اجرای نمای شسته سیمانی
16
ژانویه

اجرای نما شسته سیمانی

در این قصد داریم در رابطه با موضوع طراحی نما و اجرای نما شسته بحث کنیم و اطلاعات مفیدی را به شما ارائه دهیم. همان طور که می دانید بحث نمای ساختمان یکی از مهم ترین مباحث معماری است.  نمای ساختمان از آن جهت حائز اهمیت می باشد که علاوه بر زیبایی مقاومت لازم را هم دارا بوده و عمر طولانی داشته باشد. به طور مثال اگر در اجرای یک نما از طراحی نما مدرن استفاده کنید، آن علاوه بر مقاومت بالا، زیبایی بی همتایی هم خواهد داشت.

گروه مهندسین دژار طراح و مجری انواع نما کلاسیک و مدرن | با ما تماس بگیرید .

تماس با ما   

نمای شسته در طراحی نما مدرن

در سطرهای بالا توضیحات مختصری در رابطه با طراحی نما بیان شد و دانستیم یکی از بهترین انتخاب های هر مالک برای ساختمان خود، خواهد بود. اکنون لازم است بدانید اجرای نما شسته یکی از مباحث طراحی مدرن بودن و از قابلیت های مفیدی برخوردار است. اگر بخواهیم اطلاعات بیش تری در رابطه با نمای شسته به شما عزیزان ارائه دهیم، می توانیم به ساختار آن اشاره کنیم که از ترکیب سنگ دانه ها تولید خواهد شد.

لازم به ذکر است که سنگ دانه های به کار رفته در مراحل ساخت نمای شسته باید به طور دقیق دانه بندی شده و طبق معیار از سایزهای مورد نظر به میزان مناسبی استفاده کرد. نکته حائز اهمیت در رابطه با سنگ دانه های موجود در نمای شسته این است که دارای تنوع رنگی فراوانی بوده و از جمله ی آن ها می توان به رنگ های سفید، سبز، خاکستری، مشکی، قرمز و …. اشاره کرد. قابلیت تنوع رنگ در اجرای نما شسته به شما این امکان را می دهد که مناسب با سلیقه ی خود و دیگر اجزای دکوراسیون داخلی ساختمان، رنگ دلخواه را انتخاب و اجرا کنید.

همان طور که می دانید تمامی نماهای موجود در بازار امکان تنوع رنگی را نداشته و این مورد از بهترین مزیت های اجرای نما شسته به حساب می آید؛ علاوه بر این معیار مقاومت در نما شسته قابل قبول بوده و وجود سنگ دانه ها در ساخت آن می تواند مقاومت لازم را تامین کند.

طراحی نما سیمانی

ساختار و اجرای نمای شسته

در قسمت قبلی به وجود سنگ دانه ها با دانه بندی های مناسب در ساخت نما شسته اشاره شد، اکنون لازم به ذکر است در ساخت و تهیه ی نما شسته علاوه بر سنگ دانه از سیمان سفید و همچنین پودر سنگ هم استفاده می شود. در ابتدا باید است بدانید پودر سنگ مانند سیمان دارای مقاومت بالایی است و به همین دلیل به پروژه های مختلف ساختمانی اضافه خواهد شد. سیمان سفید هم دقیقا همانند سیمان های معمولی بوده اما سفید رنگ است.

از ویژگی های سیمان سفید می توان به عدم وجود موادی که سبب تیره شدن رنگ آن می شوند، اشاره کرد. از طرفی لازم به ذکر است خاصیت چسبندگی سیمان سفید همانند دیگر سیمان ها بوده و تصور نکنید به دلیل رنگ سفید مرغوبتی ندارد. به احتمال بسیار زیاد بدانید که سیمان سفید قابلیت رنگ پذیری بالایی داشته و به هر رنگی قابل اجرا خواهد بود. با وجود این که سیمان سفید قیمت بالاتری نسبت به دیگر سیمان ها دارد، اما به دلیل قابلیت اجرا به هر رنگی بسیار پرطرفدار است.

بعد از بیان اطلاعات مختصری در رابطه با اجزای سازنده ی نما شسته لازم است بدانید این نما به دلیل این که بعد از اتمام مراحل اجرایی باید با آب شسته شود، با این نام شناخته می شود.

با مراحل اجرای نما شسته آشنا شوید

در این بخش از مقاله قصد داریم در رابطه با نحوه ی اجرای نما شسته بحث کنیم و مراحل آن را به ترتیب بیان کنیم. مرحله ی اول به این شکل است که زیر کار سیمان اجرایی شود و باید از تراز بودن آن اطمینان حاصل کرد. توصیه می کنیم برای جلوگیری از مصرف بیش از حد مصالح این لایه را کاملا تراز و یک دست کنید. در مرحله ی بعدی باید نوار شیشه مخصوص اجرای نما شسته را فراهم آورید. در مرحله ی سوم باید ریسمان کشی کرده و شیشه ها را با توجه به آن نصب و به روی کار قرار دهید.

در این بخش لازم به ذکر است که ریسمان کشی باید حتما براساس طرح نهایی نما اجرا شده و بدون توجه به آن نمی توان این مرحله را انجام داد؛ به همین دلیل به شما توصیه می کنیم، قبل از شروع به اجرای نما شسته برای مشخص بودن طرح نهایی آن اقدامات لازم را انجام دهید. در مرحله ی چهارم باید ترکیب سیمان سفید، پودر سنگ و همچنین سنگ دانه ها را با یک دیگر آماده ساخته و به کمک ابزار آلات خاصی مانند ماله آن  را به روی سطح مورد نظر ( بین شیشه ها) اعمال کرد.

این مرحله بسته به سلیقه ی مالک رنگ مشخصی داشته و قابل اجرا به تمامی رنگ ها می باشد. توصیه می کنیم از اجرای یکنواخت مرحله ی چهارم اطمینان حاصل کرده و این کار را به فردی ماهر واگذار کنید. بعد این که زمان گیرش اولیه سیمان یعنی حدودا 20 دقیقه گذشت، می توانید به کمک ابر مرطوبی سیمان موجود در روی کار را شسته و باعث نمایان شدن سنگ دانه ها شوید. این مرحله از اجرای نما شسته که ممکن است در دفعات بالایی انجام شود، سبب زیبایی نما می شود. در مرحله ی بعدی می توانید شیشه های به کار رفته شده را بیرون بکشید؛ البته لازم به ذکر است این مرحله با توجه به طرح نهایی نمای شما قابل حذف خواهد بود.

مزیت اجرای نمای شسته

ابتدا لازم است بدانید تمامی مزیت های نمای شسته براساس نوع عملکرد شما بوده و در صورتی که اجرای آن کاملا اصولی نباشد، مزیتی نخواهد داشت؛ به همین دلیل به شما توصیه می کنیم در اجرای نما شسته نهایت دقت لازم را به خرج داده و از مزیت های بی شمار آن بهره مند شوید.

  • نما شسته از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است.
  • نما شسته طرح های متنوع و با قابلیت اجرا به رنگ دلخواه را دارد.
  • در کنار تمامی مزایا و تنوع بالایی که دارد، هزینه های آن معمولی است.

از این که این مقاله را مطالعه کردید ممنونم و امیدوارم برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.