طراحی فضا سبز ویلا
21
اکتبر

طراحی ویلا باغ

جهت اجرایی شدن پروژه های طراحی ویلا باغ، در هنگام بررسی ایده ها باید قواعد و اصول ابتدایی طراحی مانند نورپردازی، هندسه، اضافه و کم کردن حجم ها و یا خط ها، وجود ریتم و تکرار، عنصرهای تنها و تکراری را درنظر گرفت.

طراحی فضا سبز ویلا

در مراحل طراحی ویلا مدرن و اجرای ویلا باغ مانند دیگر پروژه های معماری توجه و انجام تحقیقات در رابطه با برخی موارد بسیار مهم است، به عنوان مثال شناخت محیط، شرایط آب و هوایی، عکس برداری از محل و ارائه طرح های ابتدایی به شخص کارفرما و ارائه طرح های عملیاتی همراه با تمامی جزئیات جزء فرآیند ابتدایی کار می باشد.

از موارد بسیار مهمی که در طراحی ویلا باغ باید در نظر گرفته شود، می توان توجه به شرایط آب و هوایی، مکان، مسیر و مقدار وزش باد، زاویه نور خورشید، جنس بافت آن منطقه، رعایت قانون های ساخت و ساز و تعداد افرادی که در این ویلا باغ قرار است مسقر شوند از این موارد دانست.

در کشور ما از گذشته های دور تا کنون طراحی و ساخت ویلا بسیار با اهمیت بوده است، در فرهنگ عمومی منازلی ویلایی نامیده می شوند که از تمام جهات دارای درب و پنجره، باغ، باغچه و.. باشد. در بخش های ییلاقی باشد و ممکن است سقف آن ها به شکل شیب دار باشد. امروزه مناطقی که بسیار قابل توجه برای ساخت ویلا باغ می باشد بخش های شمالی کشور است که می توان گفت که 90 درصد خانه های آن منطقه دارای طرحی ویلایی می باشند.

شمال کشور به دلیل آب و هوای خوب همیشگی، سر سبزی و نزدیکی به دریا مورد توجه بسیاری از افراد برای طراحی و ساخت ویلا قرار دارد.

اصول طراحی ویلا مدرن

 • انتخاب و بررسی زمین جهت ساخت ویلا باغ و همینطور توجه به جذابیت های دیدنی مکان
 • طراحی نقشه ویلا باغ به صورت دقیق و گرفتن تاییدیه از کارشناس
 • دقت و رعایت درخواست کارفرما، همراه با توجه به موقتی یا دائمی بودن زندگی در ویلا باغ
 • طراحی دکوراسیون و نقشه درون ویلا باغ
 • دقت و اجرای قوانین مربوط به معماری ساختمان

نکات بسیار مهم در طراحی ویلا مدرن

 • ایجاد تناسب میان فضاهای بیرونی و درونی ویلا
 • ایجاد هماهنگی برای به کار بردن رنگ ها در دکوراسیون ویلا
 • وجود تناسب و هم خوانی نمای ویلا در تجهیزات، مصالح، در و پنجره و ..
 • استفاده مناسب و کاربردی از فضاهای موجود در طراحی ویلا مدرن
 • و …

در طراحی ویلا باغ سبک های گوناگونی مانند سبک ایتالیایی، مدرن و .. به کار برده می شود. هر کدام از این سبک ها در طراحی ویلا باغ با توجه به شرایط مطرح شده که قبلا گفتیم انتخاب می شود. توجه به طراحی دکوراسیون داخلی بسیار با اهمیت در راحتی و استفاده اشخاص درون ویلا می باشد.(مقاله سبک های طراحی داخلی را بخوانید ! )

طراحی فضای سبز ویلا

یکی دیگر از مواردی که در طراحی ویلا باغ بسیار با اهمیت است، طراحی و خلق دکوراسیون های بسیار زیبا و مدرن داخلی می باشد که می تواند زیبایی دوچندانی به ویلا باغ بدهد. یک طراح خوب می تواند برای متراژهای پایین هم به گونه ای طراحی انجام دهد که در همان متراژ کم تمامی خواسته های مشتری همینطور کارفرما را به نحو احسن طراحی نماید.

