طراحی نما ساختمان

گروه مهندسین دژار ارائه دهنده بهترین طرحهای مدرن و کلاسیک در خصوص طراحی نما می باشد، با توجه به اینکه ارتباط اشخاص با پروژه های ساختمانی توسط نمای بیرونی صورت می گیرد، طراحی نمای ساختمان بسیار تاثیر گذار در برداشت دیگران در میزان کیفیت و طریقه ی ساخت ساختمان شما می باشد. یک طراحی مناسب و جذاب سبب به جا ماندن اثری بسیار زیبا و ماندگار در ذهن افراد می شود. طراحی نمای ساختمان به نسبت مصالح مورد استفاده به شکل های گوناگونی انجام می شود.

یکی از اولین و قدیمی ترین نقوشی که نما در سازه های ساختمانی دارد، حفاظت و حراست از سازه در برابر عوامل طبیعی و انسانی است. همان گونه که می دانید عدم استفاده از منافذ در سازه گرچه می تواند جلوی باد، باران، گرما و سرما را بگیرد، اما ساختمان شما را از وجود منابع نوری و تهویه طبیعی محروم خواهد کرد.

از این رو به دلیل افزایس احساس نیاز افراد جامعه به بهره گیری از منابع طبیعی و ایجاد روزنه های متفاوت در جداره سازه ها، نیاز به استفاده از پوسته دیگری در کالبد بنا به وجود آمد که آن را با اسم نما نامگذاری کردند. در واقع مهم ترین کاربرد نما در سازه های ساختمانی حفاظت بیشتر بنا در برابر عوامل جوی است.

پروژه های طراحی نما دژار

تماس با ما

تاریخچه طراحی اولیه نمای ساختمان

اصول اولیه طراحی نما ساختمان

از سال های گذشته که زیبایی هر سازه ساختمانی و صرفه جویی در انرژی های مورد نیاز ساختمان اهمیت یافت، طراحی و ایجاد کالبد بنا با متریال ها و شیوه های مختلف در دستور کار قرار گرفته است. نتایج به دست آمده از طراحان معماری کل دنیا را می توان در بنا های تاریخی متعددی مشاهده نمود.

اما در سده 200 هجری شمسی به دلیل این که مذهب به تمام بخش های زندگی افراد نفوذ پیدا کرد، مهندسین معمار ایرانی نیز به فکر طراحی سازه هایی مکعب شکل افتادند تا بتوان با طراحی سقوف، دیوار ها و نمای بیرون حریم خصوصی را رعایت کنند. ایران نیز در گذشته از گچ بری ها، آهک بری ها و آجر چینی های مشبک زیبایی برای طراحی نمای ساختمان و سازه استفاده می کردند.

مشخصه های فنی نما ساختمان

مشخصه فنی مصالح در طراحی نما

کالبد ساختمان می تواند در شکل دهی به بافت شهری و تعریف سازه، نقش بسیار مهمی را ایفا کند. از این رو می بایست برای طراحی و ساخت آن به مسئله همگونی نمای شهری نیز توجه ویژه ای داشت. چرا که اگر نمای هر سازه را بی توجه به ساختمان های مجاور طراحی کنیم، نا همگونی غیر قابل جبرانی در سطح شهر پدید خواهد آمد. این موضوع می تواند موجب بی هویتی و تضاد شهری شده و به مرور پس از گذشت چندین سال با ساخت بنا های جدید این تضاد را در سطح شهر گسترش دهیم.

از این رو می بایست به مشخصه های فنی سازه های ساختمانی توجه شود و مالکان پیش از ساخت بنای خود بدانند که نما ساختمان چه هدفی را دنبال می کند و چه عواملی در نوع و شیوه نما های ساختمان با هر سبکی موثر است. از جمله این مشخصه ها عبارتند از:

