هزینه طراحی نما ویلایی
14
آوریل

جزئیاتی درباره هزینه طراحی نما که از آن بی خبرید!

هزینه طراحی نما از مهم ترین موضوعات طراحی نما ساختمان است ، امروزه ساخت و ساز در ایران رونق زیادی پیدا کرده است از همین رو معماران و مهندسان سعی می کنند با استفاده از نرم افزارهای مختلف به یادگیری مواردی که به این موضوع مربوط است می پردازند به طور مثال طراحی نما، طراحی ویلا و… از جمله این موارد هستند. از آن جایی که نماهای مختلف با متراژ های متفاوت وجود دارند در نتیجه هزینه هایی که باید برای آن ها صرف شود متفاوت است، مواردی که می تواند در هزینه طراحی نما تاثیر مستقیم داشته باشد شامل نوع مصالح به کار رفته شده، متراژ نما، دستمزد پیمانکار و… می باشد. اگر می خواهید بیشتر در این باره اطلاعات کسب کنید پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید زیرا مطالب آموزنده ای را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

گروه مهندسین دژار طراح و مجری انواع نما کلاسیک و مدرن !
با ما تماس بگیرید .  

اطلاعات بیشتر

هزینه طراحی نما ساختمان

تعریفی درباره ی طراحی نما ساختمان

پیش از آن که بخواهیم به هزینه ی طراحی نما بپردازیم بهتر است مختصر توضیحی درخصوص تعریف نما داشته باشیم. نمای ساختمان به ظاهر بیرونی یک ساختمان گفته می شود که مهم ترین جز در طراحی ساختمان به حساب می آید دلیل آن این است که طراحی نما می تواند چهارچوب اصلی هر ساختمان را مشخص کند. برخی از نماها به گذشته های دور بازمی گردند که قدمتی تاریخی دارند. جالب است بدانید که در معماری سنتی نمای ساختمان را آمود می گفتند که مواردی مثل تزیین الحاقی، نماسازی سنگی یا آجری، کاشی کاری و گچ بری دربر می گرفت. درست است که در آن زمان نماها با نماهای امروزی بسیار تفاوت داشتند اما چیزی که در این میان وجود داشته هزینه طراحی نما بوده است که هر یک قیمت خاصی داشته اند.

برآورد هزینه طراحی نما ساختمان

از آن جایی که امروزه بازار ارز ثبات قیمت ندارد نمی توان گفت که هزینه طراحی نما دقیقا چه میزان خواهد بود اما با این حال می توان مواردی را که در طراحی نما تاثیر مستقیم خواهند داشت مهم ترین عنصر مصالح به کار رفته برای طراحی است، مصالح مختلف کیفیت های متفاوتی دارند که مسلما هر چه کیفیت بیشتر باشد قیمت نیز بالا تر خواهد بود، اما متراژ ساختمان نیز موضوع تاثیر گذار دیگری می باشد که می توان در خصوص آن صحبت کرد به طور مثال زمانی که شما پارچه ی دلخواه خود را خریداری می کنید هر چه که بیشتر از آن تقاضا کنید باید پول بیشتری نیز بپردازید متراژ نما نیز دقیقا چنین چیزی است بدین معنا که هر چه ساختمان وسیع تر باشد هزینه طراحی نما بیشتر خواهد شد.مورد دیگر تاثیرگذار در هزینه طراحی نما ساختمان میتوان به طراح و مجری طراحی نما اشاره کرد که البته مهندسین دژار به عنوان سایت تخصصی طراحی نمای ساختمان با بهترین هزینه به شما کمک میکنند.

اصولی که برای طراحی نما ساختمان باید رعایت شود

همانند انسان ها که ابتدا ظاهر آن ها به چشم می آید و سپس باطن آن ها، برای ساختمان ها نیز چنین موضوعی صدق می کند بدین معنا که نمای آن ها مورد توجه قرار می گیرد پس باید اصولی را برای طراحی نما در نظر گرفت و به اجرا درآورد از جمله مواردی که باید برای نما رعایت کرد به شرح زیر می باشد:

 • کیفیت مصالح به کار گرفته شده

مصالحی که برای نمای ساختمان به کار برده می شود بهتر است از کیفیت بالایی برخودار باشد تا در برابر تغییرات آب و هوایی از خود مقاومت نشان دهند هر چه کیفیت بیشتر باشد نما بیشتر عمر می کند، علاوه بر آن کیفیت مصالح می تواند هزینه طراحی نما را به گونه ی خاصی کاهش دهد.

