طراحی نما ویلا خاص
29
اکتبر

طراحی نما ویلا + بیش از 10 طرح مدرن و کلاسیک نما ویلا

امروزه ویلا سازی یکی از صنعت‌ های تحت گسترش در کشور ما می ‌باشد. به ‌همین دلیل بسیاری از افراد به دلیل شلوغی شهر ها و با هدف ایجاد آرامش دست به خرید ویلا یا ویلا سازی می‌ زنند. یکی از ارکان اصلی هر ویلا نمای آن می ‌باشد از آن جهت که نمای ویلا نشان‌ دهنده اهمیت ساخت‌ و ساز ویلا و معرف کل معماری پروژه است. از آنجایی ‌که امروزه سبک ‌های مختلفی در طراحی نما ویلا و نماسازی وجود دارند هر بنایی با توجه به شرایط خاص خود یک  نمای خاص را می ‌پذیرد. بنابر این طراحی نمای ویلا از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه تمام آنچه را که لازم است در خصوص طراحی نمای ویلا بدانید را برایتان شرح خواهیم داد بنابراین تا انتها با مجموعه دژار همراه باشید.

تماس با دژار

تفاوت طراحی نما ویلا با نمای ساختمان مسکونی

همان طور که می دانید طراحی نما ویلا از ارکان اصلی پروژه طراحی ویلا بسیار مهم است. در طراحی نما ویلا با ساختمان مسکونی از آن جهت که در ویلا نما بزرگ تر بوده و همچنین در فضای باز مورد طراحی قرار می گیرد بنابراین دست طراح در ایجاد ایده های خلاقانه و همچنین پیاده سازی نظر و سلیقه کار فرما باز تر است. بنابراین این ویژگی از جمله مواردی است که تمایز و برتری قابل توجهی به نما ویلا نسبت به ساختمان های مسکونی و آپارتمانی می دهد.

نما سنگی ویلا

از طرفی در شهر ها میزان ساخت و ساز ها بسیار زیاد می باشد به همین دلیل معماران از مساحت کمتری جهت ساخت و ساز برخودار هستند. همچنین عوامل دیگری مانند گران بودن زمین ها باعث شده است تا طراحان و معمارن به سمت و سوی طراحی نما های تخت و کم حجم سوق داده شوند. اتفاقات رخ داده در کاملا در طراحی نما ویلا بر عکس می باشد.  طراحان نما ویلا از فضای زیادی برخوردار هستند بنا براین به راحتی بر روی پروژه های خود مانور می دهند و نمای های منحصر به فردی که متناسب با سلقیه کارفرما نیز هست را طراحی می کنند.

تفاوت دیگری که می توانیم برای نما ویلا با ساختمان های مسکونی ذکر کنیم قوانین و مقرارت سازمان ها در خصوص ساخت و ساز های شهری می باشد. بنابراین ارگان های مختلف که در راس آن ها اداراه راه و شهر سازی قرار دارد محدودیت هایی را در راستای ساخت و ساز آپارتمانی قرار داده است که طراحان باید بر اساس آن ها به طراحی نما بپردازند که این اتفاق در مورد طراحی نما ویلا وجود ندارد.

اهمیت طراحی نما ویلا

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم نمای ویلا اهمیت بسیار زیادی در  تعریف و به نمایش گذاشتن جلال و ابهت یک ویلا دارد.  امروزه سبک های متنوع و زیادی وجود دارد که این اتفاق باعث ایجاد چالش در نوع نمای ویلا می گردد. نمای ویلا به خوبی سبک، ایده ها و خلاقیت های طراح را نشان می دهد. و همچنین نمای ویلا به خوبی می‌ تواند معماری داخلی ویلا را نشان دهد.

