طراحی داخلی ویلا
06
نوامبر

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا قسمت مهمی از طراحی ویلاست که به اندازه­ای که باید مورد توجه قرار نگرفته است و به خلاقیت زیادی نیاز دارد. در واقع بسیاری از افراد بدون مشورت با طراح داخلی و افراد متخصص، اقدام به طراحی داخلی ویلا می‌کنند و این ساده انگاری باعث متناسب و جذاب نبودن فضاهای داخلی ویلا می­شود. با توجه به اینکه ویلاها اکثراً در متراژ بالا طراحی می­شوند، برای مدیریت اصولی فضاها به یک برنامه ریزی و نقشه دقیق احتیاج داریم.

تماس با دژار

به کمک این نقشه از تمام فضاهای موجود به بهترین نحوه استفاده می­کنیم و فضای داخلی و خارجی ویلا هم با یکدیگر متناسب می­شوند. علاوه بر مسئله مساحت و فضاهای موجود زیاد ویلا، مسئله کاربرد ویلا نیز وجود دارد. اکثرا ویلاها محلی برای گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات هستند. انتظاری که ساکنان ویلا دارند به‌دست آوردن احساس آرامش و راحتی در فضای داخلی ویلاست؛ که با طراحی اصولی و انتخاب­های صحیح و هوشمندانه به راحتی به­دست می­آید.

برای طراحی داخلی ویلا از چه سبک­هایی می­توان استفاده کرد؟

اولین گامی که در طراحی داخلی ویلا اهمیت دارد، انتخاب یک سبک برای طراحی داخلی ویلاست. طراحی داخلی باید به صورتی باشد که برای ساکنان ویلا کاربردی باشد و انتظارات و نیاز آن­ها را به راحتی تامین کند. مهم­ترین مزیتی که از پیروی یک سبک واحد از ابتدا تا انتهای طراحی داخلی به دست می­آید، هماهنگی و تناسب در انتخاب­ها و کاربرد المان­ها و طرح‌ها در ویلاست. این پیوستگی بین اجزا، از بی­نظمی و عدم تناسب جلوگیری می­کند و احساس نظم و آرامش را برای ساکنین ویلا به ارمغان می­آورد. اما چطور باید برای انتخاب سبک طراحی داخلی ویلا تصمیم گرفت؟ معمولا انتخاب اکثر افراد، سبکی­ست که برای طراحی نما و محوطه ویلا استفاده کرده‌اند. با این انتخاب، تناسب بین نمای خارجی و فضای داخلی برقرار است و انتظار و تصوری که از مشاهده نمای ویلا به دست می­آید در فضای داخلی ویلا قابل مشاهده است.

تصمیم گیری برای انتخاب سبک طراحی داخلی ویلا، از بودجه کارفرما نیز متاثر است. برای اجرای ویلا سبک لوکس در طراحی داخلی ویلا به آیتم­های تزئیناتی و ظریف­کاری­های متعددی نیاز داریم. طبعاً همین مسائل می‌توانند هزینه ساخت ویلا را بالا برده و بودجه بیشتری نیاز باشد. البته این هزینه بالا باعث بالابردن ارزش مادی کل ویلا نیز می­شود.

مسئله بعدی که می­توان حین انتخاب سبک برای طراحی داخلی در نظر گرفت؛ مساحت ویلاست. سبک­هایی که به طور رایج برای طراحی داخلی استفاده می شوند دو سبک کلاسیک و مدرن هستند. این دو سبک با یکدیگر تفاوت­های زیادی دارند که در ادامه با هر دو سبک آشنا می­شویم.

اما در پایان تمام نکات باید بگوییم که، طراحی داخلی ویلا می­تواند کاملا وابسته به سلیقه کارفرما یا صاحب ویلا باشد و هرکس می‌تواند تصورات و سلایق شخصی خود را با هر سبکی برای فضای داخلی ویلای خود طراحی و اجرا کند.