 • استفاده از نورپردازی

نورپردازی آپشنی اختیاری است و تنها جلوه ی ساختمان را در شب زیبا تر می کند اگر بخواهیم اقتصادی به این موضوع بنگریم می توانیم از نور پردازی استفاده نکنیم تا هزینه طراحی نما کاهش پیدا کند.

 • توجه به کاربرد ساختمان

مسلما همه ی ساختمان ها برای یک منظور خاص ساخته نمی شوند برخی ها تجاری و برخی دیگر مسکونی هستند هنگام طراحی نما باید دقت کرد که نما با کاربری ساختمان همخوانی داشته باشد.برای مثال برای طراحی ویلا انتخاب های گسترده و شخصی تری برای طراحی نما ساختمان داریم.در این خصوص برای داشتن ویلایی خاص میتوان به طراحی نما مدرن اشاره داشت.

طراحی نما ساختمان چهارطبقه

انواع سنگ در طراحی نما مدرن و کلاسیک ساختمان

اگر به نمای ساختمان ها دقت کرده باشید می بینید که برای هر یک از آن ها از سنگ خاصی استفاده شده است در ادامه می خواهیم برخی از پرکاربرد ترین آن را شرح دهیم.

 • سنگ نما تراورتن

این نوع از سنگ در دسته سنگ های رسوبی است که مرکزیت آن ایتالیا می باشد اما در کشورهای دیگری نظیر کرواسی، ایران، مکزیک، ترکیه و پرو یافت می شود کیفیت آن به منطقه ای بستگی دارد که در آن تشکیل شده است.

 • سنگ نما گرانیت

سنگ های گرانیت از آن جایی که آذرین هستند رنگ روشنی دارند به نحوی که از فاصله ی دور نیز قابل مشاهده می باشند. از متبلور شدن ماگما در زیر زمین سنگ های گرانیت حاصل می شوند که مقاومت بسیار زیادی دارند به همین جهت برای نمای بیرونی مناسب می باشند.

 • سنگ نما مرمریت

این نوع از سنگ بر خلاف نوع قبلی از استحکام کافی برخوردار نیست به نحوی که با تغییرات آب و هوایی فرسوده می شود پس اگر می خواهید هزینه طراحی نما ساختمان خود را کاهش دهید از سنگ مرمریت استفاده نکنید.

 • سنگ نما مرمر

بهترین نوع سنگ مرمر را می توان در ایران یافت و دلیل آن شرایط اقلیمی خاصی است که این کیفیت را پدید آورده، سنگ مرمر بسیار گران قیمت بوده و هزینه طراحی نما را افزایش می دهد. این سنگ که از خواص درمانی برخوردار است بیشتر برای مکان های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • سنگ نما کوارتزیت

سنگ کوارتزیت جز سنگ های دگرگونی است و زمانی حاصل می شود که ماسه سنگ در دمای بالا و فشار در معرض یکسری فعالیت های شیمایی قرار بگیرد، شرایط فوق باعث به هم پیوستن دانه های ماسه می شود که در نهایت دانه های کوارتز به وجود می آیند.

انواع نماهای ساختمان با ساختار های گوناگون

ساختمان ها می توانند نماهای مختلفی داشته باشند این متفاوت بودن را هزینه طراحی نما و کارفرما مشخص می کند، بهتر است پیش از آن که کارفرما نمای خاصی را انتخاب کند در خصوص آن نما مطالعاتی داشت باشد تا منجر به زیان نشود زیرا هر یک از مصالح و سنگ های به کار گرفته شده ممکن است برای شرایط اقلیمی خاصی باشند. در ادامه چند مورد از این نماها را ذکر می کنیم اما از توضیح آن ها سرباز می زنیم زیرا توضیح برای هر یک در این مقاله نمی گنجد.

 • نمای آجری
 • نمای سیمانی یا سیمنت برد
 • نمای استرچ متال
 • نمای سنگ
 • نمای شیشه
 • نمای کامپوزیت
هزینه طراحی نما شیشه ای

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید نهایت تشکر را داریم.