طراحی پارکینگ
16
نوامبر

طراحی نمای داخل پارکینگ

همان طور که می دانید طراحی نما یکی از بخش های بسیار مهم ساختمان است، که باید از چند جهت بررسی و تایید شود. در ادامه قصد داریم در رابطه با طراحی نمای داخل پارکینگ و دیگر بخش های ساختمان بحث کرده و اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان بدهیم، با ما همراه باشید. طراحی نمای ساختمان از آن جهت مهم بوده و قابل اهمیت است، که در معرض دید می باشد. هر چقدر هم در ساخت ساختمانی از مصالح مرغوب استفاده کنیم، اما نمای داخلی و خارجی آن زیبا نباشد، ساختمان طرفداری نداشته و به چشم نخواهد آمد.

به عبارتی طراحی نمای ساختمان بخش بصری بوده و همیشه در معرض دید است. حال که متوجه اهمیت طراحی نمای داخلی پارکینگ شدیم، به بررسی عوامل موثر در آن می پردازیم.

نکات اجرایی در طراحی نمای داخلی پارکینگ

در ابتدا لازم است بدانیم طراحی نما به دو بخش نمای داخلی و خارجی تقسیم می شود، اما از اهمیت هیچ یک کم نشده و هر دو دارای موارد تاثیر گذار مشترکی هستند، به طور مثال مبحث نورپردازی در هر دو طراحی نمای داخلی و خارجی تاثیر داشته و اگر بخواهیم در رابطه با تاثیر آن در طراحی نمای داخلی پارکینگ مطلبی را ارائه دهیم، می توانیم به مهم بودن نورپردازی درب ورودی اشاره کنیم. درب های پارکینگ باید از نظر نورپردازی کاملا مناسب بوده و در تمام مواقع روز، نوری برای روشن کردن تمام فضا داشته باشند.

طراحی نمای داخل پارکینگ

اگر ساختمان شما تجاری است، پس طراحی نمای داخل پارکینگ از اهمیت بیش تری برخوردار بوده و در نظر مشتری ها تاثیر خواهد داشت. البته برای نمای داخل پارکینگ های مسکونی هم از طرح های زیبایی استفاده می شود، اما الزامی برای آن وجود ندارد. امروزه می بینیم که صاحب بناهای تجاری هزینه های بسیاری را برای طراحی نمای داخل پارکینگ صرف کرده و به این مورد بیش از قبل اهمیت می دهند.

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی نمای داخل پارکینگ میزان فضای کافی برای عبور و پارک خودروها و همچنین برای باز و بسته شدن درب ها می باشد. در طراحی رمپ پارکینگ باید به شیب استاندارد موجود در آیین نامه رسمی کشور دقت کرد و رمپ هایی با شیب بالا طراحی نکنیم. در بعضی از ساختمان های مسکونی شاهده رمپ های با شیب وحشتناک هستیم که هم به ماشین ها آسیب می رسانند و هم در زمان خروجی خودرو خطر آفرین خواهد بود. پس دقت به شیب رمپ را جدی گرفته و بی تفاوت از کنار آن رد نشوید.

علاوه بر تمامی موارد بالا باید به استحکام بالای پارکینگ هم توجه کرد و در زمان طراحی تمام اصول مهندسی را رعایت کنیم. یکی دیگر از نکات مهم در اجرای طراحی نمای داخلی پارکینگ این است، که محل مناسبی را برای نصب تهویه ی هوا در نظر بگیریم، تا بتوانند آلودگی ناشی از ماشین ها را به خوبی رفع کنند. مورد بیان شده برای پارکینگ های سرپوشیده مهم بوده و باید اجرا شود.

چگونه طراحی نمای داخلی پارکینگ را چشم نوازتر انجام دهیم  ؟

پیشنهاد ما برای این که فضای داخلی پارکینگ شما زیبا باشد و برای شست شو هم راحت تر باشید، استفاده از کف پوش های مخصوص است، البته باید ذکر کنیم که آن ها از مقاومت بسیار خوبی هم برخوردار می باشند.