 • ضریب انتقال حرارت متریال نسبت به عملکرد حرارتی مختلف
 • ضریب انتقال اصوات به عنوان عایق صوتی مناسب (به ویژه در شهر های بزرگ)
 • میزان مقاومت متریال در برابر زمین لرزه
 • میزان مقاومت متریال در برابر ضربات
 • میزان مقاومت متریال در برابر یخ زدگی
 • میزان مقاومت متریال در برابر آتش سوزی
 • منعطف بودن متریال در طراحی نما های خاص
 • قابلیت اجرا در سازه های مرتفع
 • طراحی زیبا و دلنشین
 • امکان برقراری ارتباط میان فضای داخلی و خارجی
 • در نظر داشتن کالبد بنا به عنوان عنصری از مجموعه شهری
 • سرعت اجرای کار
 • نرخ تمام شده طراحی و ساخت نما
کاتالوگ طراحی نما

معرفی سبک های طراحی نما ساختمان

همان گونه که می دانید امروزه طراحی کالبد سازه ها در بحث معماری و شهر سازی بسیار پر اهمیت است زیرا ناظر در اولین دید هنگام مواجهه با سازه، طراحی نما ساختمان را مشاهده می کند و از طرفی نیز نمای ساختمان می تواند معرف بنای شما باشد. از این رو طراحی و ساخت نمای سازه بر اساس سبک های متعدد بسیار حائز اهمیت است. که از جمله پر کاربرد ترین آن ها شامل:

 1. طراحی نما به سبک کلاسیک
 2. طراحی نما به سبک رومی
 3. طراحی نما به سبک مدرن
 4. طراحی نما به سبک مینیمال
 5. طراحی نما به سبک اسلامی

طراحی نما به سبک کلاسیک

جایگاه طراحی و ساخت کالبد سازه های ساختمانی امروزه بیش از هر زمان دیگری پیشرفت کرده است. همان گونه که می دانید طراحی نما یکی از کار های تخصصی بوده که نیاز است تا توسط متخصصینی که در این زمینه فعالیت می کنند اجرا شود. حال یکی از مهم ترین اصولی که در طراحی نمای کلاسیک باید به آن توجه شود، تناسبات میان اجزای به کار رفته در نما است.

جالب است بدانید که برای طراحی کالبد سازه های ساختمانی به این سبک می بایست از حجم ها و عناصر پیش ساخته استفاده کرد که هر یک از این المان ها بر اساس حجم کلی ساختمان دارای مشخصات ابعادب خاصی هستند. برخی از رایج ترین المان هایی که در این سبک از طراحی مورد استفاده قرار می گیرد شامل:

 1. ستون هایی با ابعاد کوچک تزئینی
 2. بهره گیری از ستون هایی که دارای سطح مقطع دایره شکل هستند
 3. بهره گیری از سر ستون ها و کله گاوی ها
 4. بهره گیری از قوس های بزرگ که با نقوش بسیار ظریفی طراحی شده اند
 5. بهره گیری از انواع کتیبه، گلویی ها، هلال، قاب پنجره

شایان ذکر است که بهره گیری از چنین حجم هایی در سازه های ساختمانی با سبک کلاسیک، رابطه مستقیم با بودجه در نظر گرفته شده دارد. به بیان ساده تر پیمانکار به هر میزان که بودجه کمتری برای سازه خود در نظر بگیرد، به طبع در مقابل تعداد المان های استفاده شده در ساختمان کمتر خواهد بود. یکی دیگر از نکات مهم در این رابطه ابعاد المان های به کار رفته در ساختمان بر اساس شاخصه های سازه است.

از این رو می توان به صراحت عنوان کرد که کالبد سازه به سبک کلاسیک یک نمای منحصر به فرد بوده چرا که نمی توان نمای سازه های ساختمانی در این شیوه را کپی برداری کرد. این سبک از طراحی شامل دسته های متفاوتی همچون طراحی رومی، هخامنشی، ویکتوریایی و … خواهد شد.

یکی از مهم ترین مراحلی که در ساخت نما به این سبک باید مورد توجه قرار گیرد، اجرای آن است. جالب است بدانید که اجرای نما به این شیوه می تواند خود تضمین کننده یک نمای زیبا و ماندگار باشد، اما این در حالی است که کوچک ترین اشتباه حین اجرا می تواند عواقب جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. چرا که حجم بالای مصالح استفاده شده در نما می تواند سازه را بسیار سنگین کند و با جدا شدن هر قسمت از نما یا سقوط مصالح، پیمانکار با تلفات مالی و جانی بسیاری روبرو شود.

