طراحی نما ساختمان مدرن
18
آوریل

طراحی نما ساختمان اختصاصی و نکات طراحی نما

مقاله ای که امروز قرار است با هم به بررسی آن بپردازیم راجع به طراحی نما ساختمان است، در این مقاله سعی داریم تمام نکات و ریز جزئیاتی را که باید درباره ی طراحی نما دانست برای شما شرح دهیم پس خالی از لطف نیست اگر مطالب امروز را مطالعه کنید.

گروه مهندسین دژار طراح و مجری انواع نما کلاسیک و مدرن ! با ما تماس بگیرید .

تماس با ما

طراحی نما ویلا مدرن

تعریف کلی از نما ساختمان

ابتدا بهتر است توضیح کوتاهی درباره ی نمای ساختمان داشته باشیم تا بهتر طراحی نما ساختمان را درک کنید. شکل و ظاهربیرونی هر ساختمان را نمای آن ساختمان می گویند که مهم ترین جز در طراحی ساختمان به شمار می رود شاید دلیل این اهمیت این باشد که چهارچوب کلی ساختمان با نما نشان داده می شود. در کشور ما از زمان های دور نمای ساختمان اهمیت ویژه ای داشته است برخی از آن ها حالا به یک بنای تاریخی تبدیل شده اند و از قدمت زیادی برخوردارند، این نماها در گذشته آمود نام داشتند و مواردی مثل نماسازی سنگی، کاشی کاری، تزیین الحاقی و گچ بری همگی زیر مجموعه آمود می باشند. از گذشته تا به امروز نماها تغییرات بسیاری داشته اند و طیف گسترده تری مثل طراحی ویلا را نیز دربر می گیرند.

انواع طراحی نما ساختمان ایران

اگر به ساختمان هایی که در طول روز با آن ها برخورد دارید دقت کرده باشید می بینید که هر یک شکل و ظاهری خاص دارند. از آن جایی که سلیقه های متفاوتی در این رابطه وجود دارد در نتیجه انواع متفاوتی از طراحی نما ساختمان حاصل می شوند. در ادامه انواع نمای ساختمان را شرح داده ایم که شامل موارد فوق می باشند:

 • نما رومی یا کلاسیک

از روی کار آمدن نماهای رومی در ایران زمان خیلی زیادی نمی گذرد این نوع از نما ظاهری خاص دارد که با نماهای گذشته ی ایران بسیار متفاوت اند حتی برخی از مردم مخالف چنین نماهایی هستند زیرا با معماری و طراحی نما ساختمان های ایران مغایرت دارد. امروزه نما رومی به یکی از پرطرفدار ترین نوع نماها تبدیل شده است. به گفته ی برخی ها نمای رومی تنها به روم باستان محدود نیست بلکه کشور ایران نیز چنین نمایی داشته است به طور مثال کتیبه های تخت جمشید و سر ستون های آن دقیقا از همین طرح می باشند.

 • طراحی نمای مدرن

این نوع از نماها بسیار متفاوت تر از نماهای کلاسیک هستند و از اصول خاصی پیروی می کنند. ویژگی بارزی که در این نماها وجود دارد این است که بسیار ساده هستند و از هر گونه زرق و برق به دورند، از دیگر خصوصیات نمای مدرن گوناگون بودن مصالحی است که برای ساخت آن ها به کار گرفته می شود در حالی که در نمای کلاسیک تنها از یک نوع مصالح استفاده می شود.در واقع یکی از خاص ترین طراحی نما های ساختمان این طراحی است که می توانید برای طراحی نما ویلا یا ساختمان خود استفاده کنید ، برای مشاوره با سایت تخصصی طراحی نما ساختمان تماس بگیرید.

طراحی نمای مینیمال

مینیمال یا ساده گرایی نوع دیگری از طراحی است که کاربرد چندانی در ایران ندارد از تسمیه آن می توان فهمید که ساده ترین طرح ها برای آن ها در نظر گرفته می شود و هر نوع ترئینات اضافه حذف می شود برای ساخت نماهای مینیمال تنها از یک یا دو مورد مصالح استفاده می شود تا کنون تعداد بسیار کمی از این نماها در ایران طراحی و اجرا شده است اما انتظار می رود هر چه که پیش برویم به تعداد آن ها افزوده شود.

 • طراحی نمای اسلامی

طراحی نمای اسلامی نوع دیگری از طراحی نما ساختمان است، این نماها بیشتر در ایران کاربرد دارد و برای مکان هایی خاص به کار گرفته می شوند مساجد، حسینیه ها، مصلی ها، امام زاده ها و… مکان هایی مناسب برای پیاده سازی چنین طراحی نمایی هستند عناصری که باعث متفاوت بودن آن از سایر سبک ها شده است موارد زیر را شامل می شود

 • قوس ها
 • کاربندی و مقرنس
 • کتیبه ها
 • ستون ها
 • گره ها

ممکن است در نمای دیگر مثل نمای رومی چنین عناصری وجود داشته باشد اما بسیار با هم تفاوت دارند.

طراحی نما ساختمان

مصالحی که برای طراحی نما می توان استفاده کرد

هنگام طراحی نما ساختمان باید دقت کرد که ساختمان مورد نظر چه کاربردی خواهد داشت و قرار است برای چه هدفی ساخته شود تا بر این اساس بتوان سبک مناسب را طراحی و اجرا کرد. مصالحی که برای طراحی نما ساختمان می توان به کار برد شامل موارد زیر می باشند:

 • سنگ های طبیعی

سنگ های طبیعی خود شامل زیر مجموعه هایی می باشد که هر یک ظاهر، جنس، رنگ و حتی قیمت متفاوتی با دیگری دارد. از جمله این سنگ های طبیعی می توان مواردی همچون سنگ گرانیت، سنگ مرمر، سنگ مرمریت، سنگ کوارتزیت و… را نام برد که دوام بسیار خوبی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارند البته به استثنای سنگ های آهکی که دلیل مقاوم نبودن آن ها رگه رگه بودن آن هاست.

 • نماهای کامپوزیت

از دیگر مصالحی که برای طراحی نما ساختمان می توان استفاده کرد کامپوزیت است، که از ترکیب چندین مواد خاص حاصل می شود ک مقاومت بسیار خوبی نیز از خود نشان می دهد.

 • نماهای شیشه ای

در نمای تمامی ساختمان ها شیشه یک جز جدا نشدنی به حساب می آید اما در طراحی نما ساختمان هایی خاص شیشه های بیشتری به کار رفته است به نحوی که به جای مصالح دیگر از شیشه استفاده می شود و نمای ساختمان به کلی شیشه است.

 • نماهای آجری

آجر هایی که برای نما استفاده می شوند با آجر هایی که برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند تفاوت دارند این نوع از آجر ها رسی یا شیلی می باشند که عایق حرارتی بسیار مناسبی به شمار می روند از همین رو انرژی مصرفی تا حد زیادی حفظ می شود.

 • نماهای رومی

بیشترین مصالحی که در این نوع از نما ها به کار گرفته می شود سنگ های طبیعی است البته گاهی اوقات از سیمان نیز استفاده می شود که جلوه ی بسیار زیبا و باشکوهی به ساختمان می دهند.

 • نماهای ترکیبی ساختمان

همان طور که از نام آن پیداست از ترکیب چند مصالح خاص حاصل می شود که خاص و منحصر به فرد است.

 • نماهای بایرامیکس

این نوع از نماها را به عنوان نوعی پوشش بر روی انواع سطوح مثل شیشه، چوب، سیمان و… استفاده می کنند که پس از خشک شدن به سنگ های ترئینی مبدل می شوند.