. به طور کلی می توان گفت که هدف طراحی کنار هم قرار دادن تمامی عناصر و موارد تشکیل دهنده بنا با اصول و قوانین می باشد که در نهایت منجر به ایجاد یک بنای کامل، شاخص و منظم می شود.

بسیاری اوقات، عدم وجود در طراحی ویلا باعث سردرگمی و نادیده گرفتن اهمیت آن می شوند. طراحی پلان ویلا همانند مصالح بسیار مهم در ساخت ویلا مدرن می باشد. حال برای اینکه بدانید اهمیت و چه اهدافی باید برای طراحی ویلا مدرن در نظر گرفته شوند برایتان شرح می دهیم:

  • در قدم اول وقتی صحبت از ویلا می شود فضای زیبا و محیط آرام آن ذهن هر شنونده ای را به سمت خود سوق می دهد. بنابراین زیبایی محیط یکی از اهداف مهم در طراحی ویلا مدرن می باشد.
  • دیگر هدفی که در طراحی ویلا مهم است استفاده از عناصر طبیعی می باشد. بنابراین عناصر طبیعی مانند درخت، سنگ و… می تواند هدف دیگری در طراحی باشد که ویلا ما بتواند با محیط جغرافیای خود همگونی داشته باشد که معمولا در سبک های سنتی و کلاسیک می توان این هدف را بسیار مهم برشمرد.
  • سومین هدف طراحی ویلا، ایجاد سازه ای استاندارد است. نه تنها در معماری ویلا درهر نوع معماری اگر طرح از پیش معرفی شده با دانش و اصول استاندارد نباشد مطمئنا سازه نهایی غیر قابل استفاده و ایمن نخواهد بود.
نمونه طراحی ویلا

تاثیر عوامل مختلف در طراحی ویلا

همانطور که در بالا گفته شد عوامل محیطی ، انسانی ، وضعیت جغرافیایی ، بودجه و قوانین اجرایی تاثیر بسزایی در طراحی ویلا شما دارند که هرکدام را به مختصر توضیح میدهیم.

محل و جغرافیا زمین به عنوان اصلی ترین عوامل تاثیرگذار میباشند . در اکثر موارد ، کارفرمایان ترجیح میدهند محل زمین در مناطق ساحلی شمال یا جنوب کشور ، مناطق جنگلی یا کوهستانی ( مقاله طراحی ویلا کوهستانی را بخوانید ) باشد. هرکدام از این مناطق دارای آب و هوای خاص خود هستند و باید در انتخاب سبک و مصالح ویلا توجه به سزایی کنیم .

همچنین فرم و شکل زمین از عوامل مهم تاثیرگذار هستند . یک طراحی ویلا تخصصی میتواند در انواع فرمهای زمین از قبیل مثلثی یا چندصلعی بهترین طراحی را پیاده سازی و اجرا نماید. طراحی ویلا در زمین شیبدار نیز شامل چالش هایی میباشد که در نوع انتخاب طراحی تاثیرگذار خواهد بود.

معرفی تاثیر عوامل مختلف در طراحی ویلا

نیازها و سلیقه کارفرما در هنگام برنامه ریزی پروژه طراحی ویلا در جایگاه دوم اهمیت قرار خواهد گرفت و برای هرمرحله از طراحی ، مورد توجه واقع میشود . بودجه ساخت ویلا و مدیریت نقدینگی بخش بسیارمهم در شروع پروژه طراحی و ساخت ویلا میباشد چرا که هزینه ساخت ویلا به ازای مترمربع به دلایل متخلفی بیشتر از ساخت یک واحد آپارتمانی هزینه خواهد داشت . به همین علت پیش بینی صحیح بودجه و برنامه ریزی جریان نقدینگی اهمیت بالایی دارد .

تعیین بودجه در هر مرحله از پروژه و تهیه جداول جریان نقدی کار مهمی است که توسط شرکت اجراکننده باید انجام شود. مزیت تعیین بودجه در پروژه های ویلایی انعطاف سرمایه گذاری در آن میباشد و در صورتی که تیم اجرا ویلا به درستی انتخاب شود میتواند تمامی این مراحل را مدیریت کند.