طراحی نما ساختمان به سبک کلاسیک

طراحی نما به سبک رومی

یکی از نما هایی که به دلیل طراحی منحصر به فرد و زیبایی بسیار زیادی که دارد، می تواند تاثیرات بسیاری را بر ناظر داشته باشد بهره گیری از نما رومی است که خود زیر مجموعه نمای کلاسیک بوده اما به دلیل توجه زیادی که به این سبک شده به شکل جدا آن را بررسی خواهیم کرد.

البته بهره گیری از این سبک نما سازی در ایران، انتقاد های بسیاری را بر سازه های ساختمانی وارد ساخته است، چرا که بهره گیری از طراحی معماری و مدلسازی متناسب با فرهنگ ایران زمین در این کشور شایسته تر است. با این حال واقعیت این است که سبک معماری رومی که در کالبد بنا هایی به سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد، در حقیقت تنها مختص به روم باستان نبوده و بخش زیادی از تاریخ معماری جهان را در بر می گیرد.

شهرت بسیار زیاد این نوع از سبک طراحی نما تا اندازه ای کم سابقه است که نیازمند آسیب شناسی خاص خود است. ممکن است یکی از عمده دلایل استفاده بیش از اندازه این سبک در سازه های ساختمانی موجود در ایران، عدم وجود سبک خاصی در طراحی کالبدی بنا های کشورمان باشد. در حالت کلی این شیوه از طراحی به دلیل عدم وجود سبک شاخص و زیبا امروزه توانسته است تا بخش قابل توجهی از طراحی کالبدی بنا های سازه ای کشور را به خود اختصاص دهد.

دلایل رواج نمای رومی:

 1. در دسترس بودن متریال های مورد استفاده

کشف معادن بزرگ سنگ در ایران موجب شده تا بهره گیری از سبک هایی که در آن از این مصالح بهره گیری می شود، بیشتر رواج پیدا کند. چرا که افزایش کشف معادن سنگ موجب کاهش قیمت،سهولت در خرید و … شد.

 1. ریشه فرهنگی:

تجمل گرایی در زندگی های امروزه بیش از هر دوره ای به اوج خود رسیده است. از جایی که طراحی سازه ها به این سبک می تواند تجمل گرایی را به نمایش بگذارد، تمایل پیمانکاران برای طراحی کالبد بنا به این شیوه را دو چندان کرده است.

 1. توجه قشر مرفه به این سبک:

گرایش انسان به این سازه ها از زمانی شروع شد که مالکان سازه های طراحی شده به سبک کلاسیک، شاختمان خود را با قیمت های بالاتری به فروش می رساندند. این روند موجب شد تا افراد ثروتمند به خرید این سازه ها بپردازند که پس از گذشت مدتی مردم قشر متوسط نیز درگیر این رابطه شدند.

 1. شاخص سازی بنا:

همان گونه که می دانید یکی از تاثیر گذار ترین عوامل بر ناظران ساختمانی، کالبد بنا است. از این رو یکی از بهترین شیوه ها برای جذب مخاطب می تواند شاخص سازی نما به حساب بیاید چرا که نمای رومی پاسخ مناسبی برای شاخص سازی بنا نسبت به دیگر ساختمان های اطراف است.

طراحی نما رومی

طراحی نما مدرن ساختمان

یکی دیگر از شیوه های طراحی کالبد بنا که در هزاره سوم بسیار رواج پیدا کرده، طراحی نما به سبک مدرن است. ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مهندسان معمار همواره طراحی های متفاوت و زیبایی را از کالبد سازه های ساختمانی با این روش طراحی به جا گذاشته اند. شایان ذکر است که طراحی کالبد بنا به صورت ایده آل و متناسب با یک سازه، نه تنها ارزش اقتصادی ساختمان را افزایش می دهد بلکه موجب افزایش انرژی مثبت سازه و محیط اطراف آن خواهد شد.

طراحی نما مدرن ساختمان

طراحی کالبد بنا ها با چنین سبکی به دلیل وجود شاخصه های مرتبط با آن و اصول طراحی خاص، از قوانین معماری مدرن تبعیت می کند. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که این شیوه از طراحی با نماهایی به سبک کلاسیک دارد، حذف تمام جزئیات و سادگی در عناصر نما است. علاوه بر آن مصالحی که از آن در نمای مدرن استفاده می شود، بر خلاف نمای کلاسیک بیش از یک متریال است.