طراحی داخلی ویلا به سبک کلاسیک

سبک کلاسیک بسیار پرطرفدار است. این سبک را به عنوان سبکی مملو از تزئینات، جزئیات و اصالت می­شناسند. با استفاده هرچه بیشتر از آیتم­های تزئیناتی، این طراحی غنی­تر می­شود. نکته مهمی که در طراحی ویلا به سبک کلاسیک وجود دارد؛ تلاش طراح برای به حداقل رساندن نقص­ها حین اجراست. هدفی که سبک کلاسیک دارد، نمایش شکوه، جلال و عظمت است. در طراحی داخلی ویلا به سبک کلاسیک ستون­ها و دیوارها مرتفع ساخته می‌شوند و سرستون­ها دارای نقش و گچ­کاری­های ظریف و جزئیات فراوان هستند و ستون­ها به صورت جفت جفت و متقارن طراحی می­شوند. طراحی و استفاده از تزئینات متنوع و گسترده در سبک کلاسیک، به هزینه بالایی نیاز دارد. تزئیناتی مثل آینه­های قدی، نقش و نگارهای طراحی شده بر روی سقف، مجسمه­ها، گچ کاری­ها، آب­نماها و… نماینده معرفی سبک کلاسیک هستند.

مقاله پیشنهادی : طراحی ویلا کلاسیک

طراحی داخلی کلاسیک ویلا

طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن

سبک مدرن برخلاف سبک کلاسیک، خالی از هرگونه پیچیدگی­ست و المان­های به کار رفته در طراحی داخلی ویلا به حالتی ساده و ملموس هستند. این سبک را به عنوان سبک مینیمال نیز می­شناسند. مهم‌ترین مزیتی که سبک مدرن دارد، کاربردی بودن اجزا و پرهیز از استفاده از اجزای غیر ضروری و تزئیناتی افراطی است. در واقع می‌توان گفت، اولویت طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن، کاربرد فضاها و اجزاست و اولویت سبک کلاسیک زیبایی و تجمل گرایی­ست.

طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن و خاص

طراحی و اجرای سبک مدرن در طراحی داخلی می‌تواند با توجه به نیازمندی ساکنان ویلا، الگوی متفاوت به خود بگیرد. به این معنی که این سبک، برای برطرف کردن انتظارات و نیازهای ساکنان قابل انعطاف است تا کاملاً عملکردی و کاربردی باشد. سبک مدرن برای طراحی داخلی ویلاهایی که مساحت بالایی دارند یک انتخاب منطقی­ست چون کاربرد تزئینات ضروری نیست و از پیچیدگی دوری می­شود؛ به­علاوه با استفاده از آیتم­های ضروری و کاربردی فضا را شلوغ و استرس‌زا نمی­کند.  

استفاده از شیشه در سبک مدرن جایگاه ویژه‌ای دارد. با استفاده از شیشه­های گسترده، میزان نور ورودی به ویلا افزایش می‌یابد؛ بنابراین طراحی پنجره­های بزرگ در فضای داخلی ویلا، علاوه بر مدرن سازی فضای ویلا را از نور طبیعی بهره­مند می­کند. سادگی، متعادل بودن و ترکیب رنگ­ها، فضای داخلی ویلای مدرن را چشم‌نواز و قابل اعتماد می‌کند. رنگ‌های خنثی‌ای که در ترکیب با رنگ های ذغالی، قرمز، قهوه­ای و… استفاده­ می شوند.

مقاله پیشنهادی : طراحی ویلا مدرن

طراحی مدرن داخلی

طراحی داخلی ویلا به سبک روستیک

سبک ویلا روستیک یا روستایی، برای ویلاهایی با متراژ کوچک و بزرگ قابل طراحی­ست. برجسته ترین ویژگی این سبک، تلاش برای خلق فضایی طبیعی است. در واقع اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهند فضای داخلی ویلای­شان، مانند خانه‌ای جنگلی در دل طبیعت باشد، می­توانید از این سبک برای طراحی داخلی ویلا کمک بگیرید. استفاده از چوب­های طبیعی و سنگ های تراش نخورده به فراوانی در طراحی داخلی ویلا به سبک روستیک کاربرد دارند. استفاده گسترده از چوب در سقف‌ها، دیوارها، لوازم منزل و… فضایی دوست داشتنی و دلچسب را خلق می‌کند.