رعایت قوانین شهری در در هرمنطقه از کشور به دلیل ارتقای ایمنی ، رفاه ، هماهنگی بصری ، زیبایی و سلامتی عمومی اجباری میباشد . لازم است قوانین اجرایی شهرداری در هرمنطقه بصورت اختصاصی بررسی شود .

قوانین اجرایی طراحی نما ویلا

انواع سبک های طراحی ویلا

هر چند که در بخش ما صرفا در خصوص طراحی ویلا مدرن صحبت می کنیم اما خالی از لطف نیست تا نگاهی گذرا به سایر سبک های معماری نیز بیاندازیم. به طور کلی سبک هایی که در طراحی ویلا ها استفاده می شوند علاوه بر سبک پر طرفدار مدرن می توان به سبک های کلاسیک، نئو کلاسیک، سنتی، مینیمال، روستایی و… اشاره کرد که به طور خاص هر سبک شرایط خود را در طراحی دارا می باشد به همین دلیل نامی خاص را برای خود ثبت کرده است.

ابتدا باید تمامی سبک ها را بشناسید تا شناخت دقیقی در هنگام جلسات مشاوره‌ای با شرکت معماری داشته باشید. در واقع انتخاب سبک علاوه بر نشان دادن سلیقه کارفرما ، میتواند هویت و پرستیژ صاحب ویلا را بدنبال داشته باشد . همچنین سبک های طراحی ویلا در تعیین بودجه ساخت نیز تاثیر خواهد گذاشت.

سبکی خاص در حوزه طراحی ویلا که به تازگی بسیار پرطرفدار شده است . از دلایل این محبوبیت میتوان به خاص بودن در عین سادگی اشاره داشت . معمولا در این سبک استفاده از خطوط صاف ، اصالت سبک را تشکیل میدهد .این نوع سبک علاوه بر سادگی و زیبایی که در نمای خود دارد از فضای داخلی بزرگ، ساده و بسیار دلنشینی برخودار می باشد.

معرفی نمونه طراحی ویلا مدرن با استخر

کارفرما با انتخاب سبک مدرن ، دست طراح را ایجاد خلاقیت و امکانات رفاهی مختلف فراهم میسازد .از لحاظ هزینه‌ای میتوان با مدیریت جریان نقدینگی صحیح و انتخاب های المانهای لوکس ،  میتوان هزینه اجرا ویلا مدرن را حد زیادی مدیریت کرد و از منظر مقایسه با یک ویلا کلاسیک ، میتوان هزینه کمتری کرد. یکی از اصلیترین تفاوت های ویلا مدرن در مقابل کلاسیک ، کاهش مرز میان بنا و طبیعت میباشد که با بکار بردن پنجره های بلند و یکپارچه و تراس‌ها این هدف عملی خواهد بود . در طراحی ویلا مدرن ، نما بیرونی هندسه‌ای خاص و متفاوت از سبک های دیگر خواهد داشت .

کانسپت اصلی این سبک ایجاد فضاهای باز ، لذت بردن از زیبایی طبیعت با استفاده از شیشه ، کاهش پیچیدگی طراحی در عین زیبایی میباشد. این ویژگی ها در کمترین سبک هایی را می توان مشاهده کرد آن هم نه به صورت یک جا و کامل.

کلاسیک ، همان سبک قدیمی و همه‌پسند که آشنا همگام میباشد . شاید بتوان ویلا کلاسیک به عنوان پرچمدار طراحی ویلا در نظر گرفت . اصالت این سبک به طرح های رومی بازمیگردد جایی که تقارن و استواری بنا حرف اول را در طراحی خواهد زد .

