05
فوریه

اقدامات حرفه‌ای جهت پیشگیری از سرقت: چگونه دزدها را متوقف کنیم؟

اگر شما هم به‌دنبال راه‌هایی هستید تا امنیت ساختمانتان بالا برود و از سرقت‌های بی‌شمار در امان بمانید، این مقاله را از دست ندهید. امروزه با افزایش سرقت‌ها و تنوع روش‌هایی که سارقان برای دزدی از منازل و سایر ساختمان‌ها به کار می‌گیرند، بالابردن سطح امنیت آن‌ها امری ضروری و عقلانی است که می‌تواند از بروز ضررهای مالی جلوگیری کند. برای این کار می‌توان از ابزارهای مختلفی مثل در ضد سرقت، دوربین، سیستم‌های هشداردهنده و … استفاده کرد که در این مقاله قصد معرفی و بررسی آن‌ها را داریم. با ایستادر همراه باشید.

روش‌های بالابردن امنیت ساختمان‌ها

ساختمان‌هایی که امروزه ساخته می‌شوند، با وجود استحکام و امنیت معمولی که دارند، همواره دو نقطۀ نفوذپذیر در آن‌ها هست که سارقان را به درون ساختمان راه می‌دهد و سرقت‌های کوچک و بزرگ اتفاق می‌افتد. این دو نقطه درها و پنجره‌ها هستند و مهم است که امنیت آن‌ها تا حد معقولی بالا برود. راه‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان سطح ایمنی درها و پنجره‌های ساختمان را بالا برد که در ادامه به مهم‌ترین و بهترین موارد آن خواهیم پرداخت.

اقدامات حرفه‌ای جهت پیشگیری از سرقت: چگونه دزدها را متوقف کنیم؟

نصب در ضد سرقت

اولین و کارآمدترین روش برای بالابردن سطح ایمنی ساختمان‌ها، نصب در ضد سرقت است. این درها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارای استحکام بالایی هستند و نفوذ به آن‌ها، شکستنشان و آسیب‌زدن به قفل و لولاهایشان تقریباً غیرممکن است و اختصاصاً برای جلوگیری از سرقت ساخته شده‌اند. 

این درها علاوه‌بر استحکام بالای بدنه و اجزایش، این قابلیت را نیز دارد که تجهیزات متنوعی روی آن نصب شود و به این ترتیب سطح ایمنی آن از حد معمول نیز بالاتر برود. برخی از تجهیزاتی که روی این در نصب می‌شود و امکان ارتقا نیز دارند، عبارت‌اند از:

 • دوربین؛
 • چشمی دیجیتال با قابلیت عکس‌برداری؛
 • دزدگیر و آژیر؛
 • دستگیرۀ دیجیتال؛
 • قفل‌های مجهز و پیچیده؛
 • سیستم اعلام حریق.

چه کنیم تا در ضد سرقت بهتر عمل کند و جلوی سرقت را بگیرد؟

علاوه‌بر تجهیزات گفته‌شده که بر روی درب نصب می‌شوند، موارد دیگری نیز وجود دارد که در سطح ایمنی این در و پیشگیری از سرقت ساختمان‌ها موثر است. درواقع خریداران هنگام خرید این نوع در و پس از نصب آن باید به نکاتی توجه کنند تا بتوانند یک در ایمن و باکیفیت تهیه کنند و امنیت ساختمانشان تضمین شود. این نکات عبارت‌اند از:

خرید در از فروشندگان معتبر

مهم‌ترین نکته در خرید در ضد سرقت، کشور سازنده و سپس فروشندۀ آن است؛ زیرا یک در بی‌کیفیت و بی‌نام‌ونشان و بدون ضمانت نمی‌تواند از هیچ سرقتی جلوگیری کند و سد راه سارقان بشود. در نتیجه مهم است که تولید کجاست و از کدام فروشنده خریداری می‌شود. در حال حاضر، درهای تولیدی 3 کشور در بازار موجود است که عبارت‌اند از ترکیه، چین و ایران. 

