بازسازی خانه های قدیمی
04
فوریه

بازسازی خانه های فرسوده

بازسازی خانه های فرسوده بر اثر عمر طولانی ساختمان می باشد، هر ساختمانی عمر محدودی دارد حتی اگر از آن خیلی مراقب کنید و از کاربرد های مختلفی برای ساخت آن استفاده کرده باشید پس از مدتی ساختمان به طرف فرسودگی می رود.

البته این نکته را نباید فراموش کنید که هرچه بیشتر به ساختمان رسیدگی کنید و مراقب او باشید دیرتر فرسوده می شود.

درکل بعد از اینکه عمر مفید سازه ای تمام شود دچار فرسودگی می شود و مشکلاتی برای آن بوجود می آید.

 0 تا 100 بازسازی ساختمان / بازسازی مطب توسط گروه مهندسین دژار ! با ما تماس بگیرید. 

تماس با ما

خانه های فرسوده از نظر قانون

هر خانه ای یا مکانی به مراقبت نیاز دارد در صورتی که مصالح ساختمانی خوبی نداشته باشد یا از آن درست مراقبت نکنید خیلی زود عمر مفید آن تمام می شود و فسوده خواهد شد، یکی از عوامل دیگری که روی فرسوده شدن ساختمان ها تأثیر می گذارد وضعیت آب و هوایی منطقه می باشد. قانون تصمیم می گیرد که چه زمانی مناسب بازسازی منزل مسکونی یا بازسازی مطب یا … است.

سن ساختمان

ما نمی توانیم بگوییم فقط سن ساختمان جزء عامل فرسودگی است زیرا ساختمان هایی هستند که بعد از 60 سال هنوز استحکام خود را دارند و می توان در آن زندگی کرد ولی برخی از ساختمان ها بعد از 30 سال قابل سکونت نمی باشند و باید بازسازی شوند. طبق گفته وزارت راه و شهر سازی خانه هایی که قدمت آن ها بالای 30 سال می باشد باید بازسازی شوند در حالی که کشور انگلیس این سن را 200 سال در نظر گرفته است.در هر صورت سن ساختمان در بازسازی منزل مسکونی یا بازسازی مطب تاثیر گذار است.

مقاومت و داشتن ایمنی:

یکی دیگر از عوامل بازسازی خانه های فرسوده ، استحکام و ایمنی آن است، کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می کنند می توانند آن را بررسی کنند و شرایط ساختمان را از نظر مقاومت در برابر زلزله، سیل و طوفان و … را به شما بگویند، اگر مورد تأیید کارشناس نبود باید آن را بازسازی کنید و دیگر در آن سکوت نداشته باشید چراکه خانه های بدون ایمنی خسارت های جبران ناپذیری به همراه دارند علاوه بر این خانه هایی که ایمنی کافی ندارند نباید چند طبقه ساخته شوند.

رعایت استاندارد های ساخت

اکثر واحد های ساختمانی متراژ خیلی کمی دارند و همین باعث می شود که پارکینگ و دیگر چیز های لازم را نداشته باشند ولی منازلی که متراژ های بالایی دارند به راحتی می توانند پارکینگ آن را فراهم کنند. با توجه به این موضوعی که گفتیم در صورتی که خانه های با متراژ بزرگ پارکینگ، آسانسور و … را ندارند جزء خانه های فرسوده و کلنگی قرار می گیرند، علاوه بر موارد بالا که استاندارد های ساختمان هستند موارد دیگری همچون: شیرآلات، سیستم های جدید سرمایشی و گرمایشی، پنجره های مدرن، برق کشی ایمنی و دیگر موارد مربوط به فنی و مهندسی جزء عواملی هستند که حتمأ باید در ساخت و ساز و بازسازی ساختمان رعایت شود.

