طراحی نما کلاسیک
30
نوامبر

اجرای نمای رومی (اجرای نما کلاسیک)

امروزه ساخت و ساز نماهای رومی رایج است و اکثر نماها جزو همین دسته هستند، اما نکته ی حائز اهمیت اجرای نمای رومی با کیفیت بالا می باشد. همان طور که می دانید نمای ساختمان بخش بسیار مهمی بوده و همیشه در معرض دید قرار دارد، البته به همین دلیل هم مهم شمرده می شود.همان طور که در مقاله قبلی اصول و چگونگی طراحی نمای ساختمان را بررسی کردیم ، در طراحی نما و آن باید نکاتی را رعایت کرده تا یک نمای معقول و مناسب داشته باشیم. در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم با ما همراه باشید.

| طراحی و اجرا نما | گروه مهندسین دژار طراح و مجری انواع نما کلاسیک و مدرن|

با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

اجرای نمای رومی

نمای رومی چیست

در ابتدا لازم است در طراحی نما توضیحات مختصری در رابطه با نمای رومی یا همان طراحی نما کلاسیک به شما عزیزان بدهیم. نمای رومی از سنگ های طبیعی مانند سنگ تراورتن، سنگ مرمر، سنگ گرانیت یا حتی سنگ سیمان سفید ساخته می شوند. شاید از این سنگ ها در نماهای دیگری هم استفاده کنیم، اما در حالت کلی نمایی که تماما از این سنگ ها باشد، به نمای رومی یا کلاسیک مشهور بوده و به روش خاصی هم اجرایی می شود. امروزه نمای کلاسیک رومی یکی از پرطرفدارترین نماها بوده که زیبایی بی نظیری به ساختمان شما می بخشد.

نمای رومی یکی از حرفه ای ترین نماها در سراسر جهان بوده و اگر شما هم تصمیم به ساخت یک ساختمان شیک و مدرن دارید، توصیه می کنیم حتما از این نما استفاده کنید؛ البته گران بودن سنگ ها در اجرای نمای رومی سبب شده است افراد به سنگ سیمان سفید روی بیاورند، که دارای قیمت کم تری بوده و به صرفه تر می باشد. پیشنهاد می کنم اجرای نمای رومی با سنگ سفید را برای منزل های ویلایی در نظر بگیرید.

انواع نماهای رومی

اگر قصد اجرای نمای رومی را دارید، بهتر است با انواع آن آشنا شده و مورد مناسب خود را انتخاب کنید. نماهای رومی شامل نمای رومی مدرن، نمای رومی آپارتمانی، نمای رومی ساختمان یک طبقه، نمای رومی ساختمان دو طبقه، نمای رومی سنگی و همچنین نمای رومی ویلایی می شود.

اصول اجرای نمای رومی (طراحی نمای کلاسیک)

12 موردی که باید در اجرای نمای رومی به آن دقت کرد

1 – اولین و مهم ترین نکته ای که در طراحی نما مدرن باید دقت کنیم، این است که در محله و منطقه نمای مناسبی بوده و همانند دیگر ساختمان ها باشد. شاید نمایی را طراحی کنید که به نظر خودتان بسیار زیبا و بی همتا باشد؛ اما زمانی که در کنار سازه های دیگری قرار بگیرد، اصلا ظاهری زیبا نداشته و مناسب نباشد. به همین دلیل قبل از طراحی و اجرای نما حتما نماهای اطراف ساختمان خود را بررسی کنید. به دلیل گسترش اجرای نمای رومی شما می توانید به راحتی برای طراحی این نما اقدام کنید.

 2 – نکته مهم دیگر در رابطه با اجرای نمای رومی یا کلاسیک این است، که از مصالح بسیار مرغوب و درجه یک استفاده کنیم. نه تنها برای این نوع نمای خاص بلکه در هر نمای مدرن توصیه می کنیم حتما از جنس مرغوب بهره گرفته و در این یک مورد صرفه جویی نکنید. همان طور که همه می دانیم نمای ساختمان در معرض باد و باران و هر نیرویی قرار گرفته و اگر از مصالح نامرغوب و استفاده کرده باشیم، با اولین باران شدید نما ریزش کرده و آسیب خواهد دید.

در معرض دید بودن نما سبب می شود هر آسیب دیدگی جزیی هم به چشم بیاید و ظاهر کلی ساختمان را خراب کند. طبق تحقیقات هزینه ی تعمیر و ساخت مجدد نمای خارجی بالا بوده و به همین دلیل توصیه می کنیم در همان ابتدا به جای مصالح درجه 3 از مصالح درجه 1 استفاده کنید. به طور مثال اجرای نمای رومی اگر اصولی صورت گیرد، دارای مقاومت بسیار بالای است. 

طراحی نما رومی

3 –  در دوغاب مصرفی برای پشت سنگ در نمای کلاسیک حتما از ماسه ی شسته استفاده شود.

4- پشت سنگ را به هیچ وجه با نخاله و مصالح نامرغوب پر نکرده و حتما از سیمان با کیفیت بالا برای این بخش استفاده کنید.

5- در زمان فرزکاری در نمای کلاسیک ، مقداری خاک از برش سنگ ها تولید می شود که باید حتما آن ها را شسته و پاک کنید.

6- اکیدا از سنگ کاری در فصل سرد سال جلوگیری کنید چرا که باعث یح زدن آب ها می شود و سبب بروز خطرات سقوط نما خواهد شد.

