بازسازی ساختمان قبل و بعد
24
مارس

بازسازی ساختمان و نوسازی منزل مسکونی

 « مراحلی که برای بازسازی ساختمان و نوسازی آن باید طی گردد »

بازسازی ساختمان همانند دیگر مواردی که به ساختمان ارتباط دارد دارای قوانین مختص به خود می باشد. همانطور که اطلاع دارید ساختمان های فرسوده زیادی در کشور ما وجود دارند که همه آن ها نیاز به تعمیر داشته و باید بسیاری از آن ها را به سرعت بازسازی کرد. برخی از افراد به طور کل ساختمان را تخریب کرده و آن را به آپارتمان تبدیل می کنند اما هنوز برخی از افراد ترجیح می دهند در منزل خود اقامت داشته باشند و تنها آن را بازسازی نمایند تا ساختمان جلوه بهتری داشته باشد.

ضمن اینکه بازسازی مربوط به منازل مسکونی نمی باشد و حتی بازسازی اداره و بازسازی مطب می توانند با بازسازی روح جدیدی به آن ببخشند. در ادامه قصد بررسی مراحل بازسازی ساختمان را داریم تا شما خوانندگان محترم این مقاله با مراحل و روند بازسازی آشنا شده و راحت تر بتوانید برای آن تصمیم گیری نمایید.

مقاله پیشنهادی : هزینه بازسازی مطب

برای مشاوره و بازسازی ساختمان خود با تیم مهندسین دژار تماس بگیرید. 

تماس با ما

بازسازی خانه های قدیمی به صورت مدرن

مفهوم بازسازی ساختمان را به صورت جامع

منظور از بازسازی ساختمان این است که ساختمان هایی با قدمت بالا را تعمیر می کنند تا عمر آن ها بیشتر شود. در واقع چهره ساختمان تغییر زیادی نخواهد کرد و هدف اصلی افزایش عمر ساختمان و رفع مشکلات آن می باشد. بنابراین مفهوم بازسازی خانه قدیمی با واژه نوسازی نباید اشتباه گرفته شود. بیشتر مردم تصور می کنند این دو مفهوم یکی هستند که این تصور اشتباه است. در نوسازی همه موارد ساختمان از ظاهر گرفته تا مشکلات آن برطرف شده و بیشتر شاهد تغییرات زیادی در ظاهر آن خواهید بود.

بازسازی ساختمان قبل و بعد

در قسمت زیر مراحل بازسازی ساختمان را توضیح داده ایم

  • در انجام بازسازی ساختمان برای بیشتر کارها نیاز به مجوز ندارید برای مثال برای انجام نقاشی دیوارها، تعمیر در قسمت های مربوط به سیم کشی، شوفاژ، سرویس بهداشتی و همینطور تغییر در ظاهر ساختمان مانند تغییر در، پنجره و … بدون اخذ مجوز میسر می باشد. اما برخی بازسازی ها نیاز به دریافت مجوز دارد و عدم کسب آن یک تخلف محسوب شده و شامل مجازاتی نظیر جریمه مالی و تخریب سازه خواهد بود بنابراین حتما به این موضوع توجه داشته باشید. ضمن اینکه مواردی نظیر تغییر محل پله ها، خراب کردن دیوارها و جا به جایی آن ها و مانند این موارد شامل دریافت مجوز بوده و باید پیش از اقدام به هر نوع بازسازی مجوز آن را کسب نمایید.
  • بعد از اینکه تصمیم گرفتید که کدام قسمت های ساختمان در بیرون و درون را قصد بازسازی دارید باید برای انجام آن بودجه ای در نظر بگیرید و به اصطلاح به برآورد قیمت ها بپردازید. ممکن است از قیمت مراحل مختلف و دستمزد نیروهایی که باید استخدام شوند اطلاعی نداشته باشید. برای آگاهی از همه موارد و قیمت آن ها، معمار به شما کمک کرده و تا اخرین لحظه و تحویل ساختمان همراه شما خواهد بود. در قسمت بعدی بیشتر به این موضوع می پردازیم.
بازسازی ساختمان
  • مرحله سوم مربوط به انتخاب معمار برای طراحی و نحوه بازسازی ساختمان می باشد. معمار با همه قوانین حاکم در روند بازسازی آگاه بوده و ساختمان شما را با بهترین متریال و نقشه بازسازی می نماید. معمار با در نظر گرفتن تدابیری باعث کاهش هزینه نهایی بازسازی شده و شما را در تمام مراحل همراهی می کند.
  • بعد از انتخاب معمار و سایر نیروهای بازسازی، فاز عملیاتی شروع می شود. این مرحله با تعمیر یا تخریب قسمت های مختلف ساختمان آغاز می گردد. نکته قابل توجه این است که برای بازسازی می توان تا حد زیادی از متریال اصلی ساختمان استفاده شود و در صورت غیر قابل استفاده بودن، آن قسمت تخریب می گردد. بهره بردن از مصالح اصلی ساختمان پرطرفدار است و باعث صرفه جویی زیادی در هزینه ها خواهد شد بنابراین اگر قسمتی از ساختمان سالم بود آن را تخریب نکنید، بهتر است فقط کمی بازسازی شود تا مقاومت و ظاهر بهتری پیدا کند.

