بازسازی و طراخی داخلی خانه
03
دسامبر

بازسازی خانه های قدیمی ایرانی

اگر شما هم جزو افرادی هستید، که می خواهید در رابطه با بازسازی خانه های قدیمی ایرانی اطلاعاتی به دست آورید، حتما این مقاله را مطالعه کنید. در ابتدا لازم است بگوییم بازسازی خانه های قدیمی ایرانی کار هر کسی نبوده و نیاز به یک مهندس کاملا ماهر دارد. این که تمامی فضای خانه را به بهترین شکل ممکن بازسازی کرده و هزینه های اقتصادی هم قابل قبول باشد، نیاز به مهارت بالایی داشته و اصلا ساده نیست. از طرفی موضوع بازسازی ممکن است فقط برای بعضی از قسمت های خانه باشد و می توانید به دلخواه بعضی قسمت ها را اصلا تغییر ندهید.

به طور مثال شما می توانید برای بازسازی خانه های قدیمی ایرانی بخش هایی که دارای طرح سنتی هستند را بدون تغییر نگه داشته و در کنار آن ها بخش هایی جدید با دکوراسیون جدید و شیک بسازید. تمامی این موارد به دلخواه شما بوده و می توانید طبق میل خود طرحی را در نظر بگیرید. مهندس توانمند می تواند تمامی طرح های بازسازی را اجرایی کرده و طرح دلخواه شما را بسازد.

برای اصول و مراحل بازسازی ساختمان مقاله بازسازی منزل مسکونی را بخوانید. برای بازسازی خانه های قدیمی ایرانی نیاز به رعایت نکات خاصی است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

بازسازی خانه

نکات اجرایی در بازسازی خانه های قدیمی ایرانی

مهم ترین نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که شما طرح سنتی را ترجیح می دهید یا طرح های مدرن؟ پاسخ این سوال باعث می شود طرح بازسازی شما مشخص شده و تیم مربوطه با آگاهی اقدام به شروع پروژه کند. شما می توانید از طرحی تمام سنتی استفاده کرده یا این که طرح مدرن را انتخاب کنید. بهر حال ابتکار عمل دست شما بوده و از طرفی همان طور که در سطرهای بالاتر بیان شد، می توانید از طرح های ترکیبی استفاده کرده و در کنار طرح سنتی از دکوراسیون شیک و مدرنی بهره بگیرید.

نکته دوم این است که بعضی از قسمت های خانه های قدیمی را مانند طاقچه ها را از بین برده و حذف کنید. همان طور که می دانید در خانه های قدیمی ایرانی قسمت هایی مانند طاقچه، سکو، شومینه و… وجود داشته و نمای داخلی خانه را تشکیل داده اند. شما می توانید بعضی از این بخش ها را برجسته کرده و بخش های دیگری را به دلخواه حذف کنید. در این قسمت توصیه می کنیم تمامی قسمت های خانه قدیمی را نگه ندارید، چرا که فضای شلوغی را ایجاد کرده و جالب نیست؛ همچنین تمامی بخش ها را هم حذف نکنید چرا که ممکن است باعث خالی شدن فضا شده و این حالت هم زیبایی خاصی ندارد.

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در باید رعایت کنید، این است که از رنگ های روشن استفاده کرده و رنگ های تیره را کنار بگذارید. اگر در رابطه با خاصیت رنگ ها اطلاعاتی داشته باشید، حتما می دانید که رنگ های روشن توانایی بزرگ نشان دادن فضای خانه را داشته و از طرفی رنگ های تیره دقیقا برعکس توانایی کوچک تر کردن فضا را دارند؛ پس توصیه می کنیم در بازسازی خانه های قدیمی ایرانی برای فضاهایی مانند پذیرایی حتما از رنگ روشن استفاده کنید و فضای منزل خود را بزرگ تر کنید.

بازسازی خانه های قدیمی

تغییرات درب و پنجره در بازسازی منزل

در بازسازی خانه های قدیمی ایرانی همان طور که می دانید ویژگی اساسی خانه های قدیمی پنجره ها و درب هایی است که دارای شیشه های رنگی کوچک بوده و نوستالژیک هستند. اگر شما به طرح های سنتی علاقه دارید، با نگه داشتن طرح پنجره و درب های قدیمی می توانید به زیبایی های منزل خود بیفزاید. در صورتی هم که تمایل به اجرای طرح مدرن و شیک دارید، می توانید با برداشتن پنجره و درب های سنتی طرح دلخواه مدرن خود را اجرایی کرده و به جای آن ها از پنجره های بزرگ و بلند استفاده کنید.

شما می توانید با کمک مهندسی توانمند طرح مورد نظر خود را اجرا کرده و پرده پنجره ی جدید را با دیگر وسایل منزل خود هماهنگ کنید. در این بخش لازم است به پنجره های بین آشپزخانه و دیگر قسمت های خانه اشاره کنیم، که می توانید با بازسازی آن ها هم نورگیر بسیار مناسبی برای خانه و منزل جدید خود بسازید.

اتاق خواب های قدیمی و بازسازی منزل مسکونی

شاید بخش اتاق خواب ها برای شما آزاردهنده باشد و تمایل به بازسازی آن ها داشته باشید، به همین دلیل لازم به ذکر است که اتاق خواب ها را زیاد تزیین نکنید. همان طور که می دانید اتاق خواب ها برای آرامش بوده و نباید زیادی شلوغ و پراز وسایل تزیینی باشند. در این رابطه توصیه می کنیم از دکوراسیون شیک و خلوت استفاده کنید و به جای فرش هم از کف پوش کمک بگیرید. این چنین طرح هایی در عین سادگی بسیار مدرن هستند.

بازسازی خانه قدیمی

آشپزخانه و بازسازی خانه های قدیمی ایرانی

همان طور که می دانید برای بانوان مهم ترین بخش خانه آشپزخانه بوده و این قسمت باید بعد از مدتی های مشخصی حتما بازسازی شود. برای بازسازی این قسمت به شما توصیه می کنیم از رنگ های سفید برای کابینت و رنگ دیوارها استفاده کرده و به منزل و محل زندگی خود زیبایی دو چندانی ببخشید.

لازم به ذکر است که بازسازی آشپزخانه تا حدی هزینه های بالایی در برداشته و گران تمام می شود. بازسازی کابینت ها، دیوارها، رنگ مجدد، خرید وسایل و لوازم آشپزی جدید، یکی از گران ترین بخش های بازسازی خانه های قدیمی ایرانی بوده و از قبل حتما این مخارج را در نظر داشته باشید.از طرفی نمی توان بازسازی این بخش مهم را نادیده گرفته و از آن چشم پوشی کرد.

افراد در طول یک روز وقت زیادی را در آشپزخانه گذرانده و ارزش بالایی در آرامشی روحی فرد خواهد داشت. در نهایت باید به تعویض مبل و وسایل بخش های دیگر خانه هم دقت کرده و تا حد ممکن وسایل قدیمی و آسیب دیده را دور بیندازید. این بخش هم دارای هزینه های نسبتا بالایی بوده و لازم است از قبل تمامی موارد را در نظر داشته باشید. داشتن یک مبلمان ست با پرده های بسیار زیبا در بازسازی خانه های قدیمی ایرانی کمک فراوانی به شما می کند.