12
اکتبر

نمونه طراحی ویلا-ویلا توتستان

توتستان

معمارسهراب رفعت
مهندس سازهبهرنگ بنی آدم
موقعیت كردان، بانوصحرا، البرز،ایران
مصالح بتن و فلز
مساحت  2800m2
عکس علی دقیق

توضیحات:

ویلای توتستان کردان با زیربنای ۴۰۰ مترمربع واقع در باغی ۲۸۰۰ مترمربعی در دهکده بانو صحرای منطقه کردان قرار دارد.

با کنار هم قرار دادن مسائل مختلفی مانند خواسته های کارفرما ، وضعیت زمین ، دید و منظر ، اقلیم و جغرافیای محل ، دسترسی های زمین، دخالت حداقلی به زمینه طرح و… به یک ایده اصلی در طراحی دست یافتیم که خط و خطوط اصلی ویلا را شکل داد .

توجه به دید و منظر دور دست و نیز خود زمینه و همینطور ایجاد ارتباط فیزیکی روان بین فضاهای درونی و بیرونی فرم پروژه با دو مکعب مستطیل شکل گرفت . مکعب زیرین علاوه بر ارتباط بصری قوی با زمینه جهت دهی شد و مکعب بالایی با چرخش نود درجه ای دید و منظر اطراف و دور دست را پوشش داد . این در حالی است که سعی شده با عدم ایجاد بازشو در سمت غربی و شرقی علاوه بر کنترل نور مزاحم ، محرمیتی نیز در دو جبهه به دلیل وجود همسایگی ها داشته باشیم .

در ادامه با توجه به فرایند طراحی طی شده شفافیت جداره شمالی و جنوبی تقویت گردید تا علاوه بر ایجاد روشنایی طبیعی (به خصوص نفوذ نور جنوب در تمامی فضاها ) در طی روز نوعی سیالیت درون به بیرون نیز بوجود آید .

به لحاظ عملکردی طبقه همکف با کاربری عمومی و طبقه اول با کاربری خصوصی در نظر گرفته شد و به زیر زمین نیز فضاهای انباری ، رختشویخانه ، موتورخانه و تصفیه اختصاص یافت  . با توجه به نیاز کارفرما بخش عمومی ویلا با گسترش در سطح تبدیل به فضاهایی مانند استخر ، جکوزی ، آتشگاه و آلاچیق گردید تا روابط روانی بین فضای درون و بیرون شکل گیرد .

در پایان سعی گردید در طراحی ویلا با ایجاد حجمی مینیمال از ایجاد اغتشاش بصری در زمینه پرهیز شود و باعث خوانش آسان و ماندگار در ذهن مخاطب گردد و همینطور ایجاد پوسته فلزی حجم بالایی ویلا که هم با گذر زمان کیفیت بصری متفاوتی را از خود نشان میدهد و نیز در جهت نوآوری در استفاده از متریال بوده تا علاوه بر ایجاد کنتراست بیشتر و تقویت حس معلق بودن حجم فلزی و حجم پایینی ، خواسته های زیباشناسانه طرح را نیز محقق کند.

[metaslider id="2828"]