طراحی نما کلاسیک ساختمان و نما رومی
26
مارس

طراحی و اجرای نما رومی کلاسیک با سیمان

اجرای نما رومی و طراحی کلاسیک قدمتی چندین هزار ساله دارد . در دهه های قبل کمتر به ظاهر و نما اهمیت می دادند و در ساخت ساختمان ها مسائل دیگری در اولویت قرار داشت و همینطور برای بنا نمودن ساختمان از یک سبک پیروی می کردند. در آن زمان معماران کمی در این حوزه فعالیت داشتند و انتخاب های محدودی وجود داشت ولی امروزه سطح دانش در این حوزه افزایش یافته است و معماران زیادی در کشور ما به تحصیل مشغول شده اند و مصالح درجه یکی تولید شده است و همچنین سلیقه مردم تغییر کرده و آن ها علاوه بر استحکام به ظاهر ساختمان اهمیت می دهند. یکی از سبک های مورد علاقه بیشتر مردم اجرا نما رومی با سیمان می باشد که در ادامه این موضوع را با جزئیات توضیح خواهیم داد.

طراحی نما کلاسیک و مدرن – اجرا نما گروه مهندسین دژار طراح و مجری انواع نما کلاسیک و مدرن | با ما تماس بگیرید .

اطلاعات بیشتر

اجرای نما رومی با سیمان

نحوه و نکات اجرای نما رومی

همانطور که گفته شد نما ساختمان اهمیت زیادی دارد و برای انجام زیباسازی آن از مصالح مختلفی استفاده می کنند. برخی از ساختمان ها، سنگ را برای نما ساختمان به کار می برند که یک شیوه زیبا و جذاب است ولی نیازمند هزینه زیادی می باشد.

البته مهم ترین بخش اجرا نما باید کمک گیری از متخصصین در طراحی و تیم اجرایی حرفه ای است که میتوانید از سایت تخصصی طراحی نمای ساختمان دیدن کنید.

شیوه دیگری که به اندازه نما سنگ زیبا است اجرا نما رومی با سیمان می باشد. در این شیوه به جای قرار دادن سنگ از سیمان استفاده می گردد. توجه داشته باشید که ایجاد نما رومی با سیمان نیاز به تخصص بالایی دارد و نباید از افراد مبتدی برای پیاده سازی آن استفاده شود.

اجرای نما رومی با سیمان

هزینه اجرای نما رومی با سیمان و مفهوم طراحی نما

در ابتدا بهتر است بدانید که بخش خارجی ساختمان به نما معروف است و یکی از انواع طراحی نما که طرفداران بسیاری دارد اجرا نما رومی با سیمان می باشد. نما رومی از سبک های قدیمی و کلاسیک محسوب می شود و همچنین این سبک از صدها سال پیش رواج داشته و هنوز هم در دسته پرطرفدارترین نماها قرار دارد و از قدمت زیادی برخوردار است. تاریخچه این نما به روم باستان باز می گردد و از زیباترین نماهای حال حاضر جهان محسوب می شود.

نما رومی را با دو شیوه یعنی سنگ یا سیمان می توان درست کرد و هر کدام از این روش ها مزایا خود را دارند برای نمونه هزینه اجرا نما رومی با سیمان بسیار کمتر از اجرا با سنگ می باشد ولی دوام سنگ بهتر از سیمان است. البته هزینه تمام شده استفاده از سیمان در ساخت نماهای رومی به بزرگی یا کوچکی ساختمان و میزان مصرف مصالح و … ربط دارد که در ادامه ترکیب موادی که در ساخت نما رومی با سیمان به کار می روند را شرح داده و ارزیابی خواهیم کرد.

مزایا اجرای نما کلاسیک با سیمان

  • ایجاد جلوه بی نظیر در شهر
  • خاص شدن ساختمان
  • قیمت عالی استفاده از سیمان
  • ایجاد تقارن در ساختمان

در قسمت زیر نکاتی در رابطه با اجرای نما رومی با سیمان را ذکر کرده ایم:

در این قسمت قصد پرداختن به نکات اجرا نما رومی با سیمان را داریم. نما رومی در دسته نماهای با شکوه قرار دارد و برای افرادی که به سبک های ساده و تکراری علاقه ندارند انتخاب عالی می باشد. همانطور که پیش تر اشاره شد این سبک از روم باستان می آید و مربوط به کشور ایتالیا می باشد به همین علت این سبک را رومی می نامند.

اگر به ایتالیا سفر کرده باشید حتما ساختمان هایی با نما رومی زیادی دیده اید. این ساختمان ها به فضا حاکم بر شهر جذابیت بخشیده و حتی قابلت تبدیل شدن به جاذبه گردشگری را دارند همانطور که در ایتالیا باعث زیباتر شدن شهرهای این کشور شده اند.

مقاله پیشنهادی : طراحی نما رومی

 این سبک به محبوب ترین نما در ایران تبدیل شده است. بسیاری از افراد تصور می کنند که این سبک مختص قشر مرفه می باشد و برای ساخت آن هزینه سرسام آوری نیاز است ولی این تصور اشتباه می باشد اگر نما رومی با سیمان ساخته شود در هزینه ها صرفه جویی زیادی رخ می دهد و همچنین بسیار از نوع سنگ ارزانتر می باشد.برای مشاوره طراحی نما با تیم ما تماس بگیرید.

برخی از طرفداران سبک های اسلامی مخالف ایجاد اینگونه طرح ها هستند در صورتی که این طرز نگرش کاملا اشتباه می باشد چرا که در یک کشور وجود طرح ها و نقش های مختلف، جلوه شهر را متنوع کرده و زیبایی آن را صد چندان خواهد کرد بنابراین به کار گیری این سبک می تواند کمک زیادی به فروش بالا ساختمان کند و در زمینه جذب خریدار بسیار تاثیر گذار است.

برخی دیگر نیز معتقدند این نوع نما فقط متعلق به کشور ایتالیا نیست و از آنجایی که کشور ما نیز یک کشور متمدن می باشد کمی از فرهنگ ایرانی در آن درآمیخته شده و ایران سهم ویژه ای در ایجاد آن دارد. جالب است بدانید که در این نما از آثار ایرانی نظیر ستون های تخت جمشید و … بهره می برند و وجود نقش های ایرانی در این سبک کاملا مشهود است.

شباهت های اجرای نما رومی با سیمان با دیگر مصالح

  • معمولا در اجرا نما رومی از ستون های دکوری استفاده می گردد و این موضوع ربطی به متریال به کار رفته در نما رومی ندارد.
  • وجود نقش های زیبا از دیگر شباهت مشترک میان نما رومی با مصالح مختلف می باشد.
  • ستون ها در نما رومی کاملا دایره ای هستند و هیچ زاویه ای در آن ها وجود ندارد.
  • به کار گیری کتیبه های تاریخی و هلال های جذاب و … مختص همه مصالح به کار رفته در نما رومی بوده و تفاوتی بین آن ها در این زمینه وجود ندارد.
  • سرستون برای همه آن ها قابل اجرا است.

البته بهتر است بدانید که برای نمونه وجود کتیبه در اجرا نما رومی با یک مصالح خاص اجباری نمی باشد و این به سلیقه شما بستگی دارد و موارد ذکر شده در بالا بیشتر برای توضیح شباهت های آن ها می باشد و اجباری در به کار گیری این موارد وجود ندارد.