انواع نما مدرن اپارتمان
15
دسامبر

طراحی نما مدرن ، زیبایی در عین سادگی در سبک مدرن نما ساختمان

با توجه به گستردگی متریال­ها و طرح­های متنوع برای طراحی نمای ساختمان و ویلا، افراد زیادی در انتخاب سبک مناسب دچار مشکل می­شوند. آشنایی با سبک­های پرطرفدار طراحی نما می­تواند برای این افراد کارآمد باشد. طراحی نما به سبک مدرن جایگاه ویژه­ای در بین سبک­های موجود دارد. بارزترین مشخصه این سبک، پیروی از مینیمالیسم است. مینیمالیسم به معنای ساده گرایی بوده و همانطور که از معنای آن برمی­آید، انتظار داریم با یک سبک ساده و کم جزئیات و در عین حال عمیق و جذاب روبرو باشیم.

تماس با دژار

اگرچه طراحی نمای مدرن ساده و عاری از هرگونه پیچیدگی است، اما نظر بینندگان را به راحتی به خود جلب می­کند و این حس را به بیننده القا می­کند که با ورود به این ساختمان یا ویلا قرار است به فضایی ساده، دلنشین و آرام قدم گذارید. سبک مدرن به کمک متریال­های تازه ساخت، نورپردازی­های ویژه­، خطوط مستقیم و… طراحی می­شود. به همین دلیل در حوزه طراحی نما بسیار پرطرفدار شده است .

 آشنایی با طراحی نمای مدرن و دسته­ بندی سبک ها

اساسی­ترین قانونی که در طراحی نمای مدرن رعایت می­شود، رعایت سادگی در اجزا و پرهیز از تزئینات و پیچیدگی است. به­طور کلی، ترکیبی از خطوط منحنی و استفاده از خطوط مستقیم عمودی و افقی­ست که با یکدیگر زاویه قائمه می­سازند اصول کلی نما مدرن را می سازند. نمای مدرن، این فرصت را برقرار می­کند تا علاوه­بر مصالح متداول، مصالح تازه ساختی مثل GFRC، بتن اکسپوز و… نیز مورد استفاده قرار گیرند.

طراح می­تواند با خلاقیت و مهارت خود در به­کارگیری اشکال هندسی متنوع، نمای منحصربه‌فردی خلق کند. اگرچه می­توان در طراحی نمای مدرن ساختمان یا ویلا به­طور همزمان از چند نوع متریال استفاده کرد اما، باید دقت داشت که بین متریال­ها هماهنگی و تطابق وجود داشته باشد تا ظاهر سازه، همگن و جذاب به نظر برسد.

 به­ طور کلی طراحی نمای مدرن اصول و قواعدی دارد که طراح موظف­ست که حین طراحی آن‌ها را رعایت کند تا نمای مدرن طراحی شده توسط شهرداری تائیدیه بگیرد و با مشکلی روبرو نشود. در طراحی نمای مدرن از رنگ­های خنثی استفاده می­شود. نمای مدرن را می­توان برای انواع سازه­ها مثل ساختمان­های مسکونی، ویلاها، خانه­ های ویلایی، خانه­ های دوبلکس، آپارتمان­ها، ساختمان­های تجاری و ساختمان­های اداری طراحی و اجرا کرد.

طراحی نمای پست مدرن

در طراحی نمای پست مدرن، طراح به­جای رنگ­های خنثی از رنگ­های گرم­تر و درخشان­تر استفاده می­کند.همچنین طراح می­کوشد تا در طراحی نمای پست مدرن از اشکال استوانه، هرم و مکعب کمک بگیرد. استثنایی که در سبک پست مدرن نسبت به سبک مدرن وجود دارد، طراحی خطوط به صورت منحنی­ست.

طراحی نمای مدرن مدولار

مزیت طراحی نمای مدرن مدولار در این­ست که، پنل­ها به صورت پیش ساخته وجود دارند و افراد متخصص می‌توانند به سرعت آن­ها را اجرا کنند. نمای سبک مدرن مدولار، برای انواع سازه­های تجاری، اداری و مسکونی قابل طراحی و اجراست.

استفاده از پنل پیش ساخته در نما ساختمان

طراحی نمای مدرن هندسی  

همانطور که از نام این سبک مشخص است، به­کارگیری اشکال هندسی مثل پنج ضلعی­ها و چند ضلعی­ها به­عنوان یک اصل اساسی­ست.

قواعد طراحی نما به سبک مدرن

رعایت اصل سادگی در طراحی نمای مدرن

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که شلوغی و تزئینات را چندان نمی‌پسندید، سبک مدرن بهترین گزینه برای طراحی نمای سازه شماست، چون مهم­ترین اصل در طراحی نمای مدرن، استفاده از آیتم­های ساده است. البته استفاده نکردن از آیتم­های تزئیناتی در نمای مدرن به این معنا نیست که در نهایت با یک طرح کسل کننده و بد منظره به رو می­شویم بلکه، سبک مدرن، زیبایی خود را در عین سادگی به نمایش می‌گذارد.

