طراحی نما مدرن ساختمان مسکونی
06
ژانویه

طراحی نما مدرن ساختمان – نما خاص و شیک ساختمان

طراحی نما مدرن ساختمان در زمان کنونی نیازمند تجربه و معماران با تجربه نیازمند است که در این مقاله قصد داریم در رابطه با موضوع طراحی نما اطلاعات کاملی را در اختیار خواننده قرار دهیم. به این موضوع مهم توجه داشته باشید که طراحی نما مدرن نکات بسیار مهمی دارد، توجه به هر کدام از آن ها سبب می شود که نتیجه ای قابل قبولی داشته باشید. اگر در رابطه با این موضوع، نکات اجرایی آن و همینطور مزیت های کلی استفاده از نمای ساختمانی کنجکاو شده اید تا پایان همراه ما باشید.

برای طراحی نما ساختمان/ویلا خود با تیم مهندسین دژار تماس بگیرید

   طراحی نما

طراحی نما مدرن ساختمان مسکونی

در طراحی نما ساختمان به چه نکاتی توجه کنیم؟

در ابتدا لازم دانستیم به این موضوع اشاره کنیم که اجرای نمای ساختمان چه ضرورتی دارد. توجه داشته باشید که نمای یک ساختمان به عنوان هویت آن است، یعنی با توجه به نمای ساختمان می توان اطلاعاتی نسبی در رابطه با آن سازه به دست آورد. اطلاعات بصری یک ساختمان با توجه به نمای آن به دست می آید. به عنوان مثال اگر برای یک سازه از طراحی نما مدرن استفاده کنیم، بیننده با دیدن آن پی می برد که مالک به طرح های مدرن علاقه مند است یا اگر طراحی نما کلاسیک را پیاده کرده باشد، این موضوع را متوجه می شویم که به طرح های کلاسیکی علاقه بیشتری دارد.

نمای ساختمان باعث زیبایی شهر می شود. البته در رابطه با این مسائل در قسمت مزیت های نمای ساختمان به طور مفصل و کامل می پردازیم. نکته مهمی که در رابطه با نمای ساختمان باید به آن توجه داشته باشید این است که نمای بیرونی و نمای درونی با یکدیگر متناسب باشند تا جلوه ای زیباتر از ساختمان را مشاهده کنیم.

طراحی نما مدرن ، طراحی شیک و خاص

در این قسمت نکات مهم و کاربردی در اجرای یک نمای ساختمان مدرن را شرح خواهیم داد. توجه داشته باشید که طراحی نما مدرن به سمت سادگی است. برای اجرای یک نمای مدرن از طراحی یکپارچه و ساده استفاده می کنند. پنجره ها نقش مهم و اساسی در این نمای ساختمانی دارند، آن ها به صورت کشیده اجرا می شوند و عموما از مواد محدودی در ساخت آن استفاده شده است.

نکته مهم در اجرای نمای مدرن توجه و حفظ سادگی است. طراحی نما مدرن سبکی اروپایی می باشد. سبک های مدرن و اروپایی در هر چیزی اصل سادگی را حفظ می کنند، تمرکز این نما بر روی یکپارچگی است. نکته مهم دیگری که در اجرای یک نمای مدرن باید به آن توجه داشت به کار گیری مناسب و دقیق رنگ ها است.

رنگ ها در طراحی نما مدرن نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند. همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم در طراحی نمای مدرن یکپارچگی متریال و سادگی آن اهمیت بالایی دارد، اما در بسیاری از موارد هم رنگ بودن این متریال سبب می شود چشم بیننده به آن عادت کند و زیبایی خاصی نداشته باشد، در چنین حالتی نقش اساسی رنگ ها مشخص خواهد شد. رنگ ها دست به کار می شوند و نمای اجرا شده را از حالت یکنواختی خارج می کنند.

مقاله پیشنهادی : اصول طراحی نمای ساختمان

طراحی نما مدرن

لازم به ذکر است که یکنواختی با یکپارچگی تفاوت دارد. یکپارچگی برای نمای ساختمان مزیت به حساب می آید و مشخص می کند که اجزاء مختلف نما با یکدیگر هماهنگ و متناسب هستند، در حالی که یکنواختی سبب خسته شدن بیننده می شود و برای نمای ساختمانی یک عیب به حساب می آید.

از دیگر نکات طراحی نما مدرن  می توان به این مورد اشاره کرد که صفحات پیوسته در اجرای آن کاربردی هستند، این صفحات کمک می کنند که یکپارچگی، سادگی و زیبایی نما به طور کامل حفظ شود. استفاده از صفحه های پیوسته ایده ای نو برای اجرای نما مدرن است که سبب می شود نمای مورد نظر شما در یک قاب کلی قرار بگیرد.

نکته دیگری که در اجرا و طراحی نمای مدرن کاربرد دارد، استفاده از فضای سبز است. البته طراحان به این مورد به تازگی و در سال های اخیر توجه بسیاری داشته اند. شیوه اجرای این فضای سبز کاملا به سلیقه و ذوق طراح و مالک بستگی دارد، اما عموما به این صورت است که از گلدان هایی یک شکل و یک اندازه در امتداد خط پنجره ها استفاده می شود. فضای سبز ایجاد شده علاوه بر این که سبب زیبایی محیط خواهد شد، تاثیرات فراوانی هم بر روی پاکیزگی هوا دارد. توجه داشته باشید که گاهی فضای سبز را بر روی پشت بام ایجاد می کنند که در این صورت باید موارد ایمنی و مقاومتی ساختمان به خوبی رعایت شده باشد، زیرا این فضا بار مرده وارد بر سازه را بیشتر خواهد کرد.

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که پنجره ها نقشی اساسی و مهم در طراحی نما مدرن دارند، اما به این نکته توجه داشته باشید که لزومی به یک شکل و یک اندازه بودن پنجره ها نیست. پنجره ها می توانند اندازه های متفاوت داشته باشند، اما هر چه کشیده تر باشد سبب زیبایی بیشتر نما و ساختمان خواهند شد. پنجره ها جزئی جدا نشدنی از یک نمای مدرن به حساب می آیند.

مقاله پیشنهادی : اجرای نمای سیمانی

مزیت های استفاده از نما های خاص و مدرن

در مطالب بالا گفتیم که در این قسمت مزیت های استفاده از نمای ساختمانی را به طور کامل شرح خواهیم داد. شاید اولین مزیت نمای ساختمانی که به نظر هر کسی برسد، کمک به زیبا سازی محیط و البته شهر است. زیبایی یکی از مهم ترین مزیت های نمای ساختمان به حساب می آید، مهم نیست برای نمای ساختمان از طراحی نما مدرن استفاده کنید یا طراحی نما کلاسیک را در نظر داشته باشید، مهم این است که زیبایی خاصی به ساختمان شما می بخشد.

نمای ساختمان کمک می کند که مصرف حامل های انرژی کاهش پیدا کند، زیرا نما سبب عایق شدن ساختمان می شود. البته توجه داشته باشید که میزان عایق بندی ساختمان با توجه به نوع نما تغییر می کند. به عنوان مثال در طراحی نما مدرن پنجره ها باید دوجداره باشند تا عایق بندی به طور کامل اجرا شود، در غیر این صورت در قسمت های پنجره ها شاهد اتلاف انرژی خواهیم بود.

در نهایت با توجه با مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت که طراحی نما مدرن چه نکات مهمی دارد که باید به آن توجه ویژه داشت.

امیدوارم از مطالب گفته شده لذت برده باشید.