طراحی نمای ساختمان
17
دسامبر

چرا انتخاب سبک در طراحی نما مهم است ؟

امروزه ظاهر ساختمان ها دارای اهمیت بسیار بالایی است و هر مالکی سعی بر زیبا سازی نمای ساختمان خود دارد. این امر تا حدی همه گیر شده است که با عبور از کنار بعضی از ساختمان های مسکونی یا حتی تجاری تمام توجه شما به سمت نمای آن خواهد بود. مطلب بیان شده در سطرهای بالا دلیلی شده است که طراحی نمای ساختمان بیش از پیش مهم شمرده شده و در راس امور قرار گیرد. مهم بودن این امرسبب شده است در این مقاله در رابطه با همین موضوع بحث کرده و نکات مهم طراحی نما را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

طراحی نما و اصول مهندسی طراحی نما

در ابتدا و قبل از بیان هر مطلبی لازم است به شما این مورد را گوش زد کنیم، که هر نمایی زیبایی امنیت لازم و کافی را ندارد. شاید در رابطه با مباحث مهندسی عمران و مهندسی معماری اطلاعاتی داشته باشید و بدانید منظور از مطلب گفته شده، چیست. همان طور که می دانید زیبایی نمای ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و امری مهم تلقی می شود. هر مهندس معماری قصد دارد با توجه به جدیدترین و پرطرفدارترین نماها، ساختمان خود را طراحی کرده و طراحی نمای ساختمان خود را طبق مقاوم بودن آن ساختمان در نظر نخواهد گرفت.

طراحی نمای ساختمان

این در صورتی است که مهندسین عمران بیش تر از زیبایی ساختان به امنیت و مقاومت آن دقت می کنند. به شما توصیه می کنیم به دنبال ساختمان هایی باشید، که علاوه بر زیبایی، امنیت بالایی هم داشته باشند.(برای اطلاعات بیشتر مقاله چگونگی طراحی نما ساختمان را بخوانید.)

نکات اساسی در طراحی نمای ساختمان

  • طراحی نمای ساختمان بر اساس سطح مالی کارفرما

 قدم اول در طراحی نما این است که آیا کارفرما از نظر مالی توانایی اجرای آن طرح را دارد، یا خیر؟ اهمیت این امر تا حدی است که شما طرح بسیار خوب و کاربردی را طراحی کرده ولی به دلیل بالا بودن هزینه ی آن قابل اجرا نخواهد بود.

  • طراحی نمای ساختمان طبق اقلیم آن منطقه

 یکی از مهم ترین و اساسی ترین مواردی که در طراحی نما باید به آن توجه داشته باشید، این است که نما را طبق اقلیم آن منطقه طراحی کرده و به شکلی هماهنگ با منطقه باشد. همان طور که همه می دانیم در کشور ایران اقلیم های متفاوتی وجود دارد. به طور مثال در طراحی نمای ساختمان شمالی، می توان از پنجره های بزرگ و سراسری به جهت نورگیر بودن، استفاده کرد. این در حالی است که همان پنجره ها برای شهرهای سردسیر اصلا توصیه نشده و مناسب نیستند.

  • طراحی نمای ساختمان طبق بافت آن منطقه

 یکی دیگر از مواردی که در طراحی نما باید حتما رعایت کنیم، این است که نمای ساختمان مورد نظر ما، با نمای ساختمان های مجاور هماهنگی داشته و دارای تفاوت های شاخصی نباشند. در این باره میتوانید ضوابط طراحی نما منطقه 1 را مطالعه بفرمایید.

  • طراحی نمای ساختمان براساس مصالح بوم آور

 اگر شما در شهر یا روستای خاصی زندگی می کنید، سعی کنید از مصالح مختص به آن جا استفاده کرده و هماهنگی بین محل زندگی خود، با ساختمان ساخته شده را حفظ کنید.

