طراحی نما کلاسیک ویلایی
20
ژانویه

طراحی نما کلاسیک ویلایی با مِتد روز دنیا

بهره گیری از سبک کلاسیک در طراحی نمای ویلاها به دلیل شکوه و عظمتی که دارد بسیار مورد استقبال کارفرمایان قرار گرفته و از دیرباز به دلیل شاخصه های منحصر به فردی که دارد در اکثر سازه های ویلایی استفاده شده است. طراحی سازه با سبک کلاسیک از دوران رنسانس در رم به وجود آمد که از مهم ترین ویژگی های آن می توان به ستون های بلند، سر ستون ها، مجسمه های تزئینی، طاق ها و قوس ها نام برد. لطفا در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی کامل نما کلاسیک ویلایی بپردازیم.

همان گونه که می دانید طراحی نما سازه ساختمانی علاوه بر نقش بسیار مهمی که در معرفی بنا دارد، می تواند بر استحکام بنا نیز تاثیر گذار باشد. از این رو می بایست هنگام انتخاب آن توجه ویژه ای به مبحث نما سازی داشت. همان گونه که می دانید هدف انسان از انجام هر کاری رسیدن به منفعت است که صنعت ساخت و ساز نیز از دیگر مسائل مستثنی نخواهد بود. به طور حتم یکی از مهم ترین مسائلی که بر ساخت و فروش پروژه تاثیر گذار است، طراحی نما سازه بوده که می تواند به عنوان اولین چهره ساختمان پر اهمیت ترین آن نیز شناخته شود.

طراحی و اجرا نما رومی ویلایی

آیا نما کلاسیک ویلا برای ما مناسب است؟

به واقع می توان گفت که یکی از محبوبترین شیوه های طراحی و اجرای نما ویلا، بهره گیری از سبک کلاسیک در سازه است. همان گونه که عنوان شد این سبک مربوط به دوران شکوفایی و عظمت رم و یونان یاستان است، که به دنبال القای حس شکوه و عظمت در ناظر است. از طرفی نیز طراحی و اجرا ویلا به سبک کلاسیک، جلوه ویژه ای به بنا بخشیده و میتواند سازه شما را پر زرق و برق تر به نمایش بگذارد.

نما کلاسیک ویلایی همواره با تجمل گرایی و اغراق در عناصر مورد استفاده سازه همراه است، در حقیقت به نوعی اجرا می شود که سازه پر ابهت نمایان شود. از جایی که امروزه تمایل زیادی برای ساخت ویلا لوکس و کلاسیک بین افراد وجود دارد، بدیهی است که آشنایی با مبانی شکل گیری آن از ضروریات طراحی به این سبک می باشد.

در واقع کارفرمایان محترم باید برای انتخاب این سبک طراحی ویلا باید هزینه های بالای انتخاب متریال و اجرا آن را در نظر داشته باشند.

ویژگی ها و شاخصه های معماری و نما کلاسیک

همان گونه که می دانید هر کدام از سبک های طراحی ویلا شاخصه های مربوط به خود را دارند که در صورت عدم رعایت آن بی نظمی زیادی در نما سازه به وجود می آید که عمده دلایل آن می تواند عدم وجود سبکی قانونمند در اجرای نما کلاسیک ویلایی باشد. از این رو می بایست به این شاخصه ها توجه ویژه ای داشت که عبارتند از:

  • هماهنگی و تناسب عناصر به کار گرفته شده در نما
  • ایجاد تقارن میان ستون ها و پنجره های تعبیه شده در سازه
  • بهره گیری از ستون های سنگی و بلند در ورودی ویلا
  • استفاده از سراهی ها، مجسمه های سنگی و کتیبه ها
  • استفاده از سقف های بلند که می تواند جلال و شکوه بنا را افزایش دهد
  • بهره گیری از پنجره های بلند به صورت صاف و قوس دار در ساختمان
  • بهره گیری از خطوط و فضاهای منحنی شکل در سازه که می تواند حس آرامش را در فضا به وجود بیارد

