طراحی نما کلاسیک و رومی
01
فوریه

بررسی دقیق طراحی نما رومی و کلاسیک در ایران

برای طراحی نما رومی ایده های بسیار زیادی وجود دارد به طوری که امروزه در کشور ما خیلی از ساختمان ها بر گرفته از طراحی نما کلاسیک هستند.

طراحی نما به عنوان یک مسئله بسیار مهم در نظر گرفته می شود و علاوه بر کارایی که برای ساختمان دارد در زیبایی قسمت بیرونی آن تأثیر فوق العاده زیادی دارد، در طراحی رومی سبک های بسیاری ائم از طراحی نما کلاسیک و طراحی نئوکلاسیک و ترکیبی وجود دارد و طراحی نما مدرن در این بحث جای نمی گیرد.

طراحی نما کلاسیک و مدرن – طراحی نما | گروه مهندسین دژار طراح و مجری انواع نما کلاسیک و مدرن | با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

طراحی نما کلاسیک یا رومی ویژگی های خاصی دارد.

از جمله آن ها به صورت زیر می باشد:

 • به کار گرفتن مصالح با کیفیت
 • نما باعث نگهداری ظاهر شهر می شود.
 • یک مسئه بسیار مهم برای طراحی نما این می باشد که موقعیت منطقه باید در نظر گرفته شود.
 • نوع فرهنگ های آن منطقه در طراحی نما تأثیر زیادی دارد.
 • میزان بودجه ای که برای طراحی نما در نظر گرفته شده است.

برای اولین بار در کشور اوپا در اواسط قرن نوزدهم طراحی نما کلاسیک بوجود آمد. برای به کار بردن نمای کلاسیک روش های خیلی زیادی مثل: دوریک، یونیک و کرنتین وجود دارد، این روش ها به علت زیبایی زیادی که دارند در بین مردم بسیار محبوب هستند.

نمای کلاسیک یا طراحی نما رومی به گونه ای می باشد که دارای پایه های بلند است، انواع ستون ها در اندازه های مختلف، استفاده از پا ستون و سر ستون، استفاده از مجسمه ها و وسایلی که جنبه تزیینی دارند، دور پنجره ها قاب می باشد و از کتیبه در طراحی نما استفاده می شود.

نما کلاسیک

برای ساخت نمای رومی باید از مصالح مرغوب بخصوص سنگ های عالی استفاده کنید البته کسانی که تمایل به پرداخت هزینه زیاد نیستند می توانند از سیمان استفاده کنند، طراحی نما رومی دقت بسیار زیادی لازم دارد و لازم به هزینه زیادی می باشد به همین دلیل کسی باید آن را اجرا کند که مهارت و سابقه زیادی داشته باشد.

برای اینکه نمای رومی زیبایی خودش را بیشتر نشان دهد باید از روشنایی های زیادی استفاده کنید، باید در انتخاب کردن رنگ دقت زیادی به کار ببرید زیرا رنگ جزء عواملی است که در ظاهر نما تأثیر بسزایی دارد.

در انتخاب رنگ باید از رنگ هایی استفاده کنید که روشن باشند طوری که اصالت آن را حفظ کنند علاوه براین باید با دیگر رنگ ها هماهنگی داشته باشد.

طراحی نما رومی

برای پایین آوردن هزینه طراحی نما رومی می توانید جزئیات آن را کم کنید و از معمار خود بخواهید که بیشتر به کلیات بپردازد.

فراموش نکنید که از سنگ ها و مصالح با کیفیت که ماندگاری و مقاومت زیادی دارند استفاده کنید، اکثرأ برای طراحی نمای کلاسیک و رومی از سنگ های مرمر، گرانیت و ترواورن استفاده می کنند.

نماهای رومی باعث می شود که ظاهر شهر از یکنواختی در بیاید، این نماها بسیار روی افراد تأثیر می گذارند و هرکسی را به خودش جذب می کند.

