ویلاسازی مدرن در شمال
28
ژانویه

ویلا سازی مدرن و اجرا ویلا در مناطق ایران

ویلا سازی در ایران در حال حاضر بسیار رواج یافته است و ویلا که یکی از دلنشین ترین بنا هایی است که اصل ساخت آن بر پایه تعامل با طبیعت، طراحی و ساخته خواهد شد. به نوعی می توان گفت که طراحی ویلا مدرن بخشی از طبیعت بوده و هدف از طراحی آن همگام شدن با طبیعت است. چرا که این سازه بر خلاف ساختمان های مسکونی معمولی موجود در سطح شهر که تنها برای زندگی ساخته می شوند و توجه چندانی به محیط اطراف آن ندارند، بر ازتباط تنگاتنگ با طبیعت تاکید دارد.

هنگامی که از ویلا صحبت به میان می آید، ناخود آگاه ما را به یاد طبیعت خواهد انداخت. زندگی در چنین فضایی امروزه بیش از گذشته مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته است. چرا که قدم زدن در فضایی آرام با آب و هوای پاک می تواند روح و جان شما را سرزنده تر کند و حسی متفاوت از زندگی را به فرد القا نماید. ویلا سازی مدرن و کلاسیک نیز همچون هر بنای دیگری نیازمند اجرای امور مربوطه و دانش طراحی و ساخت آن است.

نمونه ویلاسازی مدرن

چرا ساخت ویلا به سبک مدرن بسیار مورد استفاده است؟

درک بصری سازه هایی که با استفاده از سبک مدرن طراحی و اجرا می شود، از دید ناظر می تواند بسیار ساده باشد. به بیان ساده تر سادگی در طرح و اجرا ویلا موجب می شود تا فهم آن برای بیننده بسیار آسان باشد. در طراحی ویلا ها به سبک مدرن هیچ ردیابی از زمان، مکان، اعتقادات شخصی و باور های فردی وجود نخواهد داشت. در واقع تمام چیزی که ناظر می تواند در این بناها به چشم ببیند تنها اصول زیبایی شناسی بصری بوده است.

مزایای ویلا سازی مدرن

طراحی و اجرا ویلا مدرن
 • ایجاد محیطی خلاقانه

ویلا سازی به سبک مدرن تا اندازه ای با دیگر سبک ها متفاوت است چرا که در این روش طراحی و ساخت ویلا، تمام المان ها و عناصر به کار رفته در بنا به نوع دیگری تعریف و تفسیر می شوند. به بیان ساده تر می توان گفت که تقارن و تعادل در این سبک تغییر شکل پیدا خواهند کرد. این موضوع می تواند کمک کند تا مهندس طراح بتواند فارغ از دغدغه فرم بر عملکرد بهتر فضا متمرکز باشد.

بر این اساس می توان گفت در ویلا مدرن و طراحی ویلا سازی مدرن مهندس معمار آزادی عمل بیشتری نسبت به دیگر سبک ها خواهد داشت. این موضوع نیز می تواند موجب ابتکار عمل بیشتر در طراحی باشد. از این رو در ویلا هایی که به صورت مدرن ساخته می شود فضا های پرت و بدون استفاده به صورت چشمگیر کاهش پیدا خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی : طراحی فضای سبز و محوطه سازی ویلا

 • امکان نورگیری بیشتر فضاها

در طراحی سازه های ویلایی به سبک مدرن لزوما بهره گیری از نور تنها در جبهه جنوبی سازه محدود نخواهد شد و در هر وجهی از ساختمان که نیاز به نورگیری احساس شود از پنجره هایی با ابعاد مختلف استفاده خواهد شد. در واقع این تفاوت در ابعاد نورگیر ها تنها به دلیل کنترل حریم خصوصی و جلوگیری از نور زدگی در بنا ایجاد می شود.

