طراحی نما کلاسیک ساختمان
28
آوریل

طراحی نما کلاسیک ساختمان ، سبکی برای منحصربفرد شدن

یکی از مهمترین اهداف طراحی نمای ساختمان علاوه بر حفظ دوام و پایداری آن در برابر شرایط شدید آب و هوایی ، زیبایی و جذابیت ظاهری و سازگاری کلی آن با سیستم بافت شهری است به همین علت است طراحی نما کلاسیک به شدت مورد توجه است. زیرا یک ساختمان به تنهایی ، هر چقدر هم زیبا باشد ، در نهایت با ساختمانهای مجاور آن مقایسه می شود.

این روزها با کمی گشت و گذار در مناطق لوکس تهران و دیگر کلانشهرهای ایران ، با ساختمانهای زیبا و به ظاهر اشرافی روبرو خواهیم شد که “نمای رومی” یا “نما کلاسیک” نامیده می شوند. این مقاله با هدف بررسی نمای کلاسیک در بافتهای شهری و نکات اجرا نما کلاسیک انجام شده است.

تماس با دژار 02126412074

طراحی نما کلاسیک از کجا نشات گرفته است؟

معماری کلاسیک از یونان و روم باستان آغاز شده است و مشخصه آن تقارن ، ستون ها ، پنجره های مستطیل شکل و سنگ مرمر است. برای قرن ها ، معماران این سبک را احیا و ادامه دادند و هرکدام المان های سنتی را در طراحی نما کلاسیک گنجانده اند.

در یک تعریف گسترده ، معماری کلاسیک می تواند تمام معماری مشتق شده از یونانیان باستان و رومی ها را در بر بگیرد. برای اهداف همچون طراحی نما ، طراحی نما رومی واقعی ترین سبک معماری نما است که امروزه وجود دارد.

طراحی نما لوکس کلاسیک

 نماهای باشکوه و به ظاهر اشرافی برگرفته از معماری دوره یونان و روم کلاسیک ، که هیچ ارتباطی با معماری ایرانی ندارند ، منجر به عدم هماهنگی بصری در بافت های شهری شده است. با توجه به نتایج تجزیه و تحلیل آماری نرم افزار Expert Choice و بررسی نظرات کارشناسان معماری و طراحی شهری ، مهمترین عامل تأثیرگذار بر نمای شهری ، زمینه فیزیکی و سازگاری نماها با بافت شهری و به دلیل ناسازگاری ساختاری نمای نئو کلاسیک با بافت معماری بومی منطقه ، چنین نماهایی باعث ناسازگاری در سیستم بافت شهری شهرهای ایران می شود. بنابراین با راهکارهایی نظیر اشاره به تاریخ غنی معماری ایران و التقاط گرایی آن با فناوری روز ، می توان نیازهای جامعه را به شکل مطلوبتری برآورده کرد تا با مشاهده زمینه فیزیکی ، مناظر شهری ، شخصیت و اعتبار شخصی آنها عنصری از جامعه یکپارچه در سیستم بافت شهری خواهد بود.

تاریخچه کوتاه سبک کلاسیک

معماری کلاسیک در قرن 5 قبل از میلاد در یونان و حدود قرن 3 میلادی در رم ابداع شد. در طول زمان ها و دوره های مختلف این سبک بارها احیا و موارد مختلفی در آن تغییر کرد . در دوره رنسانس ایتالیا ، معماران برای بازگرداندن معماری کلاسیک رومی تلاش کردند.موضوع مهمی که وجود داشت هیچگاه در پی این زمان ها ، اصالت نما کلاسیک از بین نرفت .

قرن ها بعد در اروپا ، در تحقیقات ها در روم و یونان دوباره معماری رومی باستان را زنده کرد. سبک معماری مربوط به آن به عنوان احیای روم شناخته شد. یکپارچگی ساختاری نما ساختمان و حفظ اصالت از مهمترین موارد احیا سبک کلاسیک بود.

طراحی سه بعدی ساختمان به سبک کلاسیک

نئوکلاسیک نیز نوع دیگر از طراحی نما محسوب میشود که در از سبک کلاسیک نشات گرفته شده و در آمریکا بیشترین کاربرد را دارد. این سبک در قرن هجدهم از اروپا آغاز شد و به عنوان نمادی برای بسیاری از ساختمان های دولتی در واشنگتن دی سی در آمد.

سبک کلاسیک در اواخر قرن 19 با ورود سبک های جدید دوباره احیا شد و طرفداران جدید پیدا کرد .این سبک پس از نمایشگاه جهانی کلمبیا در شیکاگو در سال 1893 به شدت طرفدار پیدا کرد. بسیاری از خانه ها ، دادگستری ها ، بانک ها ، مدارس و کلیساها در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 به این سبک ساخته شده اند.