به طور معمول طراحان ویلا باغ و متقاضیان دارای 4 دیدگاه و نظر در رابطه با طراحی ویلا مدرن هستند. که در این جا این 4 نگرش را برای شما شرح خواهیم داد:

 • گروه اول که با استفاده از طرح های داخل کتاب و عکس های موجود در اینترنت طرح و همینطور ایده خود را ارئه می دهند و در نتیجه به طرح دلخواه و راضی کننده ای نیز در این خصوص نمی رسند.
 • گروه دوم اشخاصی می باشند که علاقه مند به انجام هر کاری  به تنهایی هستند. این افراد از طریق برگه ها، وسایل، تجهیزات و نرم افزارهایی که مخصوص نقشه کشی هستند طرحی را تهیه می نمایند که معمولا مهندسی و تخصصی نیست.
 • گروه سوم با کمک گرفتن از طراح های غیر متخصص و معمارهای غیر حرفه ای طراحی ویلا باغ خود را انجام می دهند، که اصولا نیز به نتایج رضایت بخشی نمی رسند.
 • گروه چهارم اشخاصی می باشند که با کمک گرفتن از معمارهای منازل مسکونی، طراحی ویلا باغ خود را انجام می دهند که معمولا نتیجه آن منزلی کاملا مناسب و رضایت بخش با توجه به علایق و روش زندگی خود آن ها است.

ایجاد محوطه در طراحی ویلا باغ بسیار با اهمیت است، قبل از هر چیزی فضای بیرونی ویلا است که نظر ها را به خود جلب می کند. در نتیجه برای داشتن یک ویلای خوب و زیبا باید بعد از طراحی ویلا باغ، طراحی فضای بیرونی آن نیز انجام شود. در طراحی فضای بیرونی ویلا باید فضای سبز ویلا، تاسیسات و تجهیزات، کف سازی و تناسب بین داخل و خارج را مورد توجه قرار داد.

طراحی ویلا باغ

نکاتی که برای طراحی و محوطه سازی در ویلاها بسیار مورد توجه قرار داد عبارتند از:

 • عناصر و وسایل مورد نیاز در اجرای حیاط ویلا بسیار مهم می باشد. چرا که در طراحی باید مکان مشخص تمامی مواردی که قصد دارید در محوطه بیرونی ویلا قرار بگیرد را از پیش تعیین و طراحی کرده باشید، در غیر اینصورت هنگام اجرا با مشکل مواجه می شوید. مواردی مانند آلاچیق، محوطه سبز، استخر، محل پارک ماشین ها، فضای لازم برای درخت و گل و گیاه ها، محل مبلمان و ..
 • طراحی فضایی جهت نشستن و در مواردی نیز برای صرف صبحانه و غذا که می تواند به صورت فضایی سر بسته و یا نیمه باز باشد.
 • طراحی استخر به گونه ای که قسمت هایی از استخر از بلورهای بسیار زیبا و چشم نوازی تشکیل شود.
 • طراحی قسمتی به عنوان میانبر که از سنگ های بسیار مرغوب و از وسط فضای سبز حیاط به داخل ویلا و یا از سمت ویلا به طرف آلاچیق هدایت می شود.
 • طراحی فضاهای مناسب برای قرار دادن و کاشت گل و گیاه های زیبا برای داشتن فضایی زنده و دلنشین.
 • در برخی از ویلاها نیز با توجه به فضاها می توان مکان هایی را نیز برای قرار دادن مجسمه هایی از جنس سنگ و یا فلز طراحی کرد.
طراحی ویلا باغ

لازم به ذکر است که طراحی داخلی و بیرونی هر ویلا با ویلای دیگر با توجه به متراژ و شرایط آب و هوایی و یا فرهنگ منطقه بسیار متفاوت می باشد.

اگر میخواهید اصول اولیه طراحی ویلا را بدانید این مقاله(اصول طراحی ویلا) را مطالعه کنید.