مقاله پیشنهادی : هزینه طراحی نما

نمای مدرن و طراحی سقف­ها به شکل ساده و شیب­دار

در طراحی نمای مدرن زمانی که نوبت به طراحی سقف­ها می­رسد، باید همچنان به سادگی آیتم­ها و استفاده نکردن از خطوط منحنی توجه داشت. در سبک مدرن، تلاش بر این­ست تا خطوط به حالت افقی و عمودی طراحی شوند و زاویه قائمه بسازند. بنابراین سقف­های قوس­دار و منحنی، در نمای مدرن جایی ندارند و در عوض سقف­ها به­صورت ساده و یا شیب­دار طراحی می­شوند.

طراحی نما برج مسکونی

به ­کارگیری پالت های رنگی خنثی در نمای مدرن  

 برای طراحی هر سبک از نما، از پالت­های رنگی خاصی را استفاده می­شود که معرف آن سبک است. به این ترتیب می­توان پالت رنگی ویژه طراحی نمای مدرن را پالت رنگی خنثی در نظر گرفت. رنگ­هایی مثل سیاه، سفید،خاکستری، کرمی، دودی، قهوه­ای، بژ و… در پالت رنگ­های خنثی به­کار رفته در طراحی نمای مدرن قرار دارند.

 در طراحی نمای مدرن، برای نمایش بیرون زدگی و فرورفتگی­های سازه، به­راحتی می­توان از رنگ­های تیره در تضاد با رنگ­های استفاده شده کمک گرفت و به خوبی عمق را به نمایش گذاشت.

طراحی پنجره های قدی و یکسره در نمای مدرن

 طراحی کردن پنجره­ها در ابعاد بزرگ در نمای سبک مدرن بسیار رایج است. پنجره­های بزرگ علاوه­بر زیباسازی نما، ویلا یا سازه شما را در نور طبیعی غرق می­کند و احساس سرزندگی را برای ساکنان ویلا به ارمغان می­آورد. پنجره­های نمای مدرن اصولاً طویل و به­صورت عمودی و افقی طراحی می­شوند.

نکته جالبی که در طراحی پنجره­ها وجود دارد، نامتقارن بودن آن­هاست. همه پنجره­های نمای مدرن، از یک چهارچوب واحد پیروی نمی‌کنند و هر کدام می‌توانند با ابعاد و فرم مستقل و خاصی طراحی شوند.

پنجره های قدی در نما مدرن آپارتمان

اشکال مختلف نورپردازی در نمای مدرن

نورپردازی اصولی از این جهت اهمیت دارد، که هنگام شب نیز نمای ویلا یا سازه­تان قابل رویت باشد. نورپردازی برای نمای مدرن می­تواند به شکل­های مختلفی انجام شود. ساده­ترین و ارزان­ترین نورپردازی­ها، نورپردازی استاتیک است. در نورپردازی استاتیک، طراح تعدادی لامپ را در نقاط مختلف نما طراحی می‌کند.

نحوه نورپردازی تخصصی نما مدرن

نورپردازی تاکیدی را می‌توان به­عنوان یکی از متداول‌ترین اشکال نورپردازی به کار رفته در نمای مدرن نام برد. نورپردازی تاکیدی به کمک استفاده از لامپ­ها در نقاط خاص، همان بخش‌ها را روشن­تر از بقیه نقاط می­کند.

پروژکتورهای جت لایت و LEDهای نواری، یکی دیگر از گزینه­های پرطرفدار و جذاب در طراحی نورپردازی نمای مدرن هستند که امروزه کاربرد زیادی دارند. دو شکل از نورپردازی که فراوانی کمتری نسبت به اشکال دیگر دارند، نورپردازی هوشمند و نورپردازی داینامیک یا RGB است. در نورپردازی هوشمند نمای مدرن، به کمک طراحی چراغ­های دفنی، نئون فلکس، پروژکتور­های LED و… می­توان تصاویر خاصی روی نمای مدرن اجرا کرد و با تغییرات طیف رنگ و شدت نور در نورپردازی داینامیک، نمایی متحرک و پویا را خلق کرد. نورپردازی داینامیک اکثراً در مراکز تجاری، اداری و هتل­هایی با نمای مدرن طراحی می­شوند.