مقاله پیشنهادی : بازسازی ویلا

اهمیت نما در زیبایی ویلا

نمای ویلا ها فقط جنبه زیبایی ندارد و طراحان و معماران به خوبی به این امر وافق هستند. نما ویلاها در کیفیت و طول عمر بنا نیز موثر است. اولین موردی که نشان دهنده کیفیت نمای یک ویلا است مصالح به کار رفته در آن می باشد که هر چه این مصالح از کیفیت بیشتری بر خوردار باشند در عملکرد و طول عمر بنا نیز موثر تر واقع می شوند. ما زمانی می توانیم بگوییم که یک ویلا استاندارد است که این نما علاوه بر زیبایی که بر بنا می بخشد بتواند از ویلا ما در مقابل انواع حوادث طبیعی مانند باران های اسیدی، طوفان های احتمالی و… محافظت کند. که در کنار گذاشتن مجموع همه این عوامل به خوبی اهمیت یک نما را نشان می دهد.

طراحی ویلا با نما مدرن و استخر

نکات طلایی در طراحی نما ویلا

در طراحی نمای ویلا اصول، قواعد و ویژگی های وجود دارد که به خوبی باید بدان آگاه باشیم تا بتوانیم یک‌ طراحی فوق العاده برای ویلا را داشته باشیم.

اولین نکته ای که در طراحی نما ویلا باید بدان توجه داشت شرایط جغرافیایی، نظر و سلایق کارفرما است‌. همان ‌طور که گفته شد باید با توجه به سبک مد نظر شرایط منطقه را مورد بررسی قرار داده تا با توجه به آن مصالح و مواد مورد نیاز برای طراحی نمای ویلا تعیین و تأمین گردد.

مقاله پیشنهادی : طراحی نما ساختمان

طراحی نما ویلا مدرن

به‌ خوبی می ‌دانیم که نمای ویلا مؤثر از طراحی داخلی آن می‌ باشد بنابراین نمای بیرونی و طراحی داخلی باید از تناسب کافی برخوردار باشند.

نکته دیگری که در طراحی نمای ویلا باید به آن توجه داشت مصالح مورد استفاده است که این مصالح باید با شرایط جغرافیایی و اقلیمی سازگاری داشته و همچنین بتوانند علاوه ‌بر زیبایی و جلال ویلا منفعت ‌های دیگری چون جلوگیری از هدر رفت انرژی و همچنین به ‌صورت عایق در برابر مخاطرات عمل کند.

نحوه انتخاب نما مناسب برای ویلا

عوامل زیادی در انتخاب نوع نما برای ویلا موثر می باشد. از جمله این عوامل می توان به شرایط اقلیمی و آب و هوایی اشاره کرد. که از جمله عوامل تاثیر گذار در نوع نما می باشد. همچنین سبک نمای ویلا نیز بسیار حائز اهمیت می باشد که باید با شرایط جغرافیایی تناسب کافی و لازم را داشته باشد. بنا بر این هنگامی که می خواهیم نمای مناسب برای ویلا خود انتخاب کنیم ابتدا باید شرایط اقلیمی و جغرافیایی را به خوبی مد نظر قرار داده و سپس سبک متناسب با آن را انتخاب کنیم. انواع سبک های مورد استفاده در طراحی نما ویلا وجود دارد.

انواع سبک های مورد استفاده در طراحی نما ویلا

امروزه سبک ‌ها و طراحی ‌های متفاوتی در ویلا ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد معمولاً طراحان و معماران شاخص از سبک‌ ها و روش‌ های خاص خود استفاده می ‌کنند به ‌گونه‌ ای که اگر شما یک بنا را ببینید از روی آن می‌ توانید حدس بزنید که آن توسط کدام یک از طراحان و معماران طراحی و اجرا شده‌ است. ولی به‌ طور کلی سبک‌ هایی در معماری ویلا سازی امروزی رواج یافته ‌است که از میان این سبک‌ ها می ‌توان به؛ سبک مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک، ساحلی و روستایی اشاره کرد که هر کدام از این سبک‌ ها دارای ویژگی‌ های خاص و شرایط مختص به خود می ‌باشد که در ادامه هر کدام را با جزئیات معرفی می ‌کنیم.