درهای ترک از استحکام و کیفیت بالایی برخوردارند؛ اما نداشتن شرایط مناسب و قیمت بالایشان باعث می‌شود که خیلی‌ها از خریدشان منصرف شوند. درهای چینی به‌دلیل کیفیت و ماندگاری پایینشان، گزینۀ خوبی برای خرید نیستند و در پاسخ به پرسش در ضد سرقت ایرانی یا ترک ؟ می توان گفت درهای ایرانی مناسب‌ترین گزینه برای خرید هستند. البته درهایی که تولیدی تولیدکنندگان معتبری مثل ایستادر باشند علاوه‌بر کیفیت ساخت و تضمین امنیت ساختمان، دارای ضمانت و خدمات پس‌ازفروش نیز هستند که می‌تواند خیال خریداران را آسوده کند.

دقت به کیفیت ساخت در

دومین نکته‌ای که در امنیت درب اثرگذار است، کیفیت ساخت این در است. درهایی که با متریال بی‌کیفیت و به‌شیوۀ غیراستانداردی ساخته شده باشند، از نظر ایمنی در سطح پایینی قرار دارند و سارقان به‌راحتی می‌توانند از آن‌ها عبور کنند. بنابراین مهم است که خریداران هنگام خرید، به بدنه و روکشِ در دقت کنند و از وجود ورقۀ فولادی در میانۀ آن مطمئن شوند، کیفیت دستگیره و لولاها و قفل را بررسی کنند. زیرا وجود نقص در هر یک از این موارد به این معناست که در نمی‌تواند در پیشگیری از سرقت نقش خاصی ایفا کند.

بررسی امکانات  و تجهیزات در

در ضد سرقت به‌طور معمول دارای تجهیزاتی مثل چشمی، قفل پیشرفته و… است. با این حال درهای تولیدکنندگان مختلف شرایط متفاوتی دارند و به همین دلیل، هنگام خرید باید دقت کرد که درِ مورد نظر چه امکانات و تجهیزاتی دارد و آیا امکان ارتقای آن‌ها وجود دارد یا خیر؟ بهترین درب، دری است که مجهز به چشمی، دوربین، سیستم اعلام حریق، آژیر، قفل پیشرفته یا دیجیتال باشد و امکان مجهزکردن و ارتقای هر یک از این موارد نیز وجود داشته باشد.

نگهداری درست از در ضد سرقت

از دیگر مواردی که در عملکرد درست این نوع در و در نتیجه، پیشگیری از سرقت ساختمان نقش دارد، نگهداری و مراقبت درست از درب است تا کیفیت آن حفظ شود و به‌مرور زمان از دست نرود. این درها درصورت مراقبت درست می‌توانند سال‌های سال پابرجا بمانند و مثل روز اول از ساختمان دربرابر سارقان محافظت کنند. روغن‌کاری درست در و اجزایی مثل قفل و لولاها و …، عدم ضربه به در و اِعمال فشار اضافه به آن، بازکردن و بستن درست در، شست‌وشو با مواد شویندۀ مناسب و… بخشی از این مراقبت‌ها هستند که از آسیب‌دیدن در جلوگیری می‌کنند و باعث می‌شوند درست عمل کند.

رگلاژ به‌موقع در 

با وجود رعایت نکاتی که گفته شد و انجام مراقبت‌های لازم که باعث می‌شوند درب سالم باقی بماند و مشکلی در عملکردش پیش نیاید، ممکن است بنابر دلایل مختلفی مثل تغییرات آب‌وهوایی، ضربه‌های ناگهانی، نشست زمین و …، در ضد سرقت آسیب ببیند که در این صورت رگلاژ آن امری ضروری است و باید به‌موقع برایش اقدام شود. درصورتی‌که در، هنگام بازشدن و بستن گیر می‌کند، از آن صدای ناهنجاری بلند می‌شود، خوب چفت نمی‌شود، خاصیت عایق‌بودن دربرابر دما و صدا را از دست داده است و مواردی شبیه به این، وقت رگلاژکردن آن است و اگر زودتر پیگیری نشود، آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌بیند که دیگر از تعمیر و … کاری ساخته نیست و باید تعویض شود.