نورپردازی نما با جت لایت

متریال­های کاربردی در طراحی نمای مدرن

نمای ساختمان یا ویلا، علاوه­بر زیباسازی سازه، در محافظت از آن نیز نقش دارد. نمای ساختمان به عنوان سطحی­ترین جزء ساختمان­ست که در معرض آب، هوا و عوامل مخرب طبیعی و مصنوعی گوناگونی قرار می­گیرد. از آن­جایی که متریال­های متنوعی برای طراحی نمای مدرن در بازار موجود است، تصمیم گیری برای انتخاب مناسب­ترین متریال، پیچیدگی و اهمیت بالایی دارد. به­طور کلی می‌توان گفت متریال­های جدید و نوین جایگاه ویژه‌ای را در نمای مدرن تصاحب کرده اند.

طراحی نما مدرن آپارتمانی

 گزینش متریال برای طراحی نمای مدرن می‌تواند از عواملی مثل نوع کاربری ساختمان، بودجه کارفرما، سبک کلی در طراحی بخش­های داخلی ساختمان، اقلیم، قوانین شهرداری و… متاثر باشد که شرایط آب و هوایی منطقه احداث سازه نیز مهم­ترین آن­هاست.

 یکی از راه­هایی که می­توان بر سادگی مطلق و یکنواختی نمای مدرن غلبه کرد، طراحی نما با استفاده از چند متریال مختلف است. البته باید توجه داشت که بین متریال­ها و نحوه کاربردشان به­صورت افقی و عمودی هارمونی کافی وجود داشته باشد.

GFRC و طراحی منعطف نمای مدرن

این متریال نوین که در برابر ضربه و رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می­دهد، از ترکیب الیاف شیشه و بتن تقویت شده به­صورت صفحه ساخته شده که روزنه­ها و سوراخ­هایی در سرتاسر آن وجود دارد.  GFRC انعطاف پذیری بالایی دارد و برای طراحی انواع شکل­ها در نمای مدرن کارآمد است.

نما منعطف GFRC

  طراحی نمای مدرن مستحکم با بتن اکسپوز

بتن اکسپوز یکی از متداول­ترین متریال­ها در طراحی نمای مدرن­ست که در ابعاد گوناگونی تولید و روانه بازار می­شود. در مقایسه این متریال با سنگ می­توان گفت که بتن اکسپوز استحکام و مقاومت بالاتری را نسبت به سنگ دارد. بتن اکسپوز در طرح­های متنوعی مثل طرح چوب، ساده، شیاردار و… قابل تهیه و اجراست.

مقاله پیشنهادی : طراحی داخلی ویلا

 

نما بتن اکسپوز

طراحی نمای ساختمان با کامپوزیت

 این متریال بسیار پرطرفدار از ورق­های آلومینیومی و ماده پلی اتیلن تشکیل شده و عایق حرارتی موثری است. دلیل محبوبیت کامپوزیت در طراحی نما به سبک مدرن را می­توان، طیف رنگی و طرح­های متنوع آن دانست.

نما کامپوزیت

 این متریال در هر آب و هوایی، قابلیت استفاده به­عنوان نمای ساختمان را دارد. اگر در پایان بندی سازه­تان عجله دارید، استفاده از کامپوزیت به عنوان متریال نما، یک انتخاب هوشمندانه است، چون به­ سرعت می­توان آن را اجرا کرد.

سنگ در طراحی نمای ویلا

اصولا از سنگ در نمای کلاسیک استفاده می­شود اما، با توجه به مقاومت بالا و سازگاری بالایی که با طبیعت دارد، گاها در طراحی ویلا مدرن نیز به­کار گرفته می­شود.

مقاله پیشنهادی : طراحی نما ویلا

 طراحی نمای مدرن خیره کننده با شیشه

 متریال شیشه، با توجه به ویژگی‌های ساختاری­ش، مزایا و معایب مختلفی دارد. به­طور مثال در طراحی نمای مدرن با استفاده از شیشه، سازه غرق در نور می­شود، ورزن نهایی سازه کم می­شود، دید ساکنان افزایش می‌یابد، سریع اجرا می­شود و هزینه متوسطی نسبت به دیگر متریال­ها دارد.اما کاربرد شیشه­ در نمای مدرن می­تواند، باعث اتلاف انرژی در فصول گرم و کثیفی نما در فصول بارندگی شود.

 متریال شیشه انواع مختلفی دارد. کرتین وال به­عنوان مدرن­ترین متریال نمای شیشه‌ای شناخته می‌شود که در نمای مدرن ساختمان­های اداری و تجاری به وفور دیده می‌شود. در نمای مدرن شیشه­ای فریم لس، شیشه­ها در شبکه‌های پروفیلی فلزی طراحی شده روی نما قرار می‌گیرند.

استفاده از پنجره های frameless در نما

در شرایطی که می‌خواهید نمای یک ساختمان تجاری و فروشگاه را به سبک مدرن شیشه­ای طراحی کنید، پیشنهاد ما استفاده از نمای شیشه­ای اسپایدر و برای خانه­های ویلایی و ساختمان­ها، نمای دو پوسته است.  

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 4 میانگین: 4.8]