سبک مدرن؛ اگر با یک مهندس طراح نما ویلا صحبت کنید و از او بخواهید یک سبک به روز و شیک را به شما معرفی کند بی شک او سبک مدرن را به شما پیشنهاد خواهد کرد، چراکه سبک مدرن علاوه بر اینکه برای شما یک نمای زیبا و ساده را به همراه دارد از مصالح و متریال کاملا امروزی و مهندسی شده بهره می برد. به همین دلیل طراحی ویلا سبک مدرن را سبک ساده گرا در عین زیبایی نام گذاری می کنند.

مقاله پیشنهادی : طراحی باغ ویلا

طراحی نما مدرن ویلا

سبک کلاسیک؛ امروزه سبک کلاسیک از جمله سبک های رایج و پرطرفدار است. سبک کلاسیک را شاید شما با عنوان سبک رومی نیز شنیده باشید. مصالح اولیه و اصلی این نوع سبک سنگ می باشد. از جمله مزیت هایی که این سبک دارد علاوه بر زیبایی، ابهت و جبروتی است که به بنا می بخشد همچنین از آن جایی که متریال آن سنگ است از جمله سبک های با دوام و مستحکم می باشد.

طراحی کلاسیک نما ویلا

طراحی نما با سبک نئوکلاسیک؛ امروزه طراحان و معماران ویلا ها از تلفیقی از سبک کلاسیک و مدرن بهره می‌ برند که هم زیبایی را به بنا بخشیده و هم ابهت و جلال بنا را حفظ می‌ کند.  در سبک نئوکلاسیک از نمای کلاسیک و متریال مدرن و تجهیزات داخلی مدرن بهره گرفته می ‌شود و از این سبک به‌ عنوان سبکی میانه در سبک کلاسیک و مدرن یاد می ‌گردد.

سبک ساحلی؛ از جمله سبک های رایج و پر طرفدار در ساخت و ساز ویلا های شمالی است. این نوع سبک به دلیل نوع معماری خاصی که دارد مثلا سقف های شیب دار یا شیروانی و همچنین طاق های زیبایی که در نمای آن به کار می رود به سبک ساحلی معروف گشته است. که نوع معماری آن مناسب مناطقی است که از بارندگی زیاد برخودار هستند. رنگ متریالی که در این نوع سبک استفاده می شود بیشتر از رنگ های روشن بهره گرفته می شود.

سبک مینیمال در طراحی نما ویلا؛ سبک مینیمال ریشه در سبک مدرن دارد ولی سادگی در این نوع سبک به حد اعلا خود رسیده است و بیشتر بر ضرورت و کارآمد بودن بنا تمرکز دارد. از جمله اصولی که می توان برای این سبک عنوان کرد  که شامل؛ طراحی دیوار ها و حصار ها بدون پیچیدگی، سادگی در همه بخش های ویلا رسوخ کرده حتی در معماری داخلی، ایجاد فضا های باز با نورگیری عالی و استفاده از متریال خاص با جذابیت بصری می باشد.

سبک روستایی در طراحی نمای ویلا؛ همانطور که از نام این سبک پیداست طراحی آن بر گرفته از فرهنگ، آداب و رسوم و شرایط جغرافیایی منطقه است. معماران و طراحان از این سبک با نام روستیک نیز یاد می کنند. مصالح که در این نوع سبک کاربرد دارد نیز منشا محلی دارند و به طور کلی می توان گفت معمولا از چوب، آجر و سنگ و… بهره برده می شود. و معمولا نمای مطابق با معماری باستانی منطقه می باشد.

سبک تلفیقی؛ امروزه با توجه به هزینه ‌های سنگین طراحی و ساخت ویلا ها برای کاهش هزینه‌ ها و تغییر در سبک ‌های رایج، سبکی با عنوان سبک تلفیقی در میان معماران و طراحان رواج یافته ‌است که این نوع سبک همان ‌طور که از نام آن پیداست تلفیقی از سبک ‌های گفته ‌شده در بالا می ‌باشد. نکته‌ی حائز اهمیت در خصوص این سبک این است که طراحان با توجه به تخصص خود تناسب کافی و بسیار خوبی را در بین اجزا و المان ‌های تشکیل‌ دهنده ویلا و نمای آن ایجاد می‌ کنند که بنا دچار تشویش یا بی‌ نظمی نگردد.

