19
سپتامبر

اجرای سقف شیروانی با 7 نکته اصولی

سقف شیروانی، در ظاهر سقفی ساده با ساختاری عادی به نظر میرسد که اجرای آن نباید خیلی سخت باشد. البته که اجرای سقف شیروانی خیلی هم سخت نیست اما در این بین نکاتی وجود دارند که اگر به آنها توجه نکنید، نتیجه نهایی کار قطعا برای شما مطلوب نخواهد بود. این نکات خیلی پیچیده نیستند اما توجه به آنها می‌تواند اثر‌بخشی و طول عمر سقف شیروانی اجرا شده را به شکل چشمگیری بالا ببرد.
اگر مشتاق هستید این نکات را بدانید، تا انتهای این نوشته همراه ما باشید تا به بررسی روش اجرای سقف شیروانی با 7 نکته اجرایی بپردازیم.

مختصری درباره سقف شیروانی

اگر سری به مناطق پر بارش در هر کجای دنیا و همچنین شمال کشور خودمان بزنید، ساختمان‌هایی را با سقف‌های خاص و تقریبا یک‌شکل خواهید دید که معمولا شب‌های تندی دارند. این سقف‌ها که سقف شیروانی نام دارند، بهترین نوع سقف در محیط‌های پربارش هستند چرا که باران و برف روی آنها جمع نمی‌شود.

جدا از این، سقف‌های شیروانی به واسطه وزن بسیار پایینی که دارند بار کمی را به سازه تحمیل می‌کنند و از این رو بسیار ایمن هستند. البته همین وزن کم می‌تواند آسیب‌پذیری سقف را در مقابل عوامل مخرب نظیر زلزله و طوفان بالا ببرد و دقیقا به همین واسطه است که باید به اصول و نکات اجرایی توجه کنید که این نکات در ادامه بررسی شده‌اند.

1- انتخاب مواد با کیفیت

مانند هر سازه دیگری، برای اجرای سقف شیروانی نیز باید از مواد اولیه با کیفیت بهره برد. در اجرای این سقف‌ها مقاطع فولادی و مصالح ساختمانی مختلفی کاربرد دارند و با توجه به اینکه این سقف در معرض تمام عوامل بیرونی قرار دارد، باید از مواد اولیه با کیفیت برای ساخت سقف استفاده کنید.

همچنین کیفیت مواد اولیه و مقدار آن عاملی بسیار مهم در تعیین قیمت نهایی سقف است و با توجه به این موضوع می‌توانید با استعلام قیمت ورق آهن و سایر مقاطع کاربردی در این سازه، می‌توانید یک برآورد کلی هم نسبت به قیمت نهایی پروژه داشته باشید.

2- برنامه‌ریزی دقیق

برای اجرای سقف شیروانی نیاز است تا یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. این برنامه‌ریزی باید موارد مختلفی نظیر زمان مناسب برای اجرا، محاسبات اولیه، مواد و مصالح مورد نیاز و هر چیز دیگری که فکر می‌کنید مهم است را شامل شود.

در بین این مرحله‌ها برآورد قیمت اهمیت بسیار زیادی دارد و برای اینکه بتوانید منابع مورد نیاز برای کار را فراهم کنید، لازم است که پیش از اجرای پروژه حتما نوع دقیق مواد مورد نیاز به همراه قیمت نسبی را مشخص کنید.

3- تراز بندی صحیح

ترازبندی یکی از مهم‌ترین مراحل در اجرای سقف شیروانی است چراکه تراز بندی نادرست و غیر اصولی می‌تواند باعث نشست سقف و عدم تعادل در سازه شود. به واسطه ساختار سقف شیروانی، ترازبندی این سقف کار خیلی سختی نیست و می‌توانید با صرف انرژی و زمان کم، این کار را با دقت بسیار بالایی انجام دهید.

