نمونه طراحی ویلا
16
سپتامبر

نمونه طراحی ویلا-خانه آفتابگردان

آفتاب گردان

معمارسولا مورالز، کاداوال ، ادواردو کاداوال – سولا مورالز
موقعیت گیرونا،اسپانیا
مصالح شیشه و بتن
زیربنا 250m2
تاریخ  1393
عکس ساندرا پرزنیتو

توضیحات:

خانه‌ی آفتابگردان بین آب‌های دریای مدیترانه و کوه‌های کاستابراوا، در میان طبیعت وحشی کابو‌دکروز و محدوده‌ی مسکونی دلاسلوا، روستای ماهیگیران در مرز اسپانیا و فرانسه، واقع شده است. هندسه‌ی خاص این خانه به گونه‌ای است که با قاب کردن منظره‌های زیبا و متفاوت اطراف به شناسایی خصوصیات هر یک از چشم انداز‌های با شکوه این منطقه بکر می‌پردازد و ساکنین این بنا همواره می‌توانند از بازشوی بزرگی که برای آن فضا لحاظ شده است، از دیدن مناظر شگفت انگیز بیرون لذت ببرند.

مالکین قصد داشتند یک ویلا رو به دریای مدیترانه با دید وسیع به مناظر اطراف بسازند، اما این فکر به دلیل عواملی چون بادهای قوی ترامونتانا که گاهی سرعتی تا ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت دارد و نیز عدم نورگیری مستقیم خانه، عملی نمی‌شد. طراح این بنا نه تنها روشی برای مقابله با بادهای قوی این شبه‌جزیره یافته است، بلکه راه‌کاری نیز برای دریافت هر چه بیشتر تابش مستقیم نور خورشید ارائه می‌دهد.

این پروژه یک ویلا با دید ۳۶۰ درجه وسیعی از جهات و موقعیت‌های گوناگون به ساکنین ارائه می‌دهد. دید گسترده‌ی دریای بیکران به همراه طبیعت صخره‌ای و تغییر‌گاه و بی‌گاه رنگ و بافت آسمان (به دلیل وزش باد) منظره ای حیرت انگیز ایجاد می کند.<br>این بنا متشکل از چندین واحد کوچک است که به گونه‌ای در کنار هم قرارگرفته‌اند تا با جابه‌جایی از یک واحد به واحد دیگر، دید ۳۶۰ درجه قابل درک باشد. این طراحی ویلا، هم‌چنین با داشتن مکانیزمی برای ورود نور و گرما به داخل ساختمان، همانند یک گل آفتابگردان بزرگ عمل می‌کند.

نمونه طراحی ویلا