مقاله پیشنهادی : بازسازی منزل مسکونی

قسمت های مختلف بازسازی خانه قدیمی

  • بازسازی سالن پذیرایی

سالن پذیرایی از مهم ترین قسمت های منزل می باشد و برای بازسازی آن باید تمام اصول بازسازی رعایت شود تا نتیجه خوبی از کار حاصل گردد. معمولا در بازسازی سالن پذیرایی کفپوش ها را تغییر می دهند و قسمت هایی که فضا اضافه اشغال کرده است را تخریب می کنند. انجام کاغذ دیواری و تعبیه لوسترهای لوکس یکی از کارهای محبوب در دهه های اخیر می باشد. ضمن اینکه در روند بازسازی این قسمت از خانه سعی می شود از سیستم های سرمایشی و گرمایشی متناسب با محیط استفاده گردد.

  • بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب مانند سالن پذیرایی باید طبق سلیقه صاحب ملک و به همراه رعایت اصول بازسازی صورت بگیرد. کارهایی که برای بازسازی این قسمت انجام می دهند عبارتند از تغییر کفپوش ها، تعبیه کمد دیواری و … همچنین در صورت فرسوده و قدیمی بودن درها آن را تعویض کرده و حتی پریزها را تغییر می دهند تا بافت اتاق از حالت قدیمی در بیاید و ظاهر مرتب و زیبایی داشته باشد.

  • بازسازی حمام

در بازسازی حمام تغییر کفپوش ها و شیرآلات در اولویت قرار می گیرند و در صورت بزرگ بودن حمام و تمایل شما وسایلی نظیر وان نصب می شود. همه موارد لازم برای بهتر شدن و بازسازی این محیط با توجه به شرایط آن به کار گرفته می شود.

  • بازسازی سرویس بهداشتی

در بازسازی منزل مسکونی سرویس بهداشتی نظیر بازسازی حمام، شیرآلات قدیمی خارج شده و از نمونه جدید و بهتر آن استفاده می شود. در نهایت اگر لوله های این قسمت مشکل داشته باشند آن ها را تعویض کرده و همه نقایص آن برطرف خواهد شد.

  • بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه مانند سالن پذیرایی اهمیت زیادی دارد و برای بازسازی آن باید از متریال درجه یک استفاده شود. برای بازسازی این مکان می توان تمهیدات خاصی در نظر گرفت. برای مثال می توان کابینت ها را تغییر داد و همینطور شیرآلات و قسمت های پخت غذا نظیر هود، گاز و … را تعویض کرد. تغییر سینک ظرفشویی نیز طرفداران بسیاری داشته و می توان با در نظر گرفتن قیمت مناسبی این بازسازی را انجام داد.

سپاس بابت زمانی که برای مقاله بازسازی ساختمان گذاشتید امیدوارم این منبع برای شما خوانندگان گرامی کاربرد داشته باشد.