طراحی پلان رستوران دو طبقه
04
آوریل

طراحی پلان رستوران و کافه به صورت اختصاصی

طراحی پلان رستوران از مهم ترین طراحی ها محسوب می شود. دلیل این اهمیت نیاز به رستوران های مختلف در یک شهر بوده و اینکه قطعا نوآوری و ایده پردازی های ناب موجب طراحی بی نظیر شده و رونق را برای آن رستوران به ارمغان می آورد. همانطور که اطلاع دارید در زندگی امروز ما، رستوران یکی از مکان های پرتردد و الزامی می باشد و روزانه صدها نفر به این مکان ها مراجعه می نمایند.

بنابراین رستوران داری جز بهترین حرفه های ایران و جهان به حساب می آید و معمولا رستوران داران تمایل دارند یک رستوران خاص داشته باشند چرا که خاص بودن موجب جذب مشتری و معروفیت بیشتر می شود. طراحی پلان از نخستین گام های تاسیس یک رستوران خاص محسوب می شود و این طراحی باید توسط شخص معمار صورت بگیرد. در اینجا به اهمیت معمار پی می بریم چرا که طراحی پلان رستوران اگر استاندارد انجام گیرد موجب زیبایی و استحکام آن شده و آسایش برای مشتریان رستوران در ساعاتی که در آنجا هستند حاصل خواهد شد.

طراحی پلان باید به دست متخصصین در این امور صورت گیرد. برای مشاوره و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

طراحی رستوران لوکس در ایران

روند طراحی پلان رستوران

 • اساسی ترین نکته مربوط به ارزش گذاری هر مرحله و ترتیب آن ها می باشد. باید بتوانید طراحی نقشه ساختمان رستوران را مرحله بندی کرده و طبق اصول پیش بروید.
 • پیش از شروع به طراحی پلان رستوران باید کارهای تجزیه و تحلیل را انجام دهید. برای مثال باید نما مناسب برای رستوران را در نظر بگیرید و اینکه چه فضاهایی بهتر است در آن طراحی نمایید. البته این گام بیشتر به نوع رستوران بستگی دارد برای نمونه اگر رستوران یک رستوران سنتی باشد قطعا طراحی پلان آن با یک رستوران آسیای شرقی نظیر رستوران چینی تفاوت داشته و فضاهای مختلفی برای هر کدام از این رستوران ها باید در نظر گرفت.
 • نکته بعدی که باید به یاد داشته باشید این است که طراحی پلان رستوران را مطابق با متراژ آن انجام دهید و باید آن را به صورتی طراحی نمایید که اگر فضا کوچک بود آن را بزرگ تر جلوه دهد. به عبارتی دیگر از وسایل اضافی و مبلمان بزرگ در طراحی داخلی استفاده نکنید و هیچ فضایی را در طراحی از دست ندهید باید از هر متر رستوران نهایت استفاده را برد.
 • در رستوران وجود پارکینگ اهمیت فراوانی دارد. قطعا رستوران هایی که به این مسئله اهمیت نداده اند مشتریان زیادی را روزانه از دست می دهند بنابراین موضوع پارکینگ جز مهمترین نکاتی است که در طراحی پلان باید توجه داشت.
 • مسئله بعدی مربوط به مکان رفت و آمد مشتریان عزیز می باشد. باید پله ها کاملا استاندارد باشند و ترجیحا برای رستوران، باید آسانسورهایی با ظرفیت مطلوب تعبیه شود.
 • نکته بعدی که باید دقت کرد این است که طراحی پلان رستوران مهم بوده و با طراحی های دیگر مانند طراحی پلان ویلا و … متفاوت است. رستوران یک مکان عمومی محسوب می شود که همه نوع سن و سلیقه ای به آنجا رفت و آمد دارد به همین منظور معمار باید طراحی رستوران را طوری انجام دهد که مورد پسند عموم مردم واقع شود.

مقاله پیشنهادی : طراحی پلان باشگاه بدنسازی

چندین نکته مهم در طراحی پلان تجاری

 • یکی از مواردی که اکنون قصد ارزیابی آن را داریم موقعیت رستوران می باشد. اینکه طراحی پلان رستوران برای چه منطقه ای انجام می شود مهم است. برخی از رستوران دارها تمایل دارند رستوران آن ها در یک مکان شلوغ باشد تا بازخورد خوبی بگیرند و مردم بیشتری به آن جا رفت و آمد داشته باشند و برخی دیگر ترجیح می دهند رستوران خود را در یک منطقه آرام دایر نمایند تا مشتریان آن ها در یک فضا آرامش بخش و به دور از تنش غذا خود را میل نمایند.

هر دو دیدگاه کاملا درست است و این به سلیقه خود صاحب رستوران باز می گردد. ضمن اینکه قطعا معمار بهترین مشاور برای شما به حساب می آید و همیشه بهترین تصمیم را برای راه اندازی رستوران می گیرد. توجه داشته باشید که رستوران هایی هستند که در مکان شلوغ قرار دارند ولی به دلیل ارائه غذاهای بی کیفیت بازخورد مطلوبی نمی گیرند و ممکن است رستوران هایی که در مکان های خلوت ایجاد شده اند به دلیل عرضه بهترین ها به یک رستوران معروف و نمونه تبدیل شوند.

مقاله پیشنهادی : طراحی نمای بیرونی فست فود

بنابراین موضوعی که بیشتر از موقعیت رستوران اهمیت داشته مسائلی نظیر سبک طراحی پلان و ایده پردازی های معمار در جهت خاص شدن رستوران، کیفیت و تنوع غذاها، دسر و … می باشد.

 • مورد مهم بعدی که در مبحث پیش اشاره شد نوع سبک رستوران می باشد. هر کدام از سبک های سنتی و مدرن طرفداران خود را داشته و قطعا در صورت وجود همه پکیج های استاندارد، قابلیت تبدیل شدن به یک رستوران درجه یک را دارند.
 • معمار باید به کودکان توجه زیادی داشته باشد. چرا که قسمت بزرگی از مشتریان یک رستوران را خانواده های کودک دار تشکیل می دهند و این احترام به فرزند آن ها بسیار دل انگیز بوده و موجب تبدیل شدن آن ها به مشتری دائمی می شود. برای نمونه معمار باید صندلی های مخصوص برای کودکان در طراحی داخلی در نظر بگیرد و باید فضا زیادی را برای چندین سرویس بهداشتی قرار دهد.
 • مورد قابل ارزیابی دیگر استفاده از تجربیات سایر رستوران دارها می باشد. برای مثال رستوران هایی که موسیقی زنده برگزار می نمایند مشتریان بیشتری را جذب کرده و فضا رستوران دل انگیز می شود. بنابراین معمار در هنگام طراحی پلان رستوران باید یک مکان زیبا برای گروه موسیقی در نظر بگیرد.
 • یکی دیگر از مسائل مهم در طراحی داخلی مربوط به نوع مبلمان رستوران است. معمارهای حرفه ای از چند مبل متنوع و جذاب در رنگ های شاد و مختلف بهره برده و به نوعی به سلیقه مشتری احترام می گذارند تا آن ها در هر فضایی که مایل هستند غذا خود را میل نمایند.
 • مسئله بعدی در طراحی پلان رستوران محل آشپزخانه می باشد. باید آشپزخانه در جایی قرار داشته باشد که مشتریان نحوه صرف غذا را ملاحظه نمایند. به همین دلیل در رستوران های امروزی شاهد احداث آشپزخانه در فضایی باز و مقابل چشمان مشتری هستیم.