03
سپتامبر

تهیه نقشه اجرایی ویلا + انجام محوطه سازی باغ کوچک

در سال‌های اخیر، در بسیاری از شهرها ساخت انواع ویلا گسترش یافته است. طراحی هر یک از ویلاها متنوع و بر اساس سلیقه کارفرما می‌باشد. یکی از انواع آن‌ها، طراحی ویلا دوبلکس کوچک است. در واقع اغلب مردم جهت تفریح و گذراندن اوقات فراغت به ویلاهای خود می‌روند و باید طرح ویلا به گونه‌ای باشد که تمامی موارد و نکات ضروری در آن رعایت شده باشد. به طور کلی طراحی ویلا و همچنین طراحی محوطه باغ ویلا، نیاز به طراحان حرفه‌ای و با تجربه دارد. زمانی که طراحی یک ساختمان، ویلا، باغ و غیره به درستی و با توجه به اصول و استانداردهای لازم انجام نشود، در نهایت آن طرح و نقشه با مشکلات بسیار زیادی رو به رو خواهد شد.

به همین منظور بهتر است که از بهترین و با تجربه ترین طراحان، در تهیه نقشه‌ی این نوع ویلاها و یا باغ‌ها استفاده شود. در این محتوا قصد داریم اقداماتی که جهت تهیه نقشه و طراحی ویلا دوبلکس کوچک و محوطه سازی وجود دارد را برای شما عزیزان بیان کنیم. پس لطفا تا انتهای محتوا ما را همراهی کنید.

محوطه سازی باغ ویلا

جهت تهیه نقشه اجرایی ویلا، چه اقداماتی مورد نیاز است؟

به طور کلی همان‌طور که بیان کردیم، طراحی ویلا دوبلکس نیاز به یک تیم با تجربه و حرفه‌ای دارد و یک پروژه بسیار مهم می‌باشد. البته در ابتدای کار در جلسه مشاوره بین کارفرما و پیمانکار، نظر و سلیقه کارفرما پرسش خواهد شد و در طی اجرای پروژه در نظر گرفته می‌شود. مهم‌ترین گام اولیه جهت ساخت و طراحی ویلا دوبلکس کوچک ، تهیه نقشه توسط نقشه برداران برای ویلا می‌باشد که در بخش بعدی در مورد چگونگی انجام آن، توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. در مرحله بعد پس از انجام تمامی مراحل نقشه برداری، تیم و مجموعه معماری به طراحی ویلا می‌پردازند. در واقع در مرحله طراحی، طراحان با توجه به نقشه‌ای که در دست دارند و مقدار بودجه‌ای که کارفرما در نظر گرفته است و همچنین سلیقه کارفرما، طراحی ویلا دوبلکس  را انجام خواهند داد.

البته در این مرحله، از کارفرما نیز درخواست می‌شود تا از شهرداری یا دهیاری دستور نقشه را تهیه کند و آن را در اختیار طراح قرار دهد. در نهایت پس از اتمام نقشه کشی ساختمان طرح‌ها در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد و مجوزات لازم طبق استانداردها و مقررات دریافت می‌شود. نقطه گذاری و گودبرداری در مرحله بعدی باید انجام شود. پس از انجام این مرحله، بتن ریزی و ساخت سازه آغاز خواهد شد. از مراحل دیگر ساخت و اجرای ویلا دوبلکس می‌توان به ترتیب به دیوار کشی ویلا، اجرای سقف ویلا، برق کشی و لوله کشی ویلا دوبلکس، نصب قاب در و پنجره، عایق کاری، سفید کاری، کف سازی، نصب در و پنجره، اجرای نمای ویلا و در نهایت محوطه سازی باغ اشاره کرد. تمامی نقشه کشی ساختمان توسط تیم و مجموعه حرفه‌ای و با تجربه آرین پاراکس بر اساس ضوابط و استانداردهای لازم به بهترین شکل انجام خواهد گرفت.

