طراحی نما ویلا
18
نوامبر

بررسی نکات مهم در طراحی نما ساختمان

نما از مهم ترین قسمت های تشکیل دهنده یک ساختمان می باشد و به همین جهت طراحی نما از اصلی ترین مراحل در طراحی ساختمان ها است. در برخی موارد در طراحی نمای ساختمان هیچگونه دقتی صورت نمی گیرد، رعایت نکردن قانون طراحی نما سبب بی هویتی آن ساختمان در بافت شهر می باشد و این معنی را می رساند که طراحی نمای ساختمان به غیر از زیبایی در شکل و ساختار شهری نیز بسیار موثر می باشد.

گروه مهندسین دژار طراح و مجری انواع نما کلاسیک و مدرن با ما تماس بگیرید .

تماس با ما

طراحی نمای ساختمان

چرا سبک مدرن در طراحی نما اهمیت دارد؟

در طراحی نما مدرن معمولا ساختمان دارای حجمی بسیار ساده است، که دارای طرفداران فراوانی نیز می باشد، خصوصیات بسیار مهم و اصلی نما مدرن استفاده از طراحی پنجره های یک شکل و یکپارچه، استفاده از مصالح کم و طراحی اشکال بسیار ساده می باشد.

در این نما امکان استفاده از ترکیب چندین حجم نیز وجود دارد و ترکیب چند رنگ و چند جنس از مصالح در طراحی این نوع نما کنتراست زیبایی را به وجود می آورد.

      1-1- نکات مهم در طراحی نما مشاعات

 • به دلیل عبور و مرور زیاد در مشاعات بهتر است از مصالح با مقاومت بالا و ظاهری زیبا تا قسمت سقف ساختمان استفاده شود.
 • جهت بزرگ تر نشان دادن برخی مکان ها لازم است از رنگ های بسیار روشن در مواد و مصالح مورد استفاده در طراحی نما مشاعات استفاده شود.
 • استفاده از نورگیر به صورت طبیعی و مصنوعی جهت ایجاد نور زیاد در مشاعات بسیار ضروری می باشد.
 • علاوه بر دقت در ظاهر زیبا و چشم گیر درب ورودی، توجه به  ظاهر و نمای دیگر فضا ها نیز بسیار ضروری می باشد.

      2-1-  عوامل موثر در قیمت طراحی نما

عواملی که در قیمت طراحی نما تاثیر گذار هستند شامل: مصالح مورد استفاده، متراژ مکان مورد نظر، مسکونی یا تجاری بودن طرح و … است. جهت مشخص نموندن قیمت طراحی باید به تمامی این موارد توجه کرد.

طراحی نما ویلا

بهترین طراحی نمای ویلا چیست

همانطور که در مقاله ی قبلی درباره نکات و اصول طراحی ویلا صحبت شد(نکات و اصول طراحی ویلا را بخوانید)در طراحی ویلا و اجرای نمای ویلا معمولا از سبک های: کلاسیک، مدرن، سنتی ایرانی و فولدینگ استفاده می شود. نماهای مورد استفاده در ویلاهای ایران با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار متنوع می باشد. که مطرح ترین آن ها در طراحی نمای ویلاهای ایران سبک کلاسیک و مدرن می باشد.

      1-2- مصالح قابل استفاده در نما

مصالحی که برای ایجاد نما مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

 • سنگ های طبیعی: بیشترین سنگ هایی که در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، یکی سنگ های آهکی هستند که بخاطر وجود رگه ها در آن باعث پایین بودن مقاومت این سنگ ها شده و دیگری سنگ های آذرین می باشند که از چسبندگی مناسبی جهت استفاده در نمای ساختمان برخوردار نیستند.
 • کامپوزیت: این نوع به دلیل ترکیب چندین مواد دارای خاصیت مقاوم تری به نسبت دیگر موارد می باشد.
 • شیشه: شیشه ها از مواد جدا ناپذیر قابل استفاده در ساختمان هستند، به وجود آمدن شیشه های رفلکسی در طراحی نما سبب شده است که ساختمان ها بتوانند بیشترین استفاده از نور را در ایجاد روشنایی محیط داخل ببرند.
 • آجر:آجرهایی که در نما مورد استفاده قرار می گیرند، آجرهای رسی و شیلی می باشند که عایق گرمای بسیار خوبی برای ساختمان ها می باشند و در طراحی نمای ساختمان یک طبقه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.
 • سیمان: استفاده از سیمان در ایجاد نما بیشتر در نماهای رومی مورد توجه قرار می گیرد، نما های رومی گاهی با استفاده از سنگ های طبیعی می باشد و گاهی با استفاده از سیمان که سبب به وجود آوردن یک طراحی نما کلاسیک و بسیار منحصر به فرد در ظاهر ساختمان می شود.
 • مصالح ترکیبی: از چند نوع مصالح جهت طراحی نمای ساختمان استفاده می شود.
 • بایرامیکس: یک نوع روکش است که در نماهای بیرونی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، قابل استفاده بر روی سطوح شیشه ای، چوبی، سیمانی و…، می باشد، بعد از خشک شدن به صورت سنگ های تزیینی نمایان می شود.
 • ترموود: این مواد بیشتر در نماهای چوبی استفاده می گردد، در برخی از نماهای ساختمان مدرن ایران این مورد قابل مشاهده می باشد.

