نمونه طراحی ویلا
24
نوامبر

نمونه طراحی ویلا-ویلای یاس

ویلا یاس

معمارمیثم مرتضایی منش
موقعیت کرج ,هشتگرد,روستای سعید آباد ,دهکده ویلایی جهان
مصالح بتن
مساحت  1000m2
اجرا علیرضا رضایی
تاریخ ساخت  1393

ایده و روند طراحی و ساخت ویلا یاس

سایت این ویلا در شهرک تفریحی جهان ویلا در سعید آباد هشتگرد قرار دارد. این ویلا از سال ۱۳۹۳ طراحی و ساخت آن شروع شد. موضوع، طراحی ویلای تفریحی اخر هفته بود که با توجه به نوع استفاده و مساحت زمین (۱۰۰۰ متر) , ونیاز های فضایی ,طراحی بنا در متراژ ۱۶۵ انجام شد .

با توجه به این که مکان قرار گیری بنا در سایت در اختیار طراح قرار داشت ,شرایطی از جمله حرکت خورشید در سایت و نحوه تابش نور به بنا و تاثیر آن در طراحی فضاها , حریم بصری نسبت به همسایگی ها و مجاورت ها مورد بررسی قرار گرفت. مفهوم برون گرایی و سادگی دو کانسپ و معیار اصلی در طراحی قرار گرفتند. مفهوم برون گرایی سبب ایجاد ارتباط بصری دایمی ساکنین با فضای بیرون گشت . همچنین موجب  می شد استفاده از بنا محدود به فصول نباشد وساکنین در تمام فصول بتوانند از زببایی طبیعت محیط بیرون استفاده نمایند که برای یک ویلای تفریحی از دیدگاه طراح مفهوم مناسبی بود .

بدین سبب گشودگی های وسیعی ایجاد شد تا محور بصری از درون فضاها به سمت باغ ایجاد شود .گشودگی های وسیع خود ممکن بود معضلاتی از جمله عدم رعایت حریم بصری با همسایه ها و یا حجم نور آزار دهنده به فضا را ایجاد کند . به همین منظور محور طراحی ویلا بر اساس گشودگی ها تقریبا با زاویه نسبت به جنوب و مجاورت ها قرار گرفت و محوری انتخاب شد که کمترین تابش مستقیم را داشته و با هیچ حریم بصری از سوی همسایه ها تداخل نداشته باشد.

همچنین در طبقه دوم بنا تمام گشودگی ها از لوور های متحرکی که توسط کاربر برای کنترل نور در فصول مختلف قابل تنظیم است بهره می برد. بعد از مشخص شدن ریز فضاها بر حسب نیاز کار فرما فرایند طراحی و تجسم فضاها آغاز شد .بدین صورت که ابتدا هر فضا از داخل به صورت مستقل از سایر فضاها تجسم می شد تا ایده آل های کیفی آن فضا شکل گیرد .سپس با توجه به نوع حرکت در فضا و فضاهای تجسم شده, دیاگرام کلی فضاها و ارتباط آنها با یکدیگر تجسم می شد. و بعد از آن مرحله تبدیل دیاگرام به پلان و فرم به صورت همزمان آغاز شد و درنهایت نتیجه این فرایند به شکل بنای فعلی اتمام یافت.

در این گونه طراحی ها ، معمار سعی میکند با در نظر داشتن کارفرما ؛ بهترین و بهینه ترین طراحی ویلا را به ارمغان بیاورد تا از زمین ویلا نهایت استفاده را ببرد .

در طراحی ویلا یاس ، سبک مدرن برای آن انتخاب شده تا با استفاده از المان های مدرن طرحی خاص را برای ویلا به وجود آورد.طراحی ویلا مدرن از سبک هایی است که در زمان کنونی بسیار مورد استفاده است.

از مشاوره تا طراحی و اجرا ویلا ! با تیم مهندسین دژار تماس بگیرید.

   تماس با ما

[metaslider id="4240"]

منبع : villanews