اخذ پایانکار ساختمان
28
ژانویه

همه چیز در مورد گواهی پایانکار ساختمان

گواهی پایان کار ساختمان، در واقع سندی است که پس از به اتمام رسیدن عملیات ساخت و ساز، با توجه به شناسنامه فنی ملک، توسط شهرداری صادر می‌گردد. این سند نشان می‌دهد که پروژه ساختمانی مطابق با قوانین و مقررات شهرسازی و ساختمانی انجام شده است. یعنی پایان کار ساختمان نشان می‌دهد که ساختمان احداث شده با قوانین و مقررات مربوطه سازگار است و از نظر فنی سالم است. برای دریافت پایان کار ساختمان، مالک باید پس از اتمام ساخت بنا، با مراجعه به شهرداری و درخواست صدور پایان کار، مراحل دریافت گواهی پایان کار را طی کند. در این مقاله به چند و چون گواهی پایانکار می پردازیم پس با ما همراه شوید.

اخذ پایانکار ساختمان

لزوم اخذ پایانکار ساختمان

برای انتقال سند نیازمند ارائه پایان کار تفکیکی واحد است. در صورتی که مالک پایان کار ساختمان را نداشته باشد، امکان تنظیم سند نیز وجود نخواهد داشت. همچنین، پایان کار ساختمان برای اتصال به خدمات شهری، صدور بیمه نامه، اخذ پروانه فعالیت، وام گرفتن و جهت انتقال قطعی سند ساختمانهای جدید به نام مالک جدید الزامی است.

 

مدارک لازم جهت اخذ پایانکار ساختمان

برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان، مالک باید به شهرداری محل وقوع ملک مراجعه کند و درخواست صدور گواهی پایان کار تفکیکی برای هر واحد ساختمان را نماید. با تحویل مدارک قدیمی و برگه اتمام عملیات ساختمانی درخواست ثبت می گردد. مدارک لازم برای اخذ گواهی پایان کار ساختمان شامل اصل و کپی سند مالکیت، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، فیش عوارض نوسازی سالیانه و فیش آب، برق، گاز و تلفن است.

مراحل دریافت پایانکار

مراحل دریافت گواهی پایان کار شامل تهیه و تکمیل فرم درخواست گواهی پایان کار، ارائه سند مالکیت رسمی زمین یا سازه، بازدید و صدور گواهی پایان کار توسط شهرداری و پس از آن امکان صدور سند مالکیت در دفاتر ثبت وجود دارد. برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان اینترنتی، مالک باید اطلاعات فرم پایانکار را تکمیل کند. توجه داشته باشید تنها مالک یا وکیل قانونی می توانند برای اخذ گواهی ساختمان اقدام کنند.

گواهی ساختمانی

 مدت زمان دریافت پایانکار

معمولاً برای صدور گواهی پایان کار ساختمان، بازه زمانی چند ماهه‌ ای لازم است که در نهایت به دست مالک ساختمان برسد. طبق اظهارات دفتر نقشه برداری آربن در بیشتر اوقات مدت زمان لازم برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان بین 6 تا 8 ماه است.

چه مواردی در پایانکار درج می شود؟

معمولا در گواهی پایان کار ساختمان، موارد زیر نوشته می شود:

  • اطلاعات مالک یا مالکان ساختمان
  • اطلاعات مربوط به مجوزها و مستندات مربوطه
  • تایید اتمام عملیات ساخت و ساز
  • تطابق با قوانین و مقررات شهرسازی و ساختمانی
  • اطلاعات فنی مربوط به ساختمان
  • امضای مسئول فنی و شهرداری
لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]