اصول طراحی ویلا در شمال
21
مه

طراحی ویلا در شمال

امروزه خرید و فروش ویلا در شمال کشور به شکل جدیدی از سرمایه‌گذاری تبدیل شده است و اغلب مردم به سمت ویلاسازی ترغیب شده‌اند. از این رو برخی افراد برای بهره‌مندی از یک ویلا با تمام امکانات رفاهی و مصالح ساختمانی مناسب و دارای استاندارد، طراحی ویلا در شمال را با اجرای سبک‌های مختلف تحت مدیریت خود و با مشاوره متخصصان معماری برعهده می‌گیرند.

تماس با دژار

 بر این اساس این افراد قطعه‌ای زمین در شمال کشور خریداری کرده و اقدام به طراحی و ساخت ویلای دلخواه خود می‌کنند اما در این مسیر باید مراحل و ضوابطی را برای طراحی ویلا طبق شرایط اقلیمی شمال کشور زیر نظر کارشناسان مربوطه طی کنند تا در روند کار دچار مشکل نشوند، در ادامه این مقاله به جزئیات این مقوله خواهیم پرداخت.

چرا طراحی ویلا اهمیت دارد؟

بسیاری از افراد که زمان و فرصت کافی برای طراحی ویلا در شمال و طی کردن مراحل ساخت آن را ندارند اقدام به خرید ویلاهای آماده و از پیش ساخته می‌کنند. اما این نوع ویلا از نظر کیفیت، اجرای نقشه و نما و سازه مطابق با سلایق همه نیست. بر این اساس شرکت‌ها و گروه‌های معماری بسیاری به صورت حرفه‌ای اقدام به ساخت و طراحی ویلا با سبک‌های مختلف می‌کنند که به تمام نیاز افراد و سلایق آنها پاسخ دهد و اغلب امکانات روز در ویلاها پیش‌بینی می‌شود. پس برای داشتن یک ویلای امن و شیک باید تمام اصول طراحی رعایت شود.

همچنین طراحی ویلا در شمال علاوه بر داشتن آب و هوای بسیار مطبوع و دلنشین برای وقت‌گذرانی و تفریح در دل طبیعت از آن جهت دارای اهمیت است که نحوه قرارگیری هر یک از فضاها با ایجاد دسترسی مناسب باید طراحی پلان معماری آن به صورت اصولی و صحیح مورد توجه قرار گیرد.

اصول طراحی ویلا در شمال چیست؟

ساخت و طراحی ویلا در شمال از گذشته تا به امروز مورد توجه بسیاری از مردم کشورمان بوده است. از آنجایی که نواحی شمالی کشور دارای آب و هوای مرطوب و بارانی است باید اصول خاصی را در ویلاسازی نسبت به دیگر نقاط کشور به کار گرفت.

طراحی ویلا ساحلی مازندران

جهت طراحی ویلا در شمال باید دقت شود که چه منظره‌ای پیش روی ویلا قرار دارد. بطور کلی در شمال به 2 بخش ساحلی و جنگلی تقسیم میشوند و بعضی از آنها داخل شهرک هستند که اصول طراحی هر کدام از فضاها متفاوت است. ویلاهایی دارای منظره طبیعی و چشم‌نوازی همچون دریا و جنگل دارند باید به گونه‌ای طراحی شوند که ارتباط ویژه‌ای بین فضای داخل ویلا با فضای بیرون با ایجاد تراس‌های گسترده برقرار شود. اما در ویلاهایی که محصور در شهرک‌ها هستند تنها نورگیری از آفتاب مستقیم و تهویه مطبوع ویلا مورد توجه است.

به طورکلی طراحی و ساخت ویلا در شمال کشور باید دارای تمام امکانات مورد نیاز اعم از فضای سبز، ساختمان دوبلکس، اتاق نشیمن، اتاق خواب‌های متعدد، باغ و استخر روباز با محوطه اختصاصی، تراس بزرگ و غیره باشد تا بتواند نظر مشتریان را جلب کند. از آنجایی که رعایت تمام اصول طراحی ویلا کاری تخصصی است باید از نظر و دانش مشاوران شرکت‌هایی که در این زمینه تجربه کافی دارند بهره بگیرید.

اصول اقلیمی

توجه به اقلیم منطقه از مهمترین اصول طراحی ویلا در مناطق شمالی میباشد . شرایط اقلیمی در انتخاب سبک طراحی ، انتخاب مصالح و … تاثیرگذار خواهد بود . با توجه به این اصول میتوان باعث کاهش هزینه ساخت و نگهداری ویلا شد . برای مثال در طراحی ویلا شمال که منطقه ای میان دریای خزر و رشته کوه‌های البرز قرار گرفته و اقلیمی معتدل و مرطوب دارد ، میانگین دما در طول سال در حدود 8 درجه و در فصول گرم سال تا 25 درجه میباشد . این منطقه را میتوان به عنوان یکی از بهترین مناطق آب و هوایی ایران عنوان کرد.