همچنین روشنایی فضا به وسیله لامپ­ها و چراغ­هایی که تزئینات خاص فلزی، چوبی و شیشه­ای دارند و از سقف آویزان هستند تامین می­شود. متریال غالب برای طراحی داخلی ویلا به سبک روستیک، چوب است. برای تکمیل کردن سبک روستیک می­توان از گلدان­هایی ساده با گیاهان برگ بزرگ و بلند استفاده کرد و سنگ­هایی با طرح خاص در گوشه و کنار گیاهان قرارداد. در ویلاهایی که طراحی داخلی­شان به سبک روستیک انجام شده، روح و جلوه طبیعت به خوبی در آن حس می­شود.  

شاخص‌هایی که در طراحی داخلی ویلا مورد توجه‌ هستند

رنگ در طراحی داخلی ویلا

پالت رنگی که در طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن ساخته می‌شود، می‌تواند متشکل از سه رنگ باشد. اصولاً یک رنگ خنثی روشن در این پالت، برای اجرای رنگ زمینه قرار می‌گیرد. دو رنگ دیگر می­توانند یا به­صورت مکمل باشند و یا به صورت مشابه از یک خانواده رنگی. با کاربرد ترکیبی این سه رنگ در وسایل و اجزای داخلی ویلا می­توان ویلایی ساده، سرشار از آرامش و امنیت طراحی کرد.مثالی از رنگ­های مکمل ترکیب آبی و زرد یا قرمز و مشکی است. منظور از رنگ‌های مشابه، استفاده از تنالیته­های مختلف یک رنگ مشخص است.

 اگر به دنبال طراحی یک ویلای مدرن با فضای داخلی منحصر به فرد و شاد هستید، از رنگ­های مکمل و متضاد در تمام بخش‌ها و اجزا استفاده کنید. گزینه‌های بسیار زیادی برای انتخاب رنگ در طراحی ویلا به سبک مدرن وجود دارد که شما می­توانید با توجه به سلیقه و اقلیم محل ویلا، آن­ها را انتخاب کنید و در ترکیب با رنگ­های خنثی روشن به­کار ببرید. رنگ­هایی مثل مشکی، زغالی، نارنجی، قهوه‌ای و… .

طراحی داخلی مدرن ویلا با ترکیب رنگ سفید و آبی

رنگ‌هایی که در طراحی داخلی ویلا به سبک کلاسیک استفاده می­شوند اصولا با هم متضاد نیستند؛ به­علاوه رنگ­های تند و تیره کاربردی نبوده و توجه به استفاده از رنگ­های خنثی و گرم معطوف است. رنگ­هایی که در طراحی داخلی ویلای کلاسیک استفاده می­شوند به شکوه و جلال هر چه بیشتر فضای داخلی ویلا کمک می­کنند شامل قهوه­ای، طلایی، مرواریدی، کرمی، سرمه­ای، زرشکی، فیروزه‌ای، یشمی و… است. این رنگ‌ها در تمام بخش‌ها و وسایل ویلا قابل استفاده­اند.

اهمیت انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا

اهمیت انتخاب رنگ متناسب با فضا در طراحی داخلی ویلا، به اندازه­ای­ست که اگر رنگ­های درستی را در یک پالت رنگی قرار ندهیم یا در ترکیب با یکدیگر به کار نگیریم؛ فضای ویلا جلوه­ای نامناسب و ناهماهنگ پیدا می­کند. انتخاب هنرمندانه رنگ در دکوراسیون داخلی ویلا، در به نمایش گذاشتن مدل و حالت اشیا جایگاهی ویژه دارد. رنگ­ها می­توانند یک فضا را بزرگ یا کوچک، پهن یا کشیده، عمق یا سقف فضا را کوتاه نشان دهند. هر یک از اثاثیه، مبلمان، طرح­های فضای داخلی، تزئینات و… ویلا می­توانند رنگ­بندی­های متنوعی داشته باشند؛ که با توجه به سبک، فضاهای مجزا و نیاز روحی و روانی ساکنان ویلا، رنگ مناسب انتخاب می­شود.