بطور کلی شکوه این طراحی در استفاده از متریال های مرغوب و درجه یک به خصوص در بخش داخلی میباشد . محدودیتی در قبال طراحی وجود ندارد و میتواند تعداد طبقه ها و ارتفاع متغیر باشد و برای هر طبقه فضاهای مختلفی همچون استخر ، سالن پذیرایی و آشپزخانه در برگیرد . استفاده از فضاهایی با سقف بلند و بزرگ برای سالن پذیرایی و هال از اصل های مهم در بخش داخلی ویلا کلاسیک میباشد .

نمونه ویلا کلاسیک
طراحی ویلا کلاسیک

کانسپت اصلی ویلا کلاسیک ، تقارن ستون ها ، پنجره ها و کلیه نقش نگاری ها در نما ساختمان میباشد . پس برعکس سبک مدرن ، هدف این طرح ، رعایت عادت های قبلی و طبق اصول عمل کردن است .

فارغ از کلیات بیان شده سبک کلاسیک از جمله سبک های با ابهت می باشد که جلال و جبروتی خاص به بنا می بخشد. همچنین در صورتی که ویلا ها به صورت باغ ویلا باشند این نظم نیز به محوطه سازی باغ ویلا ها نیز منتقل می شود.

نمونه ویلا کلاسیک

این سبک ، اصالت یک شخص ایرانی خواهد بود . ویلا سنتی یا طراحی ویلا یرانی ، برگرفته از معماری قدیمی و اصیل ایرانی میباشد . بدون شک زیبایی شناسی و اصول سازه ای در طراحی ویلا ایرانی یکی از خاصترین سبک ها در سطح جهان میباشد . از ویژگی های این سبک میتوان به استفاده از آجر ، تقارن نما ، استفاده از قوس های زیبا میباشد . کانسپت اصلی طراحی سنتی طراحی حیاط مرکزی (در صورت متراژ مناسب زمین) ،طراحی فضای شاه نشین، رعایت هندسه و قوس بنا و نورگیرهای زیبا میباشد . همچنین بخش مهمی از این طراحی به محوطه سازی به سبک باغ های ایرانی و فضای سبز اختصاص دارد که حس آرامش را به ساکنین القا کند.

ویژگی هایی که برای داشتن یک طراحی خوب باید بشناسید

انتخاب طراح ویلا مدرن

طراح و شرکت معماری باید بتواند از حداکثر توان اجرایی خود در هر پروژه معماری استفاده نماید . یک شرکت معماری باید هرپروژه طراحی ویلا را بصورت خاص با اختصاص زمان مناسب انجام دهد . همچنین آشنا بودن با مولفه های اجرایی و ساخت ویلا مهم بوده چرا که در یک طراحی اصولی اثرگذار خواهد بود .

در تماس بودن و در دسترس بودن طراح یک ویژگی عالی به شمار میرود . همچنین یک شرکت طراحی و ساخت ویلا باید در مدیریت منابع مالی و نقدینگی تجربه داشته باشد تا بتواند به بهترین نحو هزینه های ساخت ویلا را کاهش دهد .

فراموش نکنید متخصص بودن در امر طراحی از اصلی ترین ویژگی های طراح به شمار میرود . اکثر ویلاها مناطق کوهستانی ، دریا و جنگلی باید سازه معماری به گونه‌ای انتخاب و طراحی شود که اب‌وهوای منطقه سازگار باشد .

اصول طراحی ویلا مدرن

در هر نوع سبکی که بخواهید نسبت به طراحی اقدام کنید اصول اولیه و کلی و همچنین اصولی جزئی وجود دارد که نیاز رعایت شود و نسبت به آن ها پایبند بود. طراحی ویلا مدرن نیز از اصول اصلی مربوط به خود برخودار می باشد که رعایت آن ها است که باعث به وجود آمدن یک سازه منظم، مهندسی شده و ایمن می شود.

از اصول طراحی ویلا مدرن می توان به اصولی چون؛ طراحی اولیه و کلی ویلا، در نظر گرفتن عملکرد و کاربری ویلا، در نظر گرفتن رنگ ها با توجه به نیاز، در نظر گرفتن نوع پنجره ها و درتوجه به میزان نور مورد نیاز ویلا اشاره کرد. موارد بیان شده در طراحی ویلا مدرن بسیار حیاتی می باشند و برای اینکه به اهمیت آن ها پی ببرید در ادامه هر کدام را با جزئیات برایتان شرح داده ایم.