      2-2- شاخصه های مهم در طراحی نمای ویلا

از موارد بسیار مهم در طراحی نمای ویلا مصالح مورد نیاز است که باید عایق مناسبی در مقابل رطوبت و گرما باشند. توجه به مسائلی دیگر نیز در مصالح مورد نیاز جهت طراحی نمای ویلا، مقاومت در برابر زلزله، ضربه های احتمالی، یخ زدگی و آتش سوزی بسیار مهم می باشد.

      3-2- انواع طراحی نمای ویلا

جهت انتخاب طراحی نمای ویلا مورد نیاز و مناسب ساختمان ویلایی خود می توانید با مراجعه به شرکت طراحی نمای ساختمان، طرح های گوناگون و فراوانی را مشاهده و جهت اجرا در ساختمان ویلایی خود انتخاب نمایید. که شامل طرح های: سنگی، آجری، مصنوعی، لانه زنبوری، شیشه ای، سیمانی، سرامیکی، مونولیت، چوبی و بایرامیکس می شود.

      2-4-  مهم ترین اصول طراحی نمای ساختمان

پیش از هر چیز برای ایجاد نمایی زیبا در ساختمان باید اصول طراحی نما را بدانیم.

اینکه چه مواردی بسیار مهم و به چه اصولی پایبند می باشد، همینطور طریقه استفاده از نقاط قوت به عالی ترین شکل ممکن در طراحی نما را باید بدانیم، طراحی نما در نوع خود بسیار منحصر به فرد می باشد که بسیار گسترده بوده و شامل نکات مهمی است.جهت طراحی یک نمای خارق العاده توجه به اصول طراحی نما بسیار مهم است. این اصول به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از مصالح مناسب: جهت رسیدن به نمایی عالی، استفاده از مواد و مصالح از مهم ترین و اصلی ترین اصول طراحی نما است، کیفیت در مصالح و جنس مناسب آن در زیبایی نما بسیار موثر می باشد، بهترین طرح ها حتی در صورتی که مطرح ترین معمار دنیا آن را طراحی کرده باشد، چنانچه در اجرای آن طرح از مصالح نامرغوب استفاده گردد در نتیجه آن نما هرگز به یک نمای ایده آل تبدیل نمی شود.
 • توجه به تناسب رنگ ها: متناسب بودن رنگ ها از دیگر اصولی است که یک نما را به شکلی مطلوب و قابل قبول در می آورد. انتخاب کردن رنگ در طراحی نما مخصوصا متناسب بودن آن ها با یکدیگر از مواردی است که هنگام انجام طراحی باید به آن توجه شود. رنگ از اصلی ترین مشخصه های بصری در طراحی نما است، یعنی قبل از انتخاب رنگ طراحی نما ممکن نمی باشد. در صورتی که در اجرای بهترین طرح ها رنگ مناسب مورد استفاده قرار نگیرد، زیبایی طرح را به صورت کامل محو می نماید.
 • پیوستگی در عناصر مورد استفاده: در تمامی قسمت های نما باید پیوستگی ایجاد شود، پیوستگی به این معنی نیست که کل بخش های نما به یک صورت و تکراری اجرا گردد، بلکه به این معنی می باشد که باید یک طرح کلی را در اجرای بخش های گوناگون در نظر بگیرید و تمام آن طرح اجرا گردد. به تعریفی دیگر نمای پیوسته به نمایی گفته می شود که امکان دیدن آن به صورت یک کل باشد نه یک مجموعه از اشکال پراکنده که با یکدیگر همخوانی نداشته باشند.
طراحی نما مدرن
 • طراحی ریتمی مشخص: نماهای زیبا اکثرا دارای ریتم هستند، ریتم به معنی نظم و ترتیب در مصالح و موارد مورد استفاده در شکل و طرح نما است. این ریتم باید در خط ها، صفحه ها و حجم های به کار گرفته در اجرای نما به خوبی نمایان باشد. حتی قسمت های خالی اجرا شده در نما نیز باید دارای ریتم باشد. ریتم با توجه معنی آن تکرار عنصرهای مشخص شده با نظمی خاص در جهتی مناسب و تعیین شده می باشد. ریتم از ایجاد شدن ظاهر بهم ریخته در نما جلوگیری می نماید.
 • ایجاد عنصر شاخص در نما: یکی از قسمت های نما را می شود به عنوان عنصر شاخص در نظر بگریم، که در مقایسه با دیگر بخش های نما به صورت برجسته نمایان می باشد. توجه به این مورد در نما و استفاده از این اصول سبب می شود که ریتم و تناسب موجود در نما کم تر دیده شود و این نقطه به عنوان مرکز دید بیشتر مورد توجه می باشد. ایجاد نقطه شاخص در نما باید به گونه ای باشد که تناسب و ظاهر شکل کلی نما به هم ریخته نشود و فرم نمارا با رعایت تمام اصول حفظ نماید.
 • شفافیت ظاهری نما: به معنی مورد استفاده قرار دادن بیشترین تعداد پنجره در طراحی نما می باشد. پنجره ها از موارد بسیار مهم در طراحی نما هستند که نقش شفافیت را ایجاد می کنند و به تناسب اندازه آن ها از سختی بنا کم می کند. طریقه ی قرار گرفت پنجره ها، مکان آن هاو ریتم مورد استفاده در طراحی آن ها از مواردی است که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.
 • حفظ ساده بودن در طراحی نما: از مهم ترین مواردی که باید درطراحی نما مورد توجه قرار گیرد استفاده نکردن از عناصر گوناگون و پراکنده می باشد. استفاده از عناصر گوناگون سبب ایجاد نمایی شلوغ و نازیبا می شود. طراحی یک نمای بسیار ساده می تواند باکیفیت تر و زیبا تراز نمایی شلوغ باشد.
 • انجام نور پردازی مناسب: نور پردازی از دیگر اصول مهم و موثر در طراحی نما می باشد. اگرچه یک نمای زیبا در روز از زیبایی ظاهری برخوردار است، اما در تاریکی شب جهت جلوه دادن به این زیبایی احتیاج به یک نورپردازی مناسب می باشد که با طراحی انجام گرفته باشد، نور پردازی نیز یکی از اصول طراحی نما می باشد و باید همراه با طراحی نما صورت بگیرد.