 انتخاب رنگ مسئله ساده و کم اهمیتی نیست و پیشنهاد می­شود حتماً با افرادی متخصص که از روح و مفهوم رنگ­ها باخبرند مشورت بگیرید. به­علاوه باید اقلیم، آب و هوای منطقه نیز حین انتخاب رنگ در نظر گرفته شود.

کف و کفپوش در طراحی داخلی ویلا

کف یا کفپوش ویلا برخلاف کم­توجهی به آن، اهمیت بالایی در طراحی داخلی ویلا دارد. کفپوش‌ها انواع متفاوتی مثل کفپوش چوبی، سرامیکی، پارکت، لمینیت، سرامیکی و… دارند؛ که افراد می‌توانند با توجه به مسائلی مثل سازگاری و مقاومت کفپوش با توجه به اقلیم، تناسب با سبک ویلا، فضاهای گوناگون، بودجه صاحب ویلا و سبک زندگی ساکنان ویلا یک نوع را انتخاب کنند.

 با توجه به فرهنگ ایرانی و جایگاه ویژه‌ای که استفاده از فرش در خانه­ها دارد، اکثر افراد ترجیح می‌دهند از فرش برای پوشش کف ویلای خود استفاده کنند اما باید در نظر داشت که استفاده از فرش در ویلاهای پر رفت و آمد چندان گزینه معقولی نیست. در این شرایط می­توانید کفپوش­های چوبی، سرامیکی یا وینیل را انتخاب کنید.

مقاله پیشنهادی : طراحی ویلا 100 متری

استفاده از سرامیک در کف ویلا

 اگر طراحی داخلی ویلایتان به سبک مدرن است و یا در نزدیکی ساحل قرار دارد، استفاده از کفپوش های رزین، اپوکسی، pvc  و سرامیکی انتخاب‌های مناسبی هستند. کفپوش‌ها با توجه به فضایی که در آن قرارمی‌گیرند می­توانند بافت و طرح متنوعی داشته باشند. کف‌پوشی که در ورودی ویلا طراحی می­شود می­بایست زیبا و مقاوم باشد، کف‌پوش‌های مربوط به اتاق­ها اصولا نرم و ساده هستند و کفپوش قسمت­های مرطوب مثل سرویس بهداشتی، حمام و استخر ویلا به صورت زبر و غیر چوبی طراحی می­شوند.

 اگر طراحی داخلی ویلا به سبک کلاسیک است، استفاده از کفپوش­های چوبی انتخابی مناسب­ست؛ کفپوش­های چوبی انواعی مثل چوب سفت و بامبو دارند. علاوه بر چوب، استفاده از سنگ مرمر و تراورتن نیز در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک مرسوم­ست و باعث ایجاد یک جلوه لوکس و مجلل می­شود.

سقف در ویلا

سقف ویلا هم می­تواند مطابق سبکی که برای طراحی ویلا انتخاب شده، طرح و اشکال متفاوتی داشته باشد. به طور مثال، در طراحی داخلی به سبک مدرن می­توان از پوشش­های تزئینی سقف مثل کاغذهای دیواری، رنگ آمیزی و نقاشی یا سقف­های کاذب استفاده کرد. شکل و طرح هایی که برای طراحی سقف ویلا انتخاب می­شوند حال و هوای ویلا را متأثر می‌کنند.