4- نصب ستون‌های حمایتی مناسب

ستون‌های حمایتی برای همه سقف‌های شیروانی الزامی نیستند اما در صورتی‌که احساس کردید به این ستون‌ها نیاز دارید، باید توجه کنید که طراحی ستون‌ها کاملا بر اساس نیاز‌ها و نقاط ضعف سقف بوده و اصول لازمه هم در طراحی و اجرای ستون‌های حمایتی مورد توجه باشند. البته که اجرای ستون‌های حمایتی نیز نکات خاص خود را داشته و باید در طراحی و اجرای آن هم از نیروی متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

5- استفاده از اتصالات مقاوم و مناسب

همانطور که پیشتر گفته شد، سقف‌های شیروانی به واسطه وزن سبک آسیب‌پذیری بیشتری در برابر عوامل مخرب، خصوصا طوفان دارند. از این رو نصب این سقف‌ها باید به نحوی باشد که مقاومت سقف تضمین شده باشد و در این فرایند نیز اتصالات بیشترین اهمیت را دارند. استفاده از اتصالات نامناسب، ضعیف یا بی‌کیفیت باعث بالا رفتن آسیب‌‎پذیری سازه خواهند شد.

6- رعایت استانداردها و راهنماها

سقف شیروانی مانند هر بخش دیگری از سازه، دارای استاندارد‌های خاص خود است و همچنین قوانین و مقررات مختلفی نیز برای اجرای آن وجود دارند. جدا از اینکه توجه به این استاندارد‌ها از نظر قانونی الزامی است، باعث افزایش مقاومت سازه نیز می‌شود.

7- تعمیرات و نگهداری منظم

همانقدر که نکات اجرایی سقف شیروانی مهم هستند، توجه به سازه بعد از اجرا هم اهمیت دارد. با نگهداری مناسب و همچنین تعمیر به موقع سقف در صورت بروز مشکل، عمر کلی سازه به شکل چشم‌گیری افزایش داشته و اثر بخش آن هم بهتر خواهد بود و از آنجا که قیمت شیروانی فلزی خیلی پایین نیست، توصیه می‌شود از این سقف به خوبی نگهداری کنید.

خرید انواع شیروانی با بهترین قیمت

برای اجرای شیروانی، نیاز به مقاطع فولادی مختلف مخصوصا ورق‌های شیروانی دارید. خوشبختانه کارخانه‌های زیادی در ایران این محصولات را با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلف به تولید می‌رسانند.

برای داشتن فرایند خریدی آسان‌تر، سریع‌تر و به صرفه‌تر، می‌توانید از طریق شرکت بازرگانی آیرومارت برای خرید اقدام کنید. در آیرومارت محصولات معتبر‌ترین تولید کنندگان کشور با خدماتی نظیر قیمت رقابتی، عدم وجود واسطه‌ها، امکان پیگیری دقیق وضعیت سفارش و از همه مهم‌تر، مشاوره تخصصی تهیه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، خرید و بررسی قیمت محصولات مختلف، از قیمت شیروانی رنگی گرفته تا هر نوع دیگری از این محصول، تنها کافی است که به سایت آیرومارت به آدرس www.iromart.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 02145306 تماس بگیرید تا مشاورین شرکت اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار بدهند.

کلام آخر

اگر به دنبال سقفی مقاوم، با کیفیت و زیبا هستید که خصوصا در مناطق پر بارش بتواند عملکرد خوبی داشته باشد، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما سقف شیروانی است. سقف شیروانی را با استفاده از موادی مانند سفال و یا پروفیل‌های فلزی می‌توان اجرا کرد و فرایند اجرای آن هم کار خیلی سختی نیست. اما در این بین یک‌سری نکات وجود دارند که با رعایت آنها می‌توانید کیفیت و طول عمر سقف را به شکل چشم‌گیری افزایش دهید و ما در این نوشته تمام تلاش خود را به کار بستیم تا این نکات را برای شا تشریح کنیم و امید است که مطالب مذکور مفید بوده باشند.

توجه : این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و گروه معماری دژار هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]