طراحی داخلی مدرن
10
نوامبر

طراحی داخلی مدرن و معاصر (سبک معاصر در مقابل سبک مدرن)

در مقالات قبلی درباره سبک های گوناگون طراحی داخلی خواندید . حال خیلی از افراد به دنبال این هستند که بدانند تفاوت بین سبک معاصر و مدرن در چه مواردی می باشد.در واقع این یکی از سوالات رایج در بین طراحان نیز  می باشد.ما ویژگی های این دو سبک را به صورت خلاصه و مفید تهیه کرده ایم تا برای دوستداران این دو سبک کاربردی باشد.

بسیاری از افراد طراحی داخلی معاصر را همان سبک مدرن می دانند در صورتی که این سبک کاملا باهم تفاوت دارند.

طراحی داخلی معاصر چیست؟

دکوراسیون داخلی منزل

اگر چه بیشتر المان های سبک مدرن در سبک معاصر دیده می شود،اما این دو سبک هرکدام جداگانه یک فضای منحصربفرد خود را دارند.پس طراحی داخلی معاصر چیست ؟ طبق تعریف لغوی کلمه “معاصر” یعنی زندگی کردن و اتفاق افتادن یا رخداد در زمان حال می باشد. در واقع طراحی داخلی معاصر گرایش به طراحی روز را دارد که به گذشته خود پایبند می باشد.از سال 1970 ، سبک معاصر،سبکی منحصربفرد بود که المان های خود را سبک های دیگر قرض گرفت.در طراحی داخلی معاصر شما بدون شک المان های مدرن را می بینید که به همراه سبک سنتی،آرت نوو دکور شده است و قرار است در آینده این المان ها به تکامل برسند(شکوفا بشوند.)

خاصیت مهم دیگر طراحی داخلی معاصر رشد کردن پی در پی آن می بشاد . برخلاف سبک های دیگر که ممکن است در یک نگاه خاص،زمان یا حس فدا شده باشند،سبک معاصر روز به روز به اندازه و وسعت خود می افزاید.امروزه در طراحی داخلی معاصر پالت های رنگ خنثی،خطوط منحنی و ساده گرایی را براحتی می بینید و درک میکنید.

طراحی داخلی مدرن چیست ؟

طراحی داخلی مدرن

در مورد تقابل سبک معاصر و مدرن صحبت کردیم،حال می خواهیم بگوئیم که سبک مدرن چه سبکی می باشد.

طراحی داخلی مدرن (دکوراسیون داخلی)شامل صورت های مختلفی می باشد که باعث می شود که تعریف آن کمی پیچیده شود . در زیبان ساده،طراحی مدرن بازتاب جنبش هنر مدرن در طراحی داخلی منزل است.

طراحی داخلی مدرن در حالی که ریشه در معماری و سبک اسکاندیناوی و آلمانی دارد اما ایده اصلی آن تصمیم گرفته است که کاملا ساده و بدور از تجملات و شلوغی می باشد.

مبلمان و دکور بروی رنگ های خنثی و خاکی تمرکز دارد و سعی می کند جزئیات که به آن نیاز نیست را حذف کند و زمانی که بخواهد با سبک معاصر تلفیق شود ممکن است شما وجود رنگ های مختلف را در فضا مشاهده کنید.

در حالی که در طراحی مدرن تمرکز بر آن است که فضا تک رنگ باشد و پارچه های استفاده شده بدون الگو باشد و کل فضا سبک و به رنگ روشن(سفید)باشد.

-سبک معاصر در مقابل سبک مدرن

دکوراسیون داخلی

تفاوت های که این دوسبک در ظاهر و المان ها باهم دارند به شرح زیر است :

  • خصوصیات المان های چوبی و دوستدار طبیعت طراحی مدرن

هدف سبک مدرن سادگی و حس سبکی فضا می باشد به همین دلیل این سبک سعی می کند از المان هایی استفاده کند که منشا آن ها طبیعت می باشد . متریال هایی از قبیل سنگ ، چوب و چرم . در حالی که سبک معاصر نیز تقریبا با این دیدگاه نقطه مشترک دارد و سعی در استفاده از متریال های طبیعی دارد اما بیشتر از بتن،فلز و سایر متریال های صنعتی استفاده می کند.

  • گرایش به خاصیت عملکرد گرایی در چیدمان مبلمان مدرن
طراحی داخلی مدرن

بیشتر جزئیات و مبلمان در طراحی داخلی مدرن خودستایی و به رخ کشیدن می بشاد در حالی که در سبک معاصر توجه طراحی بیشتر به فرم و ظرافت مبلمان می باشد.

  • سبک معاصر نسبت به سبک مدرن انعطاف پذیرتر می باشد.

