طراحی داخلی بیمارستان و مطب
17
مه

بازسازی مطب و نکات اجرایی طراحی داخلی مطب

در مقاله ای که پیش رو دارید می خواهیم بدانیم که هنگام بازسازی مطب چه اقداماتی باید صورت بگیرد. اگر این موضوع برای شما جالب به نظر می رسد پس مطالعه ی آن را از دست ندهید.

در این بخش به بررسی بازسازی مطب و طراحی داخلی آن میپردازیم و با اشاره ای به نکات اجرایی و هزینه های آن بحث خود را ادامه میدهیم.

امروزه تغییر دکوراسیون و بازسازی داخلی در تمام اغشار جامعه دیده می شود، بسیاری از پزشکان که سالیان زیادی است مطب خود را تغییر نداده اند و تصمیم به انجام این کار می گیرند، بازسازی ساختمان و مطب ممکن است به دلایلی انجام شود، به طور مثال ساختمان بافت فرسوده ای دارد یا این که محیط نمایی قدیمی دارد، اما عده ای از آن ها برای انجام این تغییرات نمی دانند که باید از کجا شروع کنند، اگر شما هم جز آن دسته از کسانی هستید که دوست دارید ظاهر مطب خود را تغییر داده یا بازسازی کنید به ادامه ی مطالب توجه کنید.

برای مشاوره و بازسازی مطب خود با تیم مهندسین دژار تماس بگیرید.

تماس با ما

بازسازی مطب مدرن

برای بازسازی مطب چه مراحلی را باید طی کرد؟

پیش از انجام هر کار باید یک گروه معماری باتجربه را پیدا کرد تا کار را دست بگیرند پس از آن باید مراحل زیر طی شوند:

 • اولین گام برای بازسازی مطب توجه به خواسته های کارفرما است، البته کارفرما باید به ضوابطی که از طرف معاونت درمان به تصویب رسیده را بداند تا بر اساس آن بتواند نیازهای خود را به پیمانکار یا گروه معماری ارائه کند.
 • حال نوبت به طراحی نقشه بر اساس خواسته های کارفرما می باشد.
 • پس از آن بایستی آن نقطه از محیط که باید از نو ساخته شود را تخریب کرد.
 • در این مرحله در نقاطی که باید، دیوارهایی را با مصالح مورد نیاز ایجاد می کنند.
 • در مرحله ی بعد نوبت به نصب و اجرای تاسیسات است.
 • اجرای لوله برق و عایق کردن لوله های آب سرد و آب گرم، اجرای سیستم گاز سبی و… در این مرحله انجام می شود.

چنانچه می خواهید کار به صورت اصولی انجام شود توصیه می کنیم چک لیستی تهیه کرده و برای هر مرحله از آن استفاده کنید.

این مقاله را بخوانید : بازسازی مطب پزشکی و دندانپزشکی

بازسازی مطب

هنگام بازسازی داخلی مطب و بازسازی مطب باید به چه عناصری دقت کرد؟

هر شخصی بارها و بارها به مطب پزشکان مختلف مراجعه کرده است، برخی از آن ها محیط بسیار زیبا و شکیلی دارند و بازسازی داخلی به خوبی انجام شده است که احساس خوشایندی را در انسان به وجود می آورند در حالی که برخی دیگر چنین نیستند بی شک عناصری در نمونه ی اول نقش برجسته تری دارند که به شرح زیر است:

 • رنگ ها:

رنگ یکی از عناصری است که می تواند مراجعه کننده را بسیار تحت تاثیر قرار دهد، بسیاری از معماران که بازسازی مطب را انجام می دهند از رنگ هایی استفاده می کنند که در روانشناسی رنگ ها نشان دهنده ی آرامش باشد. رنگ هایی مثل سفید، سبز، کرم و آبی بیمار را به آرامش دعوت می کند.

 • دکوراسیون:

دکوراسیونی که پس از بازسازی مطب مورد استفاده قرار می گیرد باید به حرفه ی پزشک مربوط باشد علاوه بر آن تمامی وسایل مثل مبلمان، اکسسوری و… باید با هم همخوانی داشته باشد به طور مثال اگر سبک مدرن در مطب به کار گرفته شده بهتر است از دکوراسیون ساده استفاده شود.

 • کف:

برای کف مطب بهتر است از مصالحی استفاده شود که رنگ روشنی داشته باشند و همچنین تمیز کردن آن ها نیز راحت باشد با توجه این موضوع در واقع یک نکته ی پزشکی برای دست یابی به محیطی پاکیزه تر را رعایت کرده اید.

 • سقف:

برای جلوه بخشیدن به محیط مطب می توان از سقف مجازی استفاده کرد، گذشته از آن که سقف مجازی زیبایی محیط را چند برابر می کند، نور بیشتری را به فضا می بخشد یا این که می توان از کناف و لامپ های هالوژن به کار برد، این لامپ ها نوردهی فوق العاده ای دارند که برای محیط مطب بسیار کاربرد دارد زیرا مصرف کم و نور مناسبی دارند.

 • دیوارها:

در حین بازسازی مطب دیوارها نیز به تغییر نیاز دارند، می توانید از رنگ های روشن مثل سفید به عنوان رنگ زمینه ی دیوار استفاده کنید، رنگ های روشن برای دیوار مانند یک بوم نقاشی هستند که می توان هر چیزی را روی آن به اجرا درآورد، البته کاغذ دیواری نیز گزینه ی مناسبی است. لازم به ذکر است که از کاغذ دیواری شلوغ با رنگ های تند برای محیط مطب استفاده نکنید.

این مقاله را بخوانید : بازسازی ساختمان و نوسازی

طراحی پذیرش مطب

آیا برای بازسازی مطب نمای بیرونی را نیز می توان تغییر داد؟

به همان اندازه که نمای داخلی مطب دارای اهمیت است و برای بازسازی آن برنامه های زیادی وجود دارد، نمای بیرونی را نیز می توان تغییر داد، در ادامه مواردی گفته می شود که باید برای بازسازی مطب مورد توجه قرار بگیرد که به شرح زیر است:

 • مصالح:

انتخاب مصالح مورد نظر برای نمای بیرونی ساختمان به نظر کارفرما بستگی دارد، او می تواند بر اساس سلیقه و هزینه ای که می خواهد صرف کند نوع مصالح را انتخاب کند. لازم به ذکر است که هر یک از مصالح قیمت خاصی دارند.

 • سبک نما:

برای سبک نما نیز کارفرما است که تصمیم می گیرد، سبک های مختلفی از جمله کلاسیک، مدرن، رومی و… وجود دارند که هر یک را با در نظر گرفتن ضوابط می توان به کار برد.

 • بافت ساختمان های همجوار:

گاهی در یک محله همه ی ساختمان ها از یک سبک خاص برای نما استفاده می کنند که در این صورت باید ابتدا به بافت ساختمان های همجوار دقت کرد و سپس بر اساس آن به طراحی و اجرای نما پرداخت.

برای بازسازی مطب چه میزان باید هزینه کرد؟

نمی توان برای هزینه بازسازی ساختمان و این موضوع مبلغ دقیقی ذکر کرد زیرا هزینه ای که برای بازسازی مطب از کارفرما دریافت می شود به موارد زیادی از جمله متراژ ساختمان، نوع مصالح به کار برده شده، دستمزد پیمانکار و… بستگی دارد، علاوه بر آن در کشور ما تمامی اجناس دائما در حال نوسان قیمت هستند، شما می توانید با شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند مشورت کنید و از آن ها راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 این که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید سپاسگذاریم، امیدواریم که مطالب امروز مفید بوده باشد.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]