رگلاژ درب شامل اقداماتی مثل تنظیم ساختار کلی در، بررسی و تعویض میخ‌ها و لولاها، روغن‌کاری اصولی و … است که مشکلات آن را برطرف می‌کند. از آنجا که رگلاژ در و تنظیم قطعات آن یک کار تخصصی است، پیشنهاد می‌شود افراد خودشان دست‌به‌کار نشوند و این کار را به متخصصان امر بسپرند تا با رگلاژ درست، در به تنظیمات و کیفیت اولیه برگردد و بتواند ضامن امنیت خانه باشد.

نصب دوربین مداربسته در ساختمان

علاوه‌بر در ضد سرقت که نقش مهمی در تامین امنیت ساختمان دارد، نصب دوربین مداربسته نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. تنها نکتۀ مهم این است که دوربین‌ها باید در موقعیت مناسبی قرار بگیرند و دارای حفاظ باشند تا سارقان نتوانند به راحتی آن‌ها را از بین ببرند یا از کار بیندازند. داشتن قابلیت دید در شب نیز از جمله قابلیت‌های مهمی است که لازم است در این‌گونه دوربین‌ها وجود داشته باشد تا بتوانند در پیشگیری از سرقت، موثر واقع شوند.

نصب دزدگیر در ساختمان

یکی دیگر از روش‌های پیشگیری از سرقت در ساختمان‌ها نصب دزدگیر است که مثل یک حفاظ نامرئی عمل می‌کند. دزدگیرها در انواع مختلف با قابلیت‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر خریداری می‌تواند با توجه به شرایط، بودجه و نیاز خود آن‌ها را تهیه کند و استفاده کند. درحال‌حاضر، از میان دزدگیرهای مختلفی که در بازار موجودند، نوع سیمکارتی آن‌ها قابل اعتمادتر است.

سایر راه‌های پیشگیری از سرقت ساختمان‌ها

علاوه‌بر نصب در ضد سرقت، دوربین‌های مدار بسته و دزدگیر، راه‌های دیگری نیز وجود دارند که چندان حرفه‌ای محسوب نمی‌شوند اما در جلوگیری از سرقت ساختمان‌ها موثر هستند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین و مرسوم‌ترین موارد اشاره خواهیم کرد:

 • ایمن‌کردن و قفل‌کردن پنجره‌ها و نصب حفاظ برای آن‌ها؛
 • دورکردن وسایل ارزشمند از جلوی دید سارقان؛
 • برداشتن قبض‌ها و برگه‌های تبلغیاتی از جلوی در که درصورت رفتن به سفر، انجام آن باید به همسایگان و آشنایان سپرده شود؛
 • ایمن‌کردن بخش‌های مختلف ساختمان مثل زیرزمین و پشت بام؛
 • نصب چراغ‌های هوشمند؛
 • استفاده از حصار و نرده در حیاط یا پشت‌بام.

با انجام نکات گفته‌شده، به‌ویژه استفادۀ همزمان از دزدگیر و دوربین و در ضد سرقت، می‌توان گفت ساختمان دیگر غیرقابل نفوذ می‌شود و ورود سارقان به آن نه‌تنها راحت نیست، بلکه غیرممکن است!

سخن پایانی

در این مقاله به توضیح و بررسی هر یک از این موارد و نکاتی که باید در ایمن‌سازی ساختمان به آن توجه کرد، پرداختیم. امروزه با وجود افزایش آمار سرقت از منازل و ساختمان‌ها، بالابردن سطح ایمنی آن‌ها و پیشگیری از این سرقت‌ها امری بسیار ضروری است. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از در ضد سرقت، نصب دوربین و استفاده از دزدگیر در ساختمان است که می‌تواند امنیت آن را تا حد چشمگیری بالا ببرد. 

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]