راه های سنتی در طراحی نمای ساختمان و ویلا

راه های سنتی که جهت طراحی نما مورد استفاده قرار می گیرد، عبارتند از:

گچ نما: این طراحی به دلیل پایان راحت، امکان اضافه نمودن عایق های دیگر مانند ورق، گستردگی پایین دما که سبب بالا بردن عمر ماندگاری این طراحی می گردد، قابل انجام در تمامی رنگ ها و حداقل طول عمر ماندگاری این طراحی 30 سال می باشد که رنگ مورد استفاده در این نما هر 2 سال نیاز به تمدید دارد که این امر خود سبب به روز بودن این طراحی در اثر تغییر مداوم می باشد.

آجر روبرو: انجام تزییناتی در نماهای ساختمان ها توسط آجر بسیار محبوب می باشد، که دارای مزیت هایی از قبیل: ایجاد ظاهری زیبا، ماندگاری بالا، مقاومت بالا و راحتی در انجام تعمیرات می باشد. قابل ذکر است که این نما با وجود مزیت های فراوان دارای معایبی نیز می باشد، عایقی ضعیف در مقابل حرارت و وزن بالا که جهت اجرا نیاز به یک پایه مقاوم دارد.

 • طراحی نمای ساختمان مسکونی

در طراحی نمای ساختمان های مسکونی امکان استفاده از دو نوع طراحی مدرن و کلاسیک وجود دارد، نماهایی که در ساختمان های مسکونی قدیمی بسیار مورد استفاده بوده اند نماهای سنگی و آجری هستند، که بسیار مناسب جهت استفاده در طراحی نمای ساختمان یک طبقه هستند.

اصول طراحی نمای کلاسیک

نمای کلاسیک که نام دیگر آن نمای رومی است، به جهت سبکی بسیار زیبا دارای طرفداران فراوانی است، نمای کلاسیک دارای ظاهری بسیار پیچیده می باشد که از مواد و مصالح بسیار گران در طراحی و اجرای آن مورد استفاده قرار می گیرد.

این نما فقط مخصوص روم نمی باشد و در کشور ایران نیز از این طراحی در نماهای ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته است. این نما در میان دیگر نماهای موجود در کشور دارای محبوبیت خاصی است که می توانید با گشت و گذار در شهر های مختلف ایران این محبوبیت در خصوص استفاده و انجام این نوع طراحی در ساختمان ایران را مشاهده نمایید. به دلیل گران بودن مصالح مصرفی در اجرای این نما طراحی نمای کلاسیک نشانی از خانه های بسیار لوکس و ثروتمند جامعه است.

مقاله پیشنهادی : نمونه طراحی نما ساختمان

طراحی نمای ساختمان

نکات مهم در طراحی نمای ساختمان

نکاتی که در نظر داشتن آن ها در طراحی نما بسیار مهم است و باید به آن ها توجه نمود:

 • قبل از هر چیز در نظر گرفتن طرح و فضای بیرونی می باشد، که باید بسیار چشم گیر و زیبا باشد.
 • دیگر نکته مورد توجه در زمان طراحی نما، تاثیر نما در جلوگیری از هدر رفتن انرژی می باشد و باید به گونه ای طراحی گردد که به غیر جلوه دادن به ساختمان نقش عایق نیز داشته باشد و از اتلاف شدن انرژی نیز جلوگیری نماید.
 • آخرین نکته که بسیار مهم می باشد، کاربرد دیگر نما در ساختمان است که سبب به وجود آمدن یک بخش مقاوم در قسمت بیرونی ساختمان جهت بیشتر کردن طول عمر ساختمان می باشد.