معماری کلاسیک
08
سپتامبر

طراحی کلاسیک

راهنما و تاریخچه طراحی کلاسیک

آغاز طراحی کلاسیک در معماری به زمان یونان و روم باستان بر میگردد و هم چنان این سبک بر روی دنیای مدرن تاثیر می گذارد.

فقط باید دانست که چه مواردی باعث ماندگاری مناسب و صحیح این سبک می شود؟

در این مقاله،ما نشان می دهیم که چگونه المان های معماری کلاسیک را در داخل و خارج بنا ، تشخیص دهید و هم چنین نشان می دهیم چرا همچنان این سبک تعدادی از افراد چه در گذشته و امروز جذب می کند.

تاریخچه سبک کلاسیک

بسیاری از المان های سبک کلاسیک قابل تشخیص هستند:ستون ها،مجسمه ها و گنبدها.این سبک در ساختمان های دولتی و مکان های مذهبی و حتی خانه به چشم می خورد.

روم و یونان باستان

بعد از فروپاشی امپراطوری روم،سبک معماری آن برای مدت زمان طولانی به فراموشی سپرده شد در حالی که بسیار از بناهای آن دوره به جا ماند . برای نمونه کولوسئوم در رم و اکروپولیس در آتن.

طراحی کلاسیک قدیمی

در قرن هشتم معماران باقی مانده این بناها را بازنگری کردند و در واقع شروعی دوباره برای طراحی سبک کلاسیک محسوب می شود.در دوران شکوفایی رونسانس(در قرن 14تا17میلادی)،بسیاری از مردم خواهان مطالعه  در مورد فرهنگ یونان و روم شدند و الهامات بسیاری از آن ها گرفتند و بسیاری از بناهای به جا مانده از آن زمان را مورد مطالعه و تحقیق قرار دادند. در اروپا بسیاری از بناها چه در دوران رنسانس چه بعد از آن به سبک کلاسیک ساخته شدند.

طراحی نئوکلاسیک

در اواسط قرن 18،طراحی نئوکلاسیک تبعیدی دیگر از طراحی کلاسیک شکل گرفت.این سبک در واقع برگشتی دوباره به سبک روم و یونان باستان و هم چنان دوره کلاسیک رنسانس بود.بسیاری از مردم معتقد بودند بازگشت به جوامع  گذشته و هنر باستانی آن ها باعث بدست آوردن تجارب ارزشمندی می شود ئ حق آن ها بود.زیبائی و هنر سبک نئو کلاسیک باعث شد در جامع معماری و بناها آرامشی محسوس پدیدار شود.

در این دوره المان های کلاسیک نه فقط در نمای خارجی بلکه در فضای داخلی هم اضافه شد.در واقع دنیای کهن کلاسیک را می توان از درون مایه بنا تا مجسمه ها ، رنگ ها و مبلمان به نمایش گذاشت.

طراحی نما خارجی به سبک کلاسیک

در این بخش المان های سبک که در واقع به عنوان عنصرهای اصلی این سبک در نما استفاده می شوند،توضیح داده می شود:

تقارن/تناسب در طراحی کلاسیک

یکی از مواردی که در نگاه اول در ساختمان های کلاسیک به چشم می خورد تقارن و تناسب بصری می باشد.

انسان ها نسبت به تناسب اشتیاق دارند.طبق بسیاری از مطالعات تناسب ظاهری (بصری) جزوء مهم ترین خصوصیاتی است که انسان را جذب می کند.

متریال ساختمان

در واقع تمام متریال ها،متریال برای سبک کلاسیک نیستند.به عنوان مثال ساختن یک ستون آجری زیبا و صیقلی ، سخت و در عین حال نیاز به نیروی متخصص دارد.

در گذشته ، سنگ متریالی بود که برای ساخت ساختمان های کلاسیک استفاده می شد.یونانیان باستان در ابتدا پذیرفته بودند بهترین متریال سنگ می باشد و این ایده را از مصریان گرفته بودند اما این ایده خیلی دوام نداشت و آنها تصمیم گرفتند از چوب به عنوان متریال اصلی استفاده کنند که در حال حاضر نمونه ارزشمندی از آن زمان باقی نمانده است.

متریال در طراحی کلاسیک

امروزه بسیاری از بناهای کلاسیک با بتون و سنگ های مصنوعی ساخته می شوند.این متریال ها جلوه بسیار زیبایی دارند بدون آنکه نیازی باشد از رنگ های پر زرق و برق استفاده شود.

ستون

ستون ها به احتمال زیاد معروف ترین المان سبک طراحی کلاسیک می باشند.با نگاه به ستون ها در کوتاه ترین زمان متوجه ترتیب دوره ها زمانی معماری ساختمان می شویم.هر دوره استایل مخصوص خود را دارد.

ستون در معماری کلاسیک

به عنوان مثال،ستون ها ایونی در انتها تزئینات طوماری شکل داردند در حالی که ستون های توسکانی بسیار ساده هستند.البته تعابیر امروزی،همیشه از قوانین گذشته پیروی نمی کندد.با این حال ستون ها هم چنان جذاب ترین المان در سبک کلاسیک هستند.

برای مشاهده نمونه کارهای طراحی کلاسیک تیم مهندسین دژار کلیک کنید.

Source:architecture-design