04
سپتامبر

طراحی ویلا – ویلای ساوا

عده ی زیادی طراحی ویلا ساوا را به عنوان اولین کار معمار سوئیسی لوکوربوزیه میدانند این کار با شکوه به عنوان یک نمایش هنری از یک ارائه معماری به یاد ماندنی است.این بنا در واقع در سال 1929 به پایان رسیده است.

این بنا حاکی ذکاوت لوکوربوزیه  است که 5نکته قابل توجه دارد که غریزه ذاتی او را در زمینه زیبائی شناسی معماری نشان می دهد که با بتن مسلح ساخته شده است و حاوی 5 نکته خاص است:

1-  piolotis یا ستونهای زمین که باعث ارتفاع سازه از سطح زمین شده است و بنا را در برابر نم زمین حفظ می کند و باعث شده که باغچه چسبیده به بنا باشد.

2-تراس مسطح سقفی که فضا را برای خانواده اصلاح کرده و منظره باغ را در دسترس قرار می دهد.

3-پلان یا نقشه آزاد که دیوارهای تحمل کننده بار را حذف کرده و در عوض در هر جا که لازم بوده پارتیشن هائی گذاشته شده است.

پلان ویلا ساوا

4-پنجره های افقی که باعث روشنائی مناسب و تهویه خوب شده است.

5-طراحی نمای خارجی با طراحی آزاد و بدون محدودیت بوسیله تحمل کننده های بار و متشکل از پوسته ای باریک از دیوار و پنجره

توضیحات ویلا ساوا

طراحی این ویلای خاص برای تعطیلات آخر هفته در خارج از شهر طراحی شده است که در نزدیکی روستایی به نام  poissy واقع شده است . که بوسیله درختان زیادی احاطه شده است.

استفاده از چند رنگ برای طراحی داخلی و رنگ سفید برای نمای خارجی این ویلا را بسیار جذاب کرده است.

طراحی نما ویلا ساوا

دوران عمودی بوسیله شیب ها و همینطور طبقات تسهیل سازی شده است.

این بنا در جنگ جهانی دوم در معرض خطر نابودی قرار گرفت ولی بعدها بازسازی شده و در معرض دید عمومی قرار گرفته است.این بنا در جنگ جهانی دوم در معرض خطر نابودی قرار گرفت ولی بعدها بازسازی شده و در معرض دید عمومی قرار گرفته است.

معمار این ویلا ، آن را طوری طراحی کرده است که بتوان از سقف مسطح آن استفاده کرد ولی در عوض سقف کارائی خود را از دست داد و سقف دچار رخنه و خرابی شد و موجب شکایت صاحبان ویلا شد و آنها سعی کردند که لوکوربوزیه  را به دادگاه بکشند.به هر حال در آن زمان شرکت طراح و مجری این بنا ورشکست شد و لوکوربوزیه  آن محل را ترک کرد و بنا را در حالی که نیاز به تعمیر داشت رها کرد.به هر حال در آن زمان شرکت طراح و مجری این بنا ورشکست شد و لوکوربوزیه  آن محل را ترک کرد و بنا را در حالی که نیاز به تعمیر داشت رها کرد.

یادداشت های ویلا ساووی

این بنا هیچ شباهتی به طراحی های ساخته شده جدید توسط لوکوربوزیه  ندارد.

باز بودن فضای  poissy باعث شد که بنا به صورت ساده ای باشد و 5 نکته که قبلا ذکر شد تحقق یابد.ویلا با داشتن قوسها،پله ها و سقف مسطح و فضای باز بیرونی و طراحی بدون کلیشه به بنائی منحصر به فرد تبدیل شده است.

منبع:wikipedia