همانطور که واژه معاصر به معنای زندگی در لحظه می باشد این سبک نسبتا سیال تر می باشد و دائما در حال رشد و تغییر می باشد . این سبک از راه ها و روش های مختلف پیروی می کند و در واقع از منابع مختلفی الهام میگیرد در حالی که دکوراسیون داخلی سبک مدرن ایده و کانسپت آن کاملا محدود به سادگی و خطوط ساده می باشد.

  • فضای مدرن همیشه سرد و خشک نیست.

برخلاف حقیقتی که فضای مدرن برروی سادگی تمرکز می کند،اما همیشه این فضاها سرد و خشک نیستند . در حالی که در بیشتر این مواقع این فضاها با مبلمان الهام گرفته شده از طبیعت و گرم و راحت طراحی شده اند.از جهتی دیگر سبک معاصر دارای یک سردی غالب می باشد به عنوان مثال چیدمان تک رنگ سیاه و سفید که گاهی ممکن است از این تک رنگی به سمت یک دایره رنگی سوق پیدا کند.

  • طراحی چیدمان مبلمان معاصر دارای فرم منحنی می باشد.

طراحی چیدمان مبلمان طراحی مدرن دارای خط های مستقیم و قوی می باشد در حالی که ایده سبک معاصر کمی فرم و انحنا در آن دخیل شده است.

 معمولا طراحی معاصر ترکیبی از راحتی و پیچیدگی در طراحی می باشد که نتیجه ی آن طراحی جدید و منحصربفرد می باشد.

متریال هایی مانند نیکل،فلزات مات و کروم در سبک معاصر بسیار استفاده می شود.

  • طراحی داخلی مدرن بیشتر از رنگ های خاکی و موجود در طبیعت استفاده می کند.

پالت رنگی طراحی مدرن و معاصر یکی از مهم ترین تفاوت های این دو سبک می باشد.طراحی معاصر دارای پالت رنگی سیاه و سفید و خاکستری می باشد و گاهی ممکن است رنگ های دیگر هم در کنار این رنگ ها استفاده شوند که این رنگ ها غالبا به صورت خالص استفاده می شوند مانند قرمز ، نارنجی و نیلی.

اما طراحی مدرن بیشتر تمایل به رنگ های طبیعی و نچرال دارد و سایه روشن هایی از آن مانند قهوه های و سبز و تنالیته های زنگ زدگی در این سبک دیده می شود.

از جهتی دیگر این دو سبک تلاش می کنند از اجسام و مبلمان هندسی استفاده کنند و این بزرگ ترین علت شباهت این دو سبک با یکدیگر است.

در یک فضای مدرن ممکن است یک نورپردازی هندسی داشته باشیم در حالی که ممکن است در فضای معاصر یک مجسمه بزرگ که عملکرد نورپردازی را هم داشته باشد جایگزین نورپردازی مدرن شود.

شباهت های این دو سبک

گفتن شباهت بین دو سبک تقریبا کار سختی می باشد زیرا سبک معاصر در واقع وام گرفته از سبک مدرن می باشد. در واقع این دو سبک در سادگی و مینیمال بودن و بی آلایشی در نگاه اول باهم شباهت دارند.در اینجا می خواهیم به بعضی از این شباهت ها اشاره کنیم:

  • هردو به سادگی در زیبایی تاثیر گذارند.

هردو سبک دارای خطوطی معمارانه ساده و ناب می باشد. طراحی این خطوط ساده معمارانه باعث می شود طراحی کاملا در طول زمان ماندگار شود.

  • هردو در فضا حس آزادی را انتقال می دهند.

برای داشتن فضایی وسیع هر دو سبک مناسب هستند.هردو دارای پلانی آزاد می باشند.برای رسیدن به این ایده اکثر اوقات فضایی اشپزخانه با فضای نشیمن و یا ناهارخوری ادغام می شود که باعث می شود حس راحتی به فرد انتقال داده شود.

  • پرهیز از تزئینات

هردو سبک ترجیح می دهند طراحی ساده و از نظر بصری طراحی منظم داشته باشند تا یک طراحی شلوغ و پر از المان های مختلف .

  • توجه به پایه ها در طراحی مبلمان

در هر دوسبک در طراحی مبل و صندلی و کاناپه توجه ویژه به پایه ها و در واقع سطح کف می شود.هر دو سعی دارند مبلمان ها و انعکاس آن ها در کف به خوبی انجام شود به خاطر همین از شیشه و فلز استفاده می کنند.گاهی هم ممکن است از چوب طبیعی در چیدمان استفاده کنند از میز عسلی گرفته که پایه های آن فلزی است تا تیرهای چوبی پرداخته نشده.

حقیقتا ، شباهت های بسیاری در طراحی و المان های این دو طراحی می باشد که با توجه به ریشه یابی آن ها می توان توجیه کرد که مربوط به کدام سبک می باشد و تا دیگر ابهامی برای تشخیص این دو طراحی داخلی از یکدیگر وجود نداشته باشد.

-گردآوری و ترجمه توسط تحریریه دژار

Source : decoraid