همان گونه که گفته شد معماری مدرن تاکید بسیار زیادی بر سادگی نما و طرح آن است اما گاها افراد بی تجربه در این زمینه با هدف جذابتر شدن کالبد سازه خود، با تعدد مصالح به کار رفته، شکستگی بیش از حد فرم ها و استفاده از فرم های نامتعارف موجب بهم ریختگی نما شده و نتایج نا مطلوبی را در پی خواهد داشت. از این رو شهرداری ضوابطی را تدوین کرده که از تعدد استفاده فرم های نا متعارف و متریال های متنوع بیش از اندازه در کالبد بنا جلو گیری شود.

طراحی نمای مدرن

هنگامی که قصد طراحی نما ساختمان خود را با استفاده از این سبک مدرن دارید می بایست به تناسبات عناصر و المان های نما با کالبد بنا توجه ویژه ای داشته باشید. چرا که این اصل از جمله مهم ترین شاخصه های طراحی نمای مدرن است. علاوه بر آن مصالح مورد استفاده در این سبک معمولا شیشه،بتن بوده که از آن عموما برای طراحی نما ویلا و اماکن عمومی شامل مجتمع های تجاری، اداری و مسکونی بهره گیری خواهد شد.

طراحی نما مینیمال چیست؟

مینیمالیسم را می توان یکی دیگر از سیک های ساده گرایی یا مدرنیسم در طراحی نما دانست که نمونه سازه های طراحی شده با این سبک در ایران چندان نیست. در حقیقت می توان گفت که مهم ترین اصول و شاخصه های طراحی نما در سبک مینیمال اصل سادگی، حذف هر نوع تزئینات، فرم های کلی با کاربرد ساده و بهره گیری از تعداد محدودی متریال در نما سازی است. در واقع مصالح مورد استفاده در این سبک عموما از دو نوع متفاوت بوده و به ندرت ممکن است تعداد مصالح بیشتر شود.

در ایران به دلیل علاقه بیش از اندازه ای که پیمانکاران به تجمل گرایی دارند موجب شده که سازه های انگشت شماری به استفاده از این سبک مینیمال نما طراحی شود اما به دلیل ترویج سبک های متفاوت و طراحی سازه هایی با ظاهر خاص، انتظار می رود که در آینده تعداد نما های طراحی شده با این شیوه بیشتر شود.

مصالح قابل استفاده در طراحی نما

بر اساس سبک انتخاب شده نما و همچنین طراحی نما سازه ها در مناطق مختلف، به لحاظ میزان مقاومت متریال در برابر عوامل جوی و انسانی می توان مصالح متفاوتی را مورد استفاده قرار داد. علاوه بر آن زیبایی و کیفیت نما می تواند معرف هنر مهندس طراح ساختمان باشد از این رو می بایست در انتخاب مصالح مورد استفاده طراحی کالبد بنا توجه شود. از جمله این متریال ها و معایب و مزایای آن ها شامل:

 • سنگ طبیعی
 • سنگ مصنوعی
 • سیمان
 • شیشه
 • کامپوزیت
 • بتن اکسپوز
 • بایرامیکس
 • آجر

سنگ طبیعی در طراحی نما

سنگ های مورد استفاده در طراحی کالبد بنا در دو گروه سنگ های آهکی و آذرین خلاصه می شوند. توجه داشته باشید که سنگ طبیعی مورد استفاده در نما می بایست شاخصه های خاصی داشته تا بتواند در برابر عوامل جوی مقاوم باشد. درجه کیفی سنگ های طبیعی مورد استفاده در ساختمان یکی از شاخصه های مهم در تعیین نوع کاربرد آن هاست. همان گونه که می دانید ایران یکی از برجسته ترین ذخایر سنگ های تزئینی را داشته که بر اساس کیفیت برش، مشخصات شیمیایی و فیزیکی، صیقل پذیری و … در درجات کیفی مختلفی قرار خواهند گرفت.

