طراحی نما
21
سپتامبر

طراحی نما با چهار راهکار خلاقانه

همان طور که در مقاله قبلی نحوه طراحی نما را خواندید حال در این مقاله شما توضیح می دهیم چگونه با طراحی نمای خلاقانه داشته باشید.

در وهله ی اول در طراحی نما توجه به این نکته مهم است که تعیین کنیم المان ها و اجزا قرار است چگونه باهم کار کنند.

طراحی نما خلاقانه

در طراحی نما متریال و مصالح به تنهایی مهم نیست ، باید به محل قرارگیری بنا و کاربری بنا نیز توجه شود. نمای ساختمان به غیر از آنکه جز اساسی یک ساختمان محسوب می شود باعث می شود یک بنا جذاب به نظر بیاید ، برای رسیدن به این هدف راهکارهای ذیل می تواند مفید باشد:

1.خلاقانه و خوش طرح

در طراحی نما مهم ترین گزینه طراحی خلاقانه است.هر چقدر نما خلاقانه تر باشد،نما جذاب تر و تاثیر گذارتر می شود.

در طراحی نما،کیفیت طراحی از کمیت آن بسیار مهم تر است.

2.توجه به نورپردازی یا اهمیت نورپردازی

در حین طراحی نما باید به الگوهای نورپردازی توجه ویژه کرد.نورپردازی صحیح هم بر فضای داخل و هم بر فضای خارجی تاثیر مثبت می گذارد.هم چنین،برای طراحی بهتر و تاثیرگذار باید به موقعیت خورشید توجه کرد.موقعیت خوشید،در ایجاد نور روز و سایه می تواند تاثیر مثبت و منفی روی نمای یک ساختمان بگذارد

3.انتخاب سبک مناسب در نمای ساختمان

در حین مطالعه سبک مناسب برای نما باید تمام جوانب به صورت دقیق مطالعه شود.شما باید سبکی را برای طراحی نما انتخاب کنید که نسبت به سبک های دیگر روی شما تاثیر گذار بوده باشد و به صورت دقیق و ریزبینانه با محیط در تماس باشد.

طراحی تمام شفاف و نیمه شفاف امروزه در طراحی نما بسیار رایج شده است.البته افراط در شفافیت نما به صورت کامل توصیه نمی شود به خاطر آنکه انعکاس نور خورشید چه به فضای داخلی چه به فضای خارجی لطمه می زند هم چنین طراحی کاملا شفاف برای آب و هوای گرم اصلا توصیه نمی شود چرا که باعث ایجاد پدیده گاز های گل خانه ای در فضای داخل می شود.

4.مطالعات کامل

زمانی که در حال تحقیق برای پروژه هستید به دنبال بهترین گزینه برای ساخت می باشید باید مطالعات جامع و کامل باشد تا در نتیجه پروژه کامل و صحیح اجرا شود.به خاطر همین امر،مطالعه در مورد محل پروژه و معیارهای مربوطه مانند برنامه فیزیکی،آب و هوا،همسایگی و تاریخچه آن بنا بسیار حائز اهمیت در طراحی نما می باشد.

طراحی نما ساختمان

در طراحی نما و انتخاب متریال همیشه سعی باید برآن باشد که بهترین متریال انتخاب شود نه گران ترین آن.این درست است که طراحی گران تر باشد معمولا از نظر ظاهری هم جذاب تر است اما طراحی باید کاربردی هم باشد.می توان با یک طراحی ساده و خلاقانه در حالی که با بودجه تعیید شده هم هماهنگ شده باشد به یک طراحی دلخواه و جذاب دست پیدا کرد.

طراحی نما یک پروسه تمام تکاملی می باشد و بسیاری از عوامل برای آنکه این پروسه به اجرا برسد روی آن تاثیر می گذارند.

داشتن یک برنامه ریزی دقیق و با جزئیات ضامن یک نتیجه گیری عالی برای طراحی نما می باشد

امیدواریم توانسته باشیم راهکارهایی مفید و سازنده به شما ارائه کرده باشیم .

Source:lookingatbulding.org