نمونه نما ویلا

مصالح مورد نیاز در طراحی نما ویلا

مصالح زیادی در طراحی نمای ویلا کاربرد دارند ولی به ‌طور کلی متریالی که در نمای ویلا مورد استفاده قرار می ‌گیرد شامل آجر، چوب، سیمان یا بتن، فلز، سنگ، شیشه، سرامیک بایرامیکس، کامپوزیت و… می‌ باشد که هر کدام از این متریال خود زیرمجموعه‌ هایی نیز دارند.

مصالحی که در بناها مورد استفاده قرار می ‌گیرند و انواع آن باید دارای ویژگی‌هایی باشند که به ‌طور کلی ما می ‌توانیم به مشخصه ‌های مصالح را به ۲ دسته عمومی و فنی تقسیم‌ بندی کنیم. از جمله ویژگی‌ های عمومی مصالح نمای ساختمان می ‌توان به استحکام مواد، وزن آن‌ ها، نحوه اتصال مصالح به بنا، قیمت و کیفیت و همچنین ارزشی که برای مصالح تمام می ‌شود و در نهایت نورپردازی که برای نما مورد استفاده قرار می ‌گیرد اشاره کرد که از جمله شاخصه‌ های عمومی متریال نمای ویلا می ‌باشند.

مقاله پیشنهادی : طراحی نما ساختمان دو طبقه

ازجمله شاخصه‌ های فنی که مصالح باید داشته باشند می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مصالحی که در نمای ویلا مورد استفاده قرار می ‌گیرند باید عایقی کامل برای سرما، گرما، رطوبت و صدا باشند. تمام مصالح و متریالی که برای نمای ویلا انتخاب می‌ شوند باید با شرایط جغرافیایی و اقلیمی سازگاری کامل داشته باشند. ویژگی بعدی مصالح مورد استفاده در نمای ویلا سهولت استفاده از آن ‌ها در نما می ‌باشد همچنین متریال باید در برابر احتراق نیز مقاوم بوده و همچنین سرعت اجرای کار را نیز بالا ببرند و همچنین مصالح انتخاب ‌شده باید در مقابل مخاطرات طبیعی مقاوم بوده و بتوان در ارتفاع از آن‌ ها به‌ راحتی استفاده کرد.

هزینه طراحی نما ویلا

طراحی و ساخت ویلا یکی از روش‌ های سرمایه‌ گذاری بلندمدت می ‌باشد. بنابراین اجرا و طراحی یک نمای زیبا و استاندارد علاوه‌ بر این‌ که جذابیت، زیبایی و ابهت بنا را زیاد می ‌کند ارزشی را نیز بر بنا می ‌افزاید. عوامل زیادی در تعیین قیمت طراحی نمای ویلا تاثیر گذار می‌ باشند و نمی‌ توان آن را با توجه به یک فرمول خاص تعریف کرد. ولی از جمله عوامل مؤثر در هزینه طراحی نمای ویلا می ‌توان به متراژ، ابعاد، مصالح مورد استفاده و همچنین سبکی که در طراحی ویلا استفاده می ‌شود اشاره کرد که هر کدام از این موارد نیز به گونه ‌های مختلف در تعیین قیمت طراحی نمای ویلا مؤثر می‌ باشند.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد نمای ویلا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بنابراین نیاز است تا شرایط و ویژگی هایی را فراهم کرد تا بر اساس آن بتوان یک نمای خوب را مورد طراحی قرار داد. در این بخش مجموعه مهندسین دژار در کنار شما بوده تا هر آنچه که لازم است در خصوص طراحی نمای ویلا بدانید را در اختیار شما قرار دهد. مجموعه متخصصین دژار در زمینه طراحی ویلا در کنار شما است تا هر گونه سوال مشکل و یا طراحی ویلا را برای شما انجام دهد و همچنین می‌ توانید اطلاعات بیشتری را در خصوص طراحی ویلا در سایت مجموعه مهندسین دژار مطالعه کرده و سوالات خود را با مشاورین این مجموعه در میان بگذارید.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 3 میانگین: 5]