طراحی پلان ویلایی مدرن
15
مارس

طراحی نقشه ویلا

هنگامی که به استخدام یک متخصص معماری یا طراح داخلی فکر می‌کنید، ممکن است بخواهید قبل از درخواست قیمت، دقیقا نیازهای خود را بررسی کنید. آیا به دنبال بهترین نقشه برای ساخت ویلا هستید؟ انواع مختلفی از پلان ویلا وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید تا یک طراح ماهر و برجسته طراحی نقشه ویلا را برای شما ایجاد کند. از پلان‌های طبقات گرفته تا ارتفاعات بیرونی هر کدام ویژگی متفاوتی را در مورد فضا بیان می‌کنند.

تماس با دژار
برای مشاوره با گروه معماری دژار با شماره درج شده تماس حاصل فرمائید.

پلان ویلا به چه معناست؟

در ابتدا تعریف کوتاه از پلان ویلا را مطرح میکنیم تا در ادامه ارتباط بیشتری با این مقاله برقرار کنید .

طراحی نقشه ویلا، شما نیاز به فاکتور‌هایی برای ساخت ویلای خود دارید. میزان طبقات تا نحوه‌ی چیدمان و حتی قرار گرفتن ستون، قرنیز‌ و… نیازمند طرح‌هایی از پیش تعیین شده است. به هر یک از این طرح‌های مختلف که برای طراحی نقشه ویلا‌ی شما به کار می‌رود پلان می‌گویند.

مقاله پیشنهادی : طراحی ویلا مدرن

انواع پلان ویلایی برای طراحی نقشه ویلا

در اینجا هفت مورد از محبوبترین انواع پلان ویلا آورده شده است، بنابراین شما دقیقا می‌دانید که دفعه بعد که یک طراح متخصص را استخدام می‌کنید چه چیزی را برای طراحی نقشه ویلا درخواست کنید. در زیر به بررسی انواع پلان ویلا برای شناخت بهترین نقشه برای ساخت ویلا پرداخته‌ایم.

پلان طبقات

پلان کف برای هر طراحی نقشه داخلی ویلا یا پروژه معماری ضروری است. با طراحی یک پلان طبقه مناسب می‌توانید همه چیز را در فضای خود مشاهده کنید، انگار که سقف را برداشته‌اید و به پایین نگاه می‌کنید. دیدگاه خود به نقشه طراحی را طوری در نظر بگیرید که انگار از دید پرنده به نقشه نگاه می‌شود.

انواع مختلفی از پلان‌های طبقه وجود دارد که هر کدام اهداف خاص خود را دارند. یکی از انواع پلان کف نسخه دو بعدی است که معمولاً شامل اندازه‌گیری فضاست، مانند طول دیوارها و محل قرارگیری درها. اگر اندازه آنها بسیار دقیق باشند، می‌توان از آنها به عنوان مبنایی برای نقشه ساختمان استفاده کرد.

همچنین نسخه های دو بعدی از طرح‌های مبلمان وجود دارد که پلان‌های طبقه‌ای هستند و چیدمان و طرح مبلمان در آنها کشیده شده است. تمرکز در اینجا کمتر روی اندازه‌گیری است و در عوض روی نحوه قرار گرفتن اشیاء (مانند نیمکت‌ها و میزها) در فضای ویلا است.

یکی دیگر از انواع پلان طبقه، مدل سه بعدی از یک پلان مبلمان است. می‌توانید ببینید که کل آپارتمان با مبلمان از بالا چگونه به نظر می‌رسد و راهی را به شما می‌دهد تا ببینید نه تنها چگونه اشیاء در فضا قرار می‌گیرند، بلکه چگونه قطعات مبلمان خاص در کنار هم قرار خواهند گرفت.

طراحی نقشه ویلا

طراحی سایت پلان ویلایی

پلان‌های سایت شبیه به پلان‌های طبقه هستند؛ با این حال که شما می‌توانید کل ساختمان را با یک پلان سایت از بالا به پایین ببینید. پلان‌ سایت میتواند هر چیزی باشد، از یک خانه مجردی کوچک تا یک ویلای بزرگ و کامل.