یکی از راه کارهایی که امروزه بیش از قبل در طراحی نمای داخل پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد، گذاشتن گل ها و گلدان های طبیعی در فضای داخلی پارکینگ است. شما هم می توانید در طراحی نمای داخل پارکینگ خود از گیاهان طبیعی استفاده کرده و از مزیت های آن بهره مند شوید. وجود گیاهان طبیعی علاوه بر زیبا سازی فضا به پاکیزه بودن و مطبع شدن هوا هم کمک فراوانی خواهد کرد. اگر به دنبال پارکینگی متفاوت و زیبا هستید، توصیه می کنیم حتما از گیاهان جذاب در طراحی نمای آن استفاده کنید.

مدیریت فضاهای خالی در طراحی نمای داخلی پارکینگ چگونه است؟

در مواردی که فضای پارکینگ بزرگ است می توانید مبلمانی را در یکی از بخش های مناسب پارکینگ قرار داده و زیبایی محیط را با نصب تعدادی تابلو چند برابر کنید. در صورتی که فضای پارکینگ کوچک است و به هر دلیلی امکان استفاده از مبلمان وجود ندارد، می توانید با در نظر گرفتن رنگ ست برای دیوار پوش ها و کف پوش ها به فضای داخلی پارکینگ جلوه ای زیبا ببخشید. مورد بیان شده در سطرهای بالا بسیار پرطرفدار بوده و در اکثر موارد هم اجرا شده است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید، که رنگ های روشن برای دیوار پوش و کف پوش انتخاب کنید تا دیگر کوچک بودن فضا مشخص نباشد و بتوانند به کمک رنگ روشنی که دارند، فضا را بزرگ تر جلوه دهند.

چه نکاتی در نورپردازی پارکینگ باید رعایت شود؟

در مطالب بیان شده در سطرهای بالا تا حدی به مورد نورپردازی اشاره شد و متوجه اهمیت بالای این مورد در طراحی نمای داخل پارکینگ شدیم، اکنون در ادامه آن لازم است، بگوییم از لامپ های دارای سنسور استفاده کنید تا در زمانی که ماشینی عبور نمی کند، لامپ به طور خودکار خاموش شده و در هزینه های شما صرفه جویی شود. البته این نوع لامپ ها جلوه ای زیبا به پارکینگ شما می بخشند. در طراحی نمای داخل پارکینگ مهم ترین بخش نورپردازی بوده و شما می توانید با استفاده از نورپردازی های مدرن و خاص، به فضای داخلی پارکینگ خود زیبایی بی همتایی را هدیه بدهید.

مقاله پیشنهادی : ساخت ویلای کوچک

نورپردازی پارکینگ

در تمامی مواردی که پارکینگ های زیبایی از نظر مردم شناخته شده اند، نورپردازی زیبایی وجود داشته و بر اهمیت این مورد افزوده است، پس اگر شما هم در حال ساخت یک پارکینگ هستید، حتما نورپردازی آن را از همه جهات بررسی کرده و از اهمیت این مورد قافل نشوید.

چگونه طراحی پارکینگ متفاوتی داشته باشیم؟

در نهایت باید به این نکته توجه کنید که می توانید طراحی نمای داخل پارکینگ را به شکلی انجام دهید، که دارای فضاهای مناسبی برای متفاوت بود آن باشد. به طور مثال در مواردی که توانایی مالی دارند، از میز بیلیارد استفاده شده و فضای پارکینگ را به شکل کاملا متفاوتی زیبا خواهند کرد. البته جدا از تمامی مواردی که بر زیبا سازی فضای پارکینگ تاثیر دارد، باید به فضای مناسب و کافی برای هر خوردو هم توجه بالایی داشت. می توانید از بخش های جدا کننده ای استفاده کنید که خوردو ها با یک دیگر فاصله ی مناسبی داشته باشند. از طرفی به نوع باز و بسته شدن درب ها هم دقت بالایی داشته و با کمک آن فضای داخلی پارکینگ خود را از هر نظری مجهز کنید.