  • اولین اصل در طراحی ویلا طراحی اولیه و کلی می باشد. کاربری ویلا ها و دلایلی که کارفرما و هدف ویلا سازی وی با سبک مدرن و مشخص کردن مصالح مورد نیاز و نوع سازه (اسکلتی، بتنی و…) و همچنین نوع پنجره ها و… از اصول اولیه طراحی ویلا مدرن می باشند.
معرفی سبک طراحی ویلا مدرن
  • دومین اصلی که باید در طراحی ویلا مدرن مد نظر قرار بگیرد، کاربری یا همان عملکرد بنا می باشد. به عبارتی دیگر باید گفت که مشخص کردن هدف، کاربر و عملکرد در طراحی هر نوع معماری با هر سبکی حرف اول را می زند. بسیاری از کارفرماها بیشتر از آن که این بخش را در دستور کار قرار دهند بیشتر به زیبایی و نما اهمیت می دهند در صورتی که این موارد در مرحله دوم قرار دارند. در طراحی ویلا مدرن از آنجایی که ساده گرایی وجود دارد تمام آنچه که طراحی می شود صرفا باید دارای کاربرد و علکرد باشد.
  • سومین اصل در طراحی ویلا مدرن انتخاب رنگ ها می باشد. شاید دیده باشید که از بسیاری از ویلا ها از تنوع رنگی بسیاری در نما و دکوراسیون داخلی استفاده می کنند. اما این امر در خصوص طراحی ویلا مدرن کاملا بر عکس می باشد. به گونه ای که در طراحی ویلا مدرن معمولا از سه نوع رنگ خنثی، غنی و روشن استفاده می شود که این امر باز هم بر می گردد به منطقه، کاربرد و هدف ویلا مدرن.
طراحی ویلا مدرن در مازندران
  • اصل بعدی و مهم پنجره ها می باشد. در سبک های مدرنیته و جدید در ویلا مطمئنا دیده اید که از پنجره های بزرگ و قدی و استفاده می کنند که با توجه به نوع کاربری ویلا متفاوت می باشد. در سبک مدرن پنجره ها بسیار مهم هستند و از آن جایی که انتقال نور به داخل ویلا از طریق این پنجره ها صورت می گیرد بی شک در محل قرار گیری پنجره ها و دیوار های شیشه ای بسیار مهم می باشد تا علاوه بر اینکه زیبایی بنا را دوچندان می کند، نور مستقیم خورشید باعث آزار ساکنین و کاربران نشود.
  • علاوه بر موارد مذکور، اصول دیگری در طراحی ویلا مدرن نیز وجود دارد. از جمله موارد دیگر می توان به استفاده از تکنولوژی های روز، دوری کردن از پیچیدگی ها، استفاده از مصالح طبیعی و استفاده از مبلمان های داخلی ساده اشاره کرد.

انواع بخش های طراحی ویلا مدرن

یک متخصص حرفه ای برای طراحی ویلا مدرن بخش های مختلف طراحی را با تناسب لازم جدا گانه طراحی کرده و در انتها یک پکیج کامل تحویل می دهد. طراحی ویلا مدرن شامل بخش های مختلفی چون؛ طراحی نما، طراحی داخلی، طراحی پلان و طراحی محوطه می باشد. که هر کدام دارای اصول، قواعد و شرایط مختص خود می باشند.

گروه دژار تمامی این خدمات را درصورت خواست کارفرما بطور کامل انجام میدهد .

هزینه طراحی ویلا

بطور کلی یک فرمول ساده برای تمامی طراحی ویلاها نمیتوان در نظر گرفت و هزینه طراحی ویلا به عوامل مختلفی همچون : متراژ زیربنا ساخت ، متراژ محوطه سازی ، سبک طراحی ویلا و تعداد طبقات ویلا ( ویلا فلت ، ویلا دوبلکس ، تریپلکس ) بستگی خواهد داشت .