بسته به محدوده نیاز خود برای زندگی می‌توانید طبقات یک ساختمان را به طور شفاف در پلان سایت مشاهده کنید. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه طبقات متعدد با یکدیگر ارتباط دارند می‌توانید یک سایت پلان جداگانه برای نشان دادن آن ایجاد کنید.

یکی از انواع پلان سایت پلان سایت دو بعدی است. این طرح بر نشان دادن اندازه‌گیری‌های خاص فضا متمرکز است. مانند پلان طبقه، شما می‌توانید یک پلان سایت سه بعدی نیز داشته باشید. ایجاد یکی از این موارد پلان سایت به جای اندازه‌گیری کردن فضا، جزئیات بیشتری در مورد ظاهر فضا به شما می‌دهد.

مقاله پیشنهادی : طراحی ویلا دوبلکس 100 متری

طراحی نقشه ویلا 300 متری
پلان ویلایی 300 متری

طرح سقف انعکاسی

پلان‌های سقف انعکاسی تقریبا برعکس پلان‌های کف در طراحی نقشه ویلا هستند. منظور این است که پلان‌های طبقه به شما نشان می‌دهد که اگر سقف را بردارید و از بالا به پایین نگاه کنید چه شکلی به نظر می رسد.

وقتی به یک پلان سقف انعکاسی (RCP) نگاه می‌کنید، تصور کنید که کف خانه را پایین آورده‌اید و سپس کل فضا را زیر و رو کرده‌اید. درواقع این سقف کف پلان سقف انعکاسی خواهد بود. پلان‌های سقف انعکاسی می‌توانند به همان اندازه که شما می‌خواهید دقیق باشند.

طراحی پلان rcp ویلا
پلان انعکاسی

پلان آسیاب

پلان‌های آسیاب کوچکترین جزئیات در طرح طراحی نقشه ویلا را به شما نشان می‌دهند. این پلان‌ها معمولاً برای قطعات مبلمان، قالب‌های تاج، قرنیز یا کابینت انجام می‌شوند.

وقتی به پلان‌های آسیاب‌ نگاه می‌کنید دقت کامل داشته باشید. اینها اندازه‌گیری‌های دقیقی روی خود دارند و کوچک‌ترین قطعاتی را که در ساخت یک محصول دخیل هستند تا آخرین شماره پیچ به شما نشان می‌دهند.

پلان ارتفاعات خارجی

ارتفاعات خارجی، نمای بیرونی ساختمان را به شما نشان می‌دهند. هنگام ساخت بهتر است ایده‌ای داشته باشید که پس از اتمام طراحی نقشه ویلا دوست دارید سازه شما چگونه باشد؛ به همین دلیل است که این پلان‌ها فوق العاده مفید هستند.

ارتفاعات بیرونی می توانند نقشه های دو بعدی یا سه بعدی باشند و به همان اندازه که دوست دارید با جزئیات یا ساده باشند. نقشه‌های دوبعدی معمولاً دارای اندازه‌گیری‌هایی هستند که نشان می‌دهند عناصر بیرونی مانند درها و چراغ‌ها کجا باید قرار بگیرند. ارتفاعات دوبعدی همچنین می‌توانند به انواع مختلف آجر، سنگ و رنگ اشاره کنند، بنابراین شما دقیقا می‌دانید که هر کدام از اجزا کجا باید به کار برود.

پلان ارتفاعات داخلی

پلان ارتفاعات داخلی از نظر هدف بسیار شبیه به پلان ارتفاعات خارجی هستند. با ارتفاعات داخلی می‌توانید فقط با قرنیز، پنجره‌ها و قالب‌گیری تاج یا اتاقی با تمام وسایل نمایی ایجاد کنید. پلان ارتفاعات هنگام ساخت مکانی مانند آشپزخانه یا حمام بسیار مفید هستند که نیاز به تجسم عناصر داخلی دارد. برخی از ارتفاعات داخلی به صورت دو بعدی ترسیم شده‌اند. اینها می‌توانند اندازه‌گیری‌ها را دقیق به شما نشان دهند.