طراحی با توجه به جهت گیری تابش نور خورشید

در طراحی بهینه با توجه به نور طبیعی باید به جهت گیری تابش نور خورشید توجه کنیم چرا که همانطور که نور طبیعی در زمستان باعث ایجاد فضای مطبوع با دمای مناسب خواهد شد ، در تابستان میتواند این تابش و بالا رفتن دما ویلا آزار دهنده باشد. پس بهتر است بخش های داخلی ویلا که نیاز به نور طبیعی دارند در بخش جنوبی و فضایی که نیاز به این تابش مستقیم ندارد در بخش شمالی جانمایی کنیم.

طراحی ویلا با توجه به جهت گیری نور خورشید

البته این موضوع به تنهایی نمی تواند اصول طراحی و جانمایی بخش های مختلف ویلای شما را عوض کند . در واقع عواملی همچون همسایگی ، فضای سبز و به خصوص منظره در دریا میتواند تمامی معادلات را بهم بزند.

اهمیت جریان باد در اصول طراحی

همانطور که میدانید نسیم همیشگی در شمال وجود دارد . این نسیم در طول روز از دریا به ساحل و در طول شب برعکس میباشد . در طراحی ویلا در شمال از این موضوع میتوان در کاهش رطوبت استفاده کرد.

با توجه به رطوبت بالا در شمال ، برای حل این مشکل میتوان راه حل های مختلفی همچون سبک کردن فضا و کشیدگی ویلا در طراحی استفاده نمود . در واقع باید عبور هوا از فضاهای داخلی را باز بگذاریم .

دیاگرام اهمیت جریان باد در اصول طراحی ویلا

مصالح سازگار با اقلیم شمال

شاید در سال های گذشته انتخاب مصالح که مقاومت زیادی در برابر رطوبت و آب و هوای شمال دارند کار بسیار سخت و هزینه بر بود ولی با پیشرفت علم و تولید اکثر این مصالح بوسیله شرکت های ایرانی ، میتوان براحتی با هزینه بسیار کمتر نسبت به قبل ، مصالح متناسب با اقلیم انتخاب کرد . همچنین اجرا دقیق نیز در این موضوع اهمیت پیدا میکند .

از اصول مهم طراحی ویلا در شمال ، میتوان انتخاب سازه بتنی بجای فلزی برای جلوگیری از پوسیدگی نام برد . همچنین میتوانید مصالح سبک که متخلل هستند استفاده کنید .

آشنایی با سبک‌‎های مختلف طراحی ویلا در شمال

برای انتخاب سبک طراحی ویلا باید به محل قرارگیری ساختمان، جنس خاک و میزان رطوبت آن، جهت وزش باد، میزان نورگیری طبیعی و زاویه تابش خورشید، قوانین و مقررات شهرداری منطقه برای ویلاسازی نیز مورد توجه قرار گیرد. البته برای آن که بتوانید طراحی ویلا در شمال به سلیقه شما نزدیک شود و از تمام امکانات پیرامونی به بهترین نحو استفاده شود باید سبک‌های مختلف طراحی را بررسی کنید و با شناخت کافی بهترین سبک طراحی را برای ویلای خود اجرا کنید. در ادامه با این نوع سبک‌های طراحی آشنا خواهید شد.

طراحی ویلا در شمال به سبک کلاسیک

طراحی ویلا در شمال به سبک کلاسیک یکی از پرطرفدارترین و قدیمی‌ترین سبک‌‌های معماری است که بر اصل تقارن‌بندی، تناسب و توازن پایبند است. در طراحی ویلاهایی که به شیوه بیشتر از رنگ‌های خنثی همچون مشکلی، سفید، شیری، برنزی و طلایی استفاده می‌شود و از ظرافت و رسمیت خاصی برخوردار می‌شود.

طراحی ویلا کلاسیک لوکس

طراحی ویلا در شمال به سبک رومی بیشتر شبیه سبک طراحی ویلاهای کلاسیک است و ستون‌های بزرگ و استوانه‌ای با ترکیب رنگ‌های خاکستری روشن بیشتر به چشم می‌خورد.