اِلمان های اصلی نما کلاسیک در ویلا

این سبک معماری بر 3 شیوه استوار است که برگرفته از اجزا بدن انسان می باشد که شامل:

  • معماری نما کلاسیک ویلایی به شیوه دوریک:

یکی از شاخصه های اصلی این سبک کلاسیک دوریک بالاتر بودن کف ساختمان از سطح زمین است. علاوه بر آن ستون ها هر چه از پایین تر به سمت بالا می رود باریک تر می شود و در بخش میانی آن محدب خواهد شد. در این سبک سر ستون ها هر چه ساده تر اجرا خواهد شد.

  • معماری نما کلاسیک ویلایی به شیوه یونیک:

از مهم ترین ویژگی های این سبک می توان به ستون های بلندی اشاره کرد که سر ستون آن به صورت حلزونی شکل و پیچ خورده طراحی می شود.علاوه بر آن تعداد شیار های طراحی شده بر روس بدنه ستون می بایست برابر با 26 عدد باشد. جالب است بدانید که ناظر از هر طرف که به این ستون نگاه کند طرح کاملا یکسانی را مشاهده می کند.

از مهم ترین دلایلی که می تواند عامل تفکیک شیوه پونیک و دوریک شود، تغییر شکل سر ستون است. در حقیقت ستون هایی که در طراحی معماری به سبک یونیک طراحی و اجرا می شود، به جای این که مستقیما روی سکوی پله دار قرار بگیرد، بر روی پایه هایی از سنگ اجرا خواهد شد.

طراحی ویلا کلاسیک و لوکس
  • معماری نما کلاسیک ویلایی به شیوه کرنتین:

در این سبک از طراحی برای اجرا ستون ها از طرح هایی به شکل کاسه های زنگی برعکس استفاده می شد. این شیوه از طراحی ستون در سبک کلاسیک ابتدا برای معابد مورد استفاده قرار گرفت سپس به سازه های ساختمانی راه پیدا کرد.

مصالح به کار رفته در نمای کلاسیک ویلایی

عموما مصالحی که برای ساخت این شیوه از طراحی مورد استفاده قرار می گیرد از سنگ های مرغوب است. از جمله پر طرفدار ترین سنگ هایی که در کشور ما برای طراحی و ساخت نما کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد سنگ تراورتن، گرانیت و مرمر است. علاوه بر آن متریال های نوینی با نام GFRC وجود دارد که در این سبک مورد بهره برداری قرار می گیرد و برای اجرا نقاطی که پر تردد هستند می تواند مقرون به صرفه باشد.

در صورتی که قصد داشته باشید هزینه های مورد نیاز خود را در این شیوه از طراحی کاهش دهید می توانید به جای بهره گیری از متریال های گران قیمتی همچون سنگ، از سیمان سفید در طراحی نما ویلا نیز استفاده کنید. این متریال به دلیل صرفه اقتصادی، بین قشر متوسط جامعه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. از طرفی نیز برای طراحی نماهای سازه ویلایی بهره گیری از سیمان سفید می تواند مناسب تر از سایر متریال ها باشد.

مقاله پیشنهادی : طراحی و اجرا نما کلاسیک با سیمان

هزینه مورد نیاز در اجرای نما کلاسیک ویلایی

طراحی نما سازه های ویلایی در این سبک به دلیل این که جزئیات اجرایی بی شماری دارد، بسیار بالاست. در حقیقت بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد اجرای آن موجب شده تا این نما برای پیمانکاران هزینه بالایی را به همراه داشته باشد. از این رو پیمانکاران برای کاهش هزینه های خود از سیمان سفید استفاده خواهند کرد. اما اجرای این نما با استفاده از سیمان سفید نیاز به نیروی کار ماهر و آموزش دیده دارد علاوه بر آن بی شک در نهایت کیفیت سنگ را نخواهد داشت.