11
جولای

روند طراحی پلان مسکونی مدرن

در صورتی که تا کنون پلان سازه های ساختمانی مسکونی را طراحی کرده باشید، بی شک می دانید که برای انجام این کار باید روند درست طراحی و مدل سازی را پیش بگیرید. انجام این فرایند و روند طراحی پلان مسکونی مدرن می تواند در کنار پیروی از اصول و قوائد معماری و ساختمان سازی، به شما کمک کند تا طراحی پلان مسکونی مدرن خود را به بهترین شکل صورت دهید.

هر فرآیند طراحی منحصر به فرد است و این راهنمای مرحله به مرحله طراحی فقط می تواند نقش یک نشانگر را در طراحی شما ایفا کند. تعداد مراحل بسته به پیچیدگی پروژه و اینکه آیا شما در حال ساخت یک خانه جدید هستید یا قصد باز سازی آن را دارید می تواند متفاوت باشد. اگر در حال خرید یک آپارتمان هستید ، خرید و نوسازی یک آپارتمان نشانگر ویژگی هایی است که می توانید به دنبال آن باشید.

طراحی پلان تخصصی ساختمان و ویلا ! برای مشاوره و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

طراحی پلان مسکونی مدرن متناسب با محیط زیست

همان گونه که می دانید در دنیای مدرن امروز حفاظت و حراست از محیط زیست به یکی از نیاز های زندگی امروزی تبدیل شده و توجه افراد بی شماری را در سراسر جهان را به خود معطوف کرده است. مبحث ساختمان سازی نیز از این موضوع مستثنی نبوده است. به همین منظور طراحان همواره در تلاش اند تا سازگاری با محیط زیست در تمامی جوانب زندگی به ویژه ساخت و ساز نفوذ کند.این موضوع در روند طراحی پلان و نقشه ساختمان نیز حائز اهمیت است.

از این رو یکی از خصوصیات مهم در طراحی پلان و ساخت و ساز، استفاده از تجهیزاتی است که قابل بازیافت باشند و کوچک ترین صدمه ای را به محیط زیست نرساند. علاوه بر آن ایجاد رویکردی متعادل بین طبیعت و سازه های ساختمانی که به دست بشر ساخته می شود می تواند یکی از مسائل مهم در این باره به شمار بیاید.

طراحی پلان مسکونی مدرن

بسیاری از شرکت هایی که امروزه به تولید مصالح ساختمانی مشغولند، در سال های اخیر تلاش می کنند تا برای تولیدات خود از مواد قابل بازیافت و گیاهی استفاده کنند. به عنوان مثال در طراحی و ساخت لوازم داخلی سازه، از موادی همچون بامبو، ذرت و پوشش های گیاهی استفاده می کنند. در حالت کلی می توان گفت که امروزه در طراحی پلان مسکونی مدرن نوعی تضاد وجود دارد که قادر است زندگی مدرن را در کنار زندگی های امروزی به خوبی نگه دارد.

تحقیقات مقدماتی در طراحی پلان مسکونی مدرن

در این مرحله ابتدا به تفصیل تحقیقات مقدماتی پرداخته شده است که شامل موارد زیر می باشد:

 • بررسی خانه و سبک زندگی فعلی
 • طراحی مختصر خود را توسعه دهید
 • تصمیم گیری در مورد بودجه پایه
 • بررسی منابع مشاوره حرفه ای برای هر مرحله از تصمیم گیری

تمامی موارد اشاره شده برای انواع کاربری ساختمان بکار می رود . در واقع طراحی ویلا نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

تجزیه و تحلیل سایت در طراحی پلان مدرن

در حالت کلی برای این که بتوانید پروژه مورد نظر خود را توسعه دهید در ابتدا باید آن را تجزیه و تحلیل کنید. هر موقعیت قرار گیری می تواند خصوصیات مختص به خود را داشته باشد و حاوی المان های متفاوتی همچون توپوگرافی، زیستگاه، اگوی مسیر، آب و هوا و … باشد. سایت پلان پیش از طراحی پلان مسکونی مدن می تواند بر روند طرح ریزی مهندس معمار و تصمیم گیری های او تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد.