مزایا:

 • تنوع و زیبایی محصول
 • وزن
 • دوام بالا
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • منعطف و قابل استفاده بر روی تمام سطوح
 • امکان استفاده در محیط های صنعتی

معایب:

 • هزینه ساخت بالا
 • جرم پذیری متریال
 • تغییر رنگ در برابر نور خورشید
 • خاصیت رادیو اکتیو در سنگ های گرانیتی
 • سرعت پایین اجرا
استفاده از سنگ در طراحی نما

سنگ مصنوعی در نما

یکی از متریال های مناسب جهت ساخت پروژه های مهندسی معماری، عمران و مصارف صنعتی است که با شیوه های مختلفی طراحی و تولید می شود. امروزه از این متریال عموما در نما های خارجی و داخلی بسیار استفاده خواهد شد.

مزایا سنگ مصنوعی :

 • تنوع بالای طرح و رنگ
 • مقاومت کششی و فشاری بالا
 • نصب آسان
 • امکان تولید در ابعاد مختلف
 • وزن پایین
 • فاقد تخلخل
 • هزینه تمام شده پایین

معایب:

 • تغییر رنگ در برابر عوامل جوی
 • تولید شده از مواد شیمیایی
 • استحکام پایین در نماهای خارجی

چرا استفاده از سیمان در نما مرسوم است؟

هنگامی که قرار است نمای سازه شما با استفاده از متریال سیمان طراحی و اجرا شود می بایست از بهترین مصالح موجود بهره گیری کنید تا نمای شما کیفیت لازم را داشته باشد. در درجه اول می بایست یک مهندس طراحی نما حرفه ای را انتخاب کنید سپس از متریال های با درجه کیفی بالا استفاده کنید تا نتیجه مطلوبی حاصل شود. در صورتی که خلاف این موضوع انجام شود نمی توان به زیبایی و جذابیت نما سیمانی امیدوار بود.

شایان ذکر است که سیمان در نما به عنوان یک سبک با مصالح پر قدرت، قادر است تا ایمنی سازه شما را به نسبت مصالح دیگر بالاتر ببرد چرا که این محصول عموما در برابر زلزله مقاوم تر بوده است. همچنین نمای سازه های سیمانی آتش سوزی را در بین طبقات گسترش نخواهد داد، از این رو می توان گفت که ایمنی بالایی در مقابل آتش سوزی دارد. علاوه بر آن به دلیل خاصیت سیمان، دست طراح باز بوده و می تواند نما های متفاوت و جذابی را خلق کند.

مزایا:

 1. مقرون به صرفه
 2. مقاومت بالا سیمان نسبت به سایر متریال ها
 3. مقاوم در برابر شرایط جوی متفاوت
 4. امکان طراحی نمایی صاف و یکپارچه

معایب:

 1. افزایش وزن سازه ساختمانی
 2. عدم استفاده به عنوان عایق در برابر رطوبت و حرارت در مناطق مرطوب
 3. خاصیت آنتی استاتیک (تمیز کنندگی) ندارد
بررسی طراحی نما سیمانی ساختمان

متریال شیشه در طراحی نما مدرن

در حال حاضر با توجه به نیاز انسان نسبت به منابع طبیعی بهره گیری از نمای شیشه ای به یک جزء جدایی ناپذیر از سازه های ساختمانی تبدیل شده است. امروزه با توجه به طراحی و تولید شیشه های رفلکس، در سازه های ساختمانی مرتفع نیز می توان از این متریال نهایت استفاده را برد. چرا که بهره گیری از نماهای شیشه ای علاوه بر زیبایی، امکان استفاده از حداکثر روشنایی روز را فراهم می آورد.

این متریال در طراحی نما مدرن بیشترین استفاده را دارد و جذابیت دوچندان به نما ساختمان ما می بخشد . در ایران استفاده از شیشه در بخش طراحی نما ساختمان های تجاری و طراحی نما ویلا مدرن بسیار مورد توجه است.