طراحی ویلا به سبک مدرن

امروز بسیاری از افراد نیز خواهان ویلاهای مدرن و امروزی هستند که امکانات لاکچری و لوکس در آنها پیش‌بینی ‌شده باشد. از این رو در بین سبک‌های مختلف طراحی ویلا در شمال، طراحی ویلا مدرن گران‌تر و با صرف هزینه بیشتری همراه است. در طراحی مدرن استفاده از معماری دوبلکس، سقف‌های بند و ایجاد پنجره‌های بزرگ به سمت فضای سبز و باغ مورد توجه است. اتاق مهمان و آشپزخانه در طبقه همکف به منظور دسترسی به فضای مجاور حیاط و استخر قرار می‌گیرد.

طراحی ویلا مدرن در شمال

طراحی ویلا به سبک سنتی

بسیاری از ویلاها به سبک سنتی طراحی شده که در بین مردم کشور ما طرفداران زیادی دارد چرا که هزینه ساخت و اجرای این سبک با هزینه کمتری همراه است. سبک سنتی برای طراحی ویلا در شمال برای کسانی مناسب است که کمترین بودجه را برای ساخت این فضا پیش‌بینی کرده باشند.

طراحی ویلا در شمال به سبک مینیمال

در طراحی ویلا به سبک مینیمال استفاده از خطوط پیچیده اما به ظاهر ساده برای جلب نظر بیننده مورد توجه قرار دارد. ایجاد فضاهای محدود، دلباز و آرامش‌بخش در این سبک طراحی در اولویت قرار دارد.

طراحی ویلا مینیمال و خاص در شمال

طراحی ویلا به سبک روستیک

سبک روستیک یکی از جذاب‌ترین سبک‌های طراحی ویلا در شمال است که استفاده از رنگ‌های شاد و فضای سبز به بهترین نحو انجام می‌شود. تراس یا بالکن‌ها نقش مهم در این سبک دارند و قرارگیری گل و گیاهان مختلف در آن اولویت است که برای ایجاد فضای جذاب و بی‌نظیر و منظره چشم‌نوازه بسیار حائز اهمیت است .

طراحی ویلا روستیک بو نوعی الهام از خانه های روستایی میباشد که در حال حاضر در بسیاری از مناطق مازندران و شهرک های ویلایی شمال مورد استفاده قرار میگیرد.

مراحل طراحی ویلا در شمال و ساخت آن

طراحی و ساخت ویلا در هر منطقه شمال کشور متفاوت است و باید در انتخاب نوع پوشش و ضخامت سقف‌ها، مصالح ساختمانی، دیوارها و فضاهای داخلی و نمای ویلا دقت لازم را داشت. البته پوشش سقف در شمال کشور به دلیل بارندگی زیاد همواره به صورت شیروانی ساخته می‌شود. از این رو برای طراحی ویلا در شمال کشور باید مراحلی را طی کرد که در ادامه به جزئیات آن خواهیم پرداخت. شما میتوانید در این لینک درباره طراحی ویلا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر قصد دارید درباره هر یک از مراحل ساخت ویلا اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله ساخت تخصصی ویلا را مطالعه کنید

نقشه‌‌برداری زمین

یکی از نخستین اقدامات برای طراحی ویلا در شمال، نقشه‌برداری از زمین مورد نظر است. از این روز باید موقعیت مکانی و ابعاد زمین و جهت‌های جغرافیایی اعم از شمال و جنوب و طول و عرض زمین را تشخیص داد و نقشه کلی از زمین استخراج کرد.

طراحی نقشه

در طراحی ویلا و ساخت آن علاوه بر سلیقه صاحب ملک باید نظر کارشناسی مهندس ناظر نیز ملاک قرار گیرد. بر این اساس در طراحی نقشه ویلا، تعداد اتاق‌ها، محل قرارگیری آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی، تعداد طبقات، ویو و غیره مشخص می‌شود.

طراحی نقشه ویلا

برآورد هزینه ساخت و طراحی ویلا در شمال

یکی از مراحل مهم در طراحی ویلا، برآورد هزینه ساخت ویلا براساس نقشه طراحی شده است. در این محاسبات تمام ملزومات طبق نقشه اعم از نوع سازه ویلا، نوع اسکلت‌بندی، تعداد میله‌گردهای مورد نیاز مدنظر قرار می‌گیرد و هزینه کلی ساخت آن تا مرحله اتمام کار تخمین زده می‌شود.

مقاله پیشنهادی : هزینه ساخت ویلا

اجرای نقشه ویلا روی زمین

در این مرحله نقشه از قبل طراحی شده طبق نظر صاحب‌ ویلا یا کارفرما توسط مهندس ناظر و دیگر عوامل روی زمین با خطوط گچی اجرا می‌شود.

