طراحی فضای سبز و محوطه سازی ویلا
29
فوریه

مراحل طراحی فضای سبز و محوطه سازی ویلا بدانید!

 بسیاری از افراد زمان کافی برای محوطه سازی ویلا و اجرای محوطه سازی آن را ندارند بنابراین ویلا باغ هایی که آماده هستند را خریداری می‌ کنند اما امکان دارد ویلا هایی که از پیش ساخته شده اند کیفیت لازم را نداشته باشند یا نماهایی که در آن به کار رفته مناسب سلیقه شما نباشد.

از مشاوره تا طراحی و اجرا ویلا ! با تیم مهندسین دژار تماس بگیرید.

تماس با ما

طراحی فضای سبز ویلا

 بسیاری از افراد برای دوری از آلودگی ها و شلوغی شهر در منطقه‌ هایی که آب و هوای خوبی دارند اقدام به ساخت و محوطه سازی ویلا مدرن می کنند، محوطه سازی ویلا از سبک‌های مختلفی مانند: طراحی ویلا مدرن، طراحی ویلا لوکس و طراحی ویلا کلاسیک پیروی می کند، در محوطه سازی ویلا تمام اصول و قوانین برای داشتن امنیت و آرامش در آن و زیبایی و جذابیت ویلا باغ رعایت می شود.

 برای طراحی محوطه باغ ویلا باید مجوز لازم برای اجرای آن را دریافت کنید، در مرحله اول طراحی فضای سبز ویلا باغ طرح ها و ایده های مختلفی که با سیستم سازه هماهنگی دارد در نظر گرفته می شود، علاوه بر این یک معمار ماهر تمامی مراحل را بادیدگاه و ذهنیت خود طی می کند تا تمامی اصول و ضوابط در ساخت آن رعایت شود.

 به طور کلی ویلا باغ یعنی ساختمانی که در همه اطراف به خارج نما داشته باشد و محوطه بیرونی آن از فضای سبز پوشیده باشد.

طراحی فضای سبز ویلا

 در مرحله بعدی طراح برای محوطه سازی ویلا از فضای مورد نظر بازدید می کند و با کمک یک نقشه بردار نقشه کشی می شود، سپس در مرحله بعد مهندس معمار دست به کار می شود و با توجه به مساحت زمین کار طراحی فضای سبز را انجام می دهد، در مرحله بعد با توجه به جهت طلوع و غروب خورشید جزئیات ساختمان چیده می شود، علاوه بر این نوع مواد و مصالحی که در اجرای ویلا به کار می رود را با توجه به موقعیت مکانی آن در نظر می گیرند، سپس با کمک یک معمار حرفه ای و مهندس عمران مراحل اجرای فضای سبز آن انجام می شود.

 صاحبان باغ ویلا معمولاً در طراحی ویلا به طراحی نمای داخلی و نمای بیرونی خیلی اهمیت می دهند، در کشور ما طراحی باغ ویلا به سبک سنتی محبوبیت خیلی زیادی دارد، برای طراحی باغ ویلا به سبک سنتی مراحل زیر انجام می شود.

مقاله پیشنهادی : اجرای نمای رومی

محوطه سازی باغ ویلا

نکات طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی

 در نمای بیرونی آن از آجر قفقازی و آلاچیق استفاده می شود:

 در سبک سنتی آجر یکی از مصالح پر کاربرد می باشد، آجر قفقازی برای محوطه سازی نمای بیرونی ویلا مورد استفاده قرار می گیرد.

 به کار گیری حوض در محوطه سازی:

 یکی از مهم ترین جزئیاتی که در محوطه سازی ویلا به سبک سنتی استفاده می شود، حوض یا حوضچه می باشد که نمای بسیار زیبا و جذابی را در فضای بیرونی ویلا ایجاد می کند.

 به کارگیری شاه نشین در طراحی باغ ویلا :

 یکی از مهم ترین عناصری که در معماری سنتی ایرانی به کار می رود استفاده از شاه نشین می باشد، شاه نشین یک اتاقی است که ارتفاع خیلی زیادی دارد، و سقف آن گنبدی شکل می باشد همچنین تراس یا بهارخواب بسیار بزرگی دارد.