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه طراحی انواع ویلا و نحوه محاسبه  اینجا کلیک کنید .

هزینه ساخت ویلا مدرن

همه ما به خوبی با قیمت های روز ایران آشنا هستیم. بنابراین نمی توان قیمت یکسانی را در جهت طراحی و ساخت انواع ویلا اشاره کرد. به طور کلی عوامل بسیار زیادی وجود دارد که بر اساس آن می توان هزینه طراحی ساخت ویلا به صورت تخمینی مورد محاسبه قرار دهید.

قبل از شروع طراحی بهتر است هدف گذاری طبق بودجه کارفرما انجام شود . البته مدیریت بودجه کار بسیار دشواری است و همانطور که بالا اشاره کردیم بهتر است این موضوع به یک تیم اجرایی با تجربه واگذار شود . این بودجه پس از اتمام مرحله طراحی ، دوباره باید برآورد تخمینی انجام شود .

بودجه ساخت ویلا شما برطبق بهترین مصالح موجود در بازار ایران ، نوع سازه و فونداسیون ، بخش داخلی ، محوطه سازی باید برآورد شود. در سال 1402 و سال آینده 1403 میتوان مبلغ حداقلی پانزده میلیون تومان در هرمترمربع را نظر گرفت . به همین علت است که اهمیت طراحی بالا میرود و باید توجه کنید بهترین و مرغوبترین متریال بازار در یک ویلا غیراصولی ، کمترین تاثیر را در دید مشتری و کارفرما خواهد داشت و هزینه بالای ساخت شما هدر خواهد رفت.

تقسیم بندی ویلا مدرن

طراحی داخلی ویلا پنج فضای اصلی خواهد داشت که شامل آشپزخانه ، سالن پذیرایی و هال ، تراس یا روف گاردن ، آشپزخانه و اتاق خواب میباشد . بطور خلاصه هربخش با توجه به وظیفه آن جایگذاری میشود .

آشپزخانه باید در نزدیکی ورودی قرار داشته باشد تا دسترسی برای آوردن خریدها و خارج کردن مواد زائد به راحتی انجام شود. اشپزخانه میتواند با بخش نشیمن و سالن پذیرایی در ارتباط مستقیم باشد .

برای اتاق خواب ها مهمترین نکته حفظ آرامش و دنج بودن آن خواهد بود. ورودی اتاق خواب نباید بطور مستقیم به فضاهای عمومی مانند سالن پذیرایی قرار گیرد.

مهمترین بخش یک ویلا ، طراحی اصولی پلان ویلا میباشد . جانمایی هربخش در نقشه ویلا شما تعیین خواهد شد و ارتباط مناسب بین فضاهای مختلف یک ویلا در این بخش تعیین و طراحی خواهد شد. ابتدا نقشه های فاز 2 ویلا برای تعیین اطلاعات لازم برای ویلا تهیه میشود.

در واقع نقشه فاز دو شامل انواع مختلفی نقشه شامل سازه که شامل ابعاد ستون ، جنس تیر ، سقف … میباشد . وضعیت روشنایی و نورپردازی و … در نقشه فاز دو برقی ( تاسیسات الکتریکی ) تعیین میگردد . نقشه تاسیسات مکانیکی که شامل لوله کشی های سرمایش و گرمایش و … خواهد بود .

در بالا شما با سبک های ویلا سازی آشنا شده اید. حال بهتر است با انواع ویلا مدرن آشنا شوید. عاملی که باعث تقسیم بندی ویلای مدرن می شود متراژ زیر بنا است که با توجه به آن ویلا های مدرن به چهار دسته مدرن یک طبقه، مدرن نیم پیلوت، مدرن دوبلکس و مدرن تریبلکس تقسیم بندی می شود. حال برای شناخت بیشتر این ویلاها با ما همراه باشید.

