مراحل و اصول طراحی نمای ساختمان
09
فوریه

توصیه هایی که در رابطه با اصول طراحی نما باید بدانید

همانطور که از نام اصول طراحی نما مشخص است به اصول لازم در آن باید توجه شود. هر چقدر به این موضوع اهمیت بیشتری دهید نمای ساختمان به همان میزان بهتر می شود.

ضمن اینکه اولین نکته ای که باعث جذب خریداران می شود طراحی نما ساختمان است. مسئله زیباسازی حتی در بخش ساختمان ها و بناهای مختلف راه پیدا کرده است و بیشتر خریداران و مستاجران ترجیح می دهند به سراغ خانه هایی بروند که اصول طراحی نما در آنجا رعایت شده است. این موضوع باعث ترغیب معماران به طراحی نما شده است و آن ها وقت زیادی را برای اصولی بودن این مبحث صرف می کنند.

طراحی نما کلاسیک و مدرن ، اجرای نما|گروه مهندسین دژار طراح و مجری انواع نما کلاسیک و مدرن | با ما تماس بگیرید .

تماس با ما

طراحی نما مدرن ساختمان

در زیر به نکاتی که باید در اصول طراحی نما توجه شود اشاره کرده ایم

  • اولین نکته این است که در اصول طراحی نما باید میزان هزینه ای که مالک زمین قصد سرمایه گذاری دارد را جویا شد و با توجه به میزان سرمایه گذاری طراحی را شروع کرد.
  • در طراحی نما باید به رنگ آن توجه بسیاری شود و در واقع رنگ متناسب با سبک نما یک اصول مهم محسوب می شود. رنگ نما باید به صورتی تعیین شود که خسته کننده نباشد و باعث جذابیت ساختمان گردد.
  • طراحی نما باید با توجه به شرایط محیط صورت بگیرد برای مثال سبک ساختمان ها در شمال کشور با مناطق غربی تفاوت دارد و باید به این تفاوت ها توجه داشت و آن ها را در روند طراحی به کار برد.
  • همانطور که اشاره شد طراحی نما باید اصولی انجام شود و فقط معمار باید آن را انجام دهد. بنابراین هر کسی نمی تواند قوانین حاکم در طراحی را به  کار برد. معماران در طراحی نما از دو سبک که در ادامه شرح می دهیم استفاده کرده و باعث ایجاد یک طرح منحصر به فرد برای نما ساختمان می شوند.
  • نکته مهم بعدی این است که طراحی نما باید با در نظر گرفتن کاربردش صورت بگیرد. اصول طراحی نما در یک محیط تجاری با مسکونی تفاوت های زیادی داشته و در زمان طراحی باید به نوع و کارکرد آن دقت داشت.

سبک های طراحی نمای ساختمان

زمان استفاده از سبک های بسیار ساده و تکراری گذشته است و بیشتر مردم در جوامع امروزی به طراحی نما مدرن تمایل دارند. معمار در طراحی مدرن از محیط های سبز بهره می گیرد تا جلوه نما بیشتر شود و این زیبایی طبیعی منجر به انتقال حس عالی به ساکنین آن ساختمان شود. حضور درختان در محیط های مختلف ساختمان موجب می شود راحت تر بتوان تنفس داشت و این موضوع برای همه یک مزیت عالی به حساب می آید به خصوص برای افرادی که مشکل تنفسی دارند یا کسانی که سالخورده هستند. ویژگی دیگری که در طراحی نما مدرن به کار گرفته می شود پنجره های بزرگ است. در این مدل از طراحی، پنجره هایی با اندازه بزرگ تعبیه می شود تا بیشتر مناظر بیرون قابل رویت باشند و همینطور جلوه بهتری داشته باشد.

مقاله : طراحی نما مدرن ساختمان

طراحی نما مدرن ساختمان
  • طراحی نما کلاسیک

طراحی نما کلاسیک مانند طراحی مدرن طرفداران بسیاری دارد. این سبک قدیمی را با بهره گیری از سنگ های مرغوبی می سازند. رنگ سنگ ها متفاوت است و شما عزیزان می توانید با توجه به سلیقه خود یکی از این سنگ ها با کیفیت را انتخاب نمایید.  معماران معمولا از نقش هایی نظیر کتیبه تخت جمشید و سایر سبک های قدیمی و سنتی کشور ما الهام گرفته و در این آثار مورد استفاده قرار می دهند.

طراحی نما کلاسیک ساختمان

مزایا رعایت کردن اصول طراحی نما ساختمان

  • یکی از مزایا عمل به اصول طراحی نما قرار گرفتن کار شما در بین بهترین ها می باشد. قطعا سازه های غیرحرفه ای که زیبایی و رنگ اصولی ندارند طرفداران کمتری داشته و مورد استقبال عموم مردم قرار نمی گیرد.
  • رعایت اصول طراحی نما باعث زیبا شدن چهره شهر شده و جلوه عالی به شهرهای کشور می بخشد. در حقیقت طراحی نما یک عامل موثر در جذب گردشگران داخلی و خارجی می باشد چرا که گردشگران به جز دیدن بناهای تاریخی تمایل به گشت و گذار در محیط های زیبا و لوکس دارند. این موضوعی است که کشورهای اروپایی به شدت بر روی آن تمرکز داشته و در زمینه جذب گردشگران کاملا موفق بوده اند.
  • انتقال حس عالی به ساکنین ساختمانی که طبق اصول طراحی نما بنا شده است یکی از مهم ترین مزایا رعایت آن می باشد. باید در محیط زندگی خود احساس امنیت و راحتی داشته باشید و از پیرامون خود لذت ببرید، ساختمان هایی که طبق اصول استاندارد طراحی شده اند همه این حس های لذت بخش را منتقل می نمایند.

سخن پایانی با شما خوانندگان محترم اینکه سعی کنید از معماران خوش ذوق که ایده های نابی دارند بهره بگیرید. قطعا انتخاب هوشمندانه معمار منجر به ساخت نماهای زیبایی می شود و همچنین  باعث ایجاد یک طرح خاص و بی نظیر خواهد شد. انجام اصول طراحی نما موضوعی است که فقط از عهده معمار که علم آن را دارد بر می آید بنابراین از افرادی که در این حوزه تخصصی ندارد استفاده نکنید.

سپاس از اینکه این مقاله را مطالعه کردید امیدوارم مطالب ذکر شده برای شما مخاطبان گرامی کارآیی لازم را داشته باشد.