ضوابط طراحی نما منطقه 2
22
جولای

ضوابط طراحی نما منطقه ۲ و مدارک مورد نیاز در روند انجام کار

همان گونه که می دانید نما در سازه های ساختمانی جداره خارجی هر بنایی را به نمایش خواهد گذاشت. می توان گفت که نما شامل حجم و فرم سازه در اولین مرحله و در نهایت اجرای آن یعنی سطوح باز، بسته و تقسیم کننده های عمودی و افقی می باشد. طرح نما باید بیانگر عملکرد ساختمان بوده به نحوی که بیننده متوجه نوع استفاده از آن شود. به عنوان مثال یک سازه مسکونی باید با عملکرد ساختمان سنخیت کامل داشته باشد.

از جایی که نمای ساختمان نمود خارجی هر بنا بوده و بدنه شهری را به نمایش می گذارد، می توان گفت که این عنصر بستری برای تصویر ذهنی افرادی است که در محیطی خاص قرار می گیرند. به همین منظور است که در بسیاری از شهر ها ضوابطی را برای طراحی نمای منطقه ای به جهت ارتباط کالبد بنا با سیمای شهری وضع کرده اند. در این مقاله مدارک و ضوابط طراحی نما منطقه 2 را برای شما عنوان خواهیم کرد.

گروه مهندسین دژار طراح و مجری انواع نما کلاسیک و مدرن ! با ما تماس بگیرید .

اطلاعات بیشتر

ضوابط طراحی نما منطقه 2

در این میان گروهی از متخصصین بر اساس موضوعاتی همچون شهر سازی و زیبایی شناسی فضای شهری و معماری سازه های ساختمانی نسبت به کنترل طرح های اجرایی کالبد بنا ها و شهر سازی، از نقطه نظر هماهنگی نمای بیرونی سازه و بستر قرار گیری آن اقدام کرده اند. شایان ذکر است که بسیاری از طرح های شهری تهیه شده در کشور ما، بعد طراحی نما را مد نظر قرار می دهد.

مدارک و مستندات جهت اخذ مجوز ساخت نماهای ساختمان در ضوابط طراحی نما منطقه 2:

 • ارائه نما های اصلی سازه ساختمانی در مقیاس 50/1 و 100/1 که رو به گذر هستند به همراه جنس و رنگ متریال های مورد استفاده.
 • ارائه سایر نما های فرعی سازه ساختمانی در مقیاس 100/1 به همراه جنس و رنگ متریال های مورد استفاده.
 • ارائه پلان بام با مقیاس 100/1 به صورتی که تمامی داکت ها و عناصر تاسیساتی در آن به شکل کامل مشخص باشد.
 • ارئه نقشه کامل از جزئیات نما با مقیاس 20/1 و تمامی جزئیات بازشو ها که با عنوان wall section  خوانده می شود.
 • ارائه تصاویر 3 بعدی از حجم کلی سازه ساختمانی به نحوی که نمای اصلی در آن کاملا مشخص باشد.
 • ارائه نمای سازه های ساختمانی که در همجواری و روبروی بنای مورد نظر قرار دارند (حداقل باید تا عرض 2 پلاک ارائه شود) که می توان آن را به شکل عکس یا پلان ترسیمی عرضه کرد.
 • ارائه فایل های Auto CAD , DWG و تصاویر 3 بعدی که با فرمت های TIFF , JPEG ذخیره شده باشند.
 • ارائه تمامی نما های جانبی از سازه ساختمانی در صورتی که وجود دارد.
 • ارائه نقشه کامل از طراحی نور پردازی کالبد بنا در صورتی که طراحی شده باشد.

نقشه ها، مدارک و اسناد مورد نیاز برای کنترل نمای ساختمان در ضوابط طراحی نما منطقه 2

به دلیل آشنایی مهندسین و کارشناسانی که کنترل کننده نمای ساختمان ها در ادارات و شهرداری های منطقه ای هستند، این نیاز احساس می شود که طبق ضوابط طراحی نما منطقه 2 تمامی اطلاعات ضروری جهت کنترل کالبد بنا در سازه ساختمانی در اختیار افراد ذی ربط قرار گیرد. تحویل نقشه حجمی ساختمان و مشخصات کیفیت مصالح به کار گرفته شده در طراحی سازه جدید و ابنیه مجاور برای دریافت پروانه ساختمانی از سوی مالک الزامی است.

