دکوراسیون داخلی ایرانی خاص
07
مه

۱۲ مدل دکوراسیون داخلی منزل ایرانی خاص !

مقاله ای که امروز می خواهیم برای شما مورد بررسی قرار دهیم راجع به دکوراسیون داخلی منزل ایرانی است. به شما پیشنهاد می کنیم به عنوان یک ایرانی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید البته اگر نمی دانید که دکوراسیون منزل یک ایرانی باید چگونه باشد.

امروزه زندگی ها به گونه ای تغییر کرده که انسان نه تنها به ظاهر خود بلکه به ظاهر زندگی خود بیش از پیش اهمیت می دهند به طور مثال مبحثی که مورد توجه همگان قرار گرفته دکوراسیون داخلی است، که می توان آن را مطابق با هر سلیقه ای انجام داد. در ادامه در خصوص دکوراسیون داخلی منزل ایرانی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مشاوره ، طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی !
با تیم مهندسین دژار تماس بگیرید.  

تماس با ما

طراحی دکوراسیون داخلی خانه ایرانی مدرن

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی از چه خصوصیاتی برخوردارند؟

ایران جز کشورهای غنی از لحاظ فرهنگی بوده این موضوع را از وسایلی که برای خانه استفاده می کردند می توان فهمید ایرانی ها از زمان های دور همیشه از وسایل متنوعی برای خانه ی خود به کار می بردند وسایل مورد استفاده پر از رنگ و خلاقیت بودند. درست است که از گذشته تا کنون سبک زندگی ها دست خوش تغییرات بسیاری قرار گرفته است اما سبک اصلی دکوراسیون ایرانی را همچنان می توان دید و میتوان دکوراسیون داخلی در ایران را از مهم ترین موارد طراحی خانه دانستن.

در گذشته ظروف مسی و سفالی بیشترین استفاده را داشت و در آشپزخانه ها یا حتی دکور منزل نیز مورد استفاده قرار می گرفت، یا پارچه های سنتی با طرح ترمه و چهل تیکه بسیار به چشم می خورد. اگر دقت کنید در زندگی های مدرن امروزی نیز همچنان طرفداران این وسایل بسیار زیادند چرا که این ها نشانه ی فرهنگ ایرانی است.

با این اوصاف می توان گفت که دکوراسیون داخلی منزل ایرانی سبک خاصی از دکوراسیون بوده که تلفیقی از رنگ و هنر و خلاقیت است.

مقاله پیشنهادی : دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی خانه ایرانی سنتی

در طراحی دکوراسیون داخلی خانه  چه فاکتورهای بیشتر اهمیت دارند؟

همانطور که گفته شد طراحی دکوراسیون داخلی سبک ایرانی بسیار ویژه هستند این خاص بودن تنها به وسایلی که در آن به کار برده می شود بستگی دارد از جمله این وسایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع دستی

صنایع دستی یکی از فاکتورهای مهم است که تقریبا در اکثر خانه های ایرانی خود نمایی می کند از آن جایی که این صنایع دستی بر اساس سلیقه ی ایرانیان درست می شود در نتیجه در خانه های ایرانی نیز زیبایی خاصی به ارمغان می آورد مواردی مثل گلیم، انواع حصیر، پشتی و یا کوسن‌هایی با پارچه‌ها سنتی، چراغ گرد سوز، رومیزی‌های گلدوزی و… همگی جز صنایع دستی به شمار می آیند. لازم به ذکر است که این صنایع دستی تنها برای قرار دادن در دکور نبوده و از بیشتر آن ها می توان استفاده های کاربردی کرد.در نتیجه از این مورد در طراحی دکوراسیون داخلی ایران می توان بکار برد.

 • فرش

فرش های دستباف ایرانی زبان زد بسیاری از کشورها هستند این شهرت به دلیل تنوع طرح، رنگ، نقش و… است به جرات می توان گفت که فرش های ایرانی در دنیا بی نظیر بوده و اصالت خاصی دارند. کسانی که دوست دارند خانه ای به سبک ایرانی داشته باشند حتما از این فرش ها در محیط منزل به کار می برند. به دلیل کیفیت بالایی که دارند قیمت آن ها از فرش های ماشینی بیشتر است.

 • هنر خوشنویسی

ایران شعرای خوش نام بسیاری دارد که شعرهای بی نظیری را سروده اند از همین بسیاری از مردم که به این اشعار علاقه مند هستند برای جلوه بخشیدن به محیط زندگی خود از آن ها که با هنر خوشنویسی نوشته شده اند استفاده می کنند. حتی گاهی از هنر پتیه کاری برای استفاده از این اشعار کمک گرفته می شود بدین معنا که بیت مورد نظر را با استفاده از ابزارهای مختلف روی دیوار درج می کنند.

خوشنویسی در دکوراسیون ایرانی
 • گره چینی

منظور از گره چینی در واقع همان نقش و نگارهای خاصی است که در مساجد و عمارت های قدیمی ترسیم می شد جالب است بدانید که امروزه از همان طرح در دکوراسیون داخلی منزل ایرانی نیز استفاده می کنند از جمله مواردی که می توان برای این مورد نام برد: پارتیشن های متفاوت، قالب آینه ها و یا حتی مبلمانی که بر این اساس طراحی شده اند. حتی در برخی از خانه ها که سبک کلاسیک دارند نیز برای گچ کاری و سقف از گره چینی استفاده می کنند.

 • رنگ

شاید با خود بگوئید که انتخاب رنگ برای خرید وسایل یک امر سلیقه ای بوده و به دکوراسیون داخلی منزل ایرانی ارتباطی ندارد اما جالب است بدانید که در این نوع از سبک حتی به رنگ ها نیز توجه می شود به طور مثال رنگ هایی مثل قرمز آتشین، نارنجی و به رنگ های گرم این چنینی را می توان جز رنگ های دکوراسیون داخلی منزل ایرانی به شمار آورد.

 • چگونه می توان فضا را به دکوراسیون داخلی منزل ایرانی تغییر داد؟

برای این که بتوان منزل خود را به این سبک تغییر داد لازم است تا ترفندهایی را بدانید با به کار بردن آن ها فضا را به دکوراسیون داخلی منزل ایرانی تغییر خواهید داد. از جمله این ترفندها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر قصد دارید برای استفاده ی روزمره ی خود ظرف و ظروف تهیه کنید بهتر است ای رنگ ها فیروزه ای و سرمه ای که جنس سفالی دارند استفاده کنید
 • اگر منزل نسبتا بزرگی دارید می توانید گوشه ای را برای قرار دادن پشتی ها در نظر بگیرید.
 • در صورت استفاده از مبل بهتر است تخت های چوبی به کار ببرید
 • می توانید برای فصل زمستان از کرسی استفاده کنید که مهم ترین اقلام سبک ایرانی به شمار می رود البته منازلی که متراژ بالایی ندارند نمی توانند کرسی درست کنند.
 • از دیگر عناصری که در خانه های ایرانی بسیار به چشم می خورد بالشتک های غلطتکی است که روکش های سنتی دارند
 • از گلیم و جاجیم نیز می توان استفاده های بسیاری داشت جالب است بدانید که تنها به عنوان فرش آن ها را به کار نمی برند بلکه به عنوان روکش پوف ها، مبلمان و حتی تابلو فرش نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
 • سمار و قوری های چینی را نیز می توان جایگزین کترهای برقی کرد.

از همراهی همیشگی شما دوستان نهایت تشکر را داریم.