طراحی داخلی ویلای دوبلکس
18
فوریه

طراحی داخلی ویلای دوبلکس ، معماری داخلی ویلاهای دوطبقه

امروزه طراحی داخلی ویلای دوبلکس (Dublex) بسیار رواج یافته است، بیشتر مردم به این طرح علاقه زیادی دارند و اکثرأ ویلاهای خود را به صورت دوبلکس طراحی می کنند.

با طراحی ویلا دوبلکس نمای داخلی و خارجی ویلا به شکل متفاوتی می باشد، کسانی که تمایل دارند قسمت های ویلا از یک دیگر جدا باشد بهتر است از این طرح استفاده کنند. طراحی داخلی ویلای دوبلکس انواع مختلفی دارد و شما می توانید در صورت استفاده از آن گزینه های متنوعی را انتخاب کنید.

 از مشاوره تا طراحی و اجرا ویلا ! با تیم مهندسین دژار تماس بگیرید. 

  طراحی ویلا

طراحی داخلی ویلای دوبلکس

در صورتی که با خصوصیات هر یک از گزینه های طراحی داخلی ویلای دوبلکس آشنایی داشته باشید نتیجه موثری را دریافت می کنید.

 در طراحی ویلا کسانی که طرفدار طراحی ویلا دوبلکس هستند انتظار دارند فضایی که در آن زندگی می کند متفاوت باشد، ویلاهای دوبلکس مزیت های زیادی را دارند  اگر به درستی تفکیک شود و در طراحی آن اصول و ضوابط رعایت شود فضای بسیار مطلوبی خواهید داشت، بنابراین سعی کنید تمام قوانین را در طراحی آن در نظر بگیرید.

 در ادامه برخی از عواملی که در طراحی ویلا دوبلکس و بخش بندی ویلاهای دوبلکس تاثیرگذار هستند و به کار می روند را بیان می‌کنیم.

مقاله پیشنهادی : طراحی ویلا دوطبقه دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس

 طراحی پارتیشن بندی در ویلا مدرن

 در واقع بخش بندی و تفکیک پذیری فضای داخلی ویلا برای طراحی داخلی ویلای دوبلکس بر اساس نظر کار فرما انجام می شود، یعنی تقسیم بندی فضای داخلی ویلا  یک کار شخصی می باشد ، به طوری که  شاید مشتری دوست نداشته باشد که بعضی قسمت ها در دید مستقیم قرار بگیرد، در این صورت  به عنوان حریم خصوصی محسوب می شود و طبق درخواست او عمل می شود.

در واقع این امر یک عامل بسیار مهم در طراحی داخلی ویلای دوبلکس به حساب می‌آید زیرا بعضی از قسمت هایی که حریم شخصی هستند در برخی از ویلاها رعایت نمی شود. به همین دلیل باید تقسیم بندی و سازماندهی فضای داخلی ویلا طبق نظر مشتری باشد.به عنوان مثال در صورتی که قصد دارید محیط نشیمن و پذیرایی ویلا را از اتاق خواب ها و سرویس های بهداشتی که در یک نیم طبقه جدا قرار گرفته اند و در دید عموم قرار گرفته اند  می توانید پارتیشن بندی را مورد استفاده قرار بدهید.

طراحی دو فضای مجزا

 ویلاهایی که فضای خیلی گسترده ای دارند می توانند به دو بخش تقسیم شوند و به صورت دو سوئیت مجزا برای دو خانواده یا همسایه هایی که به صورت مستقل  می خواهند با هم زندگی کنند طراحی می شود.

این نوع طراحی ویلا دوبلکس به گونه ای است که هر طبقه از لحاظ امکانات کاملاً مجهز می باشد حتی رفت و آمد های این دو طبقه از یکدیگر جدا هستند و ساکنین آن مجبور نیستند که برای رفت و آمد از یک قسمت استفاده کنند، اکثر این طراحی ها به صورتی است که طبقه اول فضای بیشتری و گسترده تری دارد و نیم طبقه بالای آن  یک سوئیت کامل می باشد.

