طراحی پلان باشگاه بدنسازی
21
دسامبر

طراحی پلان باشگاه بدنسازی

در این مقاله قصد داریم تمامی نکات مربوط به طراحی پلان باشگاه بدنسازی را بیان کرده و در این رابطه به شما اطلاعات مفیدی بدهیم، با ما همراه باشید. همان طور که می دانید طراحی پلان از اصلی ترین بخش های اجرایی بوده و هر چقدر در این مرحله با دقت بیش تری عمل کنیم، بهتر خواهد بود؛ پس به شما توصیه می کنیم، که اگر قصد طراحی پلان باشگاه بدنسازی را دارید، حتما با اطلاعات کامل برای این کار اقدام کنید، تا نتیجه ی کار شما مثبت باشد.

 طراحی پلان از مهم ترین بخش ها در طراحی ساختمان می باشد که باید به دست متخصصین در این امور صورت گیرد.با ما تماس بگیرید.

طراحی پلان

طراحی پلان باشگاه بدن سازی

نکات اجرایی در طراحی پلان باشگاه بدنسازی

اولین و مهم ترین نکته ای که در اجرای طراحی پلان باشگاه بدنسازی باید رعایت شود، این است که عملکرد آن به چه صورت بوده و برای چه تعداد ورزشکار آماده می شود؛ چرا که نکات طراحی پلان یک باشگاه کوچک یا باشگاهی بزرگ دارای تفاوت های بسیاری بوده و با یکدیگر فرق هایی دارند.

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که باید در طراحی پلان باشگاه بدنسازی رعایت کنیم، این است که از سبک صنعتی پیروی کرده و وجود تهویه ها را الزمی دانست. اگر بخواهیم اطلاعات مختصری در رابطه با سبک صنعتی به شما بدهیم، می توانیم بگوییم برای طراحی ادارات، باشگاه ها، ساختمان های مسکونی و…. بسیار مناسب بوده و در آن نکات بسیار مهمی اجرایی می شود؛ از جمله ی همین نکات می توان به وجود تهویه ها در باشگاه بدنسازی اشاره کرد.

پلان باشگاه بدن سازی

بخش های طراحی پلان باشگاه بدنسازی

در سطرهای بالاتر سبک صنعتی را برای طراحی پلان بهتر شرح داده و با این موضوع آشنا شدیم؛ اکنون می خواهیم برای شما بخش های یک پلان باشگاه طراحی شده به سبک صنعتی را نام ببریم، با ما همراه باشید. همان طور که می دانید در باشگاه های امروزی بخش هایی مانند کافه یا همان محل پذیرایی، حمام یا استحمام، فضای رختکن و همچنین فضای رسپشن وجود داشته و جزو اصلی ترین موارد طراحی در یک پلان می باشند.

اهمیت طراحی پلان باشگاه بدنسازی

باشگاه ها می تواند برای تمامی ورزش ها طراحی شده و سبب سلامت روحی و جسمی افراد شوند، اما برای هر یک از آن ورزش ها باید طراحی پلان مناسبی را در نظر گرفت. به طور مثال اگر باشگاه شما برای ورزش هایی مانند یوگا ساخته می شود، باید در آن از رنگ های روشن استفاده کنید و در غیر این صورت برای برگزاری دوره های درمانی با مشکلات بزرگ مواجه خواهید شد.

برای طراحی پلان باشگاه بدنسازی هم طبق معیار نام برده شده در سطر بالا، باید نکات مهم برای ورزش بدنسازی را رعایت کرد. یکی از مهم ترین بخش هایی که در حین ورزش بدنسازی به افراد انرژی بیش تری می دهد، وجود آهنگ های مناسب است؛ پس زمان طراحی باید برای باشگاه بدنسازی عایق صوتی قوی را در نظر گرفت، که همسایه ها اذیت نشده و از طرفی ورزشکاران با آهنگ دلخواه خود و میزان صدای انتخابی ورزش کنند.

طراحی پلان باشگاه بدن سازی

مورد دیگری که در طراحی پلان باشگاه بدنسازی مهم است و باید رعایت شود، وجود آیینه های قدی بوده و لازم است بدانید آن ها در اجرای تمرین به ورزش کاران کمک فراوانی می کنند. امروزه در باشگاه های پرطرفدار هر یک از وسایل بدنسازی را در مقابل یک آیینه ی قدی قرار داده و با این کار انگیزه بیش تری در افراد ایجاد می کنند. اگر شما هم تجربه ی انجام ورزش بدنسازی را دارید، حتما تاثیرات آیینه ی قدی را مشاهد کرده و در این رابطه مطلع هستید.

محل قرار گیری وسایل ورزشی در طراحی پلان باشگاه بدنسازی

در سطرهای بالا در رابطه با اهمیت باشگاه بحث شده و دانستیم که نحوه قرار گیری آیینه ها چقدر مهم است. اکنون قصد داریم در رابطه با نحوه ی قرار دهی وسایل ورزشی بحث کنیم و اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان بدهیم. در درجه ی اول وسایل ورزشی باید به شکلی جای گیری شوند، که مانع رفت و آمد افراد دیگر نشده و بر سر راه نباشد. نکته مهم دیگر این است، وسایل به شکلی جای گیری شوند که در مقابل وسایل دیگر نباشد. اگر در باشگاه خود پنجره ای داشته که روبه منظره طبیعت زیبایی باز می شود، حتما وسلیه ی ورزشی را در آن جا قرار داده و انگیزه خاصی را برای ورزش کاران خود فراهم کنید. در این بخش لازم است به ذکر است، که این کار در صورتی که سبب حواس پرتی افراد شود، اصلا توصیه نشده و از انجام آن اجتناب کنید.

اهمیت نور پردازی در طراحی پلان باشگاه بدنسازی

همان طور که می دانیم نور پردازی یکی از مهم ترین اصول پلان باشگاه یا هر فضای دیگری بوده و باید در طراحی آن دقت بالایی داشته باشیم. نور پردازی در حدی مهم است، که اگر کم باشد اذیت کننده بوده و اگر هم از نور نقطه ای استفاده شود، باز هم مشکل ساز خواهد بود؛ به همین دلیل توصیه می کنیم از نورهای گستره استفاده کرده و اصلا به سراغ نور پردازی نقطه ای نروید. نور پردازی در طراحی پلان باشگاه بدنسازی باید به شکلی باشد، که بتواند نور را در سراسر فضا بخش کند و به شکل یکنواختی باشگاه را روشن کند. زمانی که باشگاه شما از نور پردازی مناسبی برخوردار باشد، بر دلایل محبوبیت آن افزوده شده و افراد بسیاری به آن باشگاه خواهند آمد.

اهمیت رختکن در طراحی پلان باشگاه بدنسازی

در باشگاه های معمولی همیشه رختکن ها یک فضای تنگ و کم نور بوده که تعداد کمی کمد در آن وجود دارد، که هیچ زیبایی نداشته و به آن رسیدگی نمی شود؛ اما در طراحی اصولی رختکن ها باید ویژگی خاصی داشته باشند و از همه مهم تر نور آن جا کافی باشد. رختکن ها باید محل آرامش ورزش کاران باشند و در قبل و بعد از تمرین هم محیطی برای آرامش آن ها فراهم شده باشد؛ اما این شرایط فقط در صورتی ممکن است که نور رختکن به اندازه کافی باشد و به آن فضا از هر نظر رسیدگی شود. نکته بسیار مهمی که در رختکن ها لازم و ضروری است، وجود تهویه های مناسبی می باشد.

از این که این مقاله را مطالعه کردید، ممنونم و امیدوارم برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.