طراحی باغ ویلا ساده
14
مارس

طراحی باغ ویلا ساده در انواع زمین های ویلایی

طراحی باغ ویلا ساده به گونه ای است که در هر زمین ویلایی با متراژ های متفاوت تنها با رعایت اصول صحیح و طراحی لنداسکیپ ویلا ، میتوانید ویلای خود را به مکانی فوق العاده آرامش بخش و بهشتی تبدیل کنید .

نظریات متفاوتی در در طراحی باغ ویلا ساده وجود دارد که نظر برخی آن این است که تنها با استفاده از درختان و گیاهان میتوان باغ ویلا ساده خود را طراحی کرد و به این زیبایی و ارامش دست پیدا کرد . به نظر شما این موضوع صحیح است ؟

تماس با دژار 02126458051

این سوال را ما اینگونه پاسخ میدهیم که استفاده از فضای سبز بدون هیچگونه اصولی در طراحی آن به تنهایی کارساز نمی باشد و استفاده از گل و گیاه و درختان برای داشتن منظره و ویو باغ ویلا شما کافی نبوده و تنها باعث هدر رفتن منابع و هزینه ها میشود.

در ادامه مقاله به بیان سبک ها ، روند طراحی باغ ویلا ساده و … میپردازیم و شرکت طراحی ویلا مدرن دژار را به شما معرفی میکنیم و در این مقاله باور های غلط در رابطه با طراحی باغ ویلا را رد میکنیم .

طراحی باغ ویلا ساده با استخر

سبک های طراحی باغ ویلا کدام است ؟

بیش از شروع طراحی ویلا ، باید برخی موضوعات توجه داشت . در این بخش باید توجه داشت که برای طراحی باغ ویلا نیز سبک در نظر میگیرند پس قبل از شروع پروژه ، باید طی برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های انجام شده ، سبک طراحی باغ ویلا شما انتخاب شود .

انتخاب سبک طراحی قطعا به پارامتر های متفاوتی بستگی دارد که از اصلی ترین این موارد میتوان به : متراژ زمین ویلا و باغ ویلا ، سلیقه و ایده های کارفرما در بحث طراحی ، موقعیت و شیب زمین ویلا و گونه های مورد استفاده گیاهی بستگی دارد.

سبک طراحی باغ سنتی

این سبک طراحی در باغ ویلا در گذشته بسیار مورد توجه اکثریت مردم بود و در حال حاضر دوباره در حال رونق گرفتن است.چنانچه سبک انتخابی شما نیز باغ ویلا سنتی باشد باید اِلمان های طراحی ها در این سبک رعایت کنید .

مقاله پیشنهادی : محوطه سازی ویلا کوچک

طراحی باغ ویلا به سبک سنتی

برخی ویژگی های مورد اشاره باغ ویلا سنتی را در ادامه به آن اشاره میکنیم:

  •  استفاده از شیشه های رنگی در نما ویلا
  • استفاده از آلاچیق های چوبی در محوطه سازی باغ ویلا
  • طراحی حوض و آبنما های سنگی
  • استفاده از گیاهانی که نمادی از باغ ویلاهای سنتی ایرانی اند .(مانند : سرو)

بطور کلی موارد بالا ، نمونه ای ویژگی های باغ ویلا سنتی ایران اند که همه ی آنها نمادی از المان های خاص در طراحی باغ ویلا سنتی میباشد.

طراحی باغ ویلا مدرن یا باغ ویلا ساده

این سبک را میتوان سبک اصلی و پایه ای در طراحی ویلا مدرن دانست . این سبک بدلیل بهره گیری از المان هایی در دسترس مانند شیشه و بتن و همچنین طراحی مدرن ، هیچگاه قدیمی نشده و میتوان برای همه ی زمان ها از این طراحی بهره برد بدون آنکه نگران این موضوع باشید که این سبک طراحی قدیمی شود.

به همین دلیل است که طراحی باغ ویلا مدرن را همان طراحی باغ ویلا ساده می نامنند.

طراحی باغ ویلا مدرن

در این سبک طراحی باغ ویلا ویژگی های همچون سادگی عملکرد ، طراحی غیرمتقارن و همچنین بالندگی در فضای سبز ویلا در دستور کار قرار میگیرد .

فرم های خاص و منحنی ، عدم پیچیدگی طراحی ویلا مدرن ، سکوسازی ها ، استفاده از گیاهان خاص و هماهنگی تمامی این موارد با طراحی داخلی ویلا و نما ویلا ، این سبک طراحی باغ ویلا را بیش از پیش برای شما جذاب خواهد کرد.

تمامی این ویژگی ها همچون استفاده از شیشه در بنا ویلا ، چوب در محوطه سازی و … باید در تمامی قسمت های ویلا نمود پیدا کند تا این آرامش و زیبایی را به تمامی اعضای ساکن در ویلا منتقل کند .

