محوطه سازی ویلا کوچک
13
مارس

محوطه سازی ویلاهای کوچک و افزایش فضای سبز

موضوع فضای سبز و محوطه سازی ویلاهای کوچک در ابتدا شاید کاری غیرممکن به نظر برسد چرا که محوطه سازی در طراحی باغ ویلا 1000 متری موضوعی است که شاید چندان کار مشکلی به نظر نرسد و فقط بحث طراحی فضای سبز ویلا در میان باشد اما در محوطه سازی ویلای کوچک بدلیل ابعاد کوچک زمین ، باید نکات و ایده های ساده ولی خاصی رعایت شود تا در نهایت فضایی سرشار از آرامش و سبز داشته باشید.

محوطه سازی و فضای سبز در ویلاهای کوچک

هنگامی که صحبت از فضای سبز در طراحی ویلا کوچک به میان می آوریم باید این موضوع را در نظر داشته باشید که بدلیل محدودیت فضا ، باید از کوچکترین و دور از دسترس ترین فضای زمین ویلای خود استفاده کنید . پس تفاوتی ندارد که این فضا زیر پله های ورودی ویلا باشد یا فضا روی دیوار ها باشد ، باید تمامی این فضا ها را برای طراحی و محوطه سازی ویلاهای کوچک بکار گرفته شود.

محوطه سازی ویلا کوچک

ارزیابی فضاهای خالی ویلاهای کوچک اولین قدم در طراحی فضا سبز میباشد . این مرحله بگونه ای مهم است که رضایت کارفرما از نتیجه پایانی پروژه محوطه سازی ، به همین مرحله بستگی دارد.

انتخاب انواع گیاهان ، طراحی فضای سبز جلویی ویلا و … که به نوعی به سلیقه کارفرما بستگی دارد باید در برنامه ریزی ابتدایی پروژه صورت بگیرد.

اصول طراحی حیاط ویلا

طراحی محوطه ویلا در هر ابعاد زمینی که باشد باید براساس اصولی طراحی و ساخته شود تا فضایی تبدیل به بخش بلااستفاده نشود . به همین علت است که اصول طراحی محوطه ویلا باید با توجه به رابطه فضای داخلی ویلا و محوطه ویلا و نسبت آنها شکل گیرد.

ممکن است حیاط ویلا شما جلو ساختمان شما بصورت شمالی و یا پشت ساختمان ویلا و یا در کناره های ویلا واقع شده باشد که هر کدام از آنها دارای حالت ها و الزاماتی در محوطه سازی ویلاهای کوچک میباشد.

در طراحی باغ ویلا و فضای سبز ویلاها میتوان از مسیر اختصاصی سنگ فرش شده و طرفین آن را با استفاده از گیاهان و درختان مرزبندی کنیم تا مسیر پیاده روی جذابی در آن ایجاد کنیم.

ایجاد مسیر سنگی در محوطه

استفاده از گیاهان در محوطه سازی ویلاهای کوچک

محوطه سازی ویلاهای کوچک به شدت در زیبایی هرچه بیشتر طراحی ویلا مدرن شما تاثیر گذار است و به اندازه طراحی فضای سبز ویلاهای بزرگ اهمیت دارد . پس باید از استفاده از گیاهان تزئینی و درختان کوچک در محوطه سازی جلوی ویلا غافل نشوید.محوطه سازی ویلا مدرن به استفاده درست از این موارد تاکید دارد.

این ایده فوق العاده ، یکی از با ارزش ترین موارد اجرایی در محوطه سازی ویلاهای کوچک میباشد.بدین ترتیب با استفاده از گیاهان زینتی نه تنها آرامشی خاص نصیب شما میشود بلکه ارزش ویلا مدرن خود را بیشتر از قبل میکنید . البته توصیه داریم اگر ویلای خود نگهبان ندارید و همواره در ویلای خود ساکن نیستید سعی کنید از گیاهانی استفاده کنید که نیاز به رسیدگی کمتری داشته باشند و حفظ آنها راحت باشد.