بازسازی خانه های فرسوده

شما زمانی می توانید خانه های کلنگی را تخریب کنید و بازسازی ساختمان انجام دهید که از شهرداری مجوز تخریب آن را دریافت کرده باشید، در این صورت به شما پرونده ای می دهند که در آن نام ناظری که قصد تخریب دارد، نام مهندس ناظر که زمان تخریب باید حضور داشته باشد و کار ها را مدیریت کند وجود دارد همچنین اقدامات فنی توسط مهندس ناظر انجام می شود.

مهندس ناظر کسی است که با امور فنی و تمامی استاندارد ها آشنایی دارد به همین دلیل لازم است هنگام تخریب ساختمان حضور داشته باشد تا اصول ایمنی آن را رعایت کند، پس از تخریب برای ساخت آن باید تمام موارد استاندارد آن در چند مرحله انجام شود.

حقوق کسانی که مخالف بازسازی هستند؛

کسانی هستند که در رابطه با تخریب ساختمان مقاومت می کنند در این صورت حکمی به شورای حل اختلاف فرستاده می شود و پس از بررسی های لازم تصمیم گرفته می شود که چه حکمی صادر شود. در صورتی که حکم بازسازی خانه ارائه شود حقوق کسانی که مخالف بازسازی بوده اند زیر پا گذاشته نمی شود به گونه ای که تا زمانی که ساکنان ساختمان یک منزل مناسب برای سکونت پیدا نکنند عملیات تخریب انجام نمی شود.

بازسازی خانه های قدیمی

نکات مهمی در بازسازی خانه های فرسوده

تغییر دکوراسیون:

باید قبل از بازسازی ساختمان تصمیم بگیرید که دکوراسیون منزل تان را به چه سبکی ایجاد کنید، بعضی از افراد خانه کلنگی خود را فقط تعمیر می کنند و جاهایی که آسیب دیده است را برطرف می کنند ولی در نهایت باید تخریب شود و به یک منزل نو ساز تبدیل بشود.

حذف بعضی از موارد:

خانه های کلنگی اکثرأ به شکلی هستند که طاقچه های زیادی دارند که به صورت تورفته یا برآمده هستند، بعضی از این طاقچه ها در جای مناسبی قرار گرفته اند و نمای زیبایی به منزل شما می دهند بنابراین همه قسمت های منزل را تغییر ندهید و فقط بعضی از آن ها را که باعث شلوغی منزل تان شده اند را حذف کنید.

استفاده از رنگ های مناسب:

نکته دیگر در بازسازی خانه های فرسوده این است که رنگ دیوار های خانه های قدیمی معمولأ چند رنگ می باشد که زیبایی چندانی ندارد و دیگر امروزه مد نمی باشد بنابراین بهتر است طاقچه ها و دیوار ها را رنگ آمیزی کنید و ریزه کاری هایی در آن انجام بدهید، رنگ های مناسب برای این منازل رنگ طوسی روشن، سفید، استخوانی و رنگ هایی که در این رنج قرار دارند.

عوض کردن در و پنجره ها:

در خانه های کلنگی پنجره های کوچکی وجود دارد که نمای چشم گیری ندارد و یا از آهن ساخته شده اند بنابراین بهتر است در و پنجره ها را عوض کنید و از دو جداره استفاده کنید علاوه براین در قسمت هایی از خانه پنجره های کوچکی وجود دارند که هیچ گونه کارایی ندارند بنابراین بهتر است آن ها را حذف کنید.

تغییر دادن وسایل:

عوض کردن وسایل منزل هزینه بر است ولی خانه های کلنگی با تغییر دادن وسایلی که در آن مهم هستند مثل: مبل و فرش و … زیبایی آن را چند برابر می کند، البته بهتر است در انتخاب این وسایل از رنگ های خاصی استفاده کنید و یا سبکی انتخاب کنید که با منزل شما هماهنگی داشته باشد مثلأ استفاده از مبلمان های سلطنتی و فرش  های سنتی زیبایی چشم گیری به منزل شما می دهند.