طراحی 3d نما ساختمان
02
آگوست

مدل سازی و طراحی 3d نما سازه های ساختمانی

توجه داشته باشید که طراحی و مدل سازی سازه های ساختمانی و طراحی 3d نما چه در بخش نمای سازه و چه در دکوراسیون داخلی می تواند نقش بسیار پر اهمیتی را در نتیجه نهایی ایفا کند. شایان ذکر است که تنها با مدل سازی و طراحی کالبد بنا می توان تصمیم گیری نهایی را برای اجرای نما در سازه ساختمانی اتخاذ کرد.

همان گونه که می دانید اگر بدون هیچ گونه طراحی و مدل سازی، کالبد بنای مورد نظر را اجرا کنید، نتیجه می تواند در نهایت شما را از هدفی که در ذهن دارید و طرح مورد نظرتان دور کند. در چنین شرایطی ممکن است که کارفرما با نتیجه ای کاملا خلاف چیزی که انتظار دارد مواجه شود. از این رو پیشنهاد ما پیش از اجرا مدل سازی و طراحی 3d نما سازه های ساختمانی است.

طراحی نما 3d ویلا

طراحی 3d نما یا 3d modelling building facade به چه معناست

در نرم افزار های متعددی که برای طراحی 3 بعدی سازه های ساختمانی تعریف شده اند، کاربر می تواند تنها با تعیین نقاط خاصی در صفحه کاری نرم افزار و اتصال این نقاط به یکدیگر، سطوحی را به وجود بیاورد، که موضوع مورد نظر را بتواند در دنیای واقعی برای کارفرما به شکل دقیقی نشان دهد.

اغلب از طراحی 3d نما برای شبیه سازی طرح یا رفع همه مشکلات احتمالی وارد بر طرح مورد نظر، پیش از اجرا بهره گیری خواهند کرد. شایان ذکر است که طراحی و مدل سازی 3d سازه های ساختمانی می تواند ما را به هدف و نظرات خود نزدیک کند و علاوه بر آن جزئیات موجود در طرح را به شکلی بسیار دقیق تر ترسیم کند.

از این رو می توان گفت که استفاده از چنین برنامه هایی می تواند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد و به دلیل این که کار نهایی بسیار طبیعی بوده و به واقعیت نزدیک است، توانسته نظر افراد بسیار زیادی را به خود جلب کند. شایان ذکر است که مدل سازی و طراحی 3 d نما یک حرفه بسیار تخصصی می باشد و لازمه آن استفاده از نرم افزار های پیشرفته مدل سازی توسط متخصصان طراحی سازه ساختمانی است.

در حقیقت طراحی مدل های دیجیتالی ترندی است که می تواند این امکان را برای کاربر فراهم سازه تا تمامی پروژه هایی که در دست ساخت دارد را پیش از اجرا در دنیای واقعی، بتواند در دنیای مجازی نرم افزار های سه بعدی بررسی کرده و آن را از زوایای مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. در چنین شرایطی تمام نواقص موجود در طرح آشکار شده و کاربر می تواند آن را بر اساس سلیقه کارفرما اصلاح نماید.

مقاله پیشنهادی : طراحی نمای ساختمان یک طبقه

این مشخصه را می توان یکی از برترین امتیازات برای افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند از جمله مهندسان معمار، طراحان صنعتی، آرشیتکت ها، طراحانی که در حوزه گرافیک فعالیت می کنند، هنرمندان، صنعتگران و مدیران هر پروژه کاری دانست. به بیان ساده تر طراحی 3d نما فرایند تولید نمونه سازه ای کامپیوتری از پروژه مورد نظر است که خصوصیات و جزئیات موجود در هر پروژه را نمایش می دهد.

در حقیقت می توان عنوان کرد که طراحی 3d نما سازه های ساختمانی، نوعی شبیه سازی نمونه های دیجیتالی و کامپیوتری از پروژه مورد نظر است که طبق مشخصات زمین و موقعیت قرارگیری، با نسبتی مشخص و تعریف شده از نظر شباهت فرمی، شباهت فنی و شباهت عملکردی طراحی و تولید می گردد. به نوعی می توان گفت که طراحی 3 بعدی بهترین و کار آمد ترین شیوه برای ارائه طرح در امور تبلیغاتی است.

این شیوه طراحی را می توان یکی از روش های پر اهمیت در اکثر رشته های طراحی دانست که کاربرد های فراوانی دارد. شرکت های طراحی و تولید تصاویر 3 بعدی، برای مدل سازی پروژه های مورد نظر خود از نرم افزار های مهندسی متفاوتی بر اساس نیاز کارفرما یهره گیری می کنند. که از مشهور ترین آن ها می توان به تری دی مکس، اسکچ آپ، مایا، رویت و اتوکد اشاره کرد.

مزایای مدل سازی و طراحی  3d نما

یکی از بزرگ ترین و مهم ترین مزایای این شیوه از طراحی، امکان تلفیق و هماهنگی رنگ، نور و نوع طراحی کالبد سازه بر اساس هارمونی و تناسب در آن است. به نوعی می توان عنوان کرد که در یک طرح کامل و ایده آل ارتباط بین اجزا تشکیل دهنده نما به شکلی کاملا محسوس احساس خواهد شد. این ارتباط بین اجزا موجود در نما بوده و می تواند منجر به تمایز بین اجرا در پروژه های طراحی نشده و طراحی شده با نرم افزار باشد.

طراحی 3d نما

در واقع نهایتا پروژه مورد نظر از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود و علاوه بر آن می تواند در هزینه های مورد نظر جهت اجرای کار تاثیر گذار باشد. در صورتی که نسبت به طراحی 3d نما اقدام کنید، می توانید با به تصویر کشیدن تمامی عناصر موجود در نما، برای تمامی اجزا آن جایگزینی مناسب یافته و تمامی نواقص موجود در آن را پیش از اجرا بر طرف کنید.

اهمیت طراحی 3d در نمای سازه های ساختمانی

انسان ها در طی روز ممکن است ساعت های بسیار زیادی را در خارج از منزل خود بگذرانند، بر این اساس بدنه شهری می تواند تاثیر بسزایی در روحیات افراد داشته باشد. در حقیقت نمای زشت و بد فرم می تواند موجب به هم ریختگی روحیه انسان ها شود. برای ایجاد یک نمای زیبا به پدیده های متفاوتی نیاز است که بر اساس کاربرد ساختمان مشخص می شود.این موضوع مرتبط با بحث ضوابط طراحی نما است.

مدل سازی 3d نما

در حقیقت نمایی که یک مهندس طراح برای سازه های مسکونی طراحی می کند، کاملا متفاوت با کالبد بناهای اداری و تجاری است. اما با این وجود می توان گفت که برخی از اصول ها و تکنیک ها برای تغییر و زیبا سازی کالبد بناهای ساختمانی یکسان است. در این روش طراحی نما، تمام اصول طراحی در کنار هم می تواند منجر به خلق یک نمای زیبا در ساختمان شود.

امروزه شرکت های متعددی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند و دژار به عنوان سایت تخصصی طراحی نمای ساختمان با در اختیار داشتن قوی ترین و مجرب ترین تیم های طراحی، می توانند با استفاده از نرم افزار های طراحی 3d نما تمامی طرح ها و رویاهایی که شما در سر دارید را به واقعیت نزدیک کنند. شما پیش از این که با چنین مراکزی قرار داد کاری ببندید، می توانید تمامی نمونه پروژه های آن ها را مشاهده کرده و سپس تصمیم گیری نمایید.با شرکت تخصصی طراحی نما دژار تماس بگیرید.