ویژگی های طراحی نما کلاسیک

معماری کلاسیک از مفاهیمی مانند جسارت ، فروتنی و وقار برخوردار است. این ویژگی ها به خوبی نما لوکس کلاسیک را تعریف میکنند و کمک می کند به خوبی این نما را بشناسید و این ویژگی ها را به خوبی در سبک معماری کلاسیک بیابید. برخی از این عناصر اصلی شامل موارد زیر است.

تقارن و تناسبات. ساختمانهای کلاسیک معمولاً متقارن بوده و دارای عناصری مانند ستونها و پنجره ها هستند که از یکدیگر فاصله یکسانی دارند.این تناسبات میتواند براساس اعداد فیبوناچی نیز تعریف شود.

طراحی ستون ها و سرستون های در نما کلاسیک به سبک خاص : این اِلمان خاص کلاسیک می توانند برای معماری یونانی دوریک ، یونی یا قرنتی باشند. رومیان نیز دارای سرستون های توسکانی و ترکیبی بودند.

انواع ستون های نما کلاسیک

ویژگی دیگر طراحی کلاسیک ساختمان میتوان به وجود ایوان در بسیاری از خانه ها و ساختمان ها اشاره داشت .یک ایوان تمام قد وجود دارد که در قسمت بالا نما کلاسیک طراحی شده است. درب معمولاً در مرکز خانه قرار دارد.

مصالح ساختمانی با دوام و مرغوب : معماری کلاسیک شامل موادی مانند سنگ مرمر ، بتن و آجر است.

گچ کاری ها و نقوش طرح کلاسیک. خانه ها اغلب دارای قالب های دندانی ، سقف های شیب دار متوسط ​​، لبه های جعبه ای ، محاصره درب های تزئینی و زیراندازهای شکسته بالای درب ورودی هستند.

پنجره های مستطیلی. ویندوز غالباً دو آویز بود و شامل انواع تنظیمات پنجره متقارن بود.

حقایق جالب معماری کلاسیک

طراحی نما کلاسیک همواره از شکوه و وقار بیشتری برخوردار بودند. سبک نئوکلاسیک در شهرها و حومه شهر میتواند مورد استفاده قرارگیرد و مناسب زندگی مسکونی است ولی بطور قطع حفظ اصالت طراحی کلاسیک به طور قابل توجهی محبوبیت بیشتری در ساختمانهای ویلا و مسکونی دارد.

طراحی نما کلاسیک خانه به نوعی الهام بخش سبک beaux نیز بود.

سبک معماری Beaux-Arts در دوره های گذشته محبوب بود و بسیاری از عناصر طراحی کلاسیک را نیز در خود جای داده بود. یکی از راه هایی که می توانید بین این دو سبک تمایز ایجاد کنید ، بررسی سطح جزئیات است. سبک کلاسیک به میزان قابل توجهی از تزئینات کمتری برخوردار است.

سبک نما مدرن در تقابل سبک کلاسیک

در پاسخ به نمایشگاه در شیکاگو در سال 1893 ، بسیاری از معماران جوان از این سبک و طرح های نما ساختمان ناامید شدند و با ایده های جدید و بدیع پاسخ قاطع دادند. این پاسخ مسلماً آغاز معماری مدرن بود که طرحهای فعلی بیشتری را جایگزین فرمهای کلاسیک ساختمان کرد.

با آغاز معماری مدرن ، این سبک در همان ابتدای شروع به شدت طرفداران بالایی پیدا کرد و طراحی نما ویلا از موارد پرطرفداری بود که از همان ابتدا تا به الان مورد توجه همگان قرار گرفت و با توجه به سبک طراحی و ویژگی های خاصی که دارد هیچگاه قدیمی نشده و همواره طرفداران آن اضافه نیز میشود.

جمع بندی

به طور خلاصه ، طراحی کلاسیک روشی لوکس برای طراحی نما ساختمان ها و ویلا است که از یونان و رم آغاز شده است. این سبک بارها احیا شد و بسیاری از المان های معماری کلاسیک را در خود جای داده اند ولی همواره اصالت خود را حفظ کرده است.

نما کلاسیک برای چه کسانی مناسب است ؟

طراحی نما کلاسیک میتواند در انواع کاربری ساختمان و در همه ی مناطق طراحی و اجرا شود ولی موضوعی که باید به آن توجه کنید بافت منطقه ، ضوابط شهرداری و … میباشد که میتواند در برخی موارد طراحی نما شما را محدود کند.

هزینه طراحی نما کلاسیک چقدر است ؟

هزینه طراحی نما به سبک کلاسیک بستگی به عوامل متعددی از جمله متریال بکار برده شده ، درخواست های کارفرما و … دارد و به علت بازار نوسانی نمی توان قیمت دقیقی برای طراحی و اجرا نما کلاسیک بیان کرد ، برای محاسله دقیق و مشاوره با مهندسین دژار تماس بگیرید . 02126412074

منبع : classic architect