محوطه سازی ویلا با سازه های آبی و آبنما

استفاده از آب و برکه های مصنوعی در لنداسکیپ ویلا ، یکی از خاصترین روش های زیباسازی هرچه بیشتر محوطه ویلا کوچک شماست . طراحی این نوع محوطه سازی میتواند بر اساس بودجه شما به سبک های مختلفی صورت گیرد ، میتوان در صورت وجود فضا ، استخری کوچک طراحی کرد یا میتوان حوضچه ای مصوعی و مسیر آبی در طول فضای سبز ویلا ایجاد کرد تا جلوه ای خاص و دلچسب برای شما و اعضای خانوادتان فراهم کند.

محوطه سازی ویلا کوچک با استخر

آبنما کوچک نیز در محوطه سازی ویلاهای کوچک بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و با کارگذاری آن در بین فضای سبز منظره ای فوق العاده را در جلوی ویلا خلق میکند.

محوطه سازی ویلاهای کوچک با آلاچیق

موضوعی که باید طراحی لنداسکیپ ویلاها رعایت شود آن است که نباید با استفاده بیش از اندازه از گیاهان ، فضا را کور کنیم.

آلاچیق در محوطه سازی

در واقع حد تعادل باید رعایت شود تا باغچه ویلا شما بزرگتر به چشم آید . استفاده از آلاچیق در حیاط ویلا ، طراحی حیاط ویلاهای کوچک را کامل میکند و میتوان در بین فضای سبز ویلای خود ، محلی برای گپ و گفت و دورهمی های خانوادگی داشت.همچنین بدلیل کاربردی بود در فصب بهار و تابستان ، استفاده از آلاچیق های کوچک به شما توصیه میشود.

نورپردازی در محوطه ویلاهای کوچک

بحث نورپردازی با تمامی صحبت های بالا تفاوت دارد . نورپردازی موضوعی کاملا تخصصی و به شدت کاربردی است که در همه طراحی محوطه ویلاهای کوچک باید استفاده شود . نورپردازی فضای باز زیبایی محوطه ویلا و استفاده از باغچه ویلا شما در شب را بهبود بخشیده و میتوانید مدت زمان بیشتری از فضای سبز بیرون ویلا بهره مند شوید.

استفاده از روش صحیح نورپردازی در نما ویلا و محوطه ، ریسه های نوری و دیگر روش ها به زیباتر دیده شدن ویلا کوچک شما کمک شایانی میکند.

محوطه سازی در ویلا شیب دار

زمین ویلاهای کوچکی که در مناطق تپه ای و کوهستانی ، توپوگرافی آنها در طراحی ضرورت می یابد.

تراز بندی و ایجاد سطوح مختلف با ارتفاع های متفاوت بستگی به نیاز و سلیقه کارفرما دارد تا با مشورت ، برنامه ریزی های اولیه پروژه محوطه سازی ویلا صورت بگیرد .

طراحی لنداسکیپ ویلا در زمین شیبدار

در طراحی ویلا در زمین شیب دار ، میتوان بصورت ارگانیک و با استفاده از پله از شیب زمین استفاده لازم را ببریم یا حتی میتوانیم با استفاده از گیاهان و درختان تزئینی بر حسب ارتفاع هر بخش زمین ، یکنواختی زمین شیب دار را از بین ببریم.

جمع بندی

طراحی و اجرای محوطه سازی ویلا موضوعی است که شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما حتما باید با شرکت طراحی ویلا در این رابطه مشورت کنید تا با هزینه هایی که میخواهید انجام دهید ویلا و محوطه ویلای کوچک خود را به شدت زیبا کرده تا در نهایت از هزینه ای که کرده اید راضی باشید و ارزش ویلای خود را بالا برده باشید .

بسیاری بر این باورند که خودشان میتوانند این موضوع را به خوبی بدون هیچ دانشی انجام دهند ولی در نهایت بدلیل عدم تناسبات در محوطه سازی ویلاهای کوچک و استفاده از وسایل نابجا در فضای سبز ، تنها باعث هدر رفت بودجه خود میشوند.در این مطلب ایده های برای محوطه سازی ویلاهای کوچک ارائه کردیم تا در صورت خواست از آن استفاده کنید .