طراحی داخلی و نما فضا هتلی
05
اکتبر

طراحی هتل، اصول و ضوابط طراحی داخلی و نما فضا هتل

هتل یک فضای عمومی است که طراحی آن برای جلب مشتریان اهمیت بسیار زیادی دارد. اما همه چیز به ظاهر ختم نمی‌شود. یک هتل درجه یک باید ایمنی و امنیت مسافرین را فراهم کند، طراحی کارآمد و درعین‌حال راحتی هم داشته باشد و… به همین خاطر امروزه در سراسر جهان، ضوابط زیادی برای طراحی هتل وجود دارد که در کنار ابتکارات و خلاقیت‌هایی که طراحان به خرج می‌دهند باید رعایت شود.

اهمیت طراحی داخلی هتل

شاید جالب باشد اگر بدانید که طراحی هتل، یک رشته مجزا است که به عنوان یک حرفه شناخته می‌شود. در طراحی هتل علاوه بر ظاهر و زیبایی بصری به فاکتورهای دیگری همچون امکانات، تجهیزات، خدمات عرضه شده در هتل و… هم اهمیت می‌دهند. اما اهمیت طراحی داخلی هتل در چیست؟ چرا نباید از آن غافل شد؟ در پاسخ به این سؤالات می‌توان گفت:

1. ایجاد تجربه کاربری مطلوب برای مشتریان

2. افزایش رضایت مشتریان و احساس خوشایندی و آرامش در هتل

3. جذابیت بیشتر برای مشتریان و جذب بیشترین تعداد ممکن از آن‌ها

4. افزایش قابلیت رقابت با سایر هتل‌ها

5. بهبود نمایندگی برند هتل و افزایش شهرت آن

6. بهبود عملکرد کارکنان هتل و افزایش بهینگی در محیط کار

7. استفاده بهینه از فضا و منابع در هتل

8. خلق چیدمان مناسب برای فعالیت‌ها و سرویس‌دهی‌ها در هتل

پروژه پیشنهادی : طرح موکت هتل های لوکس

اصول طراحی هتل

اصول طراحی هتل به مجموعه اصول و رویکردهایی اشاره دارد که در طراحی و ساخت هتل‌ها باید رعایت شوند. از مهم‌ترین آنها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تجربه مشتری

در طراحی هتل، کسب رضایت مسافران بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد. فضاهای عمومی، اتاق‌ها، رستوران‌ها و سایر امکانات باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که تجربه خوب و رضایتمندی را برای مشتریان فراهم کنند. طراحی که کاملاً ایمن و راحت است و همچنین زیبایی خیره‌کننده دارد.

استفاده بهینه از فضا

یکی از مهم‌ترین اصول در طراحی هتل، استفاده بهینه از فضا است. فضاهای عمومی و خصوصی باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که پاسخگوی نیاز حجم بالقوه مشتریان باشد. همچنین نظافت و نگهداری از آن راحت باشد. علاوه بر طراحی و نقشه‌کشی هتل باید از مبلمان و دکوراسیون مناسبی هم برای استفاده بهینه از فضا استفاده کرد.

صفات منحصربه‌فرد

هتل‌ها باید صفات منحصربه‌فردی داشته باشند که آن‌ها را از سایر هتل‌ها تمایز دهد. این صفات می‌تواند شامل معماری، دکوراسیون، خدمات و تجهیزات ویژه و… باشد.

امکانات و خدمات

در طراحی هتل، باید به ارائه امکانات و خدمات مناسب به مشتریان توجه شود. این خدمات شامل رستوران‌ها، استخر، سالن ورزش، سالن کنفرانس و… است. البته بهتر است قبل از آن، مخاطبان هدف خود را مشخص کنید. هتلی تجاری قرار است داشته باشید یا یک هتل عمومی؟ با مشخص کردن نوع هتل می‌توانید امکانات و خدماتی متناسب با آن در نظر بگیرید.

پایداری محیطی

در طراحی هتل‌ها باید به پایداری محیطی توجه شود. استفاده از منابع طبیعی بهینه، کاهش مصرف انرژی و حفظ محیط زیست بخش‌های مهم این روند هستند.

قوانین و مقررات

از دیگر اصول طراحی هتل، قوانین و مقررات هستند. کلیه قوانین و مقررات محلی و بین‌المللی باید در هتل رعایت شود.

استفاده از موکت

استفاده از موکت هم از دیگر اصل‌های مهم است که حتماً باید در نظر بگیرید. استفاده از موکت فضای پر تردددر هتل‌ها باعث می‌شود تا سروصدای محیط تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. همچنین حس گرمی و اشرافی بودن به هتل می‌بخشد.

مقاله پیشنهادی : موکت مناسب فضای پرتردد

نورپردازی جذاب

هتل باید نورگیر و دلباز باشد. اگر نور کافی ندارد، می‌توانید به راحتی این مشکل را با نور مصنوعی حل کنید. استفاده از نورپردازی اصولی برای بیرون ساختمان هتل و همچنین بخش‌های داخلی آن باعث جلب نظر مهمانان می‌شود.