شما می توانید در هر شهری که هستید سازه های خود را به شکل کلاسیک طراحی کنید زیرا این طرح مختص یک فرهنگ یا شهر نمی باشد.

طراحی نمای رومی در ایران

در دوره های قبل از اسلام زمان امپراطوری ها، ساختمان ها بیشتر  شبیه تخت جمشید و دیگر آثار به جا مانده بودند؛

برای ستون ها از سر ستون استفاده می کردند و وسایل تزیینی روی آن می گزاشتند.

مجسمه هایی از جنس سنگ برای نمای آن استفاده می کردند.

سراهی های زیادی مورد استفاده قرار می گرفتند.

ارتفاع دیوار ها را زیاد می گرفتند.

از پنجره ها خیلی زیادی استفاده می کردند.

ازجمله نماهای رومی که به سبک کلاسیک ساخته شده اند به صورت زیر می باشد؛

نمای مرکز مالی بوند نورمن فاستر:

نمای این مرکز متحرک بوده و برای عابر پیاده ساخته شده است علاوه بر این شخصی به نام نورمن فاستر در کشور شانگهای این طرح را اجرا کرده است.

نمای برج گل لاله:

برج لاله یکی از کار های شگفت انگیز نورمن فاستر می باشد که در شهر لندن ساخته شده است.

طراحی مجتمع کرنیش:

طراحی این مجتمع مسکونی توسط نورمن فاستر انجام شد که درواقع از سه برج ایجاد شده است.

طرحی  نمای هتل مورفئوس:

در سال 2012 توسط شخصی به نام زاها حدید هتل مورفئوس طراحی شد، این هتل آنقدر زیباست که لقب او را شهر رویایی ماکائو گزاشته اند.

طراحی نمای کهکشان سوهو در پکن:

این طرح توسط زاها حدید در کشور چین ساخته شده است و دارای 18 طبقه می باشد.

طراحی نمای برج جین مائو:

این برج در کشور چین ساخته شده است که دارای 88 طبقه و ارتفاعی به طول 421 متر می باشد، این برج جزئی از بلند ترین و زیبا ترین آسمان خراش های جهان است.

روش های معماری کلاسیک

همان طور که گفتیم این شیوه ها شامل دوریک، یونیک و کرنتین هستند که از اعضای بدن برگرفته شده اند.

سبک کلاسیک دوریک: ساختمان هایی که به این سبک طراحی و ساخته شده اند رسمی هستند و سقف آن ها خیلی بلند ساخته شده است، ستون ها به گونه ای ساخته می شوند که از پایین پهن و از قسمت بالا باریک هستند و سر آن هیچ تزیینی ندارد.

سبک کلاسیک یونیک: در این سبک ستون ها به شکل باریک هستند و قسمت سر آن ها حلزونی است، از هر سمتی که این ستون ها را تماشا کنید یک جور دیده می شوند علاوه بر این شیار های خیلی زیادی روی ستون به کار رفته است.

تنها تفاوتی که ستون یونیک و دوریک باهم دارند این است که سر ستون های آن ها شکل متفاوتی دارد. ستون ها در سبک یونیک برای نصب شدن روی یک پایه ی دایره ای شکل قرار می گیرند، روی پایه طرح های بسیار مختلفی وجود دارد.

سبک کلاسیک کرنتین: بیشتر ستون های معابد از این سبک پیروی می کنند.

روند طراحی نما کلاسیک یا رومی

 • استفاده از سنگ های طبیعی در نما
 • به کار بردن ایمنی در ساخت
 • توجه داشتن به هزینه ها
 • عدم استفاده از رنگ های تیره
 • استفاده از گلویی ها
 • ایجاد تناسب و هماهنگی
 • به کار بردن پنجره ها و در ها در یک ردیف طوری که با هم تقارن داشته باشند.
 • فاصله ستون ها با یکدیگر قرینه وبرابر باشند.
 • در قسمت ورودی از ستون های بلند استفاده کند.