تقسیم بندی از لحاظ ساختاری

طراحی ویلا مدرن یک طبقه (فلت)، نام دیگر ویلای های یک طبقه فلت می باشد. در نگاه اول طراحی این نوع ویلا ها آسان به نظر می رسد. اما از آنجا که طراح می بایست تمام اتاق ها و جانمایی ها را در یک طبقه اجرا کرده و استاندارد سازی آنان را نیز به اجرا در آورد  کارش بسیار دشوار می شود. بسیاری از افراد برای کاهش هزینه های خود نسبت به استفاده از نقشه ها و طراحی های موجود برای ویلا فلت اقدام می کنند. ولی هنگام اجرای کار به مشکلاتی چون عدم هماهنگی مصالح با منطقه و یا قابلیت استفاده برای آن محدوده یا پایین بودن امنیت آن نوع طراحی برای منطقه مد نظر رو به رو می شود که باعث صرف هزینه های هنگفت و دوباره کاری ها می گردد. بنابراین استفاده از طراحی های آماده هرگز توصیه نمی شود. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در رابطه با این نوع طراحی ویلا کسب کنید اینجا کلیک کنید.

دومین نمونه ویلاهای مدرن ویلا های نیم پیلوت است. در ویلا های نیم پیلوت برخی از فضا ها مانند پارکینیگ ها و فضاهای هم کف به فاصله نیم طبقه یا دو سوم طبقه از کف سازه اجرا می شود. و از آنجایی که این محدوده معمولا کاربری کمتری دارند، محدوده کمتری نیز در طراحی ها به خود اختصاص می دهند. و معمولا به دلیل هزینه های اضافی که بر روی دوش کارفرمایان می گذارند که این اتفاق باعث شده است تا تیم حرفه ای دژار این نوع ویلا مدرن را توصیه نکند.

سومین نوع ویلا مدرن، ویلا های دوبلکس هستند. این نوع ویلا ها در سراسر ایران مشاهده می شوند ولی با توجه به حجم زیاد ویلا سازی در شمال نمونه بیشتری را می توان در این مناطق مشاهده کرد. ویلا های مدرن دوبلکس از آن جایی که  معمولا در متراژ پایین هم قابلیت طراحی و اجرا دارند. زیرا می توان برخی از فضاها را از طبقه همکف جدا کرده و به عنوان طبقه ای دیگر طراحی کرد. نکته قابل توجه در خصوص طراحی ویلا مدرن به صورت دوبلکس دارای شرایط و قواعد مختص به خود می باشد و به راحتی نمی توان هر آن چیزی که دوست داریم در هر طبقه جا نمایی کنیم که بر اساس آن اجزایی چون سرویس بهداشتی و اتاق خواب ها در طبقه بالا و فضاهایی چون نشیمن ها و پذیرایی و همچنین آشپز خانه در طبقه همکف جا نمایی می شوند.

طراحی ویلا مدرن دوبلکس

چهارمین نوع ویلا مدرن، ویلا تریبلکس هستند. با توجه به نام آن ها این ویلا ها از سه طبقه تشکیل شده اند که معمولا ارتفاع آن ها بر حسب دلایلی  استاندارد سازی یکسان نمی باشد. معمولا ویلا های تریبلکس زیربنا بیشتر نسبت به ویلا ها دوبلکس دارند. طراحی ویلا تریبلکس دست طراحان و کارفرمایان را در جانمایی اجزا تشکیل دهنده خانه کاملا باز می گذارد. و بر اساس اصول استاندارد سازی که دارد به راحتی می توان فضاهایی به جهت ورزش یا استخر و کارگاه و … در داخل بنا جا نمایی و به محیط داخلی ویلا مدرن اضافه کرد.

طراحی نما ویلا مدرن

سبک ویلا مدرن رابطه مستقیمی با سادگی و ی آلایشی داشته و معمولا در طراحی نما این ویلا ها از احجام در ابعاد مختلف استفاده می شود. طراحی نما ویلا نسبت مستقیم با نمای ویلا مدرن دارد. بنا بر این موضوع هرچه طراحی یک ویلا مدرن شکیل تر و از جذابیت بیشتری برخودار باشد طراحی نمای آن هم به همان میزان جذابیت و زیبایی را انعکاس خواهد داد. در طراحی نما ویلا مدرن توجه به رنگ ها بسیار مهم می باشد و همچنین مصالح مورد استفاده نیز باید با سازگاری داشته باشند.