 به کارگیری شیشه های رنگی در طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی:

 پنجره هایی که در کنار هم هستند با داشتن شیشه های رنگی فضای بسیار زیبا و با طراوتی را ایجاد می کنند، در حال حاضر از شیشه های رنگی در اجرای ویلا باغ استفاده زیادی می شود.

مراحل طراحی و محوطه سازی باغ ایرانی

در مرحله اول با کارفرما در رابطه با خواسته‌ ها و نیازهایی که دارد و هزینه ها صحبت می شود تا با توجه به بودجه و نیازهای او طراحی باغ ویلا انجام شود.

 پس از طراحی محوطه سازی ویلا باغ مراحل زیر انجام می شود؛

 • محوطه باغ باید تسطیح و آماده شود.
 • سیستم های ارتباطی باید چک شود.
 • ساخت پیاده رو ها
 • بررسی شبکه های آب و فاضلاب
 • بررسی آب رسانی
 • پس از بررسی شبکه توزیع برق و گاز می توانید فضای سبز در محوطه را ایجاد کنید.

 در طراحی محوطه سازی باید به جزئیات و قرار دادن درست المان های گوناگون در محیط توجه زیادی کنید.

 همان طور که گفتیم باید استانداردهای جهانی و تمام قوانین در طراحی و اجرای ویلا باغ انجام شود، در محوطه سازی ویلا باید به موارد زیر توجه کنید؛

 • باید همه هزینه های اجرا و طراحی ویلا باغ برآورد شود.
 • تعیین مدت زمانی که پروژه به اتمام می رسد.
 • به کارگیری مصالح مرغوب و استاندارد
 • اتمام پروژه در زمان مشخص شده در ساخت ویلا
 • ضمانت و گارانتی ویلا به کارفرما

شرایط آب و هوایی در محوطه سازی ویلا سبز

 معمار و طراح باید شرایط آب و هوایی منطقه را در چهار فصل، خاک و حتی گرمای خورشید در طول روز را برای ساخت و محوطه سازی ویلا در نظر بگیرند، با توجه به این بررسی‌ها میتوان مصالح متناسب با آب و هوای آن منطقه را انتخاب کرد حتی در‌ فضای بیرونی آن باید از گل ها و گیاهانی استفاده کرد که با آب و هوای منطقه مورد نظر سازگار باشد.

 یکی دیگر از بررسی هایی که در طراحی محوطه باغ ویلا باید توسط طراح و مهندس معماری انجام شود این است که زمین شیب دارد یا خیر، علاوه براین طراح باید با توجه به شرایط آب و هوایی آن منطقه سیستم های گرمایشی و سرمایشی را در فضای داخلی ویلا باغ طراحی کند.

 تمامی قسمت های مختلفی که به داخل ویلا ارتباط دارند باید پیاده رو سازی شوند، استفاده از پوشش گیاهی که با شرایط اقلیمی منطقه سازگار باشد، به کار گیری درختچه هایی که جنبه تزئینی دارند،  استفاده از میز و صندلی ها در محلی که برای استراحت در محیط بیرونی ویلا باغ می باشد، به کار گیری المان های مختلف در محوطه بیرونی، استفاده از آتشدان ها یا مبلمان سبز فضای چشم گیری در محوطه ایجاد می کند.

مقاله پیشنهادی : ساخت ویلا به روش LSF

 ویژگی های یک طراحی ویلا باغ برتر

 در محوطه سازی ویلا باید از تمامی تکنولوژی های روز جهان مانند:  تأمین برق توسط سلول های خورشیدی، با استفاده از آبگرمکن های خورشیدی آب گرم مصرفی را تأمین کنیم، فضای بیرونی ویلا را با استفاده از آبیاری قطره ای و هوشمند مجهز کنیم، تمامی محیط ویلا باید با استفاده از سیستم‌های امنیتی و محافظتی از راه دور قابل کنترل و مدیریت باشند، استفاده از نور پردازی های گوناگون که باعث جذابیت و زیبایی محیط بیرونی ویلا باغ می شوند و به کار گیری سیستم های هوشمند همگی موجب برتری های یک ویلا باغ هستند.