اگر ساختمان های امروزی را با ساختمان هایی که در گذشته وجود داشت بخواهیم مقایسه کنیم، تفاوت های بارزی میان آن ها پیدا خواهیم کرد. از دکوراسیون داخلی گرفته تا طراحی نما، همه و همه تغییرات چشم گیری داشتند. اما ظاهر ساختمان پیش از داخل آن به چشم می خورد، نماهای بسیاری با نام ها و ظواهر مختلف طراحی شده اند، که یکی از آن ها طراحی نما رومی است، بحث را در این باره ادامه خواهیم داد.

نما رومی به چه نوع طراحی نما گفته می شود؟

یکی از نماهایی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است نمای رومی است، دلیل نامگذاری آن این است که از معماری روم باستان برای طراحی آن الهام گرفته شده، البته گفته می شود که بناهای به جا مانده از تخت جمشید نیز چنین ساختاری دارند. برای اجرای نمای رومی از سنگ استفاده می شود، بسیاری از ساختمان هایی که طراحی نما رومی دارند در ورودی آن ها ستون های بزرگی به کار می برند. نمای رومی را به نمای کلاسیک نیز می شناسند.

مقاله پیشنهادی : هزینه طراحی نما

طراحی نما کلاسیک و رومی

برای طراحی نما رومی از چه مصالحی بیشتر استفاده می شود؟

یکی از پیچیده ترین طراحی ها در بین انواع آن، نمای رومی است. رنگ های سفید و روشن بیشترین کاربرد را در اجرای این نوع نما دارند. از آن جایی که هزینه ی سنگ بالاست برخی ها برای اجرای نمای رومی از سیمان سفید استفاده می کنند، که البته به اندازه ی سنگ شکیل نیست. سنگ تراورتن معمول ترین نوع سنگ برای اجرای نمای رومی است، به این دلیل که سنگ تراورتن نه تنها سطحی صاف و صیقلی دارد بلکه دوام بسیار خوبی نیز دارد. سنگ های دیگری نیز برای نمای رومی به کار برده می شود که شامل موارد زیر است:

 • مرمر
 • گرانیت
 • شبه گرانیت

هر یک از این سنگ ها ویژگی های خاص خود را دارند، البته قیمت هر یک نیز با دیگری متفاوت است.

در طراحی نما رومی چه المان های مشترکی وجود دارد؟

درست است که هر ساختمان با دیگری تفاوت دارد اما زمانی که برای یک ساختمان قصد اجرای نمای رومی وجود داشته باشد، یکسری المان مشترک برای تمامی آن ها خواهد بود که به شرح زیر است:

 • از ستون های کوتاه و تزئینی برای جلوه بخشیدن به نمای ساختمان در کنار سایر ستون ها استفاده می شود.
 • تمامی ستون های استفاده شده در نمای رومی بدون زاویه و گرد هستند.
 • از دیگر المان های مشترک که در تمام ساختمان های نمای رومی دیده می شود به کار بردن سر ستون ها و کله گاوی هاست.
 • یکی دیگر از نشانه های بارزی که تمامی ساختمان های نما رومی است، استفاده از  قوس های زمخت و بزرگ می باشد، اکثر آن ها دارای نقش های برجسته ای هستند.
 • در صورتی که کارفرما بخواهد بیشتر هزینه کند، پیمانکار بر اساس وضعیت ساختمان و سلیقه ی خود می تواند از پاستون، انواع کتیبه، گلویی ها، هلال، قاب پنجره و… برای نمای ساختمان استفاده کند.

دقت داشته باشید که به کارگیری هر یک از این موارد گفته شده باید متناسب با متراژ ساختمان باشد. به طور مثال اگر ساختمان وسعت زیادی ندارد نباید تعداد ستون ها و موارد تزئینی را افزایش داد، زیرا باعث می شود ساختمان شلوغ به نظر برسد. حجم نمای به کار رفته باید متناسب با خود ساختمان در نظر گرفته شود.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید صمیمانه سپاسگذاریم.