علاوه بر این میتوان طبقه اول و نیم طبقه بالای آن را به یک قسمت تبدیل کرد و یک نیم طبقه دیگر در کنار طبقه اول طراحی کرد.

طراحی نشیمن در ویلای دوبلکس:

 در واقع طراحی نشیمن اصلی در طراحی داخلی ویلای دوبلکس بستگی به نظر مشتری دارد و هر جایی از فضا را می توان به آن اختصاص داد، در اکثر ویلا هایی که به صورت دوبلکس ساخته می شوند نشیمن اصلی در طبقه اول طراحی می شود.

 معمولاً طبقه اول فضای عمومی می باشد و رفت و آمد در آن زیاد است در طبقه همکف حمام، دستشویی، آشپز خانه، اتاق پذیرایی و نشیمن قرار می گیرد همچنین قسمت هایی که خصوصی هستند و لازم نیست که در معرض دید عموم قرار بگیرد در نیم طبقه بالای آن طراحی می شوند.

علاوه بر این بهتر است اتاق نشیمن  در کنار راه پله ای که به نیم طبقه بالامتصل می شود طراحی شود، این امر باعث می شود اعزای آن به راحتی به آن ها دسترس داشته باشند.

طراحی محیط خصوصی در ویلا دوبلکس

گاهی اوقات به خواسته کاربران در طراحی داخلی ویلای دوبلکس به غیر از اتاق نشیمن  یک قسمت دیگری به عنوان فضای خصوصی طراحی می شود. این فضا با اختلاف چند پله از قسمت های دیگر جدا می شود، این قسمت با ایجاد هفت پله یا بیشتر از آن از فضاهای عمومی تفکیک می شود، این فضا در جایی طراحی می شود که در معرض دید نباشد و یک فضای کاملأ خصوصی برای خودتان می باشد.

طراحی کتابخانه معلق:

کسانی که به مطالعه علاقه زیادی دارند و  دارای کتاب های زیادی می باشند باید در طراحی دوبلکس فضایی را برای ایجاد کتابخانه معلق قرار بدهند، ویلاهایی که سقف آن ها با سطح زمین ارتفاع خیلی زیادی دارند مناسب ایجاد کتابخانه معلق می باشند.معمولا این نوع کتابخانه در طراحی ویلا لوکس وجود دارد که بسیار جلب توجه می شود.

در طراحی کتابخانه معلق ویلا دوبلکس با توجه به ارتفاع زیاد سقف هیچ مشکلی در سقف طبقه اول به وجود نمی آید در این قسمت پله هایی برای رفت و آمد به این فضا طراحی می شود البته برخی از ویلا ها یک قسمتی را به آن اختصاص می دهند یا آن را به صورت دورچینی طراحی می کنند.

طراحی فضای سبز در ویلا دوبلکس

فضای سبز در طراحی ویلا دوبلکس به زیبایی آن می افزاید و محبوبیت خیلی زیادی دارد، یکی از ایده های بسیار جذاب در طراحی ویلا دوبلکس این است که یک باغچه یا گلخانه در کنار راه پله ای که به نیم طبقه بالای طبقه اول متصل است طراحی کرد.در این قسمت می توانید گلخانه را به صورت باکس شیشه ای قرار دهید. فراموش نکنید که این باکس تا بالای نیم طبقه فوقانی ارتفاع دارد تا به اندازه کافی به گیاهان و گل های آن نور بتابد.

طراحی گلخانه زیر طبقه اصلی:

کسانی که دوست دارند در طراحی داخلی ویلای مدرن خود یک فضای دنج داشته باشند بهتر است یک گلخانه زیر زمینی طراحی کنند، در این قسمت می توانید گل ها و گیاهان زیادی را قرار بدهید همچنین اوقات فراغت خود را در این مکان بگذارنید.

طراحی نیم طبقه:

در طراحی داخلی ویلای مدرن دوبلکس نیم طبقه فضایی در بالای طبقه اول قرار می گیرد این نیم طبقه فضای خیلی کمی دارد و لازم نیست خیلی گسترده باشد، طراحی این فضا به صورت افقی انجام می شود و خیلی جمع و جور است همچنین در این فضا می توانید مطالعه کنید.