طراحی نما ساختمان تجاری با شیشه

مزایا استفاده از شیشه در نما :

 • کاهش بار مرده سازه
 • امکان بالا بردن سرعت در اجرای نما
 • بهره گیری از نور طبیعی روز
 • امکان تامین دید مناظر خارجی
 • کاهش میزان آلودگی صوتی با بهره گیری از شیشه های 2 یا 3 جداره
 • بهره گیری از تهویه طبیعی

معایب:

 • ضریب انتقال حرارتی بالا
 • مصرف بالای انرژی و آلودگی هوا
 • مشکل آلودگی صوتی به ویژه در فضای داخلی ساختمان
 • هزینه بالای 2 یا 3 جداره سازی نما
 • عدم مقاومت در برابر آتش سوزی

کامپوزیت در نما

یک ترکیب منحصر به فرد از چند مواد تشکیل دهنده متفاوت است که محصول حاصل شده را نسبت به هر کدام از اجزا متشکل، مقاوم تر و مستحکم تر می کند. به همین منظور امروزه از این متریال برای ساخت و اجرای نما ساختمان ها بسیار استفاده می کنند. شایان ذکر است که ورق های آلومینیومی کامپوزیت بسته به نیاز و سلیقه مشتری به چند دسته متفاوت تقسیم می شود که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پنل آلومینیومی ساده
 • پنل آلومینیومی طرح چوب
 • پنل آلومینیومی طرح سنگ
کامپوزیت در نما ساختمان

این متریال که متشکل از دو لایه آلومینیوم و یک لایه میانی پلاستیک است همچون دیگر متریال ها مزایا و معایب متفاوتی دارد که پیمانکار و مهندس طراح بسته به سبک طراحی نما، موقعیت مکانی سازه ، نظر کارفرما محترم و سلیقه شخصی خود تشخیص می دهند که کامپوزیت گزینه مناسبی برای استفاده در طراحی و اجرا نما بنا هست یا خیر.

مزایا:

 1. وزن کم متریال
 2. سهولت در اجرا
 3. مناسب به عنوان عایق صوتی
 4. تنوع طرح و رنگ
 5. مقاوم در برابر آتش سوزی
 6. عملکرد غیر وابسته به هنگام زلزله
 7. امکان آب بندی نما
 8. سرعت اجرا
 9. انعطاف ظاهری و امکان بهره گیری در تمامی سطوح

معایب:

 1. نیاز به صرف هزینه بالا
 2. عدم مقاومت بالا در برابر شرایط جوی
 3. جرم پذیر بودن

بتن اکسپوز (بتن نما)

یکی از پر کاربرد ترین متریال هایی که در این صنعت و طراحی نما مورد استفاده قرار می گیرد بتن نما است. در حقیقت دسترسی آسان و قیمت مناسب این محصول موجب شده تا بیش از سایر متریال ها مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد. امروزه با ارائه طرح های متفاوت نما سازی داخلی و خارجی سازه، بهره گیری از نوعی بتن که با اسم بتن اکسپوز معروف است رایج شد.این متریال در زمان کنونی با توجه به قیمت میتوان در طراحی و اجرا نما استفاده نمود.

طراحی نما با استفاده از بتن اکسپوز

آجر در نما سنتی

یکی دیگر از انواع نما های پر کاربرد است که خود به دو دسته متفاوت آجر شیلی و رسی تبدیل خواهد شد. این متریال را می توان به دو روش متفاوت خشک و تر اجرا نمود. در روش خشکبرای اتصال مصالح به یکدیگر از ملات ماسه و سیمان استفاده نمی شود بلکه از تجهیزات خاصی همچون ریل بهره گیری خواهد شد. کالبد آجری یکی از نماهای سنتی و شاخص در ایران است که از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا:

 1. ضریب انتقال حرارت پایین
 2. کاهش میزان اتلاف انرژی در سازه
 3. مقرون به صرفه
 4. سرعت در نصب و اجرا نمای آجری خشک
 5. وزن پایین
 6. مقاوم در برابر آتش سوزی

معایب:

 1. عدم امکان استفاده به عنوان عایق صوتی
 2. عدم دوام و طول عمر طولانی
 3. عدم تنوع طرح و رنگ
 4. جرم پذیر
 5. ترمیم و نگه داری هزینه بر
 6. اجرای زمانبر (در نماهایی که از ملات برای نگه داری آن استفاده می شود)