نورپردازی فضای هتل

نکات کلیدی در طراحی مدرن برای هتل

اگر می‌خواهید هتل مدرنی داشته باشید که متناسب با سلیقه روز طراحی شود، باید به یک سری نکات توجه کنید که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از رنگ‌های روشن برای دکوراسیون و طراحی داخلی هتل استفاده کنید تا فضا بزرگ و دلباز نشان داده شود.
 • از لوازمی با طراحی مدرن، خطوط شکسته و… در چیدمان استفاده نمایید.
 • حضور تکنولوژی و تجهیزات امروزی را در دکوراسیون را برای مهمانان ملموس کنید.
 • فضا را خیلی شلوغ نکنید.
 • تزیینات را به حداقل برسانید و از لوازم دکوراتیو مدرن استفاده کنید.
 • نورپردازی با رنگ‌های سفید داشته باشید و از سایه استفاده نمایید.

نکات کلیدی در طراحی کلاسیک برای هتل

اگر می‌خواهید هتل شما حالت اشرافی خود را حفظ کند، باید به سراغ طراحی کلاسیک بروید. منظور از طراحی کلاسیک استفاده از لوازم قدیمی نیست. بلکه منظور استفاده از تجهیزات لاکچری است که حالت لوکس به فضا ببخشد. از نکات کلیدی که می‌توانید برای طراحی کلاسیک هتل به کار بگیرید، عبارت‌اند از:

 • از موکت هتلی استفاده کنید. وجود موکت هتلی مخصوصاً به رنگ قرمز می‌توانید تشریفات هتل را برای پذیرایی از مهمانان تکمیل کند.
 • نور زرد بهترین گزینه برای هتل‌های کلاسیک خواهد بود.
 • از مجسمه‌ها، لوسترهای بزرگ، گلدان‌های عظیم‌الجثه و… برای دیزاین فضا استفاده کنید.
 • مبلمان و لوازم به سبک کلاسیک انتخاب کنید.
 • به سراغ رنگ‌های گرم و قدرتمند بروید.

استانداردهای طراحی هتل

طراحی هتل باید با استانداردهای خاصی انجام شود تا بهترین تجربه را برای مهمانان فراهم کند. برخی از این استانداردها عبارت‌اند از:

1. فضای باز: هتل باید فضای باز و مناسبی داشته باشد تا ضمن زیباتر به نظر رسیدن سازه هتل، پاسخگوی نیاز مهمانان خود باشد. فضای باز هتل می‌تواند به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار گیرد. همچنین با یک طراحی ویژه می‌توان از آن به عنوان باغ، تراس و فضای سبز استفاده کرد.

2. نورپردازی: نورپردازی مناسب در هتل بسیار مهم است. منظور از نور مناسب، تعادل بین نور طبیعی و نور مصنوعی است. سعی کنید خیلی از نورهای رنگی هم در بخش‌های داخلی استفاده نکنید که دیگر ترند نیستند.

3. عایق صدا: هتل باید دارای عایق صدا باشد تا صداهای آزاردهنده خارجی آرامش و آسودگی مهمانان را در طول اقامت برهم نزند. همچنین صدای مهمانان از اتاق‌ها هم خارج نشود.

4. دکوراسیون: دکوراسیون داخلی هتل باید جذاب و منحصربه‌فرد باشد و با سبک و محل قرارگیری هتل منطبق باشد. سعی کنید چیدمانی متناسب با معماری فضا داشته باشید تا هماهنگی بین المان‌های مختلف برقرار شود.

5. امکانات: وجود امکانات بیشتر در هتل، یک امتیاز مثبت برای آن است. اما فارغ از این امتیاز هتل‌ها باید حداقل امکانات را داشته باشند که یکی از آنها رستوران است. از دیگر امکاناتی که می‌توانید برای هتل در نظر بگیرید، شامل: سالن ورزشی، استخر، سالن کنفرانس و… است.

6. رفاه مهمانان: هتل باید امکانات راحتی مهمانان را فراهم کند، مانند تهویه‌مطبوع، اینترنت بی‌سیم، تلویزیون، حمام خصوصی و…

7. دسترسی آسان: هتل باید در مکان‌های قابل‌دسترس باشد و به راحتی قابل شناسایی باشد. تا مسافرین بتوانند دسترسی آسانی به آن داشته باشند.

8. امنیت: امنیت در هتل باید به صورت کامل برقرار شود و هتل باید اقدامات لازم را برای حفاظت از مهمانان خود انجام دهد. این حفاظت علاوه بر مهمانان باید برای دارایی و لوازم آنها هم شامل شود.

9. پذیرایی: پذیرایی در هتل بسیار مهم است. کارکنان باید صبور و خوش‌رو باشند و به نظافت و تمیزکاری اهمیت زیادی بدهند.

10. پایگاه داده: هتل باید چارچوب مناسب جهت ثبت و نگهداری اطلاعات مهمانان داشته باشد تا بهترین خدمات را به آن‌ها ارائه دهد.

مقاله پیشنهادی : طراحی پاساژ تجاری

نمونه پروژه های طراحی فضای هتلی

شما در طراحی هتل باید به سرویس‌دهی، ارتباط با مسافرین و همچنین طبقه‌بندی هتل دقت کنید. مشخصات ظاهری و تجهیزات هتل هم بخش دیگر ماجرا است که نباید فراموش کنید. البته روی سیستماتیک کردن مراحل رزرو هم تمرکز کنید تا بتوانید یک تجربه کاربری آسان برای مهمانان خود فراهم کنید. پرسنل شما در هتل هم باید آداب مهمان داری را رعایت کنند تا بتوانید جزو برترین هتل‌ها قرار گیرد. نمونه پروژه‌های طراحی فضای هتلی را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

پروژه طراحی هتلی

توجه : این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و گروه معماری دژار هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]