7- شاید برای بالا بردن سرعت کار به خصوص در زمان های حساس، به فکر استفاده از سیمان خشک در دوغاب بیفتید، لازم به ذکر است این کار بسیار مخرب بوده و عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت.

8- دوغاب ماسه و سیمانی که برای پشت سنگ نمای کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد، حتما بین 2 تا 3 روز آب پاشی شده و به مقدار کافی در تماس با آب باشد. در صورت داشتن شرایط خاص می توانید از گونی های خیس هم استفاده کنید و آب لازم را به سیمان برسانید.

9- در موارد خاص و تخصصی تر وجود زیرسازی با رابیس کاری و اسکوپ را حتما رعایت کرده و از انجام آن سرپیچی نکنید.

10- مواردی از نمای کلاسیک که دارای برجستگی بوده مانند سینه کفتری و ستون ها، حتما باید رابیس کاری و همچنین اسکوپ کاری شوند. قاعده ی این مورد به این شکل است، که اگر تا 5 سانت بود رابیس کاری و اگر تا 10 سانت باشد، هم رابیس کاری و هم اسکوپ کاری باید اجرای شود.

11-  درصورتی که تمایل به استفاده از سنگ تراورتن توری دار در اجرای نمای رومی دارید، لازم است، بدانید باید تمامی قطعات سنگی حتی سنگ گرانیت، اسکوپ کاری شود. رعایت این نکته از آن جهت حائز اهمیت است، که اگر توری را با چسب بچسبانید، آن چسب مانع رسیدن دوغاب سیمان و ماسه به پشت سنگ شده و چسبندگی لازم به دست نمی آید.

12- سیم های مربوط به اسکوپ در نمای کلاسیک را به شکلی یک سره و سرتاسری نزده و در صورتی که از یک سنگ بزرگ استفاده کرده اید، حتما از چند نقطه سیم اسکوپ جداگانه بهره ببرید.

مقاله پیشنهادی : طراحی نما ساختمان اختصاصی

طراحی نما رومی

 در نهایت می توان در رابطه با اجرای نمای رومی به این مطلب اشاره داشت، که نمای رومی با وجود این که دارای نقش های رومی است، اما از نقش های ایران باستان هم در این نماها استفاده شده و در حقیقت به همین دلیل بسیار محبوب هستند.

برای مشاهده پروژه های کلاسیک مهندسین دژار کلیک کنید .

پروژه های دژار

برای سنگ کاری در اجرا نما کلاسیک به چه مواردی باید بیشتر دقت کرد؟

اولین موردی که باید به آن دقت کرد انتخاب سنگ است، سنگی که منافذ بیشتری داشته باشد برای سنگ کاری مناسب تر می باشد. اما موارد مهم دیگری نیز وجود دارند، که بدین شرح می باشند:

  • اسکوب سنگ کاری:

اسکوب به معنای شیارزنی هایی است که برای سنگ ها باید در اجرا نما کلاسیک انجام شود، تمامی سنگ ها حتی سنگ تراورتن که شیارهای زیادی دارد نیز به اسکوب نیاز خواهد داشت. در واقع برای این کار سنگ نماهای ساختمان را اسکوب کاری می کنند که قدرت چسبندگی آن ها افزایش پیدا کند و احتمال سقوط کاهش پیدا کند. لازم به ذکر است که برای سنگ کف پارکینگ به این کار نیاز نخواهد بود. برای ایجاد شیار در پشت سنگ از دستگاهی به نام فرز استفاده می شود.

  • دوغاب ریزی سنگ کاری:

پس از اسکوب کاری، دوغاب ریزی مهم ترین اصل برای حفظ مقاومت سنگ در اجرای نما رومی است. شاید بارها و بارها دیده باشید که برخی از سنگ های نمای یک ساختمان کنده شده اند، دلیل آن این است که به درستی دوغاب ریزی صورت نگرفته و سنگ ها پس از مدتی که در معرض سرما و گرما قرار می گیرند، ریزش پیدا می کنند. برای درست کردن دوغاب از ترکیب ماسه شسته و آب استفاده می شود، تناسب این دو با هم می تواند در کیفیت کار تاثیر مستقیم داشته باشد. لازم به ذکر است که پیش از قرار گیری سنگ محل مورد نظر بایستی عاری از هرگونه خاک باشد زیرا دوغاب به درستی به سنگ نمی چسبد.

اجرا نما رومی یا کلاسیک چه میزان هزینه برای کارفرما خواهد داشت؟

با توجه به نوسانات ارزی که در کشور وجود دارد نمی توان قیمت دقیقی را ذکر کرد، از آن گذشته برای طراحی نما رومی موارد زیادی دخالت دارد که باعث می شود هزینه ها کاملا متفاوت از یکدیگر باشند. به مثال هایی که در ادامه گفته شده دقت کنید:

  • اگر به خاطر داشته باشید در ابتدای مقاله گفتیم که سنگ های مختلفی برای اجرا نما رومی به کار برده می شود، هر یک از این سنگ ها قیمت خاصی دارند که با دیگری تفاوت دارد.
  • متراژ ساختمان نیز در افزایش قسمت تاثیر مستقیم دارد بدین معنا که هر چه بنا بزرگتر باشد سنگ بیشتری نیاز دارد، که قیمت نیز بر همین اساس بیشتر می شود.
  • دستمزد پیمانکار نیز فاکتور جداگانه ای است که مازاد بر قیمت سنگ محاسبه می شود. معمولا پیمانکاران به صورت متری کار می کنند، هر چه وسعت بنا بیشتر باشد دستمزد نیز افزایش پیدا خواهد کرد.