زمانی که نسبت به تجزیه و تحلیل سازه مورد اقدام می کنیم، اصلی ترین هدف ما باید همواره طراحی پلان مسکونی با بیشترین دسترسی به نور طبیعی در طی روز باشد. در حقیقت این موضوع می تواند بر طبق بررسی و کنترل محاسبه شده اثرات خورشید، باد، باران، مناسب ترین موقعیت بازشو ها و خطوط سقف برای فراهم آوردن نور طبیعی، گرما و پناهگاه در طول سال به دست بیاید.

مقاله پیشنهادی : طراحی تخصصی پلان ویلا

آنالیز سایت پلان

برای انجام تجزیه و تحلیل سایت پلان که می تواند نشان دهنده نقات قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید ها باشد، باید در ابتدا به موقعیت قرار گیری زمین مورد نظر مراجعه کنید. در حقیقت سایت پلان را می توان فرصتی برای ساخت یک شیوه مفهومی و روشی برای فرم شناسی طراحی پلان مسکونی مدرن دانست. مواردی که باید در این بخش از طراحی در نظر داشته باشید شامل:

 • طراحی بر اساس آب و هوا و متغیرهای خاص سایت
 • جهت باد موسمی، باد غالب و باد مزاحم
 • جهت طلوع و غروب خورشیدی
 • مناطق سایه انداز
 • دید و منظر
 • چشم انداز
 • ساختمان های اطراف
 • پوشش گیاهی
 • شیب
 • آلودگی صوتی
 • معابر
 • نوع خاک (گزارش ژئوتکنیک)
 • خطر آتش سوزی
 • زهکشی آب طوفان
 • دسترسی ها و حمل و نقل عمومی
 • خدمات (برق، گاز، تلفن، آب، فاضلاب)
 • سازه های متروکه و قدیمی

طرح های مفهومی در طراحی پلان مدرن

طراحان غالباً ابتدای کار چندین طرح مفهومی را تهیه کرده و آن را به پیمان کار ارائه می دهند. این کار می تواند به پیمانکار امکان دهد تا با ارزیابی آن علاوه بر طرح مورد نظر هزینه های مورد نیاز را برآورد کند. در این مرحله می توانید نظرات خود را به صورت طرح حبابی به تصویر کشیده تا بتوانید مفاهیم فرم کلی و ترتیب فضایی را به دست بیاورید. در مرحله بعد باید طرح مورد نظر خود را در سایت پلان بررسی کنید.هزینه طراحی پلان نیز در این بخش مورد توجه است.

در این مرحله مولفه های متفاوتی را باید در نظر داشت که از جمله آن می توان به انتخاب جرم سازه ساختمانی در کف، دیوارها و سقف برای دستیابی به فرصت ها از جمله دریافت نور و حرارت اشاره کرد. در واقع در این بخش باید نسبت های شیشه به جبهه های اصلی و نوع مصالح مطابق با موقعیت بنا (سرمایش و گرمایش) را معین نمود.

توسعه طراحی در طراحی پلان مسکونی مدرن

تصمیم گیری برای انتخاب مصالح نیز در این مرحله با توجه به موقعیت قرار گیری عرصه های خصوصی، نیمه خصوصی و عمومی می تواند مشخصه کار شما باشد. از این فرصت استفاده کنید و مصالح دارای ویژگی های پایدار و سازگار با محیط زیست را در چرخه طراحی خود جای دهید.

بسیاری از افراد برای کمک به تجسم خود در مورد منظره، بادهای مطلوب و غالب، جهت نور خورشید و دید مناسب یک مدل مقوایی را در سایز کوچک از طرح مورد نظر تهیه کرده و آن را در سایت خود می چسبانند. با این کار به سادگی نقاط ضعف و قوت طراحی خود را می توانید به دست بیاورید.

طراحی پلان مسکونی مدرن

همان گونه که می دانید هزینه ساخت و ساز همچون هزینه گرمایش و سرمایش براساس نرخ در هر متر مربع محاسبه می شود. به هر میزان که سازه شما بزرگتر باشد، هزینه های مورد نیاز در  ساخت و بهره برداری نیز بیشتر خواهد شد.

کاهش اندازه و اختصاص مجدد بودجه مورد نظر به سازه های پایدار ، تمرکز مهم در طراحی پلان مسکونی مدرن است. در واقع با کم کردن تنها چند متر مربع از فضاهای موجود در ساختمان می توانید سازه را دو جداره و بر اساس عناصر فتوولتائیک طراحی کنید.