 هر فضایی مثل آشپزخانه، نشیمن، سرویس بهداشتی و… می‌تواند طرح­های منحصر به فردی داشته باشد. در سبک مدرن می­توان سقف را ساده با گچ‌بری­های جزئی در گوشه و کنار سقف طراحی کرد. استفاده از سقف‌های کاذب یا ثانویه در طراحی داخلی ویلای مدرن نیز بسیار مرسوم است. به کمک سقف کاذب کناف می­توان طرح­های منحنی اجرا کرد و روی سقف، چراغ­های LED کار گذاشت. سقف­های کاذب طلقی یا پلکسی گزینه مناسبی برای حمام و سرویس­های بهداشتی هستند. با استفاده از این سقف­ها می­توانید طرح و نقش دل­خواه خود را طراحی و اجرا کنید.

طراحی مدرن داخلی با نورپردازی سقفی مدرن

 در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک می‌توانید از سقف‌های کاذب شیشه­ای سکوریت کمک بگیرید. به عنوان یکی از متریال­های پرطرفدار برای طراحی سقف ویلای کلاسیک می­توان به چوب اشاره کرد. چوب­های به کار رفته در سقف می­توانند ساده باشند یا با حکاکی تزئین شده باشند.

 طرح­های برجسته، نقش­های مینیاتوری و خاص و گچ‌بری­های مجلل خاص ویلاهای سبک کلاسیک هستند که روی سقف­ها و طاق­های داخلی طراحی می­شوند.

دیوار در طراحی داخلی ویلا

همه ما از محبوبیت کاربرد شیشه در طراحی ویلا به سبک مدرن با خبر هستیم. دیوار، پارتیشن و بخش­های عملکردی شیشه‌ای یکی دیگر از نماینده‌های معرفی سبک مدرن در طراحی داخلی ویلا هستند. مزایای استفاده از پارتیشن­ها و دیوارهای شیشه‌ای در طراحی داخلی ویلاهای مدرن، دید گسترده در فضای داخلی ، نفوذ روشنایی طبیعی در همه بخش‌ها، محدود نبودن فضاها و بزرگ جلوه دادن بخش هاست.

یکی از کاربرد­های جذاب دیوارهای شیشه­ای، در قسمت حمام اتاق خواب مستر است که می‌توان برای ایجاد حریم از پرده­های ضخیم در خارج دیوارها کمک گرفت. دیوارهایی که در ویلاهای به سبک کلاسیک طراحی می‌شوند بسیار مرتفع هستند و سقف را از کف سالن به میزان زیادی  فاصله  می­دهند. در دکوراسیون داخلی ویلاهای کلاسیک می­توان دیوارها را با گچ­کاری و گچ­بری های زیبا تزئین کرد و به هرچه مجلل­تر کردن ویلا کمک کرد.

 نور و نورپردازی در طراحی داخلی  ویلا

اگرچه در ویلای سبک مدرن تاکید بر تامین نور از منبع طبیعی است اما برای تکمیل طراحی داخلی نیاز است تا نورپردازی اصولی و تخصصی انجام شود. برای نورپردازی می­توان از چراغ­های شفاف، LED، سقفی و دیواری کمک گرفت. با توجه به سادگی که در سبک مدرن وجود دارد، چراغ و لامپ­های استفاده شده در طراحی داخلی ویلا ساده هستند و نورهای نقطه‌ای نیز کاربرد زیادی دارند.

 نورپردازی دقیق، اصولی و تخصصی از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند بر بزرگ یا کوچک جلوه دادن یک فضا تاثیر زیادی داشته باشد. نورپردازی را می­توان به چند شکل و برای اهداف مختلفی انجام داد به طور مثال با نورپردازی پس زمینه، نور عمومی مورد نیاز هر فضا تامین می­شود و با کمک نور پردازی دکوراتیو می‌توان به زیبایی فضا کمک کرد.

نورپردازی مدرن ویلا
نورپردازی مدرن ویلا

نورپردازی در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک اغراقی و به صورت ترکیبی از نورهای مصنوعی و طبیعی­ست. پنجره­ها و تراس­های طراحی شده در ویلای کلاسیک نور طبیعی را تامین می‌کنند و با نصب لوستر­های بزرگ و مجلل که خاص سبک کلاسیک هستند، دیوارکوب­ها و آباژور­های مجلل نور مصنوعی نیز به فضای داخلی ویلا اضافه می­شود .