طراحی ویلا دوبلکس

نقشه ساختمان و طراحی ویلا دوبلکس کوچک به چه صورت انجام می‌شود؟

تهیه نقشه در طراحی ویلا دوبلکس کوچک دو طبقه  و یا هر پروژه ساختمانی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در واقع یک نقشه کشی حرفه ای ، بیان گر و معرف هر ساختمانی می‌باشد. با استفاده از نقشه اجرایی ویلا می‌توان عملیات طراحی و ساخت ساختمان، یا باغ را شروع کرد. در طراحی نقشه ویلا، جایگاه تمامی فضاها و مکان‌ها باید مشخص شود. به طور کلی کارفرما، نظر و سلیقه خود را در جایگذاری تمام فضاهای ویلا بیان می‌کند. سپس مهندس مربوطه با در نظر گرفتن سلیقه کارفرما، ضوابط موجود در طراحی و همچنین تجربه‌ای که دارد نقشه ویلا را ترسیم می‌کند. البته در طول ترسیم و طراحی نقشه اجرایی ویلا ، تمام کاستی‌ها و ایرادات مشخص شده و توسط طراح برطرف خواهد شد. در این بین مهندس با تجربه و حرفه‌ای باید در تمامی مراحل ترسیم با کارفرما در تماس باشد و نظر و سلیقه او را نیز در نظر بگیرد.

مراحل تهیه نقشه ویلا دوبلکس

شرکت مهندسی معتبر و با سابقه آرین پاراکس ، تمامی مراحل نقشه کشی ساختمان ( کلیک کنید ) و طراحی را از ابتدا تا انتها با توجه به نظر کارفرما و ضوابط موجود انجام داده و در نهایت با رضایت کامل پروژه را به کارفرما تحویل می‌دهد. همان‌طور که بیان کردیم در مرحله اول نقشه‌های معماری تهیه می‌شوند که شامل جای گذاری فضاهای ویلا می‌باشند. در واقع این نقشه شامل موارد مهم مانند طراحی پلان، مقطع، موقعیت و نما می‌باشد. در مرحله بعد محاسبات مورد نیاز توسط مهندس سازه انجام شده و نقشه اجرایی تهیه خواهد شد. در این نقشه ابتدا اسکلت و سازه ویلا، فونداسیون، ستون‌ها و غیره مشخص می‌شوند. سپس باید تمام تاسیسات نیز در نقشه، طراحی شوند. در این مرحله جایگاه تاسیسات مکانیکی و برقی در نقشه مشخص می‌شود. جهت ادامه پروژه، این نقشه‌ها در نرم افزارهای مورد نظر به نقشه‌های سه بعدی تبدیل می‌شوند تا اطلاعات به صورت کامل و جامع در اختیار پیمانکار و کارفرما قرار بگیرد.

چه نکاتی را باید در تهیه نقشه، طراحی ویلا دوبلکس کوچک و محوطه سازی باغ رعایت کرد؟

به طور کلی در تهیه نقشه و طراحی ویلا دوبلکس کوچک باید نکات و عواملی را در نظر گرفت و رعایت کرد. در واقع طراحان و معماران آرین پاراکس به آدرس اینترنتی arianparax.com به گونه‌ای حرفه‌ای عمل می‌کنند که یک فضای کوچک به یک ویلای دوبلکس بهینه و جذاب تبدیل شود. یکی از مهم‌ترین نکات در این نوع نقشه‌ها، میزان ورودی نور به داخل ویلا می‌باشد. جهت رسیدن به این هدف، معماران باید پنجره‌های ویلا را در سمت غرب، شرق و جنوب قرار دهند. وجود پنجره‌های بزرگ، نکته دیگری است که در طراحی ویلا دوبلکس کوچک اهمیت دارد و باعث می‌شود نور به هر دو طبقه به میزان کافی برسد. انتخاب کارفرما برای پنجره‌های دو جداره، بسیار درست و اصولی می‌باشد.

در واقع با استفاده از این نوع پنجره‌ها، انرژی به هیچ عنوان هدر نمی‌رود. وجود یک تراس در طبقه دوم ویلا، باعث ایجاد یک فضای چشم نواز و لذت بخش خواهد شد. در نتیجه بهتر است به طراحی این نوع تراس بیشتر اهمیت داد. نما، از دیگر نکات مهم در تهیه نقشه و طراحی ویلا دو طبقه است.