پی‌کنی زمین

از دیگر مراحل طراحی ویلا در شمال، مرحله پی‌کنی است. به طوری که کارگران و پیمانکار ویلا طبق عمق معین شده اقدام به کندن محل رنگ‌ریزی شده با گچ روی زمین می‌کنند تا زمین برای اجرای فنداسیون ویلا آماده شود.

اجرای فنداسیون

اجرای فنداسیون ویلا با استفاده از نقشه محاسباتی توسط اسکلت‌کار یا به عبارتی آرماتوربند انجام و اسکلت‌ها نصب می‌شوند.

بتن‌ریزی

مرحله اجرای اسکلت، ستون‌ها و سقف‌ها و به عبارتی مرحله بتن‌ریزی نیز در طراحی ویلا در شمال بسیار مهم است و باید توسط اسکلت‌کار و تحت نظارت مهندس ناظر انجام ‌شود.

دیوارچینی و سفت کاری

نازک کاری

بعد از تمام مرحله سفت‌کاری ویلا حالا نوبت به مرحله نازک‌کاری می‌رسد. در این مرحله از طراحی ویلا و ساخت آن پنجره‌ها، چهارچوب درب‌ها، تعمیرات دیوارها و سقف‌ها انجام می‌شود. سپس طبق نقشه طراحی شده، نوبت به نصب تأسیسات ویلا می‌رسد. از این رو علاوه بر برق‌کشی ساختمان، لوله‌کشی‌‌های سرد و گرم و شوفاژ در تمام نقاط مورد نیاز اعم از سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و اتاق‌ها عملیاتی می‌شود.

طراحی داخلی مدرن ویلا

عایق‌کاری در طراحی ویلا در شمال

عایق‌کاری مناسب و دقیق در مرحله طراحی ویلا در شمال و ساخت آن به دلیل وجود رطوبت بالا در شمال کشور بسیار پر اهمیت است. بر این اساس عایق‌کاری آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و کف ویلا با استفاده از ایزوگام انجام می‌شود. البته قبل از کاشی‌کاری دیوارهای سرویس‌های بهداشتی و آشپرخانه برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، عایق‌کاری نیز انجام می‌شود. همچنین سقف ساختمان نیز طبق سلیقه کارفرما و یا صاحب ویلا با استفاده از چوب روسی، لمبه، و کناف عایق‌کاری می‌شود.

سفید‌ کاری

یکی از مراحل طراحی ویلا سفید کاری است. در این مرحله بنا دیوارهای داخلی را گچ‌کاری می‌کند و همچنین دیوارهای خارجی ویلا را با استفاده از مصالح پودر سنگ و سیمان سفید پوشش می‌دهد.

ضوابط شهرداری برای طراحی ویلا در شمال

طراحی و ساخت ویلا در شمال اصول، ضوابط و قاعده خاص خود را دارد و علاوه بر رعایت کیفیت و زیبایی در معماری باید مکان مورد نظر دارای اسناد و مدارک قانونی باشد و از نظر چیدمان و نقشه نیز عامه‌پسند باشد.

طراحی و ساخت ویلا مدرن لوکس در ایزدشهر

یکی از ضوابطی که در طراحی ویلا در شمال باید قبل از اجرای نقشه مورد توجه قرار گیرد علاوه بر دریافت مجوز از شهرداری منطقه بحث تراکم است. میزان تراکم در شهرهای مختلف شمال متفاوت است. به طوری که شهرداری تراکم 50 درصد را برای شهرها و حومه شهر 30 درصد را در نظر گرفته است. بر این اساس مالک حق ساخت 30 تا 50 درصد متراژ زمین موردنظر را برای طراحی و ساخت ویلا دارد و متراژ باقیمانده از زمین باید به فضای سبز و حیاط و محوطه ویلا اختصاص یابد.

گفتنی است قانون شهرداری در بحث تراکم در رابطه با زمین‌های ساحلی و زمین‌های جنگلی که در حومه و بیرون شهر قرار دارند هیچ تفاوتی نمی‌کند و قانون یکسان است.

جمع‌بندی

طبق آنچه در مطالب بالا گفته شد سبک اجرا و طراحی ویلا در شمال بستگی به میزان بودجه افراد دارد. همچنین باید بین فضای داخلی و پلان بیرونی هماهنگی ایجاد شود و میزان دسترسی‌ها به امکانات مطابق با نیاز افراد باشد. پس برای بهره‌مندی از یک طراحی ویلا مناسب با رعایت تمام ضوابط و اصول آن باید از متخصصان این امر کمک بگیرید.

-طراحی ویلا در گیلان

-طراحی ویلا در مازندران

طراحی ویلا استخردار در شمال
لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 8 میانگین: 4]