این نوع پلان ویلا به شما نشان می‌دهد که آشپزخانه با کابینت چگونه به نظر می رسد، همچنین می‌تواند نشان دهد که فضای کاملاً مبله چگونه به نظر می‌رسد. نمایش مبلمان در ارتفاعات داخلی دوبعدی غیر معمول است اما در برخی شرایط می‌تواند مفید باشد. طرح‌های سه بعدی داخلی که مبلمان شما را در فضا نشان می دهد بسیار کاربردی است. اینها به طور کلی طرح های مفهومی هستند که طراحان برای نشان دادن اینکه فضای شما می‌تواند چه شکلی باشد ارائه می‌دهند.

پلان منظره

طراحی کردن نمای بیرونی و داخلی یک فضا تنها شروعی ساده برای طراحی نقشه ویلا است. بدون محوطه سازی مناسب فضای شما کاملا ناقص به نظر می‌رسد. طراحان زیادی هستند که سال ها آموزش می‌بینند تا به طور خاص مناظر زیبا خلق کنند. اگر به دنبال یک باغ کوچک در حیاط خلوت خود هستید یک طراح منظره می‌تواند به شما کمک کند. در پلان‌های منظره همه چیز از گل گرفته تا پیاده رو و تزئینات چمن تا فواره را خواهید دید.

پلان ویلا آماده dwg

بهترین نقشه برای ساخت ویلا

هنگامی که بحث بهترین نقشه برای ساخت ویلا میشود باید به این موضوع توجه کنید که چه خواسته هایی از ویلای خود دارید . ممکن است ابتدا ذهنتان به سمت طرح های آماده و معروف نقشه ویلایی که در سطح اینترنت یافت میشود بروید یا حتی بابت تهیه این پلان های آماده هزینه کمی کنید ولی باید بدانید این پلان های آماده تمامی نیازهای شما را برآورده نمی کند و چه بسا مشکلات بسیاری را برای شما بوجود خواهد آورد.

در واقع موضوعی که باید بدانید ، اصل و پایه طراحی یک ویلا اصولی ، طراحی نقشه ویلا با بهترین راندمان از زمین شما میباشد و ظرافت و اصولی که در طراحی نقشه ویلا مخصوص شما رعایت میشود باعث خواهد شد بهترین نقشه ساخت ویلا را در اختیار داشته باشید . پس به شما توصیه میکنیم از نقشه های آماده ویلایی استفاده نکرده و به یک طراح متخصص در این زمینه بسپارید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با گروه معماری دژار میتوانید با شماره 02126458051 تماس حاصل فرمائید.

مقاله پیشنهادی : نقشه ساخت ویلا کوچک 100 متری

پلان ویلا 200 متری آماده
طراحی نقشه ویلا 200 متری

سخن آخر در مورد طراحی نقشه ویلا

طراحی نقشه ویلا نیازمند یک طراح متخصص و باتجربه و پلان‌های مناسب جهت ساخت خواهد بود. طرح‌های از پیش تعیین شده به شما کمک می‌کند تا بتوانید ویلای مورد نظر خود را تصور کرده و طرح آن را ایجاد کنید. پلان‌ ویلا برای ساخت ممکن است بیشتر یا کمتر از موارد ذکر شده در بالا باشد اما مهم‌ترین آن‌ها شامل طبقات، سایت، سقف انعکاسی، آسیاب، ارتفاعات خارجی، ارتفاعات داخلی و منظره است. هر کدام از این پلان‌ها، اطلاعات زیادی جهت بررسی و ساخت ویلای شما در اختیارتان خواهد گذاشت.

هزینه طراحی پلان ویلایی را بفرمائید ؟

با توجه به تفاوت متراژ و سبک های طراحی ، نمیتوان هزینه طراحی دقیقی عنوان داشت . برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با گروه معماری دژار میتوانید با شماره 02126458051 تماس حاصل فرمائید.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 13 میانگین: 4.9]