جهت طراحی نما در این نوع ویلاها، بهتر است از متریال شیشه و ترکیبی از متریال‌های دیگر استفاده شود. در واقع ترکیب شیشه، چوب و فلز یک نمای بسیار جذاب و زیبا برای این نوع ویلاها ایجاد می‌کند. نکته مهم دیگری که وجود دارد، انجام محوطه سازی باغ کوچک در این نوع ویلاها است.

طراحی ویلا

مراحل انتخاب یک شرکت محوطه سازی باغ و طراحی ویلا 

به نقل از سایت بهار نیوز: برای انتخاب یک شرکت محوطه سازی باغ ویلا باید به نکات زیر توجه کرد:

  • مشاهده نمونه کارها: پیشنهاد می‌شود نمونه‌هایی از کارهایی که شرکت انجام داده است را ببینید. این نمونه‌ها به شما ایده‌ای از کیفیت و استایل کار شرکت می‌دهند.
  • مشاوره: با شرکت‌های مختلف مشاوره کنید و نظرات آنها را جلب کنید. آنها باید به شما پیشنهاداتی برای بهبود طرح شما ارائه دهند.
  • قرارداد مکتوب: قبل از شروع پروژه، قرارداد مکتوب و جزئیات مالی را با دقت مورد بررسی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که تمام خدمات، هزینه‌ها و زمانبندی به دقت مشخص شده باشند.
  • مجوزها و مجوزهای ساخت: اطمینان حاصل کنید که شرکت محوطه سازی دارای تمام مجوزهای لازم برای اجرای پروژه شما است.
  • پشتیبانی پس از پایان پروژه: همچنین از شرکت بپرسید که آیا پس از اتمام پروژه، پشتیبانی فنی یا خدمات پس از فروش ارائه می‌دهند یا خیر.
  • بررسی قیمت: قیمت پیشنهادی شرکت‌ها را مقایسه کنید اما توجه داشته باشید که انتخاب کمترین قیمت

در طراحی محوطه سازی ویلا باغ کوچک چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

همان‌طور که در بخش قبلی بیان کردیم نوع محوطه سازی باغ در طراحی ویلا دوبلکس کوچک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در مرحله محوطه سازی باغ ویلا در ابتدا باید سلیقه کارفرما را در نظر گرفت. در مراحل بعدی طراح و مهندس بر اساس نظر کارفرما و استانداردهای موجود، طراحی محوطه سازی باغ کوچک را شروع می‌کند. در این طراحی نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. یکی از نکات مهمی که در طراحی محوطه سازی باید در نظر گرفت، استفاده از گیاهان متنوع است. در واقع باید از گیاهانی استفاده کرد که نیاز به رسیدگی و هزینه زیاد ندارند.

استفاده از گل، بوته و درختچه از دیگر مواردی است که باید به آن اهمیت داده شود. البته نوع هر یک از آن‌ها به شرایط آب و هوایی و اقلیمی آن ویلا بستگی دارد. چمن کاری محوطه ویلا، باعث جذاب‌تر شدن فضای بیرونی ویلا خواهد شد. البته این نوع چمن‌ها نیاز دارند پس از مدتی کوتاه شوند و آبیاری آن‌ها منظم باشد. جلوگیری از شلوغی و ازدحام بیش از حد درختچه‌ها در مسیر ورودی ویلا، نکته‌ای است که باید آن را در طراحی ویلا دوبلکس کوچک و محوطه باغ در نظر گرفت. در واقع باید کاشت بوته‌ها در فاصله مشخص انجام شود. در نهایت استفاده از مبلمان در فضای سبز ویلا، بسیار مهم است. به طور کلی در چنین فضاهای کوچکی باید از مبلمانی که دارای ابعاد و سایز کوچک‌تر می‌باشند، استفاده کرد.

توجه : این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و گروه معماری دژار هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 6 میانگین: 4.7]