طراحی باغ ویلا لاکچری

طراحی باغ ویلا لاکچری یا کلاسیک را میتوان بسیار نزدیک به سبک باغ ویلا سنتی دانست ولی برخی موارد در سبک کلاسیک ویلا ، متفاوت هستند.

در این سبک تجمل و لوکس گرایی به بیشترین حد خود میرسید و کارفرما باید بداند استفاده از این سبک در طراحی ویلا هزینه های بالایی هنگام ساخت متحمل میشود.

طراحی فضای سبز ویلا کلاسیک

ویژگی های اصلی باغ ویلا کلاسیک میتوان به استفاده از سنگ های موغوب و درجه یک ، متقارن بودن فضای باغ ویلا و پرکار بودن طراحی و ساخت ویلا در تناسبات نما ویلا و باغ ویلا اشاره داشت .

روند طراحی و محوطه سازی باغ

ابتدا زمین باغ ویلا بررسی شده و ابعاد آن ثبت میشود . در این بخش باید توجه کنید که زمین باغ ویلا شما مسطح است یا شیب دار که در صورت شیبدار بودن زمین باید توپوگرافی زمین ضرورت پیدا میکند.

پس از دریافت اطلاعات و متراژ زمین ، طراح باید جانمایی بنا ویلا ، آبنما ، مسیر های ارتباطی بین فضا خیابان و باغ ویلا و داخل ویلا ، آلاچیق و … را مشخص نماید.

طراحی باغ ویلا بر اساس شیب زمین ، جهت طلوع و غروب خوشید و میزان نورگیری انجام بگیرد.

در نهایت متریال انتخاب با توجه به بودجه طراحی باغ ویلا انتخاب شود.

کدام اصول طراحی باغ ویلا باید توجه کنیم؟

اصول اصلی که در رابطه با طراحی باغ ویلا بدانید تناسب طراحی با شرابط اقلیمی منطقه ویلا میباشد.

در طراحی باغ ویلا ساده باید این موضوع را بدانید که بدلیل آنکه معمولا تعطیلات به ویلای خود می روید همواره نمی توانید به گیاهان و فضای سبز ویلا خود رسیدگی کنید پس به همین علت باید مصرف انرژی گیاهان شما حداقل باشد تا هزینه های گرمایشی و سرمایشی اضافه پرداخت نکنید.

به همین علت در طراحی باغ ویلا این موضوع مهم است که گونه ی گیاهی که انتخاب میکنید باید با اقلیم منطقه همخوانی داشته باشد تا مجموعه پایدار و مناسب در فضای سبز ویلا خود داشته باشید.

مقالات طراحی ویلا دوبلکس را بخوانید !

لازم به ذکر است که شرایط اقلیمی حتی میتواند تعیین کننده جهت گیری اصلی ویلا در طراحی ویلا در باغ شما باشد بطوری که برای کاهش هزینه های انرژی و بهره گیری بالا از نور طبیعی ، باید جهت طراحی ویلا بگونه ای باشد که در فصل زمستان بیشترین دریافت نور خورشید و در فصل تابستان خنک بودن مجموعه را برای شما فراهم کند.

اصول قابل توجه دیگر در این بخش ، تناسب میان بنا ویلا با اندازه فضای سبز باغ ویلا میباشد.

این مقیاس و نسبت باید حتما پیش از شروع پروژه روی نقشه مشخص شود تا بدانید چقدر زیر بنا برای ویلا در اختیار دارید ، در صورت رعایت نکردن این مورد مخصوصا در طراحی باغ ویلا های بزرگ میتواند هویت باغ شما را به باغچه ای کوچک تبدیل نماید.

هزینه طراحی باغ ویلا

محاسبه هزینه طراحی باغ ویلا کاملا متغیر است و به هیچ عنوان نمی توان هزینه ی ثابتی برای طراحی و اجرا باغ ویلا شما در نظر گرفت .

هزینه اجرا باغ ویلا بدلیل جزئیات انجام آن ، میتوان قیمت طراحی و اجرا آن را تخمین است حتی با این وجود به پارامتر های همچون سبک طراحی باغ ویلا شما ، نوع گیاهانی که میخواهید استفاده کنید بستگی دارد .

البته این نکته را میتوان اشاره کرد طراحی باغ ویلا لاکچری (کلاسیک) جزو پرهزینه ترین کار های اجرا میباشد و اگر دنبال کمترین هزینه در ساخت ویلا میباشید باید طراحی ویلا کلاسیک با مصالح مرغوب را فراموش کنید.

طراحی باغ ویلا به غیر از کلیات طراحی ، شامل تاسیسات آبرسانی و نورپردازی نیز می شوند که در نهایت باعث بالا رفتن هزینه های طراحی باغ ویلا شما خواهد شد اما خروجی آن داشتن ویلا باغی خاص و آرامش بخش خواهد بود.