همان گونه که می دانید بهره گیری از پنجره هایی با ابعاد بزرگ در طراحی ویلا مدرن می تواند در طی روز میزان استفاده از انرژی های روشنایی را کاهش دهد اما در مقابل می تواند موجب افزایش دریافت انرژی گرمایی خورشیدی شود. بر این اساس تسلط و آگاهی مهندس طراح به این گونه مباحث در بنا ها بسیار مهم و حیاتی است.

 • طراحی زیبا و دلپذیر

یکی از مهم ترین اهدافی که می توان در ایجاد سبک ویلا سازی مدرن در نظر داشت، ایجاد فضاهایی با بهره گیری از تمام ارزش هایی زیبایی شناختی سازه و پرهیز از هر نوع ساختار بیهوده و غیر ضروری در بنا است. از این رو می توان نتیجه گرفت که ویلا سازی به سبک مدرن ماحصل تعادل میان طراحی و عملکرد است و زیبایی کلی بیش از هر چیزی مورد توجه قرار می گیرد.

 • ویلا سازی مدرن دوستدار محیط زیست

از جمله مهم ترین بخش ویلا سازی مدرن توجه بالا به انرژی در سازه و بهره گیری محیطی است. از این رو می توان عنوان کرد که انتخاب متریال ها در بنا یک فرآیند هدفمند بوده و تنها سلیقه در آن دخیل نیست. استفاده درست از انرژی شامل ایجاد صحیح جریان هوا ، صرفه جویی در مصرف آب، کاهش میزان مصرف انرژی برای روشنایی و … می شود.

مراحل اجرا در ویلا سازی مدرن چیست؟

طراحی ویلا مدرن
 • طراحی ویلا

یکی از مهم ترین مراحلی که در ویلا سازی مدرن می بایست مورد توجه قرار گیرد طراحی متناسب با موقعیت پروژه طبق سلیقه کارفرما است. در حقیقت پیش از اجرا می بایست از شرکت های مهندسی که در این زمینه تجربه دارند کمک گرفته و برنامه ای منظم برای ساخت آن فراهم نمود. طراحی معماری مهم ترین بخش ویلا سازی مدرن است چرا که می تواند اثری ماندگار را در ذهن بیننده به جا بگذارد.

 • گودبرداری

اولین مرحله از اجرای کار پس از نقشه کشی، گودبرداری سازه است. در حقیقت با این کار محوطه مورد نظر را برای اجرا آماده سازی خواهیم کرد.

 • بتن ریزی و اجرای اسکلت

سومین مرحله از ساخت ویلا مربوط به بتن ریزی و اجرای اسکلت است. بهره گیری از بتن مرغوب در این مرحله جزو مهم ترین موضوعات در اجرا است، چرا که درجه کیفی بالا بتن می تواند طول عمر سازه را تعیین کند.

 • دیوار کشی  

پس از اجرای اسکلت فلزی یا بتنی در سازه، می توان نسبت به دیوار کشی و طراحی آن اقدام نمود. مسئله مهم در این بخش توجه به ورودی ها، پنجره ها، سیستم های تهویه و … می باشد.

 • اجرای سقف

معمولا در طراحی و اجرای سازه های ویلایی از سقف های شیروانی و تخت برای ساخت بنا استفاده می کنند. در واقع انتخاب هر کدام از آن ها بسته به منطقه جغرافیایی می تواند متفاوت باشد چرا که هر کدام قابلیت های مختص به خود را دارند.

 • اجرا نما ویلا و دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراتیو داخلی و طراحی نما ساختمان یکی از مراحل مهم در حین ساخت است چرا که این بخش از ویلا سازی مدرن می تواند موجب شود تا سازه پس از مدت ها در ذهن ناظر باقی بماند.

 • محوطه سازی

همان گونه که عنوان شد مهم ترین هدف از طراحی و ساخت بنا های ویلایی ایجاد ارتباط بین سازه و طبیعت است. از این رو محوطه سازی را می توان امری ضروری برای طراحی و ساخت ویلا دانست.