طرح‌ها و الگوها در طراحی داخلی ویلا

برای طراحی داخلی ویلا، از مصالح و متریال­های گوناگونی می­توان استفاده کرد. فاکتورهایی که این مواد را در سبک­های متفاوت از هم متمایز می‌کند، طرح، الگو و فرم آن­هاست. به طور مثال در طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن اصولا طرح­ها شلوغ نیستند و به صورت منحنی و خطوط مستقیم، شکسته و مورب هستند.

برای ایجاد جلوه­های بصری خاص سبک مدرن، می­توان از  شکل­های هندسی و چند­وجهی­‌ها کمک گرفت. از آن­جایی که در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک، نظم جایگاه ویژه‌ای دارد، اصولا از متریال‌هایی با طرح­های منظم، راه راه و شطرنجی استفاده می‌شود. علاوه بر موارد نام­برده شده نقش­هایی از گل و بوته­های درشت به­عنوان یکی از رایج­ترین طرح­های سبک کلاسیک شناخته می‌شوند؛ که در پارچه مبل­ها، پرده­ها و طرح­های سقف و دیوارها قابل طراحی هستند. در طراحی داخلی ویلا به سبک کلاسیک تلاش می‌کنیم تا اجزای مختلف در فضای داخلی ویلا زوایای تیز نداشته باشند و حواشی به صورت منحنی باشند.

پنجره‌ها در دکوراسیون داخلی

به‌کارگیری شیشه در طراحی داخلی و نمای خارجی ویلای مدرن بسیار رایج­ست. طراحی پنجره­های قدی با ابعاد بزرگ و طویل در ویلای مدرن، علاوه­بر زیبا و مدرن­سازی ویلا، ورود نور طبیعی به داخل ویلا را میسر می‌سازد و باعث ایجاد حس سرزندگی و روشنایی می­شود. پنجره‌هایی که به‌صورت پانوراما طراحی می‌شوند می‌توانند یک گزینه عالی برای طراحی داخلی ویلای مدرن باشند. با توجه به گستردگی پنجره­ها، برای جلوگیری از اتلاف انرژی شیشه‌ها به صورت دو جداره طراحی می‌شوند.

پنجره­هایی که در فضای داخلی ویلای کلاسیک طراحی می­شوند، پنجرههایی قدی هستند. نکته مهم در مورد پنجره‌های ویلای کلاسیک، طراحی به­صورت متقارن با دیگر پنجره­هاست.

مقاله پیشنهادی : طراحی نما ویلا

طراحی داخلی لوکس مدرن ویلا در شمال

چیدمان مبلمان و تزئینات در طراحی داخلی ویلا

استفاده از مبل­های راحتی و ساده در طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن یک انتخاب متداول است. اتاق نشیمن که در فرهنگ ایرانی از آن تحت عنوان حال و پذیرایی نام­برده می‌شود یکی از بزرگ ترین و اساسی ترین فضاهای هر ویلایی است. در این فضا با قرار دادن مبل­های متناسب با سبک مدرن و تلویزیون که در مقابل دید همه افراد باشد، فضایی برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه فراهم می‌شود.

در ویلاهایی که متراژ بالایی برای حال و پذیرایی در نظر گرفته شده­ست، میز غذاخوری ۸ نفره در کناری از حال و پذیرایی قرار می‌گیرد و پاسخ به نیاز ساکنان را تکمیل می‌کند.

 مبل‌هایی که در ویلای کلاسیک کاربرد دارند، مبل‌هایی چوبی و سلطنتی به رنگ‌های طلایی و قهوه ای هستند که با پارچه­هایی با طرح گل­دار پوشیده شده‌اند. از آن­جایی که تزئینات در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک جایگاه ویژه‌ای دارند، می توان در نزدیکی مبلمان از مجسمه­های تزئینی، گلدان ها، ویترین­ها و ساعت­های ایستاده استفاده کرد.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 6 میانگین: 4.3]