طراحی نما ساختمان
14
سپتامبر

چگونگی طراحی نما ساختمان

طراحی نما چیست ؟

یک نما مربوط می شود به یک جهت از ساختمان که معمولا جهت روبرو(نما اصلی)می باشد.در واقع طراحی نما یک جز مهم از کل طراحی یک ساختمان است.طراحی نما فرصتی را برای خلق هویت و شخصیت ساختمان فراهم می کند.

طراحی نما مدرن / طراحی نما کلاسیک ساختمان برای مشاوره رایگان با گروه مهندسین مشاور دژار تماس بگیرید.

تماس با ما

طراحی نما می تواند در سایز ها و فرم های گوناگونی باشد و در واقع این یک شانس برای معمار محسوب می شود که می تواند بوسیله استعدادش مقهوم زندگی را به ساختمان به ارمغان بیاورد.

اگرچه طراحی نمای یک ساختمان جدید با ساختمان های قدیمی باید در تعامل باشد اما می تواند به تنهایی منحصربفرد طراحی شود.

بسیاری از ساختمان ها به علت ایجاد هماهنگی با ساختمان های دیگر منطقه بعضی اوقات مجبور به رعایت کردن یک سری از قواعد و قوانین هستند.

چرا طراحی نما برای یک ساختمان مهم است؟

طراحی نمای ساختمان مهم است به خاطر آن که نقطه عطف و مهم طراحی می باشد.گاهی اوقات بسیاری از ساختمان ها فقط یک سری قواعد طراحی و استاندارد ها و نظم سازه ای را رعایت می کندد بدون آنکه نما هویتی داشته باشد.

به غیر از رضایت زیباشناسی ، نما تاثیر چشم گیری روی بیننده می گذارد و هم چنین بهترین ارتباط بین فضا خارجی و فضای داخلی ساختمان می باشد.

اگر به طراحی نما کلاسیک علاقه دارید حتما مقاله طراحی نما رومی را بخوانید.

از آنجایی که ما به صورت مستمر از خانه یا محل کار خودمان نیازهای گوناگونی را مطالبه می کنیم،پس انرژی و تاثیری که ساختمان روی ما میگذارد مهم می باشد.

نمای ساختمان تاثیر بسزایی برروی هوا و نور ساختمان می گذارد ،در واقع نمای ساختمان با شرایط محیطی در ارتباط می باشد.

نکات مهم در طراحی نمای ویلا

در ابتدا میتوانید مقاله طراحی ویلا مدرن را بخوانید ، حال به نکاتی مهم در طراحی نما میپردازیم:

نکاتی که در نظر داشتن آن ها در طراحی نمای ویلا بسیار مهم است و باید به آن ها توجه نمود:

  • قبل از هر چیز در نظر گرفتن طرح و فضای بیرونی می باشد، که باید بسیار چشم گیر و زیبا باشد.
  • دیگر نکته مورد توجه در زمان طراحی نما، تاثیر نما در جلوگیری از هدر رفتن انرژی می باشد و باید به گونه ای طراحی گردد که به غیر جلوه دادن به ساختمان نقش عایق نیز داشته باشد و از اتلاف شدن انرژی نیز جلوگیری نماید.
  • آخرین نکته که بسیار مهم می باشد، کاربرد دیگر نما در ساختمان است که سبب به وجود آمدن یک بخش مقاوم در قسمت بیرونی ساختمان جهت بیشتر کردن طول عمر ساختمان می باشد.
طراحی نما ساختمان

مهم ترین اصول طراحی نمای ساختمان

پیش از هر چیز برای ایجاد نمایی زیبا در ساختمان باید اصول طراحی نمای ساختمان را بدانیم.

اینکه چه مواردی بسیار مهم و به چه اصولی پایبند می باشد، همینطور طریقه استفاده از نقاط قوت به عالی ترین شکل ممکن در طراحی نما را باید بدانیم، طراحی نما در نوع خود بسیار منحصر به فرد می باشد که بسیار گسترده بوده و شامل نکات مهمی است.جهت طراحی یک نمای خارق العاده توجه به اصول طراحی نما بسیار مهم است. این اصول به شرح زیر می باشد:

  • استفاده از مصالح مناسب: جهت رسیدن به نمایی عالی، استفاده از مواد و مصالح از مهم ترین و اصلی ترین اصول طراحی نما است، کیفیت در مصالح و جنس مناسب آن در زیبایی نما بسیار موثر می باشد، بهترین طرح ها حتی در صورتی که مطرح ترین معمار دنیا آن را طراحی کرده باشد، چنانچه در اجرای آن طرح از مصالح نامرغوب استفاده گردد در نتیجه آن نما هرگز به یک نمای ایده آل تبدیل نمی شود.
  • توجه به تناسب رنگ ها: متناسب بودن رنگ ها از دیگر اصولی است که یک نما را به شکلی مطلوب و قابل قبول در می آورد. انتخاب کردن رنگ در طراحی نمای ساختمان مخصوصا متناسب بودن آن ها با یکدیگر از مواردی است که هنگام انجام طراحی باید به آن توجه شود. رنگ از اصلی ترین مشخصه های بصری در طراحی نما است، یعنی قبل از انتخاب رنگ طراحی نما ممکن نمی باشد. در صورتی که در اجرای بهترین طرح ها رنگ مناسب مورد استفاده قرار نگیرد، زیبایی طرح را به صورت کامل محو می نماید.
  • پیوستگی در عناصر مورد استفاده: در تمامی قسمت های نما باید پیوستگی ایجاد شود، پیوستگی به این معنی نیست که کل بخش های نما به یک صورت و تکراری اجرا گردد، بلکه به این معنی می باشد که باید یک طرح کلی را در اجرای بخش های گوناگون در نظر بگیرید و تمام آن طرح اجرا گردد. به تعریفی دیگر نمای پیوسته به نمایی گفته می شود که امکان دیدن آن به صورت یک کل باشد نه یک مجموعه از اشکال پراکنده که با یکدیگر همخوانی نداشته باشند.
  • ایجاد عنصر شاخص در نما: یکی از قسمت های نما را می شود به عنوان عنصر شاخص در نظر بگریم، که در مقایسه با دیگر بخش های نما به صورت برجسته نمایان می باشد. توجه به این مورد در نما و استفاده از این اصول سبب می شود که ریتم و تناسب موجود در نما کم تر دیده شود و این نقطه به عنوان مرکز دید بیشتر مورد توجه می باشد. ایجاد نقطه شاخص در نما باید به گونه ای باشد که تناسب و ظاهر شکل کلی نما به هم ریخته نشود و فرم نمارا با رعایت تمام اصول حفظ نماید.
  • انجام نور پردازی مناسب: نور پردازی از دیگر اصول مهم و موثر در طراحی نما می باشد. اگرچه یک نمای زیبا در روز از زیبایی ظاهری برخوردار است، اما در تاریکی شب جهت جلوه دادن به این زیبایی احتیاج به یک نورپردازی مناسب می باشد که با طراحی انجام گرفته باشد، نور پردازی نیز یکی از اصول طراحی نما می باشد و باید همراه با طراحی نما صورت بگیرد.

برای طراحی نمای ساختمان یا ویلای خود با تیم ما تماس بگیرید.

Source:timbercladdingsolution