نمونه نما مدرن

ایده های طراحی ویلا مدرن

 برای طراحی ویلای مدرن ایده های زیادی وجود دارد. یکی از ایده هایی که بسیار پرکاربرد و محبوب کارفرمایان می باشد، ویلا های مدرن دوبلکس می باشد که در بالا مفصل در مورد آن توضیح دادیم.

دومین ایده برای طراحی ویلا مدرن، ویلا های شیشه ای می باشد. این ویلا مخصوص مناطق با پوشش های گیاهی سنگین یا مناطق دریایی و ساحلی است. یکی از پرطرفدار ترین ها این نوع ویلای مدرن می باشد. طراحی ویلا مدرن شیشه ای، بخش شیشه ای آن را می توان به عنوان عنصری از دکوراسیون داخلی عنوان نمود. علاوه زیبایی که این نوع ویلا ها در ظاهر دارند باعث می شوند نور داخل ویلا نیز به خوبی تامین شود. ولی استفاده از این ایده برای هر منطقه ای مناسب نیست و همچنین در جانمایی دیواره های شیشه ای نیز می بایست بسیار دقت شود تا نور زیاد باعث ایجاد هزینه بر روی دوش مصرف کنندگان نشود و همچنین نور مستقیم را به داخل ویلا انتقال ندهد.

طراحی نما مدرن ساحلی ویلا

یکی دیگر از ایده های پرطرفدار، ویلاهای مدرن در زمین های شیب دار و یا طرحی ویلا به مثال ساختمان های کج می باشد.  این نوع ویلا ها بسیار چشم نواز هستند و چشم هر ببینده ای را به خود خیره کرده و به خوبی خود را نسبت به ساختمان ها و ویلا های اطراف خود جدا می کنند.

پروژه ویلا سبز

پروژه “ویلا سبز” یک شگفتی معماری مدرن است که در میان ساختمان های سنتی ساخته شده است. طراحی ویلا تعادل بین مناطق خصوصی و عمومی را حفظ می کند و آنها را به طور استراتژیک در شمال و جنوب قرار می دهد. منظره، به لطف شیب زمین، یک عنصر زیبایی کلیدی است. ساخت ویلا از توپوگرافی بهره می برد، عناصری مانند رمپ خودروی زیرزمین و گاراژ با منظره پانوراما را یکپارچه می کند. بخش خارجی ویلا با استفاده از رویکردی کم حجم ، تاکید بر استحکام و تمایز می کند. پنجره های شیشه ای مرکزی ارتباط بصری در سراسر املاک و مستغلات را برقرار می کند. یک اتاق خواب برجسته مناظر استثنایی را ارائه می دهد و بیشتر ویلا را جدا می کند. استخر و فضاهای دو بعدی عنصری از شگفتی و لوکس را اضافه می کنند.)

نمونه پروژه ویلا ایمپریال

ویلا مونت

فضاسازی ویلا مدرن

در بحث فضاسازی که از ارکان اصلی طراحی ویلا میباشد به دو بخش تقسیم میشود : فضاسازی داخلی ویلا و فضاسازی محوطه ویلا یا محوطه سازی ویلا

در بحث فضاسازی داخلی ،در ابتدا باید تناسبات طراحی در بخش نما و داخلی حفظ شود . این تناسبات علاوه بر سبک ، به سادگی چیدمان و رنگ ها هم اشاره دارد . در انتخاب فضاهای خصوصی و عمومی باید نهایت دقت بکار رود تا علاوه بر حفظ حریم خصوصی ، زیبایی فضا سازی نیز حفظ شود .