اصول طراحی نمای سازه های ساختمانی

اصول طراحی نما ساختمان

به جهت این که نما یکی از مهم ترین بخش های هر سازه ساختمانی محصوب می شود، طراحی و اصول طراحی نما آن نیز می تواند در دسته یکی از مهم ترین مراحل ساخت یک بنا قرار بگیرد. گاها طراحی نما بدون توجه به اصول و قواعد به صورت یک روند روتین انجام می شود اما این کار می تواند سازه شما را بی هویت کرده و تصویر ناخوشایندی را به جا بگذارد. برای طراحی کالبد بنا قواعد متعددی وجود دارد که در اصول طراحی نما لازم است آن را رعایت کنید که از جمله آن شامل:

 • بهره گیری از متریال های متناسب با منطقه و سازه
 • رعایت تناسبات رنگی و عدم استفاده از متریال هایی با تنوع رنگی بالا
 • پیوستگی عناصر به کار گرفته شده در کالبد بنا
 • به کار گیری ریتم مشخص
 • بهره گیری از یک عنصر شاخص
 • شفافیت بصری نما
 • حفظ سادگی در طرح
 • طراحی و اجرای نورپردازی متناسب

هزینه طراحی نما و عوامل تاثیر گذار

محاسبه هزینه های طراحی نما ساختمان

همان گونه که می دانید مهندسین طراح و پیمانکار برای طراحی و اجرای نما بنای خود می بایست عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار دهند که از جمله آن می توان به موقعیت بنا، مساحت سازه، نوع سبک طراحی نما ، ضوابط شهرداری نما ، نوع کاربری ساختمان و مصالح مورد استفاده اشاره کرد. پس از بررسی این عوامل شرکت تخصصی طراحی نما ساختمان که طراحی و اجرای نما به آن واگذار شده است می تواند برآورد دقیقی از هزینه های مورد نیاز در طراحی و اجرا نما بنای مورد نظر عنوان کند.

شایان ذکر است که در سازه هایی با کاربری تجاری و یا متراژ بالا مهندس طراح هزینه مورد نیاز را بر اساس متراژ محاسبه می کند، اما در سازه هایی که مساحت چندانی ندارند این برآورد هزینه نما به صورت کلی محاسبه خواهد شد. علاوه بر آن سبک طراحی نیز می تواند یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین قیمت باشد. چرا که هزینه طراحی کالبد بناهایی با سبک نمای رومی یا نئوکلاسیک یکی از پر هزینه ترین طرح ها در نما سازی است.

در واقع انتخاب سبک نما ساختمان به صورت رومی یا کلاسیک به این دلیل که هنگام اجرا نیازمند سنگبری زیاد و به طبع دستمزد بالاتر است، کارفرما می بایست هزینه بیشتری را برای این نماسازی در نظر بگیرد. چنانچه قصد داشته باشید که هزینه های خود را به میزان قابل توجهی در این سبک کاهش دهید، می توانید از سیمان سفید به جای سنگ در اجرای آن استفاده کنید.

در کل ، در بحث قیمت طراحی نما و محاسبه هزینه نما ، موردی که باید ابتدا به آن توجه داشت سبک طراحی شده نما میباشد ، چرا که بر اساس سبک طراحی نما ، مصالح مورد استفاده نیز متفاوت است ، نوع مصالح مورد استفاده برای اجرا نما در هرسبکی متفاوت است و میتوان گفت در حال حاضر طراحی نما در تهران با استفاده از سیمان سفید جزو کم هزینه ترین نما های حال حاضر است.