  • طراحی نما براساس نورپردازی در شب

 موضوع نورپردازی در شب در حالت کلی برای ساختمان های تجاری و اداری اهمیت بیش تری در قیاس با ساختمان های مسکونی داشته و به شما توصیه می کنیم، اگر در حال ساخت ساختمان های تجاری یا خدماتی هستید، حتما به نورپردازی آن توجه داشته باشید.

  • طراحی نمای ساختمان براساس کاربرد آن

 یکی دیگر از مهم ترین مواردی که باید در طراحی نما مورد توجه خود قرار دهید، این است، که آن ساختمان چه کاربردی داشته و برای چه فعالیتی ساخته خواهد شد. به طور مثال اگر ساختمان مسکونی است، به طور کاملا متفاوتی ساخته شده و نمی توان طراحی آن را با طراحی یک ساختمان تجاری یکسان دانست. توجه برای این مورد تا حدی مهم است، که حتی مصالح ساخت ساختمان مسکونی هم با دیگر ساختمان ها متفاوت می باشد.

  • طراحی نمای ساختمان براساس عملکرد گرایی

 در بعضی از موارد شاهد طراحی هایی هستیم که هیچ کارآیی نداشته و صرفا به دلیل زیبایی فضای بسیاری را هدر داده است. در صورتی که قصد طراحی نما را دارید، به شما توصیه می کنیم از طرح هایی که فقط زیبایی داشته و فضای بسیاری را اشغال می کنند، جدا دوری کنید.

  • طراحی نمای ساختمان براساس درون گرایی و برون گرایی

 یکی از بهترین ویژگی های معماری ایران این است، که طبق اصول درون گرایی بنا شده و در ساخت هر ساختمانی درون گرایی آن را رعایت می کنند. برای توضیح بیش تر می توان به نماهایی اشاره داشت که با برون گرایی، حریم شخصی تمامی افراد را در منزل خود به خطر خواهند انداخت.

  • مصرف مصالح با کیفیت با دوام بالا

 باتوجه به مطالبی که در سطرهای بالاتر به آن اشاره کردیم، زیبایی ساختمان در مقایسه با امنیت آن، از اهمیت کم تری برخوردار است، اما این امر توجیهی بر استفاده از مصالح نامرغوب نبوده و اصلا از مصالح درجه سه در ساخت نما بهره نگیرید. درست است که زیبایی ساختمان بر امنیت آن تاثیری ندارد، اما نمای ساختمان پوسته ی بصری آن بوده و باید از دوام و کیفیت بالایی برخوردار باشد.

نکات مهم و اساسی در طراحی نما به همین چند مورد ختم نشده و باید به نکات بسیار زیادی توجه کنید. از جمله ی این نکات می توان به ریتم مشخص، بهره گیری از عنصر شاخص، شفافیت بصری نما، سادگی، تناسب رنگ ها و … اشاره کرد.همچنین در طراحی ویلا نیز مهم ترین بخش آن طراحی نما ویلا میباشد که باید در آن نکات طراحی نما ویلا را رعایت نمود به شما توصیه می کنیم به این نکات هم توجهی خاصی داشته باشید، تا طراحی نمای مناسب و اقتصادی داشته باشید.

طراحی نما ویلا

در نهایت تمامی مطالب بالا را به این شکل می توان بیان کرد، که نمای ساختمان بسیار مهم است، اما در حد امنیت ارزش بالایی ندارد. در طراحی نما به نکات خاصی مانند توان مالی کارفرما، هماهنگی با نوع کاربرد و…دقت کرده تا بتوانید طراحی بسیار خوبی داشته باشید. ذکر این نکته را واجب می دانیم، که اگر قصد ساخت ساختمانی با هر نوع کاربردی دارید، حتما طراحی نمای ساختمان را به مهندس طراح سپرده و بدایند این موضوع امری کاملا تخصصی بوده و به مهارت های خاص خود نیاز دارد.

از این که این مقاله را مطالعه کردید، ممنوم و امیدوارم برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.