مقاله پیشنهادی : اجرای نما شسته سیمانی

طراحی نما تجاری منطقه 2

طبق ضوابط طراحی نما منطقه 2 در طراحی نمای سازه، ایجاد تناسب بین تمامی احجام بر اساس فرم، شکل، جنس و رنگ متریال ها در ابنیه های همجوار یکی از الزامات در این زمینه به شمار می آید. بر این اساس مدارک زیر مورد نیاز است:

 • ارائه سایت پلان (نقشه موقعیت قرار گیری بنا در منطقه مورد نظر) به همراه پلان بام سازه ساختمانی که در اصطلاح تخصصی آن را نمای پنجم ساختمان می خوانند.
 • ارائه پلان نماهای اصلی و نماهای فرعی سازه ساختمانی به همراه جدول نازک کاری که در آن باید تمام رنگ و مصالح مورد استفاده در اجرای بنا ذکر شود.
 • ارائه تمامی پلان ها و تصاویر 3 بعدی از کل سازه ساختمانی به نحوی که بتواند وضعیت استقرار باز شوها، ورودی، تراس رنگ مصالح، بافت، متریال های مورد استفاده و دیگر احجام شاخص موجود در بنا و سازه هایی که در همجواری ساختمان قرار دارند را به شکل مشخص نمایان کند (شامل برش عمودی و افقی از نحوه تعبیه باز شوها در دیوار).
 • ارائه پلان جزئیات اجرایی که در ساخت کالبد بنا پیش بینی شده باشد که می بایست در مقیاس 50/1 تهیه شود. این بخش شامل تمام عناصر موجود در نما از جمله: بخش ورودی به ساختمان، خط آسمان، تمامی بازشو ها، بالکن ها، احجام عقب نشسته، کنسول ها، نرده، جان پناه، سایبان و … به همراه اندازه گذاری کامل و دقیق به انضمام جزئیات اتصالات نما به اسکلت ساختمان با مقیاس 20/1 شامل نقشه سازه نگهدارنده نما.
 • ارائه نقشه کامل طراحی و شیوه نور پردازی در نمای ساختمان به همراه تصاویر واضحی از نور پردازی بنا در شب (بنا به ضرورت).
 • کامل کردن چک لیست طراحی نمای سازه های ساختمانی توسط مهندس معمار یا شرکت تخصصی طراحی نما
 • در تمامی موارد بالا میتوانید از دژار به عنوان سایت تخصصی طراحی نمای ساختمان کمک بگیرید.

مقاله پیشنهادی : هزینه طراحی نما ساختمان

طراحی نما منطقه 2 با ضوابط

نکات مهم و قابل توجه برای مالکان هنگام اخذ پایان کار در ضوابط طراحی نما

 • مالک بنا باید حداقل تصویر 2 ابنیه ای که در مجاورت سازه قرار دارد را به هنگام اخذ نقشه نما ارائه دهد.
 • در صورتی که هنگام اجرای نما هر نوع تغییری را در روند طراحی نقشه های مصوب به وجود آوردید باید توسط مهندس ناظر و افرادی که این بخش را بازدید می کنند، به اداره شهر سازی منطقه مورد نظر گزارش شود تا در صورت لزوم از سوی این اداره دستورات لازم برای تکمیل عملیات ساختمان سازی صادر شود.
 • پس از اتمام کار مالک باید نسبت به دریافت پایان کار و گواهی عدم تخلف در حین اجرا برای سازه ساختمانی جدید الاحداث  منوط به اعمال پلان های ارائه شده برای اخذ پروانه شهر سازی اقدام نماید. در این میان مهندسین ناظر مسئول اجرای دقیق نقشه های مصوب نما و حجم خواهند بود.
 • صدور گواهی پایان کار در سازه که منوط به عدم نصب هر نوع تجهیزات الکتریکی، مکانیکی و لوله های تاسیاتی در نمای ساختمان و تراس هایی که هیچ پوششی ندارند، می باشد.
 • کارفرما پیش از این که گواهی پایان کار خود را دریافت کند باید نمای جانبی سازه ساختمانی را به شکل کامل طراحی کند.