ضوابط شهرداری تهران در طراحی نما ساختمان

همان گونه که می دانید شهرداری هر منطقه برای این که بتواند نمای سازه های ساختمانی را ساماندهی کند و از هرج و مرج در طراحی کالبد بنا های تازه ساز جلوگیری به عمل بیاورد، ضوابط مشخصی را تعیین کرده است که پیمانکار می بایست با توجه به آن بنای خود را کالبد سازی کند. از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پیش از طراحی و اجرای نما می بایست کاربری سازه مد نظر قرار گیرد.
 • در طراحی نما نهایتا از 2 یا 3 نوع متریال مختلف استفاده شود. در صورت امکان بهتر است این مصالح با رنگ غالب روشن انتخاب شود.
 • متریال های مورد استفاده در نما با درجه کیفی بالا انتخاب شود.
 • در صورتی که برای کالبد سازی نما از سنگ بهره گیری می شود می بایست در اجرا از اسکوپ استفاده شود و چنانچه نما آجری مد نظر بود می بایست از بند کشی استفاده کرد.
 • در کالبد سازی بنا ها تا حد ممکن از متریال هایی همچون فلز و اجسام تیزگونه که می تواند احساس منفی را در ناظر ایجاد کند تا حد ممکن پرهیز شود.
 • بهره گیری از شیشه در سازه های ساختمانی بر اساس نوع کاربری می بایست طبق ضوابط بوده و بیش از آن مجاز نیست. به عنوان مثال در سازه هایی با کاربری مسکونی می بایست نهایتا بهره گیری از متریال شیشه برابر با 60 درصد کل نما باشد.
 • تعبیه پنجره های یکسره در بخش هایی از ساختمان همچون راه پله ممنوع می باشد.
 • قاب پنجره و دیگر عناصر موجود در نما می بایست بیش از 10 سانتی متر ضخامت نداشته باشد.
 • فضایی را به عنوان پیش ورودی در ساختمان در نظر بگیریم. این بخش باید حس دعوت کنندگی را به ناظر القا کند و از ایجاد فضاهای مبهم جلوگیری شود.
 • پیش از طراحی و اجرای نما می بایست کاربری سازه مد نظر قرار گیرد.
 • در طراحی نما نهایتا از 2 یا 3 نوع متریال مختلف استفاده شود. در صورت امکان بهتر است این مصالح با رنگ غالب روشن انتخاب شود.
 • متریال های مورد استفاده در نما با درجه کیفی بالا انتخاب شود.
 • در صورتی که برای کالبد سازی نما از سنگ بهره گیری می شود می بایست در اجرا از اسکوپ استفاده شود و چنانچه نما آجری مد نظر بود می بایست از بند کشی استفاده کرد.
 • در کالبد سازی بنا ها تا حد ممکن از متریال هایی همچون فلز و اجسام تیزگونه که می تواند احساس منفی را در ناظر ایجاد کند تا حد ممکن پرهیز شود.
 • بهره گیری از شیشه در سازه های ساختمانی بر اساس نوع کاربری می بایست طبق ضوابط بوده و بیش از آن مجاز نیست. به عنوان مثال در سازه هایی با کاربری مسکونی می بایست نهایتا بهره گیری از متریال شیشه برابر با 60 درصد کل نما باشد.
 • تعبیه پنجره های یکسره در بخش هایی از ساختمان همچون راه پله ممنوع می باشد.
 • قاب پنجره و دیگر عناصر موجود در نما می بایست بیش از 10 سانتی متر ضخامت نداشته باشد.
 • فضایی را به عنوان پیش ورودی در ساختمان در نظر بگیریم. این بخش باید حس دعوت کنندگی را به ناظر القا کند و از ایجاد فضاهای مبهم جلوگیری شود.
 • پیش از طراحی و اجرای نما می بایست به تمامی خطوطی که در بنا به وجود می آید اعم از خطوط افقی و عمودی توجه شود. به بیان ساده می بایست توازن در طراحی رعایت شود.

جمع بندی

در زمان کنونی ، یکی از اصلی ترین مشخصه های ساختمان که به عنوان لباس و ظاهر آن ساختمان نیز یاد می شود نما ساختمان است . نما بدلیل اصلی ترین بخش ساختمان ، در اولین دیدگاه خریدار و دیگران تاثیر گذار است و به همین علت موضوع بسیار حساس و مهمی محسوب میشود .  نما مدرن و یا کلاسیک را میتوان از ترند های در حال حاضر کشور و جهان دانست و در صورت طراحی نما بدست افراد حرفه ای تا سالها میتوان خیال شما بابت نمای ساختمان خود راحت باشد.

تیم دژار با داشتن مهندسین مجرب در این زمینه ، شما را از صفر تا 100 طراحی و اجرا نما ساختمان مسکونی و تجاری خود یاری میکند .

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

5/5 (4 نظر)
Call Now Buttonبا یک کلیک از ما مشاوره بگیرید