ایجاد فضاهای سرگرمی بخصوص در سبک مدرن یکی از بخش های مهم برای اکثر کارفرمایان میباشد و درخواست دارند تا در تعطیلات همه امکانات رفاهی و تفریحی را داخل ویلا خود در دسترس داشته باشند . برخی از این امکانات میتوان به استخر روباز یا سربسته ، باشگاه داخل ویلا ، اتاق کودک ، سینما خصوصی ، اتاق بیلیارد و … اشاره داشت .

در بخش محوطه سازی باید سبک ویلا حفظ شود . برای اطلاعات بیشتر در رابطه با طراحی محوطه ویلا اینجا بخوانید.

چگونه می‌توان نگرانی‌های حریم خصوصی را در ویلای با معماری مدرن که اغلب دارای پنجره‌های بزرگ و فضاهای باز است، رفع کرد؟

حفظ حریم خصوصی می‌تواند در ویلای‌های با معماری مدرن که دارای پنجره‌های بزرگ و فضاهای باز هستند، یک نگرانی باشد. اما راه‌حل‌هایی برای حل این مسئله وجود دارد. از منظره‌بندی استراتژیک می‌توانید استفاده کنید تا حداقل محدودیت‌های بصری را ایجاد کنید و از دید خارجی جلوگیری کنید. استفاده از شیشه‌های رنگی یا مات نیز می‌تواند حفظ حریم خصوصی را تضمین کند، به طوری که نور به درون ویلا بیاید اما دید از خارج را محدود کند. همچنین، استفاده از فناوری خانه هوشمند و اتوماسیون پرده‌های پنجره می‌تواند یک راه حل دیگر برای کنترل حریم خصوصی در ویلا باشد، به این ترتیاستفاده از موارد زیر می‌تواند در حفظ حریم خصوصی در ویلای با معماری مدرن کمک کند:

1. منظره‌بندی استراتژیک: با استفاده از طراحی منظره‌بندی، می‌توانید از درختان، بوته‌ها و سایر عناصر طبیعی برای ایجاد حاجزهای طبیعی استفاده کنید که دید از خارج را محدود کند و حریم خصوصی را حفظ کند.

2. استفاده از پنجره‌های مات یا شیشه‌های رنگی: استفاده از پنجره‌ها با شیشه‌های مات یا رنگی می‌تواند به شما اجازه دهد نور طبیعی را وارد ویلا کنید، اما به دید از خارج محدودیت بیشتری ایجاد کنید.

3. استفاده از پرده‌ها و درب‌های خصوصیتی: استفاده از پرده‌ها و درب‌های خصوصیتی، مانند پرده‌های خودکار قابل تنظیم، می‌تواند به شما اجازه دهد در هنگام نیاز به حریم خصوصی، دید از خارج را ببندید.

4. استفاده از فناوری خانه هوشمند: با استفاده از فناوری خانه هوشمند، می‌توانید پرده‌ها را به صورت اتوماتیک کنترل کنید و آن‌ها را به طور دلخواه باز یا بسته کنید، بدون نیاز به حضور فیزیکی.

5. طراحی فضاهای داخلی: با توجه به طراحی داخلی و موقعیت پنجره‌ها و درها، می‌توانید فضاهای داخلی را طوری طراحی کنید که حریم خصوصی حفظ شود. به عنوان مثال، قرار دادن پنجره‌ها و درها به طور استراتژیک در محل‌هایی که دید از خارج کمتری دارند می‌تواند


در نهایت

مجموعه مهندسین معماری دژار یکی از تیم های با تجربه  و با سابقه در حوزه طراحی ویلا و معماری در ایران می باشد. در این بخش مجموعه دژار تلاش کرده است تا هر آن چه که لازم است شما در خصوص طراحی ویلا مدرن بدانید را در اختیارتان قرار دهد. اگر به دنبال یک تیم حرفه ای برای طراحی و اجرا ویلا می باشید، این مجموعه در کنار شماست تا ابتدا به شما در زمینه مختلف طراحی ویلا علی الخصوص طراحی ویلا مدرن مشاوره داده و بر حسب نیاز شما بهترین طراحی ها و ایده ها را